Siyasi partiler polisi kınadı

Siyasi partiler dün yaşanan olaylar nedeniyle polise tepki gösterdi

DİSİ başkanı Averof Neofytou, dün yaşanan olaylara değinerek, Lefkoşa'nın merkezinde dün yaşananların ülkemizi onurlandırmadığını söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamada, DİSİ’nin polisin dün uyguladığı şiddeti sert bir şekilde kınadığını ve açıklama talep ettiğini belirtti.

Ayrıca, polisin kendi kendini kontrol edemeyeceği için soruşturmanın bağımsız bir komisyon tarafından yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

DİSİ başkanı, her vatandaşın protesto etme hakkını verili bir hak olarak nitelendirdi, ancak aynı zamanda koronavirüse karşı kararların ihlalini de kınanabilir olarak nitelendirdi.

Averof salgına karşı bu zorlu ve eşitsiz mücadelede, tedbirlere uymanın ve kararnamelerin uygulanmasının istisnasız herkes tarafından yapılması gerektiğini ifade etti.

AKEL, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin otoriterlik ve küstahlığında yeni bir dönemden bahsederek, Adalet Bakanı'nın istifası konusunu gündeme getirdi.

Protestoculara karşı dün yaşanan polis şiddetini haksız olarak nitelendiren AKEL, Adalet Bakanı ve Emniyet Müdürü'nün verdikleri emirlere ilgili olarak cevaplar vermesi ve sorumlulukları başka yere devretmeye çalışmaması gerektiğine işaret etti.

Ayrıca, devlet otoriterliği davalarında siyasi sorumluluk üstlenilmesini ve Adalet Bakanının istifasını tek yol olarak tanımladı.

AKEL, hükümetin gerek dün polise verdiği talimatlar gerekse gösterilere yönelik devam eden anayasaya aykırı yasaklar nedeniyle mecliste hesap sorulacağını da ifade etti.

DIKO, Adalet Bakanının yapması gerekenin apaçık ortada olduğunu ifade etti. Parti tarafından yapılan açıklamada, yaşanmış aşırılıklar konusunda siyasi sorumlulukları olduğunun net olduğunu vurgulayarak Yoliti’nin istifa etmesi gerektiği söylendi. Polisin olaya tepkisinin demokrasiden sapma ve otoriter bir rejim davranışı oluşturduğunu belirtti.

EDEK, gün yüzüne çıkan olayların, ne halkı onurlandırdığını ne de, bir Avrupa devletinin vatandaşlarına göstermesi gereken saygıyı yansıttğını belirtti.

Parti tarafından yapılan açıklamada, polisin vatandaşlara ve taleplerine saygı göstermesi önerildi.

Edek, vatandaşların nezaketle ve meydan okumalar olmaksızın protesto etme hakkının vazgeçilmez bir şey olduğunu dile getirdi.

Polisin aşırı şiddet kullandığını dile getiren Ekoloji Hareketi, bunun kanıtlarının protestocuların kanaması, göz yaşartıcı gaz, biber gazı ve tazyikli su kullanımını gösteren görüntüler olduğuna işaret etti.

Ekoloji Hareketi hükümeti tüm sınırları aşmakla suçladı. Bu olayların Adalet Bakanının istifasını gerektirdiğini söyleyen Ekoloji Hareketi, bu tür polis gücünün protestocu vatandaşlara karşı kullanılmasının nasıl haklı gösterilebileceği ve bu eylemlerin emrini kimin verdiğini sordu.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 14 Şubat 2021 - 17:45

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand