Basın Özetleri 16.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Vatandaşlar göz göre göre dövüldü

“Cumartesi günkü kanlı olaylar için kovuşturma”, “Kimse sorumluluk almıyor” yan başlıklarıyla verilen haberde, Polis Hakkındaki İddiaların ve Şikayetlerin Soruşturulmasından Sorumlu Bağımsız Otorite’nin, insan hakları ihlallerine karşı Cumartesi günü Lefkoşa'nın merkezinde gerçekleştirilen protestolar sırasında polis teşkilatları tarafından bazen şiddet olaylarına varacak şekilde müdahale edilmesi ve yaşanan kanlı olayların ardından adli soruşturma başlatacağı belirtildi. Haberin detayında, yaralıların ifadelerinde, yalnızca sokakta dururken veya yaralılara yardım etmeye giderken maruz kaldıkları sebepsiz şiddetten bahsedilerek polis memurlarına emri uygulama talimatının Kriz Yönetim Merkezi tarafından verildiği hatırlatılsa da Emniyet Müdürlüğü’nün dün yaptığı açıklamada polislerden asla şiddet kullanmalarının istenmediğini vurguladığı belirtildi. Olayla ilgili raporlarda, yasaların polis memurlarının protestocuların başlarından müdahale etmesini açıkça yasakladığı ancak Cumartesi günkü kanlı olayların polisin olaylara müdahale eğitimiyle ilgili eksikliği olduğunu gözler önüne serdiği; tazyikli su kullanımı sebebiyle 24 yaşındaki bir gencin gözünden yaralanmasının ise bu konuda olan deneyimsizliği gösteren bir gerçek olduğu ifade edildi. Haberde ayrıca, polisin görsel ve işitsel materyalleri toplayarak soruşturmacılara teslim ettiği, Başsavcı’nın da olay sırasında aşırı güç kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için bugün, müfettişlerin ataması konusunda Bağımsız Otorite’ye yeşil ışık yaktığı vurgulandı. Öte yandan, siyasi sorumluluklarını üstlenmesi ve istifa etmesi için muhalefetin yoğun baskısı altında kalan Adalet Bakanı Emili Yolitis’in bu tepkilere karşı, istifasının Cumhurbaşkanı'nın emrinde olduğunu ve olayın sorumluların cezalandırılacağı yanıtını verdiği aktarıldı.


Politis Gazetesi

- Aşılar için Netanyahu’dan olumsuz yanıt

“Üçüncü bir dalga için hazırlanıyor” yan başlığıyla verilen haberde, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e yeşil pasaportlar konusunda olumlu yanıt verdiği, aşı satışı konusunda ise yaklaşan bir üçüncü dalganın yol açtığı korku göz önünde bulundurulduğunda Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üzerinden aşı almaya devam etmek zorunda olduğunu söylediği belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs'ın epidemiyolojik tablosunun kontrol altında olduğu ve epidemiyologların kontrolü sürdürmek ve toplumun diğer sektörlerinin açılmasına izin verecek doğru koşulları yaratmak için izleme sürecini güçlendirmeyi amaçladığı vurgulandı. Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou ve Bilimsel Danışma Kurulu üyelerinin katılımıyla dün gerçekleştirilen toplantısının gündeminde Kıbrıs'taki epidemiyolojik durumun ve özellikle Limasol bölgesinde geçen hafta kaydedilen vaka artışının yer aldığı aktarılırken, Epidemiyolojik Durumu İzleme Birimi’nin sunduğu verilere göre, son 14 gün içinde Limasol bölgesinin tamamında bir vaka artışı gözlemlendiği, aynı zamanda diğer bölgelerde de durumun güvenli sınırın çok az altında olduğu ve gerekli dikkat gösterilmezse kolaylıkla bu durumun değişebileceği belirtildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın, korona pozitif olarak tespit edilen yaşlıların sayısında artış gözlemlenmesi sonucu bulaşmaların aile içinde veya evde bakımdan sorumlu kişiler tarafından olmuş olma ihtimaline karşı, evdeki yardımcıların veya yaşlıların bakımından sorumlu işçilerin haftalık olarak korona testi yaptırmaları zorunluluğunu yeniden vurguladığı belirtildi. Yetkili servisler tarafından yapılan kontrollerin yoğunlaştırılmasıyla ilaç firmaları, gıda sanayicileri, gıda perakendecileri gibi tüm bölgelerde faaliyet gösteren belirli işyerlerinde son 14 gün içinde önemli sayıda pozitif vaka kaydedilmesinin ise endişe yaratıcı olduğu aktarıldı.


Alithia Gazetesi

- Hastaneler üçüncü bir dalga için hazırlanıyor

“Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü, Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla iş planını güncelliyor” yan başlıklı haberde; korona virüs mutasyona uğramış haliyle ilgili bulguların ortaya çıkması için Avrupa Bulaşıcı Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin sonuçları beklenirken, Kıbrıs’ta devlet hastanelerinin üçüncü bir dalganın ortaya çıkması durumuna yönelik hazırlandığı vurgulandı. Haberin detayında, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü yönetiminin, Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou'nun talimatları ile Yoğun Bakım Üniteleri’ndeki yatak sayısını artırmak amacıyla iş planını güncellediği, bu şekilde Yoğun Bakım Üniteleri'nde 30 yataklık bir genişleme öngörüldüğü belirtildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün hasta sayısının önemli ölçüde azaldığı bu dönemi varolan her türlü boşluğu doldurmak ve personelin daha iyi eğitilmesi için kullandığı aktarıldı.

- Katliam böyle gerçekleşti

“Haralambos’un ifadesi” yan başlıklı haberde; 11 Şubat Perşembe günü sabahın erken saatlerinde Lefkoşa’ya bağlı Ergates köyünde meydana gelen cinayetlerin tek görgü tanığı olan 25 yaşındaki Haralambos’un, 59 yaşındaki babası Kostakis Yangou’nun manik-depresif atak geçirmesi sonucunda; 52 yaşındaki annesini Androula Avraksidou ve 20 yaşındaki erkek kardeşi Stelios Yangou’yu öldürdüğü gün yaşananları anlattığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

- Sorumsuz ve demokrasi için tehlikeli

“İnsan hakları ihlalleri ve kurumsal zorbalık”, “Bakan pişman değil, özür dilemek için bir sebep görmüyor”, “AKEL, Yolitis'in istifasında ısrar ediyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; Adalet Bakanı Emili Yolitis’in, avukatların kendisine bunun görevin kötüye kullanılması ve yasadışı bir eylem olduğunu belirtmesi üzerine kendisiyle ilgili parodiler yapan sosyal medya hesabıyla ilgili yaptığı şikayeten pişman olduğunu açıkladığı belirtildi. Haberin detayında, Bakan Yolitis’in Cumartesi günü Lefkoşa'da gerçekleştirilen protestolar esnasında yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak sorumluluklarını reddettiği ve konuyla ilgili sorumlulukları sıradan polis memurlarına attığı vurgulanırken, polise emri veren kişinin kim olduğuyla ilgili soruya ise kimsenin cevap vermediği ifade edildi.

- Yüksekler "aslanları" sersemletmez

Haberde; AEL Teknik Direktörü Dusan Kerkez'in Apollon'a karşı iyi bir taktik uyguladığı ve bunun sonucunda takımının, dün oynanan Limasol derbisinde 2 – 1’lik önemli bir zafer elde ederek, ikinci sıraya yerleştiği belirtildi. Haberde ayrıca, Omonia’nın Ermis karşısında aldığı galibiyet sonrası 53 puanla liderlik koltuğuna yerleşmesinin ardından Apollon’un 25’inci haftayı 51 puanla üçüncü sırada kapattığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:09

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand