Basın Özetleri 03.12.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Uzaktan çalışma, yortular için öneriler, tüm gelişlerde PCR

“Aşılanmış kişilerin SAFEPASS'ların iptali kararı geçersiz” alt başlıklı haberde, Bakanlar Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıda, geçtiğimiz Pazartesi Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas'ın Bilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle yaptığı toplantıda tartışılan ve belirlenen kararlardan bir miktar sapıldığı belirtilirken, hükümetin salgının yönetimini konusunu eline alma konusunda ısrarcı olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı kararlar kapsamında; tanımlanmış temel hizmetler dışında, hizmet sektöründeki her şirket veya kuruluşun personelinin %20'si oranında uzaktan çalışması sağlanacağı, alış-veriş merkezleri içinde ve dışında Noel etkinliklerinin yasaklandığı, seferi ve Milli Muhafız personeli faaliyetlerinin askıya alındığı ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne havalimanlar, limanlar ve marinalardan giriş yapacak olan 12 yaş üstü tüm yolculardan aşı geçmişi veya iyileşme sertifikasına sahip olup olmadığına bakılmaksızın negatif PCR test sonucu aranacağı vurgulandı. SafePass’ların iptali konusunda ise hükümetin, tam aşılı kişilerin ikinci doz aşının üzerinden 7 ay geçmesinin ardından SafePass'larının iptal edileceği yönündeki kararından geri adım attığı ve konuyla ilgili Brüksel'e odaklanmış durumda olduğu, Avrupa Birliği’nin alacağı karar doğrultusunda Bakanlar Kurulu’nun da 18 Aralık'ta son kararı vereceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas tarafından yapılan açıklamada, ikinci doz aşının ardından 7 değil 9 ay sonra SafePass'ın kaldırılmasına yönelik bir karar alınabileceği belirtilirken, Bakanlar Kurulu toplantısında zorunlu aşılama olasılığının hiç görüşülmediğini söylediği belirtildi. Haberde son olarak, Bakanlar Kurulu tarafından dün alınan kararların 6 Aralık'tan itibaren yürürlükte olacağı hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Referandum'a bağlı

“Yerel Yönetim Reformu” üst başlığıyla verilen haberde, Yerel Yönetim Reform yasa tasarısını inceleyen Meclis İçişleri Komisyonu'nda çoğunluğun, reformun yürürlüğe girmesi için referandum yapılmasından yana olduğu belirtildi. Haberin detayında, bazı belediyeler ve topluluklar reform konusunda referandum yapılması durumunda yürürlüğe giremeyeceğine kesin gözüyle baktığı ve bu ihtimali tüm projeyi havaya uçurma ihtimali nedeniyle bir tehdit olarak gördüğü vurgulandı. Meclis İçişleri Komisyonu'nda konuyla ilgili dün gerçekleşen ilk görüşme; AKEL, EDEK, Ekologlar Hareketi ve ELAM’ın komisyon üyelerinin sözün yerel topluluklara verilmesi gerektiği görüşünü dile getirdiği, DİSİ, DİPA ile Demokratik Güçlerin İşbirliği’nin komisyonu üyeleri ise, Yerel Yönetim Reformu’nun ciddi şekilde tehlikeye girme riski nedeniyle referandum yapılmasına karşı çıktığı ifade edildi. Haberde ayrıca, DİKO milletvekillerinin konuyla ilgili pozisyon almaktan kaçındığı belirtilirken, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un, dün yaptığı açıklamada DİKO'nun referandumlarla ilgili nihai kararını vermediğini söylediği aktarıldı ve varolan koşullar altında referandum yapılmasından yana olanların 25 oyu, karşıtların ise 21 oyu olduğu bu nedenle, 9 oyu bulunan DİKO’nun referandum konusunu lehine veya aleyhine çevirecek taraf olduğu irdelendi. Haberde son olarak, hükümetin, Yerel Yönetim Reformu’nun yürürlüğe girebilmesinin önünü açmak için diğer partileri de referandum düzenlenme önerisine karşı oy kullanmaya ikna etmek için istişarelere başlayacağı aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Aşı karşıtları ne kadar ileri gidecek?

“Ölümcül şiddet eylemleri” üst başlıklı haberde; aşı karşıtlarının geçtiğimiz Pazartesi günü, Limasol'daki İlçe Eğitim Ofisi’nin girişine patlayıcı yerleştirdiği, olayın şans eseri herhangi bir patlama olmadan atlatıldı ancak yaşananların herkesi endişelendirdiği ve daha kötüsünün yaşanmamasının temenni edildiği hatırlatılırken, aşı karşıtları dün daha da ileri gittiği aktarıldı. Haberin detaytında, Limasol'daki Zakaki İlkokulu'na yerleştirilen patlayıcının dün sabah saatlerinde patlattıldığı ve Lefkoşa'da ise Deftera İlkokulu'nun bir dersliğinin ateşe verildiği belirtilirken, olayların toplumda öfke, kaygı ve üzüntü yarattığı, faillerinin bir an önce ortaya çıkarılarak, ibretlik bir cezaya çarptırılmaları gerektiği irdelendi. Haberde ayrıca, Limasol'daki Zakaki İlkokulu’nda yaşanan olayın, okulun öğretmen ve öğrencilerle dolu bir saatte gerçekleştirdiğinin göz ardı edilemeyeceği vurgulanırken, aşı karşıtlarının yarın Limasol'da yeni bir protesto gerçekleştireceği, Deftera İlkokulu veli ve öğretmenlerin ise Pazartesi günü aşı karşıtlarına yönelik protesto düzenleyecekleri belirtildi. Haberde son olarak, bir velisinin, çocuğunun koruyucu maskesiz ve testi olmaması nedeniyle sınıfa girmesine izin vermediği için ilkokul müdürüne yönelik saldırıda bulunduğu aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Petrol’e %30, elektrik’e %36 zam

“Pahalılık seli” alt başlığıyla verilen haberde; İstatistik Kurumu, Kasım ayı Enflasyon oranının %4,3 oranında arttığı belirtildi. Haberin detayında, İstatistik Kurumu tarafından dün yayınlanan verilerin, petrol ve elektrik fiyatlarında yeni zam yağmuru yaşandığını ve Kasım ayı enflasyonunun, petrol fiyatlarında %30, elektrik fiyatlarında ise %35 artışa bağlı olarak %4,3 oranında arttığı vurgulandı. Gıda ve hizmet alanlarındaki diğer fiyat artışları ise: alkollü içecekler ve tütün %0,04; giyim ve ayakkabı %1,8; konut, su, elektrik ve gaz %17; mobilya, ev gereçleri ve temizlik ürünleri %1,3; sağlık %1; ulaşım %16; eğlence ve kültür %1,7, eğitim %0,6; restoran ve oteller %2,6, diğer hizmetler %1,1 oranında olduğu belirtilerken, ilgili verilere göre, yiyecek ve alkolsüz içecek fiyatlarında %3; iletişim fiyatlarında ise %0,08 oranında düşüş yaşandı. Haberde ayrıca, Kasım 2021 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’nin, Ekim 2021'dekine nazaran 0,57 puan artarak 105,36 puana ulaştığı, Ocak-Kasım 2021 döneminde TÜFE'nin geçen yılın aynı dönemine göre %2,2 arttığı bildirildi. Haberde son olarak, Kasım 2020'ye göre en büyük fiyat değişikliğinin %36 ile elektrik ve %30 ile petrolde kaydedildiği, bir önceki aya göre en büyük değişimin ise %7,5 ile elektrikte gerçekleştiği irdelendi.

Son Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 17:31

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand