Basın Özetleri 19.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Yeme, içmeye bir son verin

“Düzinelerce şirket devlet desteğini alıp alamayacaklarını görmek için kararnameleri bekliyor” yan başlıklı haberde, Kıbrıs Kooperatif Bankası’nın çöküşünü soruşturan Araştırma Komitesi başkanı eski yargıç Yorgos Aresti’nin dün, Meclis Denetim Komitesi’ni, kırmızı kredileri yöneten Altamira Varlık Yönetimi'nin de katılımıyla binlerce borçluya verilen büyük yemek ve devam eden skandal konusunda uyararak, Altamira'nın kredileri değerlendirme ve satmada izlediği prosedürlere müdahale etmeye çağırdığı aktarıldı. Haberin detayında, Aresti’nin "Bazı insanlar hazineleri biriktirip milyoner oluyorlar", "İnsanlar acı çekiyor ve onlar kredileri alıp İspanya'ya götürecekler" dediği ve 100 bin Euro değerindeki gayrimenkulün, sahibinin yani iflas eden borçlunun gücü olmaması nedeniyle 20 bin Euro olarak değerlendirildiğini söylediği belirtildi. Arestis'in Araştırma Komitesi'nin sonucuna atıfta bulunarak, Altamira’nın özel bir şirket olmasına rağmen Kooperatif Bankası’nın evrimi olan Kıbrıs Varlık Yönetim Şirketi ile ilişkili olduğunu söylediği ve Altamira ile Kooperatif anlaşmasının banka için hiç avantajlı olmadığını belirttiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Kooperatif’deki zayıf kurumsal yönetim nedeniyle, şu anda Altamira'nın müdürü olan Barnabas Kourounas başkanlığındaki kırmızı kredilerde herhangi bir ilerleme kaydedilmediği de aktarıldı. Buna ek olarak, Kourounas'ın, Kooperatif Genel Müdürü Nikolas Haciyannis'in Kooperatif ile Altamira arasındaki anlaşmayı kabul etmeye zorladığı da iddia edildi.

- Şehir içinde 30 km hız limiti

“Teklif, trafiği azaltmak için Yol Güvenliği Birimi tarafından hazırlanan stratejik planlamayla ilgili” yan başlıklı haberde, karayolu güvenliği için hazırlanan yeni Stratejik Planı’nda, şehir içinde mevcut 50 km’lik hız limiti yerine 30 km'lik hız sınırının getirilmesi önerisinin sunulduğu belirtildi. Haberin detayında, konunun Kıbrıs'taki Avrupa Üniversite Araştırma Merkezi'nin girişimiyle gerçekleşen "Pandemi sırasında yol güvenliğinin ele alınması" konulu web etkinliğinde konuşan Ulaştırma Bakanlığı Yol Güvenliği Birimi Başkanı Elpida Epaminonda’nın tarafından ifade edildiği, öneriyle şehirlerdeki hız sınırının, yalnızca okulların bulunduğu bölgelerde değil yayalara öncelik verilmek için rehabilite edilmiş ve uygun olduğu düşünülen yollarda da 30 km'ye düşürülmesinin ön görüldüğü, dört şeritli bulvarlar ve yüksek hızda araç kullanılamayan mahallelerdeki küçük sokakların bu uygulamadan hariç tutulacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, 2011 yılından bu yana Avrupa Parlamentosu'nun şehirlerde hız sınırını belirleme kararı doğrultusunda yapılan bu çalışmanın, hali hazırda Avrupa’daki bazı şehirlerde şimdiden uygulanmaya başlandığı vurgulandı.


Politis Gazetesi

- Olaylardan korktuğu için kuzu gibi oldu

“Yarınki etkinlikte polis memurlarının sağduyulu tavrıyla gerginliği önleme planı” yan başlığıyla verilen haberde, polisin önceki protestolarda ortaya çıkan "rahatsız edici deliller" nedeniyle, yarınki protestoya sızmaya çalışacağı ve yalnızca insanların fiziksel bütünlüğü tehlikeye girdiğinde veya devlet ve özel mülkiyetin tehlikeye girdiği durumlarda müdahalede bulunacağı belitildi. Haberin detayında, hükümetin kısıtlayıcı önlemlerle ilgili kararları uygulama kartını çektiği ve kötüleşen epidemiyolojik durumdan dolayı önlemleri ihlal edenleri suçlayarak vatandaşları tedbirleri ihlal etmemeye teşvik edeceği belirtildi. Öte yandan, AKEL Genel Sekreteri'nden Andros Kiprianu’nun Cumhurbaşkanı ile dün yaptığı görüşmede kısıtlamalarının gevşetilmesi ve Adalet Bakanı Emili Yolitis'in görevden alınmasını istediği, ayrıca protestolara katılacak parti üyelerine bilinçli hareket etmeleri çağrısında bulunduğu vurgulandı. DİSİ’nin ise konuyla ilgili olarak, AKEL'i vatandaşları sivil itaatsizliğe kışkırtmakla suçladığı aktarıldı.

- Komisyon, Kıbrıs’ı mahkemeye vermekle uyardı

Haberde, Avrupa Komisyonu’nun, Kıbrıs’a haksız sözleşme şartları ve adil olmayan ticaret uygulamaları hakkında Avrupa Birliği hukukunun uygulanmaması veya yanlış uygulanması nedeniyle gerekçeli görüş göndermeye karar verdiği belirtildi. Haberde ayrıca, uyumsuzluk durumunun devam etmesi durumunda Komisyon’un Kıbrıs’ı Avrupa Adalet Divanı'na sevk edeceği uyarısında bulunduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

- Beşli Görüşme için davet çok yakın

“Kıbrıs sorununa sürdürülebilir ve kalıcı bir çözüm için ortak bir zemin olup olmadığını belirlemek amacıyla” yan başlıklı haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Basın Sözcüsü Stefan Duzarik’in, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs sorunuyla ilgili Gayri Resmi 5 + 1 Toplantı’yı yakında düzenlemeyi planladığını söylediği belirtildi. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Basın Sözcüsü Duzarik’in açıklamasına yer verilerek "Toplantının amacı, tarafların Kıbrıs sorununa sürdürülebilir ve kalıcı bir çözümü müzakere etmeleri için ortak zemin olup olmadığını belirlemek olacak” dediği aktarıldı. Haberde ayrıca toplantının, Avrupa Birliği - Türkiye ilişkilerinin gözden geçirilip, Türkiye'ye yaptırım uygulama meselesinin yeniden tartışılması beklenen 25 Mart'taki Avrupa Konseyi toplantısının ardından Nisan ayında yapılacağı vurgulandı.

- Tıbbi esrar yasasına engel

“Bakan ne diyor” yan başlıklı haberde; Kıbrıs'ta tıbbi esrar üretimiyle ilgili kanunun 15 Şubat 2019'da çıkarılmasına rağmen henüz aşılmamış yasal engeller olması nedeniyle üretimin engellendiği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

- Kooperatif ile ilgili Haris ve diğerlerinin sorumlulukları kaldırıldı

“Büyük "yeme içme" ve örtbas etme girişimi” yan başlıklı haberde; Haris Yorgiadis'in Kıbrıs Kooperatif Bankası davasında "büyük sorumlu" olarak adlandırılmasına rağmen iki ay içinde Haris Yorgiadis'in hukuki sorumluluğunun kaldırıldığı belirtildi. Haberin detayında, polisin Kooperatif’le ilgili dokuz dosya incelediği ancak bunların hiçbirinin DİSİ Başkan Yardımcısı Haris Yorgiadis'in davasını içermediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Kooperatif olayını soruşturan Araştıma Komitesi Başkanı Arestis’in borçlu vatandaşların mülklerini kaybettiği ve 100 bin € değerindeki mallarının 20 bin €’ya satıldığını söylediği ifade edildi.

- Ebeveynler: Öğrenciler derhal okula geri dönmeli ve tüm unsurlar yeniden biçimlendirilmeli

Haberde ebeveynlerin öğrencilerin okullarına geri dönmelerini istediği ve Kıbrıs Sınavları için tüm unsurların yeniden beçimlendirilmesini talep ettiği belirtdildi. Haberin detayında, ortaokul, Lise ve Teknik Okulların birinci ve ikinci sınıf öğrencilerin okula dönmeleriyle ilgili konunun yeniden gözden geçirilmesi ve öğrencilerin yüz yüze eğitime derhal geri dönmeinin istendiği ayrıca süreçle ilgili planlama yapılmasını gerektiği irdelendi.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:37

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand