Basın Özetleri 23.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Atletizm antrenörü sanık koltuğunda

“Spor alanındaki cinsel istismar vakalarının ilki mahkemeye gidiyor” yan başlıklı haberde, polisin eline geçen cinsel istismar vaka sayısının arttığı bir dönemde, spor alanındaki dört şikayetin ardından ilk davanın mahkemeye sevk edildiği belirtildi. Cinsel saldırıları, tecavüz veya taciz iddiaları üzerine bir politikacı, eski bir din adamı ve bir doktorun, yetkililerin merceği aldında olduğu, hali hazırda araştırılan şikayetlerin 10'a ulaştığı vurgulandı. Haberin detayında, Başsavcı Yorgos Savvidis’in polisin spor alanındaki cinsel saldırılara ilişkin hazırladığı ilk iki dosyasının kendisine iletilmesinden üç gün sonra dün ilk davanın mahkemeye gönderilmesi için polise talimat verdiği, bu davanın eski antrenörleri tarafından cinsel tacize uğradıkları iddiasında bulunan dört atletin şikayetiyle ilgili olduğunu, iddia edilen suçların yıllar önce Larnaka'da işlendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Hukuk Dairesi tarafından incelenmeye devam ettiğ basketbol oyuncusunun eski koçuna yönelik şikayet dosyası ve Savcılık tarafından ifadelerin alınması gereği nedeniyle ertelenen atış sporcusu Andri Eleftheriou dosyası ile 32 yaşındaki bir kadın tarafından bildirilen politikacı ile ilgili davaların dosyasının da sevk edilmek için hazırlandığı ifade edildi. Haberde son olarak cinsel saldırı ve taciz iddialarının çığ gibi büyüğü, şu anda bir kadının eski bir din adamı tarafından tecavüze uğradığına dair başka bir şikayetin daha araştırılırken, polis tarafından aynı din adamı tarafından tecavüze uğradığı iddia edilen ikinci bir kadına ulaştığı ancak kadının bu aşamada şikayette bulunmak istemediği belirtildi.


Politis Gazetesi

- Kıbrıslı Türklere siyasi eşitliği verelim

“Averof Neofitou işgalden, Türk askerinden ve garantilerden nasıl kurtulabileceğimizi gösteriyor” yan başlığıyla verilen haberde, DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun Kıbrıs sorunundaki gelişmeler karşısında Kıbrıs Rum tarafının nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda cesur bir tavır sergilediği ve Kıbrıs Rum tarafının taleplerini güvence altına alabilmek için siyasi eşitliği kabul etmesinden yana olduğu belirtildi. Haberin detayında, DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun, AKEL'e Kıbrıs sorunu üzerine bir toplantı için kamuoyuna açık bir çağrıda bulunduğu aktarılırken, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun bu çağrıya karşılık olarak eğer Averof Neofitou samimiyse "bizimle nasıl iletişime geçeceğini biliyor" dediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Nisan ayı sonu için planlanan Gayri Resmi "5 + 1" Konfrans’ın son koordinasyonu için Mart ayında yeniden Kıbrıs’a geleceği, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları ile ABD yeni Dışişleri Bakanı’nın dün gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye de dahil olmak üzere birçok konuyu tartışacağı ifade edildi.


Alithia Gazetesi

- Rahatlama için kritik hafta

“Yavaş yavaş normale geri dönüş” yan başlıklı haberde; 1 Mart'tan itibaren verilecek korona virüse karşı alınan tedbirlerin gevşetilme aralığının belirlenmesi amacıyla bu haftanın epidemiyolojik verilerininin Sağlık Bakanlığı ve bilim insanlarının merceği altında olduğu, konuyla ilgili nihai kararların önümüzdeki Perşembe günü Bakanlar Kurulu tarafından alınacağı vurgulandı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında yarın, 24 Şubat Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı’nda geniş bir toplantı düzenleneceği ve bu toplantıyla Bilimsel Danışma Kurulu’nun siyasileri bilgilendireceği belirtildi. Habere ayrıca, bir sonraki gevşeme süreci iki aşamaya bölüneceği ve 1 Mart itibariyle başlayacak olan ilk aşamada; konservatuarlar, dans okulları, eğitim merkezleri, spor salonları ve küçükler için spor aktiviteleri açılmasının yanı sıra, lise ve teknik okullarda eğitim gören birinci ve ikinci öğrencilerin okul sıralarına dönmesinin ön görüldüğü, 15 Mart itibariyle başlayacak ikinci aşamayla ise; yemek yerlerinin açılması ve ortaokul öğrencilerinin okullarına dönmesinin planlandığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

- Hükümet kiralar konusunda sabit

“Kiraların azaltılmasında devlet yardımı teklifini reddediyorlar” yan başlıklı haberde; Maliye Bakanlığı’nın, ev sahiplerine "kira bedelinin üç aya kadar gönüllü olarak azaltılması" için teşvikler verilmesinde ısrarcı olduğu belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Zanaat Ustaları Örgütü’nün hükümetin kendi planında ısrar etmesi durumunda birçok şirketin kapanacağı uyarısında bulunarak "enkazlar üzerinde ağlayacağız" açıklaması yaptığı aktarıldı. Haberde ayrıca, vergi teşviklerinden yararlanan ve kira indirimlerine giden ev sahipleriyle ilgili bilgi talep edildiği ancak talebe karşı herhangi bir veri sunulmadığı vurgulandı.

- Limnidis’e yönelik adımlar

Haberde; Dillirga bölgesindeki Aşağı Pirgo ve Pigeni Topluluk Konseyleri ile bölgedeki diğer toplulukların, Kıbrıs Türk tarafı tarafından uygulanan kısıtlamaların kısmen kaldırılmasının ardından bölgedeki Limnidis Barikatı’ndan geçişlere izin verilmesi için güçlü adımlar atttığı ifade edildi.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 22:41

Son Haberler

27 Temmuz
Koliou: Tedbirlerin sıkılaştırılması Hastanelerdeki duruma göre belirlenecek
08:29
Anastasiadis ve Mitsotakis bugün Atina'da bir araya geliyor
08:28
Hükümet AB'ye 27 üye devlerin Maraş'la ilgili ortak açıklama yapmasını istiyor
08:27
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Tüm haberler

Video on Demand