Basın Özetleri 15.02.2021

Filelefteros Gazetesi

- Avrupa Birliği’ne ibraz edilenler

“Kıbrıs, Vatandaş Hizmet Merkezleri aracılığıyla satın alınan evlere yalnızca %5 KDV uygulayarak bir yönergeyi ihlal etti” yan başlıklı haberde, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’den, üçüncü ülkelerden gelen yabancıların vatandaşlığa alınması bağlamında binlerce konutun satılması sürecinde, ilgili prosedürde öngörülen %19 yerine %5'lik KDV oranı uygulanmasından kaynaklanan gelir kaybının tazminatı olarak Avrupa Fonu'na yüz milyonlarca euro ödemesini isteyeceği aktarıldı. Haberin detayında, Sayıştay tarafından tespit edilen, Kıbrıs Yatırım Programı’ndan yararlanarak Kıbrıs vatandaşlığı alan üçüncü ülke vatandaşı yabancılar ve diğer varlıklı tarafların, 500 bin Euro'nun üzerindeki fiyatlara konut satın aldıkları ve bu konutlarla ilgili yalnızca ilk 200 metrekaresi için, özel konut için ilk evin inşasına devam edenlere devlet tarafından sağlanan yardım oranı olan %5 KDV ödedikleri belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Yatırım Programı aracılığıyla konut satın almış kişilerin, yatırım amaçlı gayrimenkul alımına ilişkin Avrupa Yönergesi tarafından belirtilen %19 yerine %5 KDV'ye tabi tutuldukları ifade edilirken, 10 kişinin vatandaşlığa alınmasıyla ilgili sadece beş dosyayı inceleyen Sayıştay'ın bulgularına göre, bu indirimli KDV bedeli nedeniyle devlet çok büyük bir gelir kaybı yaşadı.

- Cypra davasında araştırmacı rölünde

“Eski Emniyet Müdürü atanması çıkar çatışmasıyla ilgili soru işaretleri doğuruyor” yan başlıklı haberde, Cypra Mezbahası davasıyla ilgili Soruşturma Komisyonu’nun araştırmayı derinleştirdiği ve raporu Nisan ayında Başsavcıya teslim etmek amacıyla geçen hafta duruşmalara başladığı aktarıldı. Haberin detayında, Cypra Mezbahası’nda artan koronavirüs vakaları ve çok sayıda çalışanın kaçak çalıştırıldığının tespit edilmesinin ardından tüm olayın gün yüzüne çıktığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Emniyet Müdürlüğü Yabancılar ve Göçmenlik Şubesi mensuplarının kaçak yabancıların çalıştırılmasıyla ilgili tesislerde kontroller yapmalarına rağmen mezbahayla ilgili bu konuda herhangi bir şikayet gelmediğini vurgulandığı ancak bu durum göz önünde bulundurulduğunda, Başsavcı tarafından atanan komisyonun üç üyesinden birinin eski Emniyet Müdürü Kipros Mihailidis olmasının kafalarda soru işaretleri yarattığı vurgulandı.


Politis Gazetesi

- Herşeyi mahfettiniz! "KİMİN UMRUNDA"

“Polis ve Yolitis akıl dışı şiddetle ilgili günah keçileri arıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Polis Hakkındaki İddiaların ve Şikayetlerin Soruşturulmasından Sorumlu Bağımsız Otorite’nin, Lefkoşa'da vatandaşların protestosu sırasında polis mensuplarının aşırı güç kullandığı yönündeki iddiaları derinlemesine ve objektif olarak araştırmak üzere bugün müfettişlerin atamasına devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, internette dolaşan videolar ve fotoğrafların polis güçlerinin protestoculara saldırdığı, kimyasal maddeler kullanılladığı ve basınçlı su araçlarıyla müdahalede bulunduğunu açıkça ortaya koyduğu, bunlar arasında 25 yaşındaki bir gencin yüzünden vurulması sonucu bilincini kaybettiği ve bir polis memurunun yerde hareketsiz duran genç bir protestocunun boynuna tekme atması görüntülerinin olduğu belirtildi. Öte yandan konuyla ilgili olarak polisin ise yasadışı bir protesto sonucu başlayan isyanları bastırmak için güç kullanmak zorunda kaldığını ileri sürerek, tüm bu iddiaları reddettiği vurgulandı. Protesto yürüyüşünün Cumartesi öğleden sonra başkentin merkezinde gerçekleştiği, protestocu gruplar ve vatandaşların, ülkeyi saran çürüme ve yolsuzluğun yanı sıra salgının hükümet tarafından başarısızlıkla yönetilmesini protesto etmek için bir araya geldiği, protesto yürüyüşünün sosyal medyada Omonia Spor Klubü’nün taraftar grubu olan "Thira 9" tarafından duyurulduğu hatırlatıldı. Haberde ayrıca, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere ilişkin Sağlık Bakanlığı kararnameleriyle, toplu olaylar, kamuya açık ve özel olarak düzenlenen toplantı ve gösterilerin yasaklandığı, bu nedenle polisin olaylara müdahale ettiği, polis memurlarına taş, portakal ve başka nesneler atarak saldıran protestoculardan polis memurlarına saldırmaktan ve tutuklamaya direnmekten dolayı 11 kişinin tutukladığı belirtildi. Emniyet Müdürü Stelios Papatheodorou'nun dün Polise Yönelik İddiaların ve Şikayetlerin Soruşturulmasından Sorumlu Bağımsız Otorite’ye çağrı yaparak konuyla ilgili soruşturma talebinde bulunduğu, Otorite’nin 5 üyesinin ise dün bir araya gelerek "polis mensupları tarafından aşırı şiddet uygulanmış olma olasılığına atıfta bulunan raporlar nedeniyle" yasanın öngördüğü şekilde ceza soruşturmacıların atanması için Başsavcı'nın onayını istediği aktarıldı. AKEL, DİKO, Ekologlar ve Dayanışma Hareketleri’nin dün Adalet Bakanı'nın istifasını talep ettiği, Adalet Bakanı Emili Yolitis’in ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, şiddetin nefsi müdafaa için gerekli minimum derecede ve ancak diğer yolların etkisiz kalması durumunda son çare olarak kullanılabileceğini söyleyerek konunun soruşma sonucu netleşeceğini söylediği ifade edildi. DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun da yaptığı bir açıklamada, polisin uyguladığı aşırı şiddeti ve aynı zamanda protestocular tarafından koronavirüse karşı alınan kararların ihlal edilmesini şiddetle kınadığı belirtildi.


Alithia Gazetesi

- Önümüzdeki günlerde vakalarda daha fazla artış bekliyoruz

“Sağlık Bakanı’ndan uyarı” yan başlıklı haberde; Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou'nun gevşemelerin ikinci haftasına girdiğimiz bu günlerde vatandaşlara seslenerek, Kıbrıs'ın cesaret verici epidemiyolojik imajını sürdürürebilmesi için alınan önlemlere uyulması yönünde yeni bir çağrı yaptığı, bunun yanında yeni bir vaka artışı olacağı uyarısında bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, serbest meslek sahipleri ve evler yardımcı olarak çalışanlara haftalık test yaptırmanın zorunlu hale getirildiği belirtilirken, dün yapılan testler sonucunda 123 yeni vakanın daha tespir edildiği, 87 yaşındaki bir erkeğin ise korona virüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği ifade edilirken, Devlet Sağlık Hizmetleri’ne bağlı hastanelerde 28'i ağır olmak üzere toplam 87 Covid-19 hastasının tedavi altında olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasındaki varılan anlaşmanın ardından, Kıbrıs'ın da İsrail'in Covid-19'a karşı geliştirdiği ve mucizevi olarak nitelendirilen ilacının klinik denemelerine katılacağı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

- Kafaları kıran otoriterlik

“Demokrasi tehlikeli şekilde saptırılıyor”, “Adalet Bakanı’nın derhal istifası isteniyor”, “Yoliti ellerini temizleyip, suçu polise atıyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; polisin, yolsuzluk ve dolandırıcılığa karşı gerçekleşen protesto gösterisine katılanlara yönelik uyguladığı eşi görülmemiş şiddet olayları nedeniyle toplumda büyük bir öfkenin hakim olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, muhalefet partilerinin hükümeti otoriterlik ve demokrasiyi tehlikeli şekilde saptırmakla suçladığı; AKEL, DIKO ve Ekologlar Hareketi’nin Adalet Bakanı Emili Yolitis'in derhal istifasını istediği ifade edildi.

- Limasol'da kanıt derbi

Haberde; AEL’in diğer bir Limasol takımı olan Apollon'u bugün saat 19:00'da her iki takımın da evi sayılan Tsirio Stadyumu'nda karşılayacağı, liderlik için yarışan her iki takımın da zafer ve 3 puan için tüm güçlerini ortaya kayacağı mücadele gücü yüksek bir maç olmasının beklendiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:16

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand