basın özetleri 06.12.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ilk öne çıkan haber bir Suriyeli tarafından öldürülen iki Rus kadının cesetlerinin Polis araştırmaları sonucunda bulunması olayı.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Onunla alay ettikleri için öldürmüş – 32 yaşındaki Suriyelinin kinik itirafı: Onunla alay edildiği için iki insanın canını aldı” başlıklarıyla veriyor.

Haberde özetle şöyle yazıyor:

43 yaşındaki Alraeesi Khaiat ile 33 yaşındaki Mariia Gazibagandova’nın katledildiği çifte cinayetin ayrıntıları tüyler ürpertici. 32 yaşındaki Suriyeli cinayetin üzerinden 18 gün geçtikten sonra, iki kadını kendisiyle alay ettiklerini işitmesinden dolayı öldürdüğünü itiraf etti. Zanlının itirafları sorgu hakimlerinin dahi kanını dondurdu. Suriyeli, kadınları öldürdükten sonra naylona sardığını, cesetlerini Kato Amiandos’taki yazlık evin bodrumunda sakladığını, Limasol’da iki Suriyeli çalışan bularak kompresörle 2 metrelik bir çukur açtırdığını ve ardından kadınların cesetlerini gömdüğünü söyledi.

Suriyeli Cumartesi gecesi, hareketlerini ortaya koyan telekomünikasyon verileri, kadınlardan birinin vize kartıyla yaptığı alışveriş bilgileri ve duyduğu suçluluk duygusunun baskısı altında daha fazla dayanamadı ve Larnaka Polisine suçunu itiraf etti.

Savcı, polis ve zanlı saat 23:00’te olay yerine giderek kadınların gömülü olduğu yer tespiti yapıldı. Suriyeli iki kadının parasını almış oldukları konusunda kendisiyle alay ettiğini duyduğunu ve bunu kaldıramayarak 10 metrelik mesafeden ateş ederek öldürdüğünü, olayı izleyen günlerde hiç uyuyamadığını ve pişman olduğunu söyledi.

Emniyet Müdürü Stelyos Papatheodoru Filelefteros’a “Ne yazık ki bu korkunç cinayeti önleyemezdik zira kurbanların ortadan yok olduğuna dair şikâyet bize ulaştığında onlar zaten ölmüştü” dedi.

*

Politis ve Alithia gazeteleri de ana haberlerinde aynı olayı veriyor:

Politis “Veriler ve çelişkili ifadeler suçluluğunu ortaya çıkardı – Suriyeli çifte cinayeti itiraf etti ve kadınları gömdüğü yeri gösterdi” başlıklarıyla veriyor. Ön sayfasında şöyle yazıyor:

İki kadının cesetleri üç gün boyunca Kardama’daki yazlık evin bahçesini kazarak arama yapan polislerin ayakları altındaydı.

Suriyeli, hakkında aşağılayıcı bir şekilde konuştukları için iki kadını öldürdüğünü iddia etti. Suçunu itiraf eden failin iddialarından şüphe eden Polis farklı versiyonları da araştırıyor.

Suriyeli bugün yeniden mahkeme karşısına çıkacak.

*

Alithia ise şöyle yazıyor:

Çifte cinayet böyle aydınlatıldı – Güya ocak inşa etmek için açtığı 2 metrelik bir çukura gömdü – 32 yaşındaki fail polise suçunu itiraf etti. Seks hizmeti karşılığında parasını aldıktan sonra onunla alay ettikleri için iki kadına kızıp ateş ederek öldürdü.

Haravgi gazetesi de ilgili haberi “İki kadının cesedi 2 metre derinliğindeki bir çukurda bulundu” başlığıyla veriyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Elektrik fiyatlarına yakıcı zamlar geliyor – Son üç ay içinde ağırlıklı ortalama yakıt fiyatında yüzde elli oranında artış oldu” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:

Son üç ayda ağırlıklı ortalama yakıt fiyatında yüzde elli oranında görülen artış nedeniyle elektrik fiyatlarına yakıcı zamlar bekleniyor.

Elektrik Kurumu AİK’in yaptığı açıklamaya göre Kasım – Aralık ayları faturaları ağırlıklı ortalama yakıt fiyatı 784,59 avro üzerinden tahsil edilecek. Ağustos – Eylül ayları faturaları ağırlıklı ortalama yakıt fiyatı 501,69 avro üzerinden tahsil edilmişti. Yani üç ay içinde yüzde 56,4 oranında bir artış oldu.

Geçen yılın aynı aylarında ağırlıklı ortalama yakıt fiyatının 383,66 olduğu göz önünde bulundurulduğunda ise bu yılki elektrik fiyatları geçen yıla kıyasla ikiye katlanmış oldu.

Elektrik faturalarına yapılacak olan büyük zam son aylarda görülen sera gazı yayımı hakkı maliyetinin fahiş artışıyla ilişkili. Zira son üç ay içinde yayım hakkı maliyeti üç kat arttı.

Gelişen olaylar ışığında tüketiciler kısa bir süre önce Meclisin onayladığı elektrik KDV’sinin yüzde 19’dan yüzde 9’a düşürülmesine ilişkin yasanın uygulanmasından medet umuyor. Anayasaya göre muhalefet partilerinin sunduğu yasa önerisi sonucunda oylanan yasanın yürürlüğe girmesi için Hükümet tarafından da onay alması gerekiyor. Ancak iktidar partisi DİSİ Hükümetin yasayı onaylamayacağını ve sadece konut elektriği faturalarına yalnızca üç aylık bir süre için geçerli olacak KDV indirimini içeren başka bir yasa önerisi yapacağını açıkladı.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesindeki “AKEL GS: Kıbrıs sorunu konusunda zaman var söylemi illüzyondan ibaret – Stefanu Cumhurbaşkanını negatif tavrını terk etmeye ve AKEL’in önerisini tartışmaya çağırdı” başlıklı bir haberle başlayalım.

AKEL GS Stefanos Stefanu dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i bir kez daha “negatif tavrını terk ederek Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin perspektifleri oluşturmaya dair AKEL’in önerisini tartışmaya” çağırdı.

Stefanu Andonis Androniku’yu anma töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’nin bugüne dek olmadığı kadar tahrikkar olduğuna ve müzakere yapılmadan zaman geçtikçe oldubittiler yaratmak için daha da tahrikkar olacağına işaret etti. “Dolayısıyla çıkmazı kırmak ve müzakerelerin kesildiği noktadan yeniden başlaması için elimizden gelen ne varsa yapmaya ve belirli insiyatifler üstlenmeye mecburuz” dedi.

Stefanu şöyle devam etti: “Bu amaçla AKEL geçen Aralık ayında Cumhurbaşkanına kırmızıçizgilerimizi ihlal etmeden BMGS’nin “doğal gazı dinamik bir çözüm yaratmak için katalizöre dönüştürmek” görüşüne içerik kazandıran bir öneri sundu. Önerimizin otomatikman sonuç vereceğini iddia etmiyoruz ama çaba göstermek zorundayız”.

Cumhurbaşkanını en azından AKEL’in önerisini tartışmaya davet eden Stefanu “çözüm için zaman var, ülkemizin işgali devam ederken biz güven içinde yaşayabiliriz, uluslararası topluluk ve Kıbrıs Türk toplumuyla anlaşmaya vardığımız siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü dışında başka çözüm yolları da var gibi illüzyonları geride bırakmalıyız” şeklinde vurguladı.

*

Haravgi’den bir haber daha.

“Temel ihtiyaç ürünlerine artarda zamlar”

Elektrik ve petrol ürünlerindeki fiyat artışları temel ihtiyaç ürünleri ve hizmetlerine de zam getirdi. İstatistik Dairesinin verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi yani enflasyon Kasım ayında yüzde 4,3 oranında yükseldi. 2020 Kasım ayına kıyasla en yüksek değişimi gösteren ekonomik kategoriler yüzde 35,7’yle elektrik ve yüzde 30,3’le petrol ürünleri oldu. Bunun sonucunda hemen hemen tüm temel ihtiyaç ürün ve hizmetlerinde çok yüksek zamlara neden oldu. Barınma, su, elektrik, ulaşım ve havagazına yüzde 16,9; restoran ve otel fiyatlarına yüzde 2,63; kıyafet ve ayakkabı fiyatlarına yüzde 1,79; eğlence ve kültür alanına yüzde 1,68 oranında zam oldu. Zam dalgasından mobilya, ev donanımı, temizlik ürünleri, sağlık, eğitim, alkollü içkiler ve tütün fiyatları da etkilendi. Zamlardan etkilenmeyen yiyecek, alkolsüz içkiler ve iletişimde ise fiyatlarda düşüş görüldü. Elektrik fiyatlarındaki artış durdurulamadığı takdirde tüm ürün ve hizmetlere yeni bir zam dalgası gelmesinden endişe ediliyor.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Sel felaketi – Larnaka’da Venedik manzaraları”

Dün sabah Larnaka’da meydana gelen kısa süreli şiddetli yağmur ve dolu yağışı nedeniyle Larnaka’nın çeşitli semt ve köylerinde sorunlar meydana geldi. Yolları sel bastı, oluk ızgaralar kapandı. Kiti-Mazotos turistik yolunu sel bastı. Bu arada Larnaka Havaalanının yan gelen yolcu çıkışı su altında kaldı. İnterneti dolaşan fotoğraflar havaalanının iç mekânlarını da su bastığını gösteriyor. Havaalanı idaresi, havaalanının işleyişinin engellenmemesi amacıyla gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.

*

Alithia gazetesinin ana haberinin hemen altındaki haberde ise şöyle yazıyor.

“Kıbrıslı Rumlara yakıt kargaşası – Benzinciler itaat etmeyi reddediyor – Sucuoğlu: Kıbrıslı Rumlara yakıt vermeyin – Tatar: Ekonomimizi ezmek istiyorlar”

Ersin Tatar Kıbrıs Hükümetinin işgal altındaki bölgeden yakıt alan taksi şoförlerine para cezası ödetmesini sözde devletin ekonomisini çökertme çabası olduğunu iddia etti. Öte yandan Faiz Sucuoğlu Kıbrıslı Türk benzincilere yakıt sorunu sona erinceye dek Kıbrıslı Rumlara yakıt satmama çağrısı yaptı. Sucuoğlu ayrıca boş benzin deposuyla kuzeye giden ve dolu depoyla dönen Kıbrıslı Rumlara ceza yazılması emri verdi. Sucuoğlu’nun bu tutumu Kıbrıs Türk toplumunda tepki fırtınasına neden oldu. Sucuoğlu’nun Hükümet ortağı ve benzinci firmaları da tepki gösterenler arasındaydı. Pek çok benzinci Sucuoğlu’na itaat etmeyip Kıbrıslı Rumlara yakıt satmaya devam ediyor.

İlgili haberi Filelefteros “Kıbrıslı Rumların avrolarını kaybetmemek için bağırıyorlar - Tatar bile durumu protesto etti” başlıklarıyla veriyor.

*

Filelefteros’tan bir kısa haberle basın özetlerimize son vereceğiz.

“Kumar bağımlılığı çekilecek yük değil”

Veriler kumar bağımlıları arasında çok sayıda dar gelirli yurttaş ve işsizlerin bulunduğunu ortaya koyuyor. Mart ayında kurulan ve bağımlılık sorunları olan kişilere yardım etmeyi hedefleyen Faros merkezi son dokuz ay içinde 30 kişiye kumar bağımlılığından kurtulma hizmeti verdi. Bağımlı ailelerinin 1422 nolu telefonu araması için çağrı yapıldı.

Son Güncelleme: 06 Aralık 2021 - 13:43

Son Haberler

17 Ocak
‘Test-to-stay’ programı, eğitim örgütleri ve veli derneklerinin yoğun tepkisine neden oldu.
14:58
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin okullarda ‘test-to-stay’ programının uygulanması kararını savundu.
14:55
Stefanu: AKEL EastMed boru hattının ekonomik ve jeopolitik sorunları olan bir proje olacağı konusunda uyarmıştı.
14:52
ABD Dışişleri Bakanlığı: Amerka Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz-Avrupa arasındaki enerji bağlantısını destekliyor.
14:49
basın özetleri 17.01.22
13:18
Kıbrıs Cumhuriyeti, Nautical Geo adlı geminin Türkiye’nin firkateynleri tarafından tahrik edilmesini şikayet edecek.
12:20
Bugün okullarda uygulanacak ‘test-to-stay’ programının uygulamasıyla ilgili netlik sağlanması bekleniyor.
12:19
‘Molnupiravir’ adlı koronavirüs ilacı, bugünden itibaren reçeteyle verilmek için doktorların hizmetinde olacak
12:18
Yunanistan: Son 24 saatte 95 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve10,783 yeni vaka saptandı.
12:10
Son 24 saatte 6 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 681’e yükseldi.
12:07
16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Tüm haberler

Video on Demand