basın özetleri 30.12.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin tamamı ana haberini pandemik duruma ayırmış.

Alithia gazetesi ana haberini “Covid-19: Kabus rekor - Bugünden itibaren yeni önlemler –Dün 3.002 vakayla yeni kara rekor. Yeni ölüm sayısı beş olarak kaydedildi. Pozitiflik oranı % 2,52. 174 hasta, 84’ünün durumu ciddi” başlıklarıyla veriyor.

Haberde dün Bakanlar Kurulunun olağanüstü toplanarak ülkeye giriş kapılarında kontrollerin sıkılaştırılmasına, aşı programını tamamlamamış yurttaşların Safepass’ının geçersiz sayılmasına ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla toplanma mekânlarında yeni kısıtlayıcı önlemlere karar verdiğini yazıyor.

*

Haravgi gazetesi ön sayfasında şöyle yazıyor:

“Bugünden itibaren yeni acil önlemler yürürlükte, toplum yeniden altüst – Aşılanma programını tamamlamamış olan yurttaşların SafePass’ı iptal”

Bugünden itibaren toplanma ve eğlence mekânlarına 24 saatlik rapid testle girilecek. 3. dozu yaptırmış olanlar bu önlemden muaf tutuluyor.

Restoran ve eğlence mekânlarında en fazla 300 kişi bir arada bulunabilecek. Dans etmek yasak.

Ülkenin tüm hastanelerine ve yaşlı evlerine ziyaretçi alınmayacak.

*

Politis gazetesi “Durum kontrolden çıktı, acil yeni önlemler – Sadece dün 3002 yeni vaka ve 5 ölüm kaydedildi. Hastanede tedavi görenlerin yüzde 82’si aşısız” başlıkları altında veriyor ana haberini.

Şöyle yazıyor:

Rekor üstüne rekor kırıyoruz. Dün yeni vaka sayısı 3002’yi buldu. Hastanede tedavi görenlerin sayısı 174’e ulaştı. Dün 5 ölüm vakası meydana geldi.

Son 3 gün içinde baş gösteren 7.000 yeni vaka Bakanlar Kurulunda ciddi baş ağrısı yarattı. Evden çalışma zorunluğu oranı şirketlerde yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarıldı.

Düğün ve vaftiz törenlerinde, eğlence mekânlarında yurttaşlar 24 saatlik geçerliliği olan rapid test göstermek zorunda. Bakanlar Kurulu toplanma yerleri ve stadyumlarda katılım üst sınırını yüzde 50’ye indirdi.

*

Filelefteros gazetesi:

“Önümüzdeki haftadan itibaren katı önlemler – Bakanlar Kurulu birkaç günlük geçerliliği olacak yeni önlemlere başvurdu – Tele-çalışma, 24 saat geçerli test, etkinliklerdeki katılım oranında düşüş”

Dün olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu birkaç gün geçerli olacak yeni önlemlere ve önümüzdeki hafta daha sıkı önlemler almak üzere yeniden toplanmaya karar verdi. Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas yeni önlemleri açıklarken önümüzdeki Salı günü Bilim Kurulu üyeleriyle yeniden toplanma ve pandemi endekslerine göre yeni önlemlerin kararlaştırılması kararı alındığını duyurdu.

Filelefteros haberinde, diğer gazetelerden aktardığımız önlemleri sıraladıktan sonra, Sağlık Bakanının “okulların Noel tatilinin uzatılmasının söz konusu olmadığını” belirttiğini yazıyor. Bakana göre Sağlık Bakanlığı önümüzdeki günlerde test yaptırma noktalarını artırmak için çaba harcayacak.

Son olarak Hacipandelas yurttaşlara seslenerek “epidemiyolojik endeksler son günlerde ani kötüleşme gösterdi, önümüzdeki günlerde hastanede tedavi alan hastaların sayısında artış görülmesi olasılığı yüksek” dedi, diye yazıyor Filelefteros SD.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Filelefteros:

“Yanlışlıkla ateş etti ve babasını öldürdü – Aile trajedisi”

17 yaşındaki bir gencin avlanma sırasında ateş etmesi sonucunda 45 yaşındaki babasını vurarak ölümüne sebep olması olayı toplumu şok etti. Genç keklik vurmaya çalışırken ıskaladı ve babasını vurdu.

*

“Komiser evden çıkartmalara karşı önlem alınması çağrısı yaptı”

Kıbrıs Cumhuriyetinin Mali Komiseri Pavlos İoannu Hükümete ve Meclise çağrı yaparak kırmızı kredili ev ve iş yeri sahiplerine verdikleri sözü tutmalarını ve ilk konut ile işyerlerine el konulmamasını istedi. Mali Komiser sosyo-ekonomik sonuçlar doğacağı ve işyerlerinin kapanacağı konusunda uyardı.

*

Hastanelerde covid durumu hakkında bir haber:

“Hastaneler nefes aldırmayan baskı altında – Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumundan acil eylem önlemleri”

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’nin açıkladığı verilere göre devlet hastanelerinde tedavi alan iki Covid hastasından birinin durumu ciddi. Yoğun bakım ünitelerinde ciddi boyutlara varan bir baskı yaşanıyor. OKİPİ öngörülen ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla Lefkoşa Hastanesinde bir dördüncü yoğun bakım, Larnaka’da ise kapalı yoğun bakım ünitesi açmaya karar verdi.

*

Alithia gazetesi:

“Nikolas Papadopulos Covid pozitif”

Dün Covid 19 pozitif olduğunu öğrenen 3002 yurttaşımızın arasında DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da bulunuyor.

DİKO Başkanı Twitter hesabından paylaştığı bir twit’le covid pozitif olduğunu ancak semptomsuz olduğunu açıkladı.

Papadopulos “Biraz önce, PCR testi sonucunda Covid pozitif olduğumu öğrendim. İlgili protokollere uyarak kendimi karantinaya aldım. Herhangi bir semptom mevcut değil ve bu sınamadan sorunsuz çıkmayı diliyorum” diye yazdı.

Papadopulos karantinada yalnız olmayacak. Zira eşi Yota Papadopulu da, İnstagram hesabından, yaptırdığı PCR testinin pozitif çıktığını paylaştı.

*

“Banka hizmet ücretlerine ilişkin kararname Merkez Bankasının çalışması temelindedir”

Ekonomi Bakanlığı dün yaptığı bir açıklamayla Ekonomi Bakanının kararnamesinde yer alan banka ücretlendirmelerinin Merkez Bankasının yaptığı bir çalışmanın temelinde kararlaştırıldığını açıkladı. İlgili açıklamada AB müktesebatına uygun olarak ana hesapların dışındaki ücretlendirmelerin her kurumun kendi politikasına göre yapılacağına ve Ekonomi Bakanının buna müdahale etme hakkına sahip olmadığına da vurgu yapıldı.

Ekonomi Bakanlığının açıklamasından sonra konuyla ilgili sert bir açıklama yapan SEK sendikası ilgili kararı mantık dışı ve gerçek ötesi olarak nitelendirdi ve tüm devlet kurumlarına dinamik bir şekilde müdahale etme çağrısı yaptı. SEK “Bir kez daha yurttaşlar, amacı kârlarını maksimize etmekten başka bir şey olmayan bir bankacılık sisteminin keyfi kararlarının acı yüzüyle karşı karşıyalar” dedi.

İlgili haber Haravgi gazetesinde de ön sayfada şöyle veriliyor.

“Ekonomi Bakanlığı: Banka ücretlendirmeleri makuldür”

Anastasiadis – Averof Hükümeti bir kez daha bankalara destek verdi. Ekonomi Bakanı Bakanlık kararnamelerinin çoğu banka hizmeti ücretinde mantıklı rakamlar temin ettiğini iddia etti. Sert tepki gösteren PEO, SEK ve DEOK sendikaları bankaları kararı geri çekmeye çağırdı.

*

Haravgi gazetesinden bir diğer haber:

“Devlet 21 yaş üstü engelli kişilerin bakım boşluğunu kapatmalıdır”

Morfu Köyleri Engelli Kişiler Günlük Bakım Merkezini ziyaret eden AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Reşit ve özellikle de 21 yaş üstü engelli kişilerin bakımında çok büyük boşluklar göze çarpıyor. Devlet bu tür merkezleri desteklemek zorundadır” dedi.

*

Son haberimiz de yine Haravgi gazetesinden.

“Kıbrıs’ta şirketlerin yüzde 17’si internet üstünden satış yapıyor – Avrupa Birliğinde bu oran yüzde 22”

Avrupa istatistik Dairesi Eurostat’ın açıkladığı verilere göre 2020 yılında AB’nde internet üzerinden yapılan satış oranı yüzde 22. Şirketlerin yüzde 19’u ise elektronik satışlarının toplam satış hacimlerinin en az yüzde 1’ini oluşturduğunu açıkladı.

Elektronik satışları toplam satış hacimlerinin en az yüzde 1’ini oluşturan şirketlerin yıllık satış hacmi 2019 yılına kıyasla yüzde 1 artış gösterirken, 2010 yılına kıyasla ise yüzde 6’lık bir artış gösterdiği kaydedildi.

Kıbrıs’ta internet üstünden alışveriş oranı yüzde 17 olarak açıklandı. 2019’da bu rakam yüzde 15 idi.

En yüksek internet üzerinden satış oranı yüzde 38 ile Danimarka’da görüldü. Danimarka’da 2019 yılında da bu rakam aynıydı.

İkinci sırada yüzde 34 ile İzlanda ve İsveç yer alırken Belçika ve Finlandiya yüzde 5’lik bir yükseliş kaydederek yüzde 31 oranına ulaştı. İnternet üstünden yapılan satış oranındaki en yüksek düşüş ise yüzde 6 ile Romanya ve yüzde 5 ile Çek Cumhuriyeti’nde görüldü.

Son Güncelleme: 30 Aralık 2021 - 13:45

Son Haberler

16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Djokovic'in vize iptali için yapılan itiraz federal mahkeme tarafından reddedildi
13:11
Sağlık Bakanlığı dün 3 can kaybı ve 2 bin 351 yeni vaka kaydedildi
08:50
Kasoulidis: AB Türkiye'ye yaptırım uygulamakta zorluk çekiyor
08:49
Cunhurbaşkanı: EastMed uygulanabilir değilse farklı çözümler düşünmeye hazırız
08:47
15 Ocak
Dün 3,042 yeni vaka kaydedildi
12:53
Djokovic sığınmacılar oteline geri döndü
12:51
Vassiliou: Ne grev ne de Eğitim Bakanlığı ile çatışa tek başına amaç değildir
12:51
Polinikis: Hangi durumlarda koronavirüs için ilaç yazabileceğimizi bilmiyoruz
12:49
Lavrov Kıbrıs ve Yunanistan'ı kiliseler üzerinden eleştirdi
12:49
Hochstein: EastMed boru hattının ekonomik sürdürülebilirliğiyle ilgili herhangi bir çalışma sunulmadı
12:47
Tüm haberler

Video on Demand