Basın Özetleri 22.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Lute ile son prova

“Genel Sekreter, Özel Danışmanı’nı Beşli Konferans’a zemin hazırlaması için gönderiyor” yan başlıklı haberde, diplomatik faaliyetlerin, Kıbrıs sorunu üzerine planlanan Gayri Resmi Konferans ışığında yavaş ama istikrarlı bir şekilde koordine edildiği vurgulandı. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’u önümüzdeki günlerde, bu kez Gayri Resmi Beşli Konferans için zemin hazırlaması misyonuyla tekrardan Kıbrıs'a göndereceği ifade edildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önümüzdeki konferansın Kıbrıs süreciyle ilgili daha ileri adımlara izin verecek bir sonuca ulaşması ve esaslı müzakerelere kapı açmasını açıkça isteyen bir tavır sergilediği belirtilirken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı’nın Kıbrıs’a Mart ayının ilk on günü içinde gelmesinin beklendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Gayri Resmi Beşli Konferans’ın Nisan ayının son haftasında Cenevre'de gerçekleşeceği iddiaları basında yer aldığı bir dönemde yalnızca Birleşmiş Milletler tarafından bilinen nedenlerle konferansın gerçekleşme tarihi ve yerinin henüz açıklanmadığı ve bu bilgilerin bu hafta resmi olarak açıklanmasının beklendiği vurgulandı. Haberde son olarak, Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kousios’un Cuma günü yaptığı açıklamaya da yer verilerek, Gayri Resmi Konferans’a hazırlıklar kapsamında hukukçulardan oluşturulan heyetin bugün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir toplantı yapacağı aktarıldı.

- Tatil evleri ne kadara kiralanacak?

“Korona’nın kurbanlarından bir diğeri” yan başlıklı haberde, tatil evleri pazarının da korona virüsün kurbanlarından biri olduğu, bu yılki tatil evi kiralama fiyatlarının, 2019'a kıyasla nispeten daha düşük seviyelerinde dalgalanmasının beklendiği vurgulandı. Haberin detayında, hali hazırda 2020 yılında fiyatlarda büyük düşüş yaşandığı ve korona virüs salgınının seyrinin netlik kazanmadığı sürece, fiyatların düşüş eğiliminin bu yıl da devam edecek gibi göründüğü aktarıldı.


Politis Gazetesi

- Din adamı 16 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz etmeye kalkışmış

“Kadının, kıdemli bir din adamı hakkındaki ifadesi” yan başlığıyla verilen haberde, cinsel taciz ve istismar konusunda Kıbrıs'ta sessizliğin yavaş yavaş kırılmaya başladığı belirtildi. Haberin detayında, kıdemli bir din adamı tarafından cinsel tacize uğrayan bir kadınla ilgili eski bir olayın birkaç gün önce yeniden canlandığı, ilgili kadının 2011'de özel bir televizyon kanalında yayınlanan Elita Mihailidou’nun programında kıdemli bir din adamı tarafından tecavüze uğradığını söyleyen kadınla aynı kişi olduğu aktarıldı. Konuyla ilgili o dönemde açılan davanın Başpiskopos’un müdahalesiyle kapatıldığı ancak kadının geçen hafta yeni bir şikayetle geri döndüğü ve konuyla ilgili bazı bilgilerin medyaya sızdığı vurgulandı. Haberde ayrıca, aynı rahip tarafından cinsel tacize uğrayan ikinci bir kadının da Elita Mihailidou'nun arabuluculuğundan basına konuştuğu ancak kadının; kişisel ve güven eksikliği, isim sızıntıları, mevduatlar vb. nedenlerle polise gitmek istemediğini söylediği ifade edildi.

- Savcıdan iki tecavüz olayıyla ilgili "suçlama"

“Lignadis’e gözaltı” yan başlığıyla verilen haberde, Yunan tiyatrosundaki cinsel istismar olayının açığa çıkmasının ardından konuyla ilgili yasal sürecin devreye girdiği ve soruşturma başlatıldığı aktarıldı. Haberin detayında, ünlü oyuncu ve yönetmen Dimitris Lignadis’in seri tecavüz suçlamasıyla bugün gözaltına alındığı, savcının tiyatroda yaşandığı iddia edilen cinsel istismar ve taciz olaylarına ilişkin soruşturmasına devam ettiği, Lignadis’in ise suçlamayı reddettiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

- Zemin hazırlığı

“Anastasiadis’in Avrupalı liderlerle teması” yan başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Mart ayında gerçekleşecek Avrupa Birliği Zirvesi ve Nisan ayındaki Kıbrıs sorunuyla ilgili Beşli Zirve öncesi geçtiğimiz gün Avrupalı liderlerle bir dizi temas düzenlediği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, liderleri konuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirdiği ve Türkiye'nin Kıbrıs konusunda olumlu adımlar atmaya zorlanabilmesi için destek istediği aktarıldı. Bu çerçevede, Anastasiadis’in önceki gün, Kıbrıs sorunuyla ilgili Gayri Resmi Konferans’ta Avrupa Birliği'nin de temsil edilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduğu Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştüğü, dün ise Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Birliği parametreleri temelinde çözülmesi amacıyla müzakerelerin yeniden başlatılmasına tam desteğini yineleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile temaslarda bulunduğu ifade edildi. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yakın bir tarihte Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve diğer Avrupalı liderlerle de temasa geçeceği belirtildi.

- İp üzerinde akrobasi

“Pandemiye karşı alınan tedbirlerin hafifletilmesine ilişkin nihai kararlar Perşembe günü” yan başlıklı haberde; şuanda zorlu bir bulmacanın içinde olduğumuz ve her şeyi bir sonraki rahatlama kararlarının belirleyeceği vurgulandı. Haberin detayında, bir yanda elde olmayan sebeplerden dolayı aşılamalarda yaşanan aksilikler sonucunda aşı programındaki gecikmeler, bir yanda henüz sabit duruma gelmeyen epidemiyolojik tablo, diğer yanda işyerlerinin uzun süre kapanmasından doğan finansal maliyet ve bir diğer yanda dayanıklılık ve sabır sınırlarını çoktan aşmış nüfus olduğu belirtilerek, hükümetin bu veriler ışığında korona virüs tedbirlerinde yapılacak gevşemeler konusunda Perşembe günü nihai kararları vereceği vurgulandı. Öte yandan, epidemiyologların ise epidemiyolojik tablo sabitlenene kadar en az iki hafta daha gevşetmelerin kademeli olarak yapılmasını savunduğu ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

- Türkiye'nin işini kolaylaştırmamak için hedeflerde tutarlılık gerekli

“İngiltere tarafından somut bir teklif sunulması bekleniyor” yan başlıklı haberde; Beşli Konferansla ilgili genel değerlendirmenin kamuoyunda söylenenlerin aksine, konferansın hiç de gayri resmi olmayacağı yönünde olduğu, Türkiye'nin sonuna kadar iki devletli bir çözüme bağlı kalacağı tavrının ise üzerinde durulmaması gerektiği vurgulandı. Haberde ayrıca, yine uzun süreli kilitlenmeye sebep olacak bir müzakere sürecine girilmemesi gerektiği aktarıldı.

- Kıbrıslıların %15'i bir tür tacizle karşı karşıya

Haberde; her 10 Avrupa Birliği vatandaşından birinin son beş yıl içinde fiziksel şiddete, %41'inin ise bir tür tacize maruz kaldığı aktarıldı. Haberin detayında, Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı tarafından yapılan bir araştırma yer verilirken, araştırmaya göre Avrupa Birliği vatandaşlarının %9'unun son beş yıl içinde fiziksel şiddete maruz kaldığı belirtildi.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:37

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand