Basın Özetleri 24.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Bulgular raflarda çürüyor

“Birbiri ardına araştırma yapılıyor ancak bulguları hiç kullanılmıyor” yan başlıklı haberde, kamuoyunu şok eden konularla ilgili ciddi soruşturmaların; doğrudan çekmecelerde veya en fazla polise kadar ulaşarak, sorumluları belirlenmeden unutulduğu, Kıbrıs Havayolları'nın çöküşünden, Kooperatif Bankası'nın kapanmasına, ekonomi skandalından, seri katil olayına kadar birçok konuda hala sorumluların bulunmasının beklendiği vurgulandı. Haberin detayında, gazetenin, raflarda kalan ve hiç sorumlusu bulunmadan bir yığın halinde tozlanan birçok vakanın gidişatını araştırdığı belirtilerek, Kooperatif skandalını araştıran komite’nin başkanı Yorgos Arestis’in yakın zamanda Meclis’te Kooperatif Bankası'nın kapatılmasından kaynaklanan sorumlulukları ve Kooperatif Kredi Kurumları'nda bugüne kadar devam eden büyük yemekleri hatırlatmasaydı hepimizin bu büyük skandalı unutmuş olacağımız hatırlatıldı. Haberde ayrıca, 2015 yılında ulusal havayolu şirketinin kapatılmasıyla ilgili hiç kimsenin sorumlu tutulmadığı, konuyla ilgili Meclis’te kimsenin ne olduğunu bilmediği bir sonuç hazırlayan bir Ad Hoc Komitesi kurulduğu aktatıldı. Benzer şekilde, büyük bir düşüş yaklaşırken, hisse senedi fiyatlarının şişirilerek insanları hisse satın almaya teşvik edilmesiyle yaşanan Kıbrıs Borsası skandalının sorumlularının bulunmadığı, ekonominin çökmesiyle birlikte büyük kamu kaynaklarının boşa harcandığı skandalıyla ilgili sonuçların göz ardı edildiği, seri katil vakasıyla ilgili suçlu müfettişlerin 23 polis memurunu suçladılığı, onları 13'e indirildiği ve sonunda eski Başsavcı'nın talimatlarına rağmen hiç kimse sorumlu bulunmadığı ifade edildi. Haberde son olarak, Stilianos'un ölümündeki sorumluluklarla ilgili aynı senaryonun yaşandığı, konu hakkında İdare Komiser tarafından bir soruşturma yürütüldüğü, adli soruşturmacılar atandığı ve sorumluların iki buçuk yıldır bulunmasının beklendiği hatırlatıldı. Altın pasaportlar ve CYPRA Mezbahasıyla ilgili de 2 Araştırma Komitesi ve Lefkoşa'daki olaylarla ilgili diğer ceza müfettişlerin çalışmaları sürdüğü ancak araştırmalara ait bulguların asla kullanılmadığı vurgulandı.


Politis Gazetesi

- Aşılarda düzenlilik için “pasaport”

“Limasol'daki durum kontrolden çıkmaya başlıyor, rahatlamalar konusunda ikinci bir düşünce getiriyor” yan başlığıyla verilen haberde, Limasol'dan yapılan testler sonucunda 176 yeni vaka açıklandığı, bu durumun alınan tedbirlerin gevşetilmesi konusunda yeni bir değerlendirme gerektirebileceği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı'nın aşı planı hızlandırdığı, dün 71 yaş üstü vatandaşlar için açılan randevu sistemine vatandaşların kendilerine hangi aşının verileceği konusunda endişesi olmadan ilk andan itibaren randevu almaya başladığı ve bir saat içinde 7 bin randevunun verildiği belirtildi. 71 yaşın üzerindeki vatandaşlar için toplam 12 bin randevu verildiği, ilgililerin kendilerine hangi aşının verileceği konusunda belirli bir tercih belirtmediği vurgulanırken, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre Kıbrıs, 80 yaş ve üzeri kişilerin oranı olarak Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou'nun, şu ana kadar aşılama sürecinin sorunsuz ilerlerlediği ve alınan tüm aşıların anında dağıtılmasıyla birlikte tüm bölgelerde eşit aşı dağıtımı yapıldığını söylediği ifade edildi. Buna ek olarak, Sağlık Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre Mart ayı sonundan, Nisan ayı başına kadar kadar 170 - 180 bin kişinin ilk doz aşılarını olacağı, Haziran ayı sonuna kadar ise her şey sorunsuz giderse nüfusun %70'inin aşılanmasını planladığı aktarılarak, Mart ayı sonunda savunmasız grupların aşılamalarının tamamlanacağı ve genel nüfusun toplu aşılamalarının başlayacağı tahmin edildiği bu durumun da Paskalya öncesi normale dönme umutlarını artırdığı vurgulandı.


Alithia Gazetesi

- İlk kırlangıçlar gibi!

“İngiltere'den turizm için cesaret verici mesajlar” yan başlıklı haberde; İngilizlerin, ülkenin Başbakanı Boris Johnson’ın lockdown’un kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin yol haritasını açıklamasının hemen ardından Kıbrıs ve Yunanistan'a gitme istek ve arzusunu ortaya koyduğu belirtildi. Haberin detayında, İngiltere Başbakanı’nın, Nisan ayında yapılacak epidemiyolojik çalışmadan güvenli bir sonuç çıkması durumunda bile, yurt dışına yapılacak eğlence amaçlı seyahatlere 17 Mayıs'tan önce izin verilmeyeceğini söylemesine rağmen, İngilizlerin, yaz tatillerini planlamak için bu duyuruyu tetikleyici olarak aldığının görüldüğü ifade edildi. Haberde ayrıca, büyük tur operatörleri ve havayolu şirketlerinin açıkladığı verilerde, Kıbrıs ve Yunanistan’ın yaz tatilleri açısından İngilizlerin en gözde destinasyonları arasında yer aldığı aktarıldı.

- Beşli Kıbrıs meselesini değerlendirecek

“Gayri Resmi Konferans çok önemli kabul ediliyor” yan başlıklı haberde; hükümetin Kıbrıs sorunu konusunda önümüzdeki Beşli Konferans için yaptığı yoğun hazırlıklar ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs halkına gönderdiği mesajın, bu konferansın tek başına gayri resmi olarak nitelendirilemeyeceğini ortaya koyduğu, bunun aksine konferansın Kıbrıs sorununun gelişmesi, fırsatların yanı sıra olası riskler açısından da son derece kritik olarak görüldüğü vurgulandı. Haberde ayrıca, diplomatik bir kaynağa göre, Beşli Konferans’ın başarısız olması durumunda, Kıbrıs sorununun çözümü için uzun yıllardır gösterilen tüm çabalar kaybedilebileceği hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

- Ev içi şiddet artıyor ancak destek yapıları eksik

“Hayatı tehdit eden olayları önlemek için okul ve hastanelerde sosyal hizmet görevlileri” yan başlıklı haberde; madde bağımlılığı olan, ruhsal bozukluğu bulunan ve göçmenlik durumu olan kişiler için özel destek yapılarına ihtiyaç olduğu belirtildi. Haberin detayında, Limasol bölgesinde, korona virüse karşı alınan son kısıtlayıcı önlemlerin başlamasından sonra 400’den fazla aile içi şiddet vakası kaydedildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, yarım yıldan az bir sürede aile içi şiddetle ilgili 395 şikayet geldiği, bunlardan 142’sinin tutuklandığı, 4’ünün ise mahkum olduğu aktarıldı.

- Tedbirlerin gevşetilmesi masada

“Bakanlar Kurulu yarın karar verecek” yan başlıklı haberde; 1 Mart'tan itibaren konservatuarlar, okullar, spor salonları, eğitim ve takım sporlarıyla ilgili olarak gevşetmeler beklendiği, bunlara ek olarak doğa parkurlarına erişim yasağının da kaldırılacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, restoranlar, dışarı çıkma yasağı ve SMS uygulamasıyla ilgili olarak 15 Mart'tan önce herhangi bir değişiklik yapılmasının beklenmediği vurgulandı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 22:42

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand