basın özetleri 08.12.21

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Avrupa KDV’yi düşürüyor – Ecofin’in daha çok ürün ve hizmetin KDV oranını düşürmesine ilişkin kararı durumu değiştiriyor”

Haberde şöyle yazıyor:

AB Ekonomi Bakanları Kurulu Ecofin KDV düzenlemelerini değiştirerek üye ülkelere bu konuda daha fazla esneklik tanımaya karar verdi. Karar daha fazla ürün ve hizmetin KDV oranının düşürülmesini hatta bazı ürün kategorileri ve kamu sağlığı ve yeşil, dijital geçiş hizmetlerine sıfır KDV uygulamasına kadar gidebilmeyi öngörüyor.

Dünkü karar temelinde üye ülkeler yüzde 15 üzerindeki KDV uygulamalarını normal şekilde sürdürebilecek. Ama şimdi ellerine iki düşük oranlı KDV kategorisi bulundurma olanağı geçmiş oldu. Ülkeler %5’in altında da bir KDV oranı uygulama şansına sahip olacaklar. Gıda, ilaç ve sağlık ürünleri gibi temel ihtiyaç ürün ve hizmetlerinde ise sıfır KDV uygulaması getirilebilecek. Bunların yanısıra üye ülkeler düşük KDV’li ürün kategorilerini içeren listeleri genişletebilme konusunda da anlaşmaya vardı.

Söz konusu mevcut kurallardaki bu değişiklik son derece önemli ve kaçınılmaz olarak değerlendirildi.

Değişikliklerin hayata geçirilebilmesi için Avrupa Parlamentosunun da onay vermesi gerekiyor.

*

Alithia gazetesi yerel yönetime ilişkin gelişmeleri veriyor ana haberinde.

Başlıkları şöyle:

“Nikos Nuris: 5 belediyeye de evet – Hükümet araştırma yaptı, çöpe atılmayacak”

Hükümet beş büyük belediyede birer ana belediye oluşturulması fikrine olumsuz bakmıyor. İçişleri Bakanı Nikos Nuris bu konuda yazılı olarak görüş belirtti. Nuris bu olasılığı dışlamadığını belirterek 17 belediye sayısının altındaki her olasılığa olumlu bakıldığı mesajını verdi. Aksi takdirde yerel yönetimde yapılacak her türlü reformun yaşayabilirliğinin olmayacağını da vurguladı. Bu arada DİSİ de aynı fikri beyan etti. Olayda kasıt gören AKEL ise “Meclis, yerel yönetim ve Hükümet arasında gelişen diyalog ve onca çabadan sonra formüle edilen reform”da yani 20-21 belediyenin olmasında ısrar ediyor.

Haravgi gazetesi bu konuda şöyle yazıyor:

“5 belediye önerisi cılız kalıyor – Averof ile Nuris perde arkasında oyun çeviriyorlar”

Yerel Yönetim reformuna dair geniş kabul gören bir formül bulunduğu bir zamanda DİSİ ile Nuris geri adım atarak perde akasında oyunlar çeviriyor. 5 belediye konusunun yeniden gündeme gelmesi tüm konuşulanların, uzlaşmaların ve kat edilen ilerlemenin iptali anlamına geliyor. Ama Nuris 5 belediyeye dair yasa tasarısı sunup sunmayacağını da belirtmedi.

Politis gazetesi ise ön sayfasındaki haber özetinde şöyle yazıyor:

“Yerel Yönetimde baştan savma işler”

2011 yılında belediye sayısı 33’ten 39’a çıkarıldı. Şimdi 20’nin altına düşürmek istiyorlar. Bazıları sadece 5 belediyeden söz ediyor. Öneri kim tarafından ve ne zaman ortaya atıldı belli değil, bugüne kadar hiç tartışılmadı ve reformu devirmekle tehdit ediyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:
“350 avroluk harç konusunda seçim öncesinde başka vadettiler, seçim sonrasında başka yapıyorlar – Meclis küçük işletmelerin yıllık harç zorunluluğunun kaldırılması için bastırıyor”

Muhalefet partileri küçük ve orta işletmelerin 350 avroluk harç ödeme zorunluluğunun kaldırılması konusunda bastırıyor. Ancak Hükümet bütçe verilerini öne sürerek öneriyi reddetti.

Konu dün Temsilciler Meclisinin Ticaret Komisyonunda ele alındı. Küçük işletmeler ile sınırlı cirosu olan işletmelerin harç ödeme zorunluluğunun kaldırılması konusunda muhalefet partileri arasında görüş birliği olduğu saptandı. Toplantıda ayrıca yüksek gelirli büyük işletmeler konusunun daha geniş bir biçimde ele alınması konusunda da ortak niyet olduğu tespit edildi. AKEL söz konusu şirketlerin kamu maliyesine katkısının sağlanması amacıyla kademeli vergilendirme önerisi getirdi.

Hükümet küçük şirketlerin harç ödeme uygulamasının kaldırılmasına karşı olduğunu açıklarken DİSİ dengeli bir mesafe ortaya koymaya çalışarak harcın iptaliyle hemfikir olduğunu ama bunun ileriki bir aşamada yapılabileceğini belirtti.

*

Politis gazetesinin ana haberi…

Politis ana haber olarak pandemik verileri ele alıyor.

Haber “Okullarda 50 bulaş zinciri – Aşılanmamış hasta öğretmen Covid tedavisini reddetti ve öldü” başlıkları altında veriliyor.

Okullarda her gün onlarca yeni vaka saptanıyor. Sadece dün 55 covidli kişi tespit edildi. İz sürme ekibi protokollerin uygulanmadığından yakınırken okullarda yeni önlemler konusu da yeniden gündeme geldi.

İz sürme ekibi 20 öğrenci ve öğretmenden oluşan bir küme tespit etti. Öğrenci velilerinden, bir okulun müdürlüğünün korona pozitif öğrencileri sınıfa dönmeye mecbur ettiğine ve bu durumun vakaların artmasına neden olduğuna dair şikâyetler geldi.

Dün toplamda yapılan 80.112 test sonucunda 619 yeni vaka kaydedildi. Pozitiflik oranı % 0,77’ye tırmandı. Bugün itibariyle 18 yaş üstü tüm yurttaşlar üçüncü doz aşıyı yaptırabiliyor.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden seçmeler:

Haravgi gazetesinden Kıbrıs sorunuyla ilgili bir haber:

“AKEL GS: Geçmişte bölünmeyi istemiş olanlar ve bugün de istemeye devam edenler başarılı olamamalıdır”

AKEL GS Stefanos Stefanu dün Demokratik Direniş Gününde Demokrasi ve Direniş Anıtına çelenk koyduktan sonra yaptığı açıklamada “Geçmişte bölünmeyi istemiş olanlar ve bugün de istemeye devam edenlerin başarılı olamaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Stefanos Stefanu Demokrasiyi savunmak, yasal devleti savunmak, nihayetinde Kıbrıs’ı savunmak için mücadele eden ve bu davaya hayatını bahşeden insanların anısına minnettarlık ve teşekkür çelenkleri koyduklarını belirtti.

Törene katılan darbeye karşı direnenlere seslenen AKEL GS “direniş kahramanlarına çelenk koymak ve bugün aramızda olan, olmayan EOKA B’nin suç faaliyetlerine karşı durmuş olan herkese minnettarlığımızı ifade etmek için bugün buraya gelmiş olan bizler aynı zamanda tarihsel gerçekleri de savunuyoruz” dedi.

Stefanu direniş mücadelecilerine minnetini ifade eden ve onları gururla anan AKEL’in tarihsel gerçeklerin arkasında durduğunu ve aynı anda da Kıbrıs’ın bölünmesinin kalıcı hale gelmemesi için mücadeleye devam ettiğini söyledi.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Aile içi şiddete ilişkin şikâyetlerde yüzde 30 oranında artış görüldü – Polis bu yıl 2.725 vaka inceledi”

Polis bu yıl içinde kendisine ulaşan aile içi şiddet vakalarına dair şikâyetlerde hemen hemen yüzde 30’a varan ciddi bir artış olduğunu kaydetti. Gün ışığını gören vakalar rekor düzeye ulaştı.

Polisin açıkladığı resmi verilere göre 2021’in Ekim ayına kadar yerel Suç Tespiti Merkezlerine bağlı aile içi şiddet birimlerinde 2.725 vaka kaydedildi. 2019’da bu rakam 1.194, 2018’de ise 942 idi. Şok edici rakamlar kadın ve çocuklara karşı işlenen şiddet olaylarını içeriyor.

Rakamlardaki artışın nedeni yurttaşların bu tür olayların araştırılması konusunda polise duyduğu güvenin artmasıyla ilişkilendiriliyor. Polis Basın Sözcüsü Hristos Andreu’nun yaptığı ilgili açıklamaya göre kaza Suç Tespiti Merkezlerinde aile içi şiddet birimlerinin oluşturulması polise ulaşan şikâyetlerin artmasına katkı yaptı. Zira ilgili şikâyetler, ilgili birimlerin oluşturulmasıyla, birlikte artık bu konuda uzman ekip ve polisler tarafından araştırılıyor. Andreu’ya göre aile içi şiddet vakaları bedensel, psikolojik, cinsel, ekonomik şiddeti kapsıyor ama bununla birlikte daha farklı şiddet türlerine de rastlamak mümkün.

Bu yıl sadece Lefkoşa Suç Tespiti Merkezi kadının şimdiki ya da eski eşi veya hayat arkadaşı tarafından tecavüz edildiği 18 vakayı araştırdı. Geçen hafta ise eşi veya hayat arkadaşı tarafından tecavüze uğrayan 4 kadının dosyası Lefkoşa Mahkemesine sevk edildi. Vakalardan ikisi yabancı uyruklu erkekleri kapsıyor ve polise başvuran kadınlar Kasım ayı sonlarında eski sevgilileri tarafından tecavüz edildiğine dair şikâyette bulunmuştu. Zanlılar Mahkeme karşısında şikâyetleri reddetti.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Demografik sorunla mücadele konusunda öneri: Her ikinci doğuma 5 bin avroluk ikramiye verilsin”

Meclisin Ad Hoc Komisyonu dün demografik sorunla mücadele konusunu ele aldı. Toplantının hemen ardından bir açıklama yapan Komisyon Başkanı Linos Papayannis “Bakanlar Kuruluna göndereceğimiz öneriler konusunda önemli bir ilerleme kaydettik. Ana önerimizi oluşturan teklifimiz devletin konut politikasına ilişkin olup mümkün olduğunca çok sayıda yeni çifte konut edinme olanağını sunmaktır. Bir ikinci nokta -ki bu, konuyla ilgilenen tüm örgütlerin de talebini oluşturuyor- bir dizi konuda vergi indirimi sağlamaktır. Bu geçmişte uygulandığından dolayı uygun çerçeve de mevcuttur” dedi. Papayannis üçüncü öneriyi her doğuma ikramiye verilmesi olarak açıkladı. İkinci, üçüncü, dördüncü çocuğa bu konuda ağırlık verilecektir diyerek bu önlemin de 1990’da uygulanmış olup olumlu sonuçlar verdiğini vurguladı. İkinci doğum durumunda 5 bin avroluk ikramiye verilmesi, ondan sonraki doğumların her biri için de bin avroluk artış sağlanmasıyla ikramiye uygulamasına devam edilmesinin düşünüldüğünü belirtti.

Son Güncelleme: 08 Aralık 2021 - 13:18

Son Haberler

17 Ocak
‘Test-to-stay’ programı, eğitim örgütleri ve veli derneklerinin yoğun tepkisine neden oldu.
14:58
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin okullarda ‘test-to-stay’ programının uygulanması kararını savundu.
14:55
Stefanu: AKEL EastMed boru hattının ekonomik ve jeopolitik sorunları olan bir proje olacağı konusunda uyarmıştı.
14:52
ABD Dışişleri Bakanlığı: Amerka Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz-Avrupa arasındaki enerji bağlantısını destekliyor.
14:49
basın özetleri 17.01.22
13:18
Kıbrıs Cumhuriyeti, Nautical Geo adlı geminin Türkiye’nin firkateynleri tarafından tahrik edilmesini şikayet edecek.
12:20
Bugün okullarda uygulanacak ‘test-to-stay’ programının uygulamasıyla ilgili netlik sağlanması bekleniyor.
12:19
‘Molnupiravir’ adlı koronavirüs ilacı, bugünden itibaren reçeteyle verilmek için doktorların hizmetinde olacak
12:18
Yunanistan: Son 24 saatte 95 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve10,783 yeni vaka saptandı.
12:10
Son 24 saatte 6 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 681’e yükseldi.
12:07
16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Tüm haberler

Video on Demand