basın özetleri 10.03.21

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerini bugün Hükümetin Rapid test politikası, Astromerit’te göçmenlerin geçişini engellemek amacıyla çekilmeye başlanan tel örgüler ve Kıbrıs ile İsrail arasında doğal gazla ilgili imzalanan anlaşma oluşturuyor.

*

Tel örgüler konusunu ana haber yapan Politis gazetesi:

Politis ana haberini “YANLIŞ ÖNLEM, zaman ve seçim” manşetiyle ve “Tel örgüler tepki dalgasına ve siyasi fırtınaya yol açtı” üst başlığıyla veriyor.

Gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Astromerit bölgesinde Yeşil Hat hizasınca çekilen tel örgüler Kıbrıs Rum tarafında da Kıbrıs Türk tarafında da siyasi eleştiri ve kınamalara ve bölge köylerinde tepkilere yol açtı.

Hükümet bu kararında eleştirilecek bir yan olmadığını açıklayarak K/Türklerin izole edilmesiyle ilgili suçlamaları reddetti ve göçmen akını ile ilgili kamu güvenliğini sağlamak amacıyla alınmış bir önlem olduğunu savunarak kararının arkasında durdu.

Yerel makamlar, İçişleri Bakanlığının kendileriyle söz konusu önlem konusunda istişareler yaptığı şeklindeki Hükümet iddiasını yalanladı. Hükümetin kararı ise ileride gerekli görüldüğü takdirde aynı önlemin Yeşil Hattın başka noktalarında da uygulanmasını öngörüyor.

*

Diğer gazetelerde ilgili haber şöyle yer alıyor:

Alithia gazetesi:

Tel örgüler hakkında Hükümetten AKEL’e cevap: Yol geçen hanı olmayacağız

AKEL: Tel örgü yerleştirilmesi Türkiye’nin ve bölünme yanlılarının ekmeğine yağ sürüyor

Hükümet Sözcüsü Kuşos: Karar resmi olmayan beşli konferans davetinin çok öncesinde alındı

*

Haravgi gazetesi:

AKEL: Göçmenler sorunu dünyanın hiçbir yerinde tel örgülerle çözülememiştir

Hükümetin Yeşil Hat hizasınca tel örgüler yerleştirme kararı büyük sorulara yol açıyor. Sınırların belirlenmesine ülkemizin bölünmesinin derinleşmesine gönderme yapıyor. Bölge köyleri sakinlerinin Yeşil hat içerisindeki zirai faaliyetlerinde sorunlar yaratıyor.

Filelefteros ile Haravgi Rapid testler konusunu ana haber olarak vermiş.

*

Filelefteros Gazetesinin manşeti “16 milyon verdik, devam…” şeklinde. Alt başlıklar şöyle: “4 şirket 8 milyon avroyu paylaştı – 8,1 milyonluk başka ihaleler de gelişme aşamasında – Velorious LTD’in aldığı 2 milyon olay oldu – Testlerin yapılmasına harcanan paralar da on binlerce milyonu buluyor”

Haberin içeriğine bir göz atalım:

Şu ana kadar 9 ihale sonucunda 4 şirket 8 milyon avroyu paylaştı. Buna paralel olarak 8,1 milyon avroluk iki ihale daha gelişme aşamasında. Sağlık Bakanlığının Sayıştay’a da bildirdiği verilere göre geçen Ekim ayından bu yana anlaşmaya varılmış ihaleler ve şu anda gelişmekte olan ihalelerin toplam harcaması 16 milyon 141 bin 390 avroya ulaştı. Bu arada Sağlık Bakanlığı şu anda gelişme halindeki ihaleler konusundaki bilgileri açıklamadı ancak ihale ilanında toplam meblağ mevcut.

Yürürlükte olan ihaleleri kazanan şirketler arasında, şirket olarak kaydını yaptırdıktan sadece 32 gün sonra ihale için başvurması nedeniyle gürültü kopmasına neden olan Velorious LİTD şirketi de var. Bu durum Medikal ve Bilimsel Donanım Temsilcileri Derneğinde de kuşku ve tepkilere yol açmıştı. Velorious 2 milyon 49 bin 200 avroluk iki ihaleyi almayı başardı. 2 milyon 232 bin 890 avroluk üç ihale Scientronics LTD’e kaldı. Pharmaceuticals Trading LTD 1 milyon 212 bin 800 avroluk bir ihale aldı, 2 milyon 496 bin 500 avroluk üç ihaleyi ise Yunan şirketi Prognosis Biotech aldı.

Sağlık Bakanlığının ilgili raporunda ihalelerin büyük çoğunluğunun açık ilanla yapılmadığı ve şirketlere acil ihtiyaç prosedürüyle devredildiği belirtiliyor. Bakanlığın testlerin uygulanması konusundaki masrafa değinmemesi ise çok önemli bir mesele olarak öne çıkıyor. Filelefteros’un eline ulaşan bilgilere göre bu meblağlar da on binlerce avroyu buluyor.

*

Aynı konuyu Haravgi gazetesi de ana haber olarak veriyor:

Gazetenin ön sayfasına bir göz atalım:

Manşet: Rapid test altın somununu 4 şirket paylaştı

Alt başlıklar:

Sadece dört ay içinde toplam 6,7 milyon ödedik

Acil ihtiyaç görünümü altında şeffaf olmayan prosedürler uygulandı. Bu ihalelerin toplamı 2,6 milyon test içeriyor

Test başına maliyet 1,97 ile 5 avro arasında değişiyor. 3,8 milyon testlik iki ihale de gelişme aşamasında

Rapid testler Velorious LTD, Scientronics LTD, Pharmaceuticals Trading LTD ve Yunan şirketi Prognosis Biotech’ten satın alındı.

*

Alithia gazetesi İsrail ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmayı ana haber olarak veriyor.

Alithia gazetesinin ana haberi “9 yıl sonra anlaşabildiler” başlığı ve “Kıbrıs İsrail arasında Afrodit ve İshai parsellerine dair tarihi anlaşma imzalandı – Soruna çözüm İsrail ve Kıbrıs Enerji Bakanlarının, parseldeki şirketlere görüşmelerin başlatılmasına ve ticari şartların oluşturulması konusuna dair anlaşma sağlanmasına yönelik ortak mektubuyla verildi.

Haberin içeriğinde şöyle yazıyor:

İki ülkenin Enerji Bakanları 9 yıldır Kıbrıs – İsrail ilişkilerine gölge düşüren ve Afrodit ile İshai parsellerindeki işlemlerin başlamasını engelleyen önemli bir soruna çare sağladı. Natasa Pilidu ile Yuval Steinitz anlaşmadan sonra memnuniyetini dile getirdi. İki bakan parsel haklarını elinde tutan şirketlere yönelik olarak görüşmelerin başlaması ve ticari şartlar üzerinde anlaşma sağlanması hakkında ortak bir mektup kaleme aldı.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları

Alithia gazetesi:

- Restoran ve kafe tipi mekânlar açılacak, SMS uygulamada kalmaya devam edecek – Bugün daha çok özgürlük ilan edilecek

Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu 16 Mart’ta geri çekilecek pandemi önlemlerine ilişkin Bakanlar Konseyinin yeni kararlarını bugün açıklayacak. Şu ana kadar üzerinde anlaşma sağlanmış noktalar gece sokağa çıkma yasağının 23:00’e alınması, restoran tipi mekanların açılması ve tüm lise öğrencilerinin okula geri dönmesini kapsıyor. Günde iki SMS ile sokağa çıkma izni alma önlemi aynen devam edecek olmakla birlikte bu önlemin de Mart ayı sonuna kadar kaldırılması olası. Ev toplantılarına 10 kişiye kadar izin var. Otelcilik sektörünün ne zaman açılacağı ise meçhul.

- Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK ile Başpiskoposluk işbirliğinden devasa fotovoltaik parklar

Ortaklık Kıbrıs Enerji Düzenleme Kurumu RAEK’e Malunda- Ay Yannis bölgesinde inşa ettireceği büyük fotovoltaik parklar konusunda gerekli izni almak üzere başvurusunu yaptı

*

Filelefteros gazetesi

- Mısır ile Münhasır Ekonomik Bölgesi konusunda Türk oyunları

Ankara Mısır vasıtasıyla Doğu Akdeniz’deki mevcut dengeleri değiştirmeye yönelik harekete geçti. Ankara bir yandan toplantı ve anlaşma için aşırı baskı uygularken öte yandan elde edilen bilgilere göre Türk servisleri El Sisi’yi devirmek ve yeni bir Libya yaratmak için Müslüman Kardeşler’le işbirliği yapıyor.

- İşgalin hazinesinin peşinde…

Göçmen Kıbrıslı Rumlar bankalarda ipotek altında olan işgal altındaki bölgelerdeki unutulmuş taşınmaz mallarının ya da toprağa gömülen servetlerinin peşinde. Merkez Bankası “liralarınızı ve tahvillerinizi unutun” dedi.

Haravgi gazetesinden başlıklar:

- Afrodit ve İshai parsellerini hatırladılar… EastMed doğalgaz boru hattı hakkında tartışmalar…

- Yorgos Lukaidis: Bağımsız çalışanlara ve küçük işletmelere haksızlık…

- Kıbrıslı Rum göçmenlerle, yasadışı biçimde, dalga geçiyorlar…

- Alkol ve uyuşturucu tesiri altında direksiyon başında genç insanlar

Son Güncelleme: 10 Mart 2021 - 14:33

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand