Anastasiadis ve Macron Kıbrıs sorunu konusunu ele aldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'a gösterdiği kişisel ilgi ve Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin tekrarlanması çabalarına verdiği destek için derin takdirlerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Twitter’da yaptığı paylaşımda, Avrupa Birliği içerisinde yakın ortak olan Kıbrıs ve Fransa’nın Avrupa gündemindeki çeşitli konularda mükemmel bir işbirliği düzeyi geliştirdiğini dile getirdi.

İki lider, Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli konferans çerçevesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri tartıştıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Paris'in, Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa ilkeleri ve değerleri temelinde, Kıbrıs sorununu çözmeyi amaçlayan müzakerelerin yeniden başlatılmasına tam desteğini yineledi.

Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Macron'a Crans Montana'da durdukları noktadan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin himayesinde mümkün olan en kısa sürede esaslı görüşmelere katılmaya hazır olduğuna dair güvence verdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının hedefinin, Güvenlik Konseyi kararlarına ve Avrupa Birliği ilke ve değerlerine dayalı olarak İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyonun kapsamında, uygulanabilir ve kalıcı bir çözümüne ulaşmak olduğunu vurguladı.

Fransa'nın Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olduğu göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Paris'in özellikle güvenlik konularında ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik anlaşmanın uygulanması konularında oynayabileceği rolü vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 22 Şubat 2021 - 10:45

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand