Anastasiadis ve Macron Kıbrıs sorunu konusunu ele aldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'a gösterdiği kişisel ilgi ve Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin tekrarlanması çabalarına verdiği destek için derin takdirlerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Twitter’da yaptığı paylaşımda, Avrupa Birliği içerisinde yakın ortak olan Kıbrıs ve Fransa’nın Avrupa gündemindeki çeşitli konularda mükemmel bir işbirliği düzeyi geliştirdiğini dile getirdi.

İki lider, Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli konferans çerçevesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri tartıştıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Paris'in, Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa ilkeleri ve değerleri temelinde, Kıbrıs sorununu çözmeyi amaçlayan müzakerelerin yeniden başlatılmasına tam desteğini yineledi.

Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Macron'a Crans Montana'da durdukları noktadan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin himayesinde mümkün olan en kısa sürede esaslı görüşmelere katılmaya hazır olduğuna dair güvence verdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının hedefinin, Güvenlik Konseyi kararlarına ve Avrupa Birliği ilke ve değerlerine dayalı olarak İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyonun kapsamında, uygulanabilir ve kalıcı bir çözümüne ulaşmak olduğunu vurguladı.

Fransa'nın Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olduğu göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Paris'in özellikle güvenlik konularında ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik anlaşmanın uygulanması konularında oynayabileceği rolü vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 10:45

Son Haberler

27 Temmuz
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
Tüm haberler

Video on Demand