Basın Özetleri 02.02.2021

Filelefteros Gazetesi
- Türk satranç tahtasındaki hamleler
“Ankara, Gayrı Resmi Beşli Toplantı öncesinde de gündemi belirlemek istiyor” yan başlıklı haberde, Kıbrıs sorunu ve şu anda yaşanan diğer gelişmelerin, Avrupa - Türk bulmacasının bir başka parçası gibi göründüğü belirtildi. Haberin detayında, Gayrı resmi 5 + 1 Toplantı’nın hazırlıkları için kompozisyonu elde ettiğini düşünen Ankara’nın, artık toplantının gündemini de önceden belirlemek istediği, Gayrı Resmi Toplantı’da ele alması gereken ilk konunun "müzakere için uygun bir ortam olup olmadığını" görmek için "neyi müzakere edeceğiz" olması gerektiğini ifade ettiği aktarıldı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da dün kaydettiği gibi Türk tarafının tutumunun, federal bir çözüm için pazarlık yapmanın bir anlamı olmadığı yönünde olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, şimdiye kadarki göstergelerin Gayrı Resmi Toplantı’nın Mart ayının ilk haftasında gerçekleşeşeceği yönünde olduğu ancak toplantının gerçekleştirileceği yer konusunun hala belirsizliğini koruduğu, bu konuda Birleşmiş Milletler’in toplantının New York'ta yapılmasında ısrarcı olduğu ancak ABD metropolünde sağlık önlemlerinin artmaya devam ettiği, bu nedenle son günlerde Cenevre’nin gündeme geldiği belirtilirken, toplantı yerinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin gündemi netleşene kadar belirsizliğini koruyacağı aktarıldı.
- Sağlık görevlilerinin reddetmesi nedeniyle iki haftadır gömülmedi
“Elinde mahkeme kararı bulunan ailesi için büyük ızdırap” yan başlıklı haberde, 19 Ocak 2021'de bilinmeyen bir nedenlerden hayatını kaybeden 62 yaşındaki Kıbrıslı Rumun, ölümünden sonra koronavirüs pozitif çıkması nedeniyle kendisine otopsi yapılmadığı için hala Larnaka Devlet Hastanesi morgunda tutulduğu belirtildi. Haberin detayında, polisin, 62 yaşındaki adamın cansız bedenini defnedilmesi için akrabalarına teslim etmenin bir yolunu bulmaya çalıştığı, bu durumun ailesi açısından hayal bile edilemeyecek acılara neden olduğu; konuyla ilgili olarak açılan davaya Larnaka Hastanesi, Sağlık Bakanlığı ve polisin müdahil olduğu aktarıldı.


Politis Gazetesi
- Cumhurbaşkanı’nı eleştiren cevaplar ve Komisyon’a sorular
“Nikos Anastasiadis, vatandaşlığa alımlar, Seyşeller ve çıkar çatışması için açıklama yapmaya çağrıldı” yan başlığıyla verilen haberde, Nikolatos Komisyonu'nun mecvut süreçte kilit öneme sahip olduğu ve bu süreçte Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in itibarının yanı sıra dört "müfettiş" ‘in de tarafsızlığının test edileceği vurgulandı. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Sayıştay'ın bir raporunun ardından Ağustos 2018'de, arkadaşı ve Suudi Arabistan Şeyhi Abdul-rahman Khalid Salem bin Mahfouz tarafından kendisine verilen özel bir uçakla ailesiyle birlikte Seyşeller'e gittiğini kamuoyuna itiraf etmek zorunda kaldığı, bununla birlikte, Cumhurbaşkanı’nın Ağustos 2015'te Seyşeller'e bugüne kadar kabul etmediği ikinci bir gezi yaptığının iddia edildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, önümüzdeki Perşembe günü gerçekleşecek Komisyon oturumunda, Cumhurbaşkanı’nın ailesiyle birlikte Suudi prensin özel uçağını, ikinci bir tatil için Seyşeller'e seyahat etmek üzere kullandığı iddialarını teyit etmeyi amaçladığı ifade edilirken, Ocak 2015'te Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in onayıyla alınan bir Bakanlar Kurulu kararı ile Suudi prens ve ailesinin 41 diğer üyesine istisnai Kıbrıs vatandaşlığı verildiği aktarıldı.
- ...garantörler strateji geliştiriyor
Şubat ayının yoğun siyasi kulislerle geçeği, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dünden beridir işgal altındaki topraklarda bulunduğu, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis'in ise yakın zaman da hükümetle koordinasyon görüşmeleri yapmak için adaya gelmesinin beklendiği ifade edildi. Haberin detayında, Avrupa Birliği’nin iki devletli çözümü kabul etmeyeceği konusuna açıklık getirdiği belirtilirken, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın 4 Şubat tarihinde, gözlem için adaya gelmesinin beklendiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Herkesi isyan ettirdi!
“Başpiskopos Hrisostomos sanık sandalyesinde”, “Tarafların tepkisi” yan başlıklarıyla verilen haberde; Başpiskopos Hrisostomos'un dün, kanunun gerektirdiği gibi Lefkoşa Belediyesi’nden izin almadan, Lefkoşa’nın tarihi surları içindeki İsokratous Sokağı’nda bulunan Kıbrıs Başpiskoposluğu’na ait 4 binanın tehlikeli olduğu gerekçesiyle yıktırmasının çeşitli tepkilere neden olduğu belirtildi. Haberin detayında, binaların yıkım işleminin, bitişiğinde bulunan ve yapımı süren yeni Katedral'in görünümünü sınırlamamak için yapıldığı aktarılırken, konunun Katedral’in inşası için verilen izinlerin yıkım değil, koruma altına alınan bu binaların restorasyonunu içerdiğini açıklayan Lefkoşa Belediyesi’nin yanı sıra pek çok kesimin sert tepkilerine neden olduğu vurgulandı.
- Girişimcilik için 400 milyon €
Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Nataşa Pilidou’nun, Avrupa Birliği'ne sunulan önerilerin onaylanması durumunda, girişimcilik ve yeşil enerjinin desteklenmesi amacıyla toplam 400 milyon Euro tahsis edileceğinin söylediği belirtildi.


Haravgi Gazetesi
- Yöneticiler de Komisyon’la DALGA GEÇTİ
“Shinas: Komisyon hükümet tarafından aldatıldı”, “Kıbrıs’ın Avrupa'daki imajını bulanıklaştırdı”, “Cumhurbaşkanı bugün Araştırma Komisyonu önünde ifade veriyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; hükümet ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Araştırma Komitesi önüne çıkmadan birkaç saat önce yeni sille yediği belirtildi. Haberin detayında, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas’ın bir röportajında "Avrupa Komisyon'unun çok sabırlı olduğu ve hükümet tarafından aldatıldığı izlenimi var" dediği ve durumun daha önce halledilmesi durumunda, Kıbrıs’ın ihlal prosedüründen kaçınabilme olanağı olacağını vurguladığı ifade edildi.
- Hükümet kiralarda geriye dönük olarak artış talep ediyor
İçişleri Bakanlığı’nın sanayi bölgelerindeki kiraları artırdığı, hatta 2014 yılına kadar geriye dönük olarak bu kira bedelini istediği aktarıldı. Haberin detayında, ticari tesislerdeki kiralarda %62'ye varan artış yapıldığı belirtilirken, İçişleri Komitesi tarafından geriye yürümenin iptalinin talep edildiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:29

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand