Basın Özetleri 23.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Atletizm antrenörü sanık koltuğunda

“Spor alanındaki cinsel istismar vakalarının ilki mahkemeye gidiyor” yan başlıklı haberde, polisin eline geçen cinsel istismar vaka sayısının arttığı bir dönemde, spor alanındaki dört şikayetin ardından ilk davanın mahkemeye sevk edildiği belirtildi. Cinsel saldırıları, tecavüz veya taciz iddiaları üzerine bir politikacı, eski bir din adamı ve bir doktorun, yetkililerin merceği aldında olduğu, hali hazırda araştırılan şikayetlerin 10'a ulaştığı vurgulandı. Haberin detayında, Başsavcı Yorgos Savvidis’in polisin spor alanındaki cinsel saldırılara ilişkin hazırladığı ilk iki dosyasının kendisine iletilmesinden üç gün sonra dün ilk davanın mahkemeye gönderilmesi için polise talimat verdiği, bu davanın eski antrenörleri tarafından cinsel tacize uğradıkları iddiasında bulunan dört atletin şikayetiyle ilgili olduğunu, iddia edilen suçların yıllar önce Larnaka'da işlendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Hukuk Dairesi tarafından incelenmeye devam ettiğ basketbol oyuncusunun eski koçuna yönelik şikayet dosyası ve Savcılık tarafından ifadelerin alınması gereği nedeniyle ertelenen atış sporcusu Andri Eleftheriou dosyası ile 32 yaşındaki bir kadın tarafından bildirilen politikacı ile ilgili davaların dosyasının da sevk edilmek için hazırlandığı ifade edildi. Haberde son olarak cinsel saldırı ve taciz iddialarının çığ gibi büyüğü, şu anda bir kadının eski bir din adamı tarafından tecavüze uğradığına dair başka bir şikayetin daha araştırılırken, polis tarafından aynı din adamı tarafından tecavüze uğradığı iddia edilen ikinci bir kadına ulaştığı ancak kadının bu aşamada şikayette bulunmak istemediği belirtildi.


Politis Gazetesi

- Kıbrıslı Türklere siyasi eşitliği verelim

“Averof Neofitou işgalden, Türk askerinden ve garantilerden nasıl kurtulabileceğimizi gösteriyor” yan başlığıyla verilen haberde, DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun Kıbrıs sorunundaki gelişmeler karşısında Kıbrıs Rum tarafının nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda cesur bir tavır sergilediği ve Kıbrıs Rum tarafının taleplerini güvence altına alabilmek için siyasi eşitliği kabul etmesinden yana olduğu belirtildi. Haberin detayında, DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun, AKEL'e Kıbrıs sorunu üzerine bir toplantı için kamuoyuna açık bir çağrıda bulunduğu aktarılırken, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun bu çağrıya karşılık olarak eğer Averof Neofitou samimiyse "bizimle nasıl iletişime geçeceğini biliyor" dediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Nisan ayı sonu için planlanan Gayri Resmi "5 + 1" Konfrans’ın son koordinasyonu için Mart ayında yeniden Kıbrıs’a geleceği, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları ile ABD yeni Dışişleri Bakanı’nın dün gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye de dahil olmak üzere birçok konuyu tartışacağı ifade edildi.


Alithia Gazetesi

- Rahatlama için kritik hafta

“Yavaş yavaş normale geri dönüş” yan başlıklı haberde; 1 Mart'tan itibaren verilecek korona virüse karşı alınan tedbirlerin gevşetilme aralığının belirlenmesi amacıyla bu haftanın epidemiyolojik verilerininin Sağlık Bakanlığı ve bilim insanlarının merceği altında olduğu, konuyla ilgili nihai kararların önümüzdeki Perşembe günü Bakanlar Kurulu tarafından alınacağı vurgulandı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında yarın, 24 Şubat Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı’nda geniş bir toplantı düzenleneceği ve bu toplantıyla Bilimsel Danışma Kurulu’nun siyasileri bilgilendireceği belirtildi. Habere ayrıca, bir sonraki gevşeme süreci iki aşamaya bölüneceği ve 1 Mart itibariyle başlayacak olan ilk aşamada; konservatuarlar, dans okulları, eğitim merkezleri, spor salonları ve küçükler için spor aktiviteleri açılmasının yanı sıra, lise ve teknik okullarda eğitim gören birinci ve ikinci öğrencilerin okul sıralarına dönmesinin ön görüldüğü, 15 Mart itibariyle başlayacak ikinci aşamayla ise; yemek yerlerinin açılması ve ortaokul öğrencilerinin okullarına dönmesinin planlandığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

- Hükümet kiralar konusunda sabit

“Kiraların azaltılmasında devlet yardımı teklifini reddediyorlar” yan başlıklı haberde; Maliye Bakanlığı’nın, ev sahiplerine "kira bedelinin üç aya kadar gönüllü olarak azaltılması" için teşvikler verilmesinde ısrarcı olduğu belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Zanaat Ustaları Örgütü’nün hükümetin kendi planında ısrar etmesi durumunda birçok şirketin kapanacağı uyarısında bulunarak "enkazlar üzerinde ağlayacağız" açıklaması yaptığı aktarıldı. Haberde ayrıca, vergi teşviklerinden yararlanan ve kira indirimlerine giden ev sahipleriyle ilgili bilgi talep edildiği ancak talebe karşı herhangi bir veri sunulmadığı vurgulandı.

- Limnidis’e yönelik adımlar

Haberde; Dillirga bölgesindeki Aşağı Pirgo ve Pigeni Topluluk Konseyleri ile bölgedeki diğer toplulukların, Kıbrıs Türk tarafı tarafından uygulanan kısıtlamaların kısmen kaldırılmasının ardından bölgedeki Limnidis Barikatı’ndan geçişlere izin verilmesi için güçlü adımlar atttığı ifade edildi.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 22:41

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand