Basın Özetleri 24.12.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Omikron varyantıyla ilgili önlemler

“Noel'den hemen sonra daha fazla kısıtlama için acil toplantı” alt başlıklı haberde, "Omikron" mutasyonuyla ilgili korkunun giderek büyüdüğü ve varyantın Kıbrıs'ta yaratacağı etkilerle ilgili senaryoların uzmanlar tarafından analiz edilmeye başlandığı aktarıldı. Haberin detayında, epidemiyolojik verilerin daha da kötüleşme olasılığı nedeniyle, Noel'i takip eden yortu döneminde, yeni yıldan önce ek önlemlerin alınma olasılığını artırdığı vurgulandı. Gazeteye göre, Bilimsel Danışma Kurulu ile Sağlık Bakanı'nın olağanüstü toplantı yapma ihtimali olmasa da, pandemiyi durdurmak için farklı önlemlerin düşünüldüğü, bunlardan ilk akla gelenin ise yeni yıl kutlamalarına katılacak kişi sayısını azaltmak olduğu vurgulandı. Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’ın da yaptığı açıklamalarda; verileri önümüzdeki günlerde inceleneceği ve ek tedbirler alması gerekmesi durumunda bilim insanlarıyla istişare edileceğini söyleyerek, gerekli görüldüğü takdirde ek tedbirler alınması olasılığını açık bıraktığı belirtildi. Öte yandan, bilim insanlarının tahminlerinin son derece endişe verici olduğu aktarılan haberde; Dr. Mihalis Voniatis’in, omikron varyantının topluma yayılması durumunda önümüzdeki haftalarda günde 2,000 vakanın çıkma olasılığına değindiği, Dr. Leondios Kostrikis’in yıl sonuna kadar yeni vakaların %90'ının yeni mutasyondan olacağını tahmininde bulunuğu ve omikron varyantının yaygınlık oranlarının her üç ila dört günde bir ikiye hatta üçe katlandığını söylediği vurgulandı. Haberde son olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün kaydedilen yeni vaka sayısının 978'e ulaştığı, pozitiflik oranının ise %1,05'e yükseldiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Eski Başsavcı 8 avukatι "tahmin etti"

“Odisseas işe alımlar konusunda hassas” üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı'nın yardımcılarının işe alınmasında olduğu gibi aynı yöntemle Hukuk Dairesi’ne avukatlar görevlendirildiği belirtildi. Gazetenin verdiği bilgilere göre, Hukuk Dairesi’ne başlangıçta hizmet alımı şeklinde istihdam edilen toplam 8 avukatın, ilgili kişiler tarafından kendisine iletilen bir talep üzerine eski Başsavcı Kostas Kleridis'in kararıyla kadrolu çalışana dönüştürüldü. Haberde ilgili kararla 8 avukatın, Hukuk Dairesi’ndeki belirli pozisyonlara eşit şartlarda binlerce adayla yazılı sınava girmeden ve süresiz olarak atandığı vurgulandı. Haberin detayında, Eski Cumhuriyet Başsavcısı, 8 avukattan 3'üne 5 Şubat 2017 tarihli yazı ile; süreli çalışanlara ilişkin hükümler uyarınca, tüm verilerin dikkatlice incelenmesinin ardından, ilgili mevzuat, içtihat hukuku ve belirli koşullar altında sözleşmelerinin, süreli olarak hukuki danışmanlık hizmeti verilmesinden, süresiz iş sözleşmesine dönüştürülmesine atıfta bulunduğu belirtildi. Kostas Klerides'in yazısında belirtilen bu karar uyarınca, ilgililerin Hukuk Dairesi’nde istihdam edilen serbest meslek sahipleri değil, Cumhuriyet avukatı olarak maaşlı kişi kategorisine girdiği, bu hususlara istinaden Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün 11 Şubat 2016 tarihli genelgesi hükümlerine göre 30 aylık istihdamın tamamlanmasından sonra sözleşmelerinin süresiz istihdam statüsüne dönüştürülmesine karar verildiğinin bildirdiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Bir Fotoğraf, Bin Kelimeye Bedel

“Açıklamanın hemen ardından Anastasiadis ile Averof akşam yemeğinde” üst başlıklı haberde; DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun Çarşamba sabahı Cumhurbaşkanlığı için DİSİ’den aday adayı olduğunu açıkladığı ve aynı günün akşamında Lefkoşa'nın bilenen mekanlarının birinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve diğer parti yöneticileriyle birlikte akşam yemeği yediği belirtildi. Haberin detayında, farklı bir gazetede yayınlanan yemekle ilgili fotoğrafın, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in, DİSİ'nin 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne parti içi organların onayıyla çıkacak tek bir adayla girmesi gerektiğini düşünen herkese bir mesaj niteliğinde olduğu yorumu yapıldı. Haberde ayrıca, siyasi bir kaynağın gazeteye, Cumhurbaşkanı'nın mesajının partinin birliği ile ilgili olduğu ve dün yaptığı açıklamalardan çıkarılabilecek düşüncenin, parti organlarından ne sonuç çıkacağına işaret ettiğini vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Asgari ücret için işçiler ve işverenler karşı karşıya

“Makul bir asgari ücret belirlemesi arayışı içinde” alt başlığıyla verilen haberde; Çalışma Danışma Kurulu'nun dün gerçekleştirdiği toplantı sonrasında yapılan açıklamada, asgari ücretin yanı sıra üçüncü ülkelerden gelen kişilerin istihdam stratejisi ve online çalışma koşullarının düzenlenmesi konularına da ele alındığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu Genel Müdürü Mihalis Antoniou’nun dün devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, özellikle bazı konularda endişeli olduklarını söylediği ve yaklaşık 10 yıl önce iş yerleri ile şirketleri krizden çıkaran ve kurtaran maaş kesintileriyle ilgili esnekliklerini kaybetmek istemediklerini vurguladığı aktarıldı. Antoniou’nun ayrıca Uluslararası Çalışma Örgütü’nün tanıttığı ülkelerde belirlenen asgari ücret miktarın hiçbir zaman düşürülmediğini hatırlatarak, bu nedenle asgari ücret belirlenirken dikkatli olunması gerektiğini söylediği belirtildi. Öte yandan, Kıbrıs İşçi Federasyonu (PEO) Genel Sekreteri Sotiroula Ηaralambous, özellikle yetersiz maaşlarla çalışan ve yeni başlayanlar için maaşları ile temel faydalarının düzenlemeye ihtiyacı olduğunu belirttiği aktarıldı. Ηaralambous’un sektörde asgari ücreti de belirleyen Toplu İş Sözleşmeleri’nin olduğunu hatırlatarak, Çalışma Danışma Kurulu'nun daha üstün olması gerektiğini vurguladığı ve farklı bir asgari ücret belirleme mekanizması olmaması nedeniyle asgari ücretin Çalışma Danışma Kurulu'nda tespit edileceği ve bunun da toplu pazarlık sonucu olacağını sözlerine eklediği ifade edildi. Ηaralambous ayrıca, Çalışma Danışma Kurulu'nun yeniden yapılandırılması ve müzakere için belirli kriterlerle açık bir çerçeve oluşturulmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Haberde son olarak, Çalışma Danışma Kurulu’nun Ocak ayında tekrardan toplanacağı ve asgari ücretin belirlenmesi konusundaki tartışmaların en üst düzeyde devam edeceği belirtildi.

Son Güncelleme: 25 Aralık 2021 - 00:08

Son Haberler

20 Ocak
Yeni Çek hükümeti, zorunlu aşı kararını kaldırmaya karar verdi
08:13
Biden: Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışacak
08:12
Dün 2,226 yeni vaka kaydedildi
08:11
Kasoulidis ve Mitsotakis bir araya geldi
08:10
19 Ocak
Panayotopulu: Önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı, ikinci antiviral koronavirüs hapını onaylayabilir.
14:06
Koronavirüs bulaşan kişilerin safe-pass’ı geçici olarak iptal ediliyor.
14:05
Bakanlar Kurulu, covid19 vakalarının yakın temaslıları olan kişilerin izolasyon süresini 14 günden 10 güne düşürdü
14:03
Trodos’ta kar yağışı devam ederken bir çok vatandaş karları görmek için yollara koyuldu
14:02
Papadopulos: DİKO’nun temel arzusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, muhalefetin diğer partileriyle iş birliği yapmaktır.
14:01
Dujarric: Kıbrıs’taki mevcut durum, Birleşmiş Milletlerin dahil olmamasından kaynaklanmıyor.
13:57
Hochstein: Jeopolitik gerginlikler, ABD'nin Doğu Akdeniz’deki enerji altyapı projeleriyle ilgili kararlarını etkilemez.
13:54
'Molnupiravir' adlı antiviral koronavirüs ilacı, 16 covid hastasına verildi.
13:47
Tüm haberler

Video on Demand