Basın Özetleri 17.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- "Kara kutu" her şeyi söylüyor

“Cumartesi günkü olaylarla ilgili tüm bilgiler Polis Kriz Yönetim Merkezi’nde var” yan başlıklı haberde, geçen Cumartesi günü gerçekleşen protestoların liderlerine verilen talimatların yanı sıra, durumla ilgili Emniyet Müdürlüğüne verilen bilgilerin kayıt altına alınarak dün atanan dört ceza müfettişine verileceği belirtildi. Haberin detayında, Kriz Yönetim Merkezi’nde, Lefkoşa'daki kanlı olayla ilgili tüm eylemlerin kayıt altına alındığı, tüm konuşmaların "kara kutu" gibi kaydeden bir sisteme sahip olduğu aktarılırken, polisin aldığı yoğun eleştirilerin ardından, bölgedeki dükkanların kameralarından, internetteki materyallerden ve kendi kayıtlarından, aşırı güç kullanımını araştıracak ceza müfettişlerine teslim etmek için "savunmasını" hazırladığı vurgulandı. Polis tarafından toplanan materyallerin arasında, ellerinde sopalar ve zincirlerle polise saldıran kişilerin fotoğraflarında yer aldığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Polis Hakkındaki İddiaların ve Şikayetlerin Soruşturulmasından Sorumlu Bağımsız Otorite’ye dün ikisi erkek ve ikisi kadın olmak üzere 4 avukatın ceza müfettişi olarak atandığı, bu kişilerden bazılarının başka bölgelerden geleceği böylece Lefkoşa ile bağlanlarının olmayacağı ifade edilerek atamalarda, eski polis memurlarının bu göreve getirilmesinden kaçınıldığı belirtildi. Bunların yanı sıra, geçen Cumartesi günü gerçekleştirilen protestoları organize eden aynı grubun önümüzdeki Cumartesi günü Lefkoşa'da yeni bir protesto yapılacağını duyurmasının ardından, Limasol'da da benzer bir etkinlik için hazırlandıklarına dair bilgiler olduğu vurgulandı.

- Kıbrıs'ta 37 farklı mutasyon tespit edildi

“Koronavirüs adayı birçok "girişten" istila etti”, “Araştırma sonuçları açıklandı” yan başlıklarıyla verilen haberde, Kıbrıslı araştırmacılar tarafından Nisan 2020 ile Ocak 2021 arasındaki dönemde korona virüs testi pozitif çıkan 768 örnek üzerinde yapılan incelenmelerin sonucunda Kıbrıs'ta koronavirüsün Birleşik Krallık mutasyonu da dahil olmak üzere 37 farklı mutasyonu tespit edildiği vurgulandı. Haberin detayında, koronavirüsün enfekte kişiler arasında büyük bir çeşitlilik arz ettiği ve bunların adaya belirli coğrafyadan değil birçok ve farklı "girişten" geldiği ancak çeşitli mutasyonların yayılmayı tam olarak gerçekleştirmediğinin tespit edildiği belirtildi. Ana hedefi Kıbrıs'ta koronavirüsün analiz edilmesi olan akademik araştırmanın sonuçlarının Cuma günü bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanması beklendiği ifade edildi.


Politis Gazetesi

- Vatandaşlara karşı coplu ve miğferli devlet

“Polisler şiddetli baskı talimatı veren operasyon koordinatörünün "fotoğrafını" çekti” yan başlığıyla verilen haberde, geçen Cumartesi günü protestoları bastırmak için operasyona katılan polislerin, polis müdürü yardımcılarından birini kendilerine verilen talimatlardan sorumlu kişi olarak "fotoğraflandığı" belirtilirken, ilgili Polis Müdürü Yardımcısı’nın operasyonun planlanması ve yürütülmesinden sorumlu kişi olduğu ve o sırada Emniyet Müdürlüğü Kriz Yönetim Merkezi’nde bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, basına konuşan bazı polis memurları, kendilerine mitingi dağıtma kararının bildirdiği, bazı meslektaşlarının ise bunu bir fırsat ve mazeret olarak görerek protestoculara "dağıtmak" için anlaşılmaz bir şiddet kullandığını söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Kriz Yönetim Merkezi'nden gelen tüm talimatlar ile durumun genel resminin elektronik ortamda kaydedildiği ve bunların incelenmesi sonucunda hem operasyonun koordinatörünün hem de Lefkoşa'nın merkezinde bulunan polis memurlarının olası sorumluluklarını ortaya çıkaracağı vurgulandı. Öte yandan, Muhalefet partilerinin, yarın sabah Cumhurbaşkanlığı’na giderek Adalet Bakanı Emili Yolitis'in istifası veya görevden alınması konusunda ısrar edeceği belirtildi.

- Birçok ceza soruşturması, yetersiz sonuç

“Kooperatif skandalı” yan başlığıyla verilen haberde, Υorgos Arestis başkanlığındaki Kıbrıs Kooperatif Bankası skandalıyla ilgili soruşturmayı yürüten Araştırma Komitesi’nin şimdiye kadar sürdürdüğü düzinelerce cezai soruşturma olduğu ancak soruşturmanın başlatılmasından 2 yıl sonra skandalın ana kahramanları skandaldan sorumlu tutulmazken, şimdiye kadarki cezai soruşturmalardan elde edilen sonuçların ise yetersiz veya göz ardı edilebilir nitelikte olduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

- Ekonomi sağlam ayaklar üzerinde!

“Koronavirüs bizi eğemedi”, “Salgının yaralarına da katlandık” yan başlıklarıyla verilen haberde; ülkenin yaklaşık bir yıldır koronavirüs salgını tarafından test edilmesine rağmen, Kıbrıs ekonomisinin 2020 yılı içinde yaşadığı durgunluğun ilk hesaplamalara kıyasla çok daha küçük ölçekli olduğu belirtildi. Haberin detayında, salgından büyük bir darbe alan ekonominin lokomotifi durumundaki turizmin gelirlerinde büyük kayıplar yaşanması, perakende satış mağazaları veya restoranların uzun süre kapalı kalmasının yanı sıra diğer pek çok sektörün hiç çalışamaması sonucu ekonominin çökmesi beklenirken, sağlam yönetimin ve ekonominin direncinin bir sonucu olarak resmi rakamlara göre kayıpların minimuma indirgendiği, böylece hükümetin işletmeleri ve çalışanları destekleyebildiği vurgulandı.

- Siyasetçinin cinsel tacizi araştırılıyor

“Evrensel istek” yan başlıklı haberde; siyasi partiler ve diğer organların, siyasette cinsel taciz vakalarını kınadığı ve suçluların hakkındaki iddialar ile cezası hakkında soruşturma açılması çağrısında bulunduğu aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

- Restoranlar ve eğlence merkezleri diz çöktü...

“Eğlence merkezlerinin %30'u yeniden açılmayacak”, “Baf'taki tüm oteller kapalı” yan başlıklarıyla verilen haberde; yemek ve eğlence sektörlerinde varolan durumun sürdürülebilirlikten uzak olduğu ve büyük sorunlar yarattığı ayrıca birçok işletmenin kapanmasına da yol açtığı vurgulandı. Haberin detayında, Kıbrıs Eğlence Merkezi Sahipleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Neofitos Thrasivoulou ile yapılan raportaja da yer verilirken, Federasyonu Başkanı’nın işletmelerin %30'unun yeniden açılamayacak duruma geldiğini söylediği aktarıldı.

- Yaşlı mülteciler kalıcı karantinada

Haberde; düzinelerce yaşlı mültecinin, hükümet tarafından yerleştirildikleri apartmanlarda mahsur kaldığı ve hastaneye bile gideceklerinde bulundukları kattan inmek için İtfaiye’nin yardımına ihtiyaç duydukları belirtildi. Haberde ayrıca, ilgili binalarda süren asansör kurulum çalışmalarının salyangoz hızında ilerlediği ve 2013 yılından bugüne kadar sadece 25 asansörün kurulduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:06

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand