Basın Özetleri 01.02.2021

Filelefteros Gazetesi
- "İki devlet" ile ilgili son noktayı koyuyor
“Charles Michel'in Anastasiadis'e yazdığı mektup, müzakereler öncesinde Avrypa Birliği'nin duruşuna açıklık getiriyor” yan başlıklı haberde, Avrupa Birliği’nin, Türk tarafının Kıbrıs sorununda iki devletli bir çözüme ulaşmak için dile getirdiği tezlerine son vermek için hızlı adımlar attığı belirtildi. Haberin detayında, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e yazdığı mektubunda, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Avrupa Bierliği'nin tutumuna açıklık getirdiği vurgulandı. Haberde ayrıca Michel’in, Anastasiadis'e yazdığı mektubunda, Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü için müzakerelerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına ve Avrupa Birliği'nin dayandığı ilkelere uygun olarak, Birleşmiş Milletler gözetiminde hızlı bir şekilde yeniden başlamasını taahhüt ederek, Türkiye'den de benzer bir adım beklediklerini ifade ettiği ve Avrupa Birliği’nin müzakere sürecinde aktif bir rol oynamaya hazır olduğunu belirttiği aktarıldı.
- Kira indirimlerine yönelik teşvikler Meclis’te
“Ocak - Mart 2021 döneminde mülk sahiplerine vergi indirimi” yan başlıklı haberde, korona virüs salgınının yayılmasını önleme tedbirleri nedeniyle faaliyetlerini durduran şirketlere, Ocak - Mart 2021 dönemi için gönüllü kira indirimi yapacak olan işyeri sahiplerine vergi indirimi sağlanmasına ilişkin iki yasa tasarısı Meclis’e sunulduğu belirtildi. Haberin detayında, iki yasa tasarısıyla, Gelir Vergisi Kanunu ile Cumhuriyet Savunması için Olağanüstü Harç Kanunu'nda değişiklikler yapılacağı ve konunun Meclis Maliye Komitesi'nde görüşülmesinin ardından Meclis Genel Kurul önüne getirilmesinin beklendiği ifade edildi. Haberde ayrıca, yasa tasarılarıyla yapılmak istenen değişikliğin amacının, faaliyeti durdurulan gerçek veya tüzel kişilere gayrimenkul kiralayan ev sahiplerinin kira bedelini kendi isteğiyle düşürmesi için üç aylık bir süre için vergi indirimi sağlanması olduğu vurgulandı.


Politis Gazetesi
- Büyük ücret ve menfaatler Meclis’in merceği altında
Haberde, "altın" pasaportların çıkarılması konusunda çeşitli hukuk ve denetim büroları tarafından paylaşılan multi-milyon Euro'luk paketlerle ilgili olarak Maliye Bakanı ve vergi görevlilerinin Meclis Araştırma Komitesi huzuruna çağrılacağı belirtildi. Haberin detayında, soruşturulan bürolarla bağı olan ve pasaport "endüstrisi" ile ilgilenen milletvekillerinden de vergi beyannameleri ve vergi olarak kendilerine konulan meblağlar hakkında bilgi vermeleri isteneceği ifade edildi. Haberde ayrıca, İçişleri Bakanı Nikos Nouris’in, Vatandaş Hizmet Merkezleri'nin kaldırılmasının ardından 2020 yılı sonuna kadar yapılan istisnai vatandaşlık başvurularıyla ilgili revize edilmiş listeyi Meclis’e vermeyi inatla reddetiği aktarıldı.
- Bizi uyurken yakaladı
“Beklenmedik yağmur fırtınası” yan başlığıyla verilen haberde, Cumartesi gecesi Kıbrıs’ı vuran yoğun hava olaylarının tüm bölgelerde hasarlara yol açtığı vurgulandı. Haberin detayında, yaşanan şiddetli rüzgarlar sonrası Limasol bölgesindeki Parekklisia ve Lemithou’daki iki evin çatılarının uçtuğu, Larnaka bölgesindeki Pervolia'da ise bir otelin balkonunun sokağa düştüğü belirtildi.


Alithia Gazetesi
- Lockdown’dan çıkış
“Kısıtlayıcı önlemlerin ilk gevşeme bugün” yan başlıklı haberde; Üç haftalık lockdown’un ardından kısıtlayıcı önlemlerdeki ilk gevşemelerin bugün başlayacağı, Kıbrıs'ın resmi epidemiyolojik verilerin belirgin iyileşmelere gösterdiği ve günlük pozitif vaka oranının son aylarda en düşük noktasına gerilediği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı’nın özellikle kısıtlama önlemlerinin gevşetilmesinin mevcut ilk aşamasında, hızlı antijen testlerinin kullanımını yoğunlaştırarak önleyici kontroller stratejisini genişleteceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Covid-19 nedeniyle 2 kişinin daha yaşamını yitirdiği, bu ölümlerle birlikte toplam ölüm sayısını 199'a yükseldiği, yapılan 28,364 PCR ve hızlı testi sonucunda ise 106 Covid-19 pozitif vakasının tespit edildiği ifade edildi. Son olarak, 50'si ciddi olmak üzere 140 Covid-19 hastasının hastanelerdeki tedavilerine devam edildiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi
- İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon’a Referans Türkiye için "kırmızı bez"
“Türkiye Dışişleri Bakanı'ndan Güvenlik Konseyi’ne saldırı”, “Türk diplomasisi İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon’u "yok etmekte" başarısız oldu”, “Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk tolpumu liderliği ile koordine ediyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü - UNFICYP'in görev süresinin uzatılmasına yönelik alınan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında, özellikle İki bölgeli İki Toplumlu Federasyona atıfta bulunulmasının Türkiye için "kırmızı bez" etkisi yaptığı vurgulandı. Haberin detayında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Güvenlik Konseyi kararlarını "kabul edilemez" olarak nitelendirerek, "Her iki tarafın karar vereceği çözüme önyargılı olunduğunu" söylediği, alınan bu kararların Türkiye'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili gerçekleşecek Gayri Resmi Beşli Görüşme’nin temelini değiştirme istemini engellediği aktarıldı.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 23:31

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand