basın özetleri 07.12.21

Bugünkü tüm Kıbrıs Rum gazeteleri ana haberini yerel yönetimle ilgili tartışmalara ayırmış.

Alithia gazetesi ana haberini “5 belediyeli yeni senaryolar - Yerel Yönetim reformu 13 Ocak’a kaldı - ” başlıklarıyla veriyor. Haberde şöyle yazıyor:

Yerel Yönetim reformu konusu yeni senaryolar ve yoğun kulis çalışmalarıyla devam ediyor. En egemen olan senaryoyu 5 büyük belediyeye dönüş oluşturuyor. Bu senaryoya göre her kazada bir büyük belediye ve olasılıkla iki ile üç arasında kırsal kesim belediyesinin oluşturulması tasarlanıyor. Temsilciler Meclisinin İçişleri Komisyonunun dünkü toplantısında DİSİ, DİKO ve Çevrecilerin talebi üzerine konunun tartışılmasının ertelenmesine karar verildi. AKEL büyük tepki gösterdi. Tartışmanın 13 Ocak 2022 tarihine ertelenmesi üzerine ilgili kararların 2021 yılı içinde alınması ortak hedefi tersyüz oldu. Partiler bu süre içinde gerek parti içinde gerekse de İçişleri Bakanlığıyla istişareler yapacaklarını açıkladı. Bu gelişme Hükümetin arzu ettiği gibi daha az sayıda belediyenin oluşturulması olasılığını açık bırakıyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberinde “Belediyeler arap saçına döndü – 30 belediyeden 17’e düşüldü, ardından 20’ye çıkıldı, şimdiyse 5’e doğru gidiyoruz” başlığının yer aldığını görüyoruz.

Haberde şöyle yazıyor:

Yerel Yönetim reformu için bilirkişi çalışmalarına yüzbinlerce avro, toplantı ve başka ilgili çalışmalara yüzlerce iş saati harcandı, iş yasa tasarıları onay almak üzere Meclisin kapısına kadar gelince de hepsi çöp kutusuna atıldı. Yasa tasarılarının onayı 13 Ocak 2022’ye ertelendi. Üstelik belediye sayısı beşe indirilerek. Halbuki Hükümet başında 17 belediye için adeta yalvarıyordu, partiler 20-21 belediye konusunda bastırıyordu, şimdi ise 2014 yılında Britanyalı bilirkişilerin çalışmalarının öngördüğü gibi 5 ana belediye ile en fazla 4 – 5 kadar uydu belediyenin oluşturulması konuşuluyor.

Başka koşullar altında en mantıklısı olarak değerlendirilebilecek olan söz konusu çözüm, partilerin zirve düzeyinde gelişen kulis çalışmaları nedeniyle farklı boyutlar kazanıyor ve herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde Ocak ayı içinde DİSİ ve muhalefet partilerinin bazılarının oylarıyla Meclis tarafından onaylanacak.

Kimi çevreler bu gelişmelerin arkasında 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yerel yönetimden başlayacak olan bir işbirliği çabası görüyor. Öte yandan ise belediye sayısının 30’dan 20’ye indirilmesi, “yerel krallıkların” devam ettirileceği ve yurttaşa hizmet konusunda bir şey sunmayacağından dolayı, reform değil alay etmek olduğunu iddia edenler de var.

*

Haravgi gazetesi ilgili ana haberinde “Yerel Yönetim reformunda sil baştan – Nikos Nuris’in ortaya koyduğu yeni görüşler Mecliste mutabık kalmayı engelliyor” başlığını atmış.

Ön sayfasında “İçişleri Bakanı 5 yeni ana belediye içeren yasa tasarılarının gündeme gelmesini olasılık dışı görmediği açıkladı. AKEL’den sert uyarı… – DİSİ, DİKO ve Çevreciler dün değişiklik önermeye hazır değillerdi - ve Yerel Yönetim reformunun tartışılması 13 Ocak’a kaldı” noktalarına dikkat çekiyor.

İç sayfalarda ise “Hükümet ile DİSİ Yerel Yönetim reformunu havaya uçurdu” başlığı altında şöyle yazıyor:

Temsilciler Meclisinin İçişleri Komisyonu Başkanı Aristos Damianu daha önce tüm partilerin bu konunun belirlenmesi için 20 Aralık tarihinde karar kıldığını, ancak Komisyonun uzun saatler süren toplam 11 toplantısından sonra, “geriye kalan son milin bu tarihe kadar kat edilemeyeceğinin ortaya çıkmasından dolayı” hayal kırıklığını ifade etti. Damianu yasa tasarılarının felsefesi ve yapısına uygun bazı değişiklikler sözlü olarak ortaya konduğundan dolayı konuya İçişleri Bakanlığının da dâhil olacağını ancak sürecin Meclisin İçişleri Komisyonu çerçevesinin dışına çıkılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. DİSİ ile İçişleri Bakanının 5 ana belediye önerisini yeniden gündeme getirme çabasını kınayan AKEL Milletvekili İçişleri Komisyonu Başkanı “dün meclis komisyonuna böyle bir konunun getirilmediğini ve böyle bir şeyin mevcut yasa tasarılarının felsefesini tamamıyla değiştirdiğini ifade etti.

*

Politis gazetesi de ana haberinde ilgili son gelişmeleri “Yerel Yönetim reformuyla ilgili oynanan oyun ve ertelemeden ertelemeye – Partilerin nihai değişiklik önerilerinin sunulması üzere 20 Aralık’ta yeniden toplanılacak” başlıkları altında veriyor.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi’nin “BM GS’nin özel temsilcisi Kıbrıs’ta” başlıklı haberi:

BM GS’nin özel temsilcisi ve UNFİCYP Başkanı Collin Stewart “birlikte adaya kalıcı barışı getirmek hedefiyle tüm ilgili taraflarla sağlam işbirliği ilişkileri kurmak ve onlardan öğrenmek dileğiyle” Kıbrıs’a vardı.

UNFİCYP’in basın bürosundan yapılan açıklamada Stewart BM’in Kıbrıs’taki çalışmalarının devamını umut ettiği belirtildi.

Filelefteros gazetesi ilgili haberinde “Anastasiadis – Tatar arasında sosyal içerikli buluşmaya doğru – Stewart’ın adaya gelişi nedeniyle resepsiyon” başlıklarını kullanmış.

BM Genel Sekreterinin yeni özel temsilcisi Collin Stewart Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Ersin Tatar arasında sosyal içerikli bir buluşma düzenlemeyi arzu ediyor. Stewart’ın yeni görevine başlaması vesilesiyle gelecek hafta içinde bir resepsiyon planlanıyor, diye yazıyor.

*

Filelefteros gazetesinden bir başka haber:

“Makarios Caddesi yarın arabaların girişine izin verilmeden açılıyor – Cadde bugün Lefkoşa Belediyesine teslim edilecek”

Lefkoşa Belediyesi inşaat firmasından yeni Makarios Caddesini bugün devraldıktan sonra yarın yurttaşlar arabasız Makarios Caddesini keyifle gezebilecek. 10 yıl boyunca yapılan planlar, uzun aylar süren çalışmalar, araç trafiğinde, mağazaların işleyişinde yaşanan sorunlar, dükkân sahiplerinin hayata tutunma mücadelesindeki zorluklar artık mazi oluyor. Makarios Caddesini henüz açılmadan dolaşma olanağını bulanlar değişimin çarpıcı olduğunu söylüyor. Yenilenen bir çevre, çağdaş bir hizmet sunumuyla Makarios yolu genelde bugüne dek olmadığı kadar insani bir görüntü arz ediyor.

Alithia gazetesinin ilgili haberinde ise “Makarios Caddesi yarın Çarşamba günü sadece yayalara olmak üzere açılıyor. Yolun trafiğe açılması Lefkoşa Belediyesi ile Trafik Sorunları Çözümü Kurumu arasında caddenin trafik statüsü konusunda anlaşmaya varılmasından sonra araçlara açılacak” diye yazıyor.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“32 yaşındaki Suriyeli iki Rus uyruklu kadını taammüden öldürdüğünü kabul etmiyor – Öfkeden gözünün karardığını iddia ediyor”

Çifte cinayetin faili taammüden cinayet suçlamasını reddederek iki kadını kendisiyle alay ettiğini duyması üzerine öfkeden gözünün kararması sonucunda öldürdüğünü söyledi. Kıbrıs vatandaşlığına da sahip olan, Kıbrıslı bir kadınla evli ve iki çocuk babası fail dün Limasol Kaza Mahkemesi karşısına çıkarıldı ve hakkında 8 günlük tutuklama kararı verildi. İzleme kameralarının ortaya koyduğu görüntülerdeki failin aracında şoförün yanında oturan şahsın cinayette yer alıp almadığı araştırılıyor.

*

Alithia gazetesinden bir diğer haber pandemiyle ilgili:

“706 yeni vakayla yeni vaka patlaması – 1 ölüm daha”

Dün Mağusa Referans Hastanesinde meydana gelen 88 yaşındaki bir erkeğin ölümü pandemi kurbanlarının sayısını 602’ye çıkardı. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre öte yandan dün 100.991 moleküler ve antijen testi sonucunda 706 yeni vaka kaydedilerek toplam vaka sayısının 137.538’e ulaştığı tespit edildi. Pozitiflik oranı %0,7 olarak kaydedildi.

Bu arada hastanelerde tedavi alan hastaların sayısı 116. Bunlardan 41’inin ise durumunun kritik olduğu belirtildi. Hasta sayısının yüzde 75’i aşılanmamış kişilerden oluşuyor. 4 post covid hastası ise artık virüsü taşımadığı halde entübe durumda tedavi almaya devam ediyor.

Kıbrıs Türk toplumunda dün 27.282 test sonucunda 242 yeni vakanın tespit edildiği açıklandı. Şu ana kadar 30.467 vaka ve 110 ölüm meydana geldi.

Yunanistan’da Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu son 24 saatte 116 yeni ölüm ve 4.943 yeni vaka olduğunu açıkladı. Pandeminin başlamasından bu yana tespit edilen vakaların toplam sayısı 971.148 olarak açıklandı. Entübe durumda tedavi alan 714 hastanın yaş ortalaması 64. Hastaların yüzde 79,97’si aşılanmamış ya da tek doz aşı olmuş, yüzde 20,03’ü ise tam aşılı.

*

Son haberimiz de Haravgi gazetesinden.

“PEO Genel Sekreterinden Çalışma Bakanlığına güvenlik ve sağlık konularıyla ilgili mektup” başlığını taşıyor.

Habere göre PEO Genel Sekreteri Pambos Kiritsis Çalışma Bakanlığına Kıbrıs’ın 2021-2027 Yeni Güvenlik ve Sağlık Stratejisi konusunda bir mektup göndererek iş yerlerindeki sağlık ve güvenlik konularının çalışanların korunmasına yönelik belirleyici faktörler teşkil ettiğini belirtti.

Kiritsis mektubunda “Ne yazık ki son yıllarda zamanında ve bütünsel risk değerlendirmesinde, koruma önlemlerine yönelik yatırımlarda ve çalışanların güvenlik ile sağlık konuları hakkında eğitilmesinde gerileme yaşandığını görüyoruz” dedi ve Kıbrıs 2021-2027 Güvenlik ve Sağlık Stratejisinin belirli ve iddialı hedefleri olması gerektiğini belirtti.

Son Güncelleme: 07 Aralık 2021 - 15:26

Son Haberler

20 Ocak
Yeni Çek hükümeti, zorunlu aşı kararını kaldırmaya karar verdi
08:13
Biden: Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışacak
08:12
Dün 2,226 yeni vaka kaydedildi
08:11
Kasoulidis ve Mitsotakis bir araya geldi
08:10
19 Ocak
Panayotopulu: Önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı, ikinci antiviral koronavirüs hapını onaylayabilir.
14:06
Koronavirüs bulaşan kişilerin safe-pass’ı geçici olarak iptal ediliyor.
14:05
Bakanlar Kurulu, covid19 vakalarının yakın temaslıları olan kişilerin izolasyon süresini 14 günden 10 güne düşürdü
14:03
Trodos’ta kar yağışı devam ederken bir çok vatandaş karları görmek için yollara koyuldu
14:02
Papadopulos: DİKO’nun temel arzusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, muhalefetin diğer partileriyle iş birliği yapmaktır.
14:01
Dujarric: Kıbrıs’taki mevcut durum, Birleşmiş Milletlerin dahil olmamasından kaynaklanmıyor.
13:57
Hochstein: Jeopolitik gerginlikler, ABD'nin Doğu Akdeniz’deki enerji altyapı projeleriyle ilgili kararlarını etkilemez.
13:54
'Molnupiravir' adlı antiviral koronavirüs ilacı, 16 covid hastasına verildi.
13:47
Tüm haberler

Video on Demand