Basın Özetleri 18.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Milyonluk kara delik

“Maliyeti 1,94 milyona ulaşan ve giderek artan hızlı testler için teklif dansı” yan başlıklı haberde, dört aydır yapılan hızlı testlerle ilgili milyonların dansının devam ettiği, yapılan tekliflerin sayısı, ithal edilen miktarlar ve sürekli artan maliyetlerin baş döndürücü olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı’na şimdiye kadar toplam maliyeti yaklaşık 5 milyon Euro olarak tahmin edilen 1.940.000 test için teklif verildiği, diğer ihalelerin ise devam ettiği belirtilerek, 750 bin test ihalesi için açık bir rekabet ortamı olduğu ancak Sağlık Bakanlığı’nın işyerinde zorunlu haftalık test programını sürekli olarak genişletmesiyle birlikte birçok teklif vericinin diğer daha büyük miktarlar için bile teklif vermeyi düşündüğü ifade edildi. Haberde ayrıca, ihalelerin hâlihazırda Sayıştay'ın kontrolü altında olduğu bunun nedeninin ise multimilyonluk tekliflerin birçoğunun, prosedür ve koşulların son derece temiz olduğu açık ihaleler yoluyla değil de, "acil" prosedür yoluyla verilmesi olduğu vurgulandığı ve şu anda "acil" teriminin kötüye kullanılabileceğinin tahmin edildiği belirtildi. Ek olarak, milyonların dansının Ekim 2020'de adet fiyatı 5 Euro yani toplam maliyeti 1 milyon Euro’ya ulaşan 200.000 test teklifiyle başladığı daha sonrasında ise programın raydan çıktığı hatırlatıldı.

- Kamyon ve otobüslerin kontrollerindeki eksiklik SOS veiyor

“Takograf konusu Taşımacılık Komitesi Başkanı tarafından gündeme getirildi” yan başlıklı haberde, Meclis Taşımacılık Komitesi Başkanı Haralambos Pittokopitis’in kamyon ve otobüslerin takograflı kontrolünün olmaması nedeniyle meydana gelebilecek kazalarlardan doğacak olası can kayıpları konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, konunun "Karayollarında otobüs ve kamyonlarda takograf sistemleri ile hız şalterlerinin kullanımıyla ilgili olarak ortaya çıkan kontrol ihtiyacı" başlığı altında Komitesi Başkanı Pittokopitis tarafından gündeme getirildiği, Pittokopitis’in ayrıca "Kamyonlarda ve otobüslerde takografların montajı ve çalıştırılması ile ilgili mevzuat hükümlerine ilişkin yetkili departmanlar tarafından kaza ve can kaybına neden olabilecek bu konudaki kontrollerin yetersizliğiyle ilgili korkuları doğrulayan bilgi ve veriler aldıklarını" söylediği belirtildi.


Politis Gazetesi

- Maskeli ve idareli karnavallara gidelim

“Epidemiyolojik tablodaki iyileşme, piyasayı canlandırma ihtiyacı ve vatandaşları rahatlatma ihtiyacı ikinci bir görüş getiriyor” yan başlığıyla verilen haberde, hükümetin epidemiyologlardan önümüzdeki hafta başında önerilerini sunmalarının isteneceği ve gevşeme açısından sonraki adımlarla ilgili haritanın tamamlanacağı belirtildi. Haberin detayında, uygulanan katı kısıtlayıcı tedbirler ve halkın bunlara karşı tutumunun sonucu olarak, Kıbrıs'ın epidemiyolojik tablosunda bariz bir iyileşme olduğu ve mevcut epidemiyolojik tablonun, epidemiyologlar arasında görüş farklılıkları olsada önlemlerin daha da gevşetilmesine izin verdiği aktarıldı. Tartışmaların merkezinde restoranların yeniden açılması konusunun olduğu, epidemiyoloji ekibinin bazı üyelerinin daha önce alınan kararlarla hemfikir olduğu, diğerlerinin ise restoranların 1 Mart'tan itibaren açılıp açılmayacağı ve karnaval şenlik sezonu takvimi konusunda endişeli olduğu vurgulandı. Restoranların Mart ayı başında karnaval döneminde açılmasının yemek sektörü için kesinlikle önemli bir katkı olacağı ancak uzun süredir evde kapalı kalan vatandaşların aniden rahatlayacağı ve önlemlere uymayacağı bunun sonucunda Kıbrıs'ın epidemiyolojik tablosunu olumsuz yönde değiştireceği yönünde endişeler olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, Nisan ayı sonuna kadar nüfusun %30'unu aşılaması hedefine ulaşılması durumunda Paskalya'nın daha az kısıtlama ile kutlanabileceği ancak şuanda henüz nüfusun %5'ine aşı yapılabildiği hatırlatıldı.

- Yüzdeleri azalan partilerden destek iadesi alınacak

“Averof yolu gösteriyor” yan başlığıyla verilen haberde, üç ay içinde milletvekili seçimlerimiz olacak olmasına rağmen, parti liderlerinin aldığı karar doğrultusunda 2021 yılı devlet desteğinin tamamının partilere ay başında ödendiği hatırlatıldı. Haberin detayında, meclis içindeki mevcut tablonun büyük ölçüde değişmesine kesin gözüyle bakıldığı bu nedenle de devlet desteğinin dağıtıldığı yüzdeliklerin tamamen değişeceği ve en az bir yeni partinin daha Meclis’e girmeyi başarmasının beklendiği aktarıldı. Bununla birlikte, 2021 için toplam 7 milyon €'luk devlet desteğinin halihazırda meclisteki mevcut partilere dağıtıldığı bu konuyla ilgili olarak DİSİ Başkanı Averof Neofitiu’nun, Meclis Başkanı'na, partisinin oy oranının düşmesi durumunda devlet desteğindeki farkın iade edileceğini ve oranın artırma durumunda ise herhangi bir talebi olmayacağını yazılı olarak bildirdiği ifade edildi.


Alithia Gazetesi

- Efsanelere meydan okuyun, yerleşik düzenle savaşın

“Alekos Konstantinidis: Son ana kadar surlar üzerinde” yan başlıklı haberde; Kıbrıs gazeteciliğin en büyük isimlerinden biri olan Alekos Konstantinidis’in Salı gecesi 91 yaşında hayatını kaybettiği belirtildi. Haberin detayında yaşına rağmen ömrünün son gününe kadar "Alithia" gazetesinde günlük makaleler yazdığı için kelimenin tam anlamıyla kaleden ayrıldı denebileceği ve yazdığı son makalesinin bugün gazetenin 10’uncu sayfasında yayınlandığı aktarıldı. Haberde ayrıca, uzlaşmaz bir akıl insanı olan Alekos’un, verdiği mücadelelerle ilgili hikayeler yazdığı, esas olarak yerleşik düzene karşı verdiği mücadeleleriim ona karşı birçok zarar verme girişimine neden olduğu bunlardan en önemlisinin 1970'lerde yaşanan Kooperatif skandallarını ortaya çıkarması sonrası arabasının bomba patlaması olduğu hatırlatıldı.

- Şehirciliğe karşı önemli tedbirler

“Dağlık, kırsal ve dezavantajlı bölgelerle ilgili yeni hükümet planı” yan başlıklı haberde; dağlık, kırsal ve dezavantajlı bölgelerde imar ve iskan politikasının önemli ölçüde güçlendirilmesine yönelik yeni hükümet planı ve tedbirlerin dün İçişleri Bakanı Nikos Nouris’in tarafından açıklandığı belirtildi. Haberin detayında planın, 2030 yılının sonunda tamamlanmasının hedeflendiği ve 250 milyon Euro'luk toplam bütçeye sahip olan çalışmanın 250'den fazla eylemi içerdiği aktarıldı. Baf, Larnaka ve Limasol bölgelerindeki dağlık bölgeleri de içeren planın, dağlık bölgelerde yaşayanlara ek yardım ödenmesini sağlayacağı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

- Pandemi demokrasiyi durduramaz

“AKEL Genel Sekreteri gösterilerin yasaklanması konusunu Cumhurbaşkanı’nın gündeme getiriyor” yan başlığıyla verilen haberde; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou'nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bugün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile yapacağı görüşmede protestoların yasaklanması konusunu gündeme getireceği, bireysel ve siyasi özgürlükler üzerindeki orantısız kısıtlamalar konusunun ise meclis gündeme getirilmesi için girişimlerin devam ettiği aktarıldı. Haberin detayında, hükümet ve polisin Cumartesi günü gerçekleşecek gösteriyi bastırmaya çalışmayarak demokratik olgunluk göstermesi gerektiği vurgulanırken, geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan olayların sorumlularının sorumluluklarını üstlenerek ne istifa etttikleri ne de görevi bırakmayı yaklaştıkları belirtilerek, Adalet Bakanı Emili Yolitis’in görevine devam ettiği hatırlatıldı.

- Kıbrıs Olimpiyat Komitesi eski üyeleri Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanı'nı "uzaklaştırıyor"

Haberde; Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanı'nın Kıbrıs Spor Örgütü aracılığıyla gerçekleştirdiği faaliyetleri yoğunlaştırmaya devam etmesinin, Kıbrıs Olimpiyat Komitesi'nin özerkliği açısından şüphesiz ciddi sorunlar yaratacağı, ayrıca Kıbrıs'ın Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden çıkarılması riskini de gündeme getireceği vurgulandı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:37

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand