basın özetleri 23.12.21

Filelefteros gazetesi “Cumhurbaşkanı şarabına su kattı – Ekonominin durgunluğa girmemesi için bütçeyi imzalayacak” başlığı altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:

Kendi ve daha başka devlet yetkililerinin çalışma arkadaşlarını etkileyen bütçe üzerinde yapılmış değişiklikler Başsavcı tarafından Anayasaya aykırı bulunduğu halde, mali ekonomiye olası olumsuz yansımalardan kaçınmak amacıyla Cumhurbaşkanı 2022 bütçesini imzalayacak.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Meclis Başkanına gönderdiği mektupta bazı değişiklikleri Meclise geri gönderebileceği halde bunun zaman kaybına neden olacağını ve kamu çıkarını olumsuz etkileyeceğini ve bu nedenle bütçeyi onaylayacağını belirtti.

Bununla birlikte Nikos Anastasiadis Meclisteki dört çalışma arkadaşının statüsü ile ilgili değişikliğe onay vermesi nedeniyle Marios Karoyan’a ateş püskürüyor. Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre, Marios Karoyan’ın DİKO Başkanı iken Meclis Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemdeki çalışma arkadaşlarının kadrolu personel yapıldığı gibi benzer konulardaki “eski günahlar”ına ilişkin veriler elde edilmeye çalışılıyor.

*

Haravgi gazetesi ise “İdareciler yurttaşa ucuz elektrik vermeyi reddediyor – Cumhurbaşkanı elektrik KDV’sinin yüzde dokuza düşürülmesiyle ilgili yasayı Meclise geri gönderdi” başlıkları altında veriyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis 3 Aralık günü Mecliste onaylanan elektrik KDV’sinin yüzde 9’a düşürülmesiyle ilgili yasayı Meclise iade etti. Cumhurbaşkanı yasayı geri göndermesini iki nedenle gerekçelendirdi: Anastasiadis’e göre birinci neden AKEL’in önerisi üzerine Meclisin çoğunluğu tarafından onaylanan yasa AB müktesebatını yetki ayrımcılığı ilkesini ihlal ediyor.

Cumhurbaşkanı ayrıca ekonomik ve mali nedenler de öne sürerek yasanın onaylanmasının kamu maliyesine büyük yansımaları olacağını ve devletin mali yükümlülükleriyle hedeflerinin raydan çıkmasına neden olacağını düşündüğünü belirtti. Elektrik Kurumunun KDV’den ede edilen geliri temelinde 75 milyon avroluk bir kayıp olacağının hesaplandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Avrupa komisyonunun KDV’nin düşürülmesini enerji krizine karşı önlem politikasına dahil ettiği bir dönemde Avrupa Müktesebatının çiğnendiğini dile getirdi.

AKEL’in ekonomi alanı yetkilisi Haris Polikarpu “Fiyatların şu ana kadar görülmemiş bir düzeye ulaştığı bu dönemde Hükümetin elektrik KDV’sinin sadece üç aylığına düşürülmesi tutumundaki ısrarı pahalılık dalgası gerçeği karşısında mantık ve planlamadan yoksundur” dedi. Polikarpu Hükümeti kararnameler ve otoriterlik hükümeti şeklinde nitelendirdi halkın genel talebi ile Meclis partilerinin DİSİ hariç tüm partileri tarafından oylanan bir yasayı geri gönderdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının kararı DİKO’nun da tepkisine neden oldu. Yaptığı açıklamada DİKO “bu kararın yurttaşları korunmasız bıraktığını ve özellikle de binlerce orta ve küçük işletmeyi pahalılığın insafına terk ettiğini belirtti.

*

Alithia ve Filelefteros gazeteleri, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklaması olayını ana haber olarak veriyorlar.

“Averof Neofitu adaylığını açıkladı ve Cumhurbaşkanlığına Dışişleri Bakanı konusunda durumun netleştirilmesine yönelik baskı yapt” başlığını atan Alithia gazetesi haberinde şöyle yazıyor:

Averof Neofitu dünden itibaren 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde DİSİ’nin aday adayı oldu. Neofitu’nun adaylığı Elefterias Meydanında çekilmiş dört dakikalık bir video filmiyle açıklandı. DİSİ Başkanı tanıtım filminde yarının Kıbrıs’ına değinerek ve reformlarla daha sağlıklı, daha sürdürülebilir yeni bir kalkınma planına odaklanıyor. Neofitu bu hareketiyle Cumhurbaşkanlığına Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in olası adaylığıyla ilgili olarak tavrını netleştirmesi yönünde baskı yaparken bunun yanısıra, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik parti içi tartışmaların başlaması için henüz erken olduğunu açıklamış olan Nikos Hristodulidis’e de cevap vermiş oldu.

DİSİ Başkanı adaylığını açıklamakla parti adaylarının açıklanması yönünde de ilk adımı atmış olup 2023 seçimlerine yönelik ilgisini ortaya koyan ilk parti başkanı oldu.

*

Politis gazetesi:

“Averof Neofitu’nun adaylığını açıklaması sonucunda seçimlere yönelik mücadele başlamış oldu – Eefterias Meydanında çektirdiği bir video filmiyle DİSİ içindekilere de DİSİ dışındakilere de mesaj verdi”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

DİSİ’ye yakın kaynaklar adaylık açıklamasının Averof Neofitu’nun statüsüyle ilişkili olduğunu belirtti. Saklambaç oynamak istemeyen DİSİ başkanı elini açtı ve adaylığını koymak isteyen herkese de 20 günlük süre tanıdı.

Adaylık açıklamasından haberdar olmayan DİSİ yetkilileri için dahi sürpriz olan film Neofitu’yu gençlerle iç içe gösteriyor. DİSİ Başkanı bugün parti gençlerine konuşarak belirli açıklamalarla genç nesile yönelik vizyonunu ortaya koyacak.

Neofitu’nun ana eksenleri halkın ekonomik refahı ve gerekli reformlar DİSİ Başkanına göre daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir yeni bir ekonomik modeli olan çağdaş ve rekabet gücüne sahip bir Kıbrıs garanti ediyor.

Filelefteros gazetesi “Averof Neofitu adaylığını ilan etti, akşamına da Cumhurbaşkanıyla bir barda stres attı” başlığı altında verdiği ilgili haberinde Averof Neofitu’nun dün akşam Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile birlikte bir barda sohbet ederken görüldüğünü ve bunun Cumhurbaşkanının Neofitu’ya destek vermesi şeklinde algılanıldığını yazıyor.

*

Diğer haberlerden bazı seçmelerle devam ediyoruz.

Politis:

“Yoğun bakım birimlerinde Omicron arıyorlar”

Omicron varyantının Kıbrıs’ta da yayıldığı artık bir veri teşkil ediyor. Bu gerçek ışığında Sağlık Bakanlığı hastane içi tedavi gören hastalara virüsün bulaş kaynağı ve kaçının Omicron varyantından enfekte olduğu hakkında veri arayışı peşine düştü. Dün 883 yeni vaka tespit edildiği açıklanırken pozitiflik oranı yüzde 0,85 olarak belirlendi.

*

“İsrail’in izinde dördüncü aşıya doğru”

Ülkeler pandemiyle mücadele yolunda yeni koruyucu önlemler alırken İsrail de dördüncü doz aşı kararı alarak bir ilke imza attı. İsrail başbakanı Naftali Benet bir uzmanlar komitesinin önerisi üzerine 60 yaş üstü nüfusun ayrıca doktor ve hemşirelerin istedikleri takdirde dördüncü doz aşıyı da yaptırabileceklerini açıkladı.

Kıbrıs’taki durumda da herhangi bir iyileşme görülmediği takdirde ülkemiz de İsrail’i izleyecek. “Moleküler viroloji Profesörü Petros Karayannis “Kıbrıs Bilim Kurulu üyeleri de zamanı geldiğinde elbette ki hassas grupların ve 60 yaş üzeri kişilerin dördüncü dozu da yaptırması önerisi getirecektir” dedi.

*

Bir arabanın kendisine çarpması sonucunda hayatını kaybettiği düşünülen 60 yaşındaki Andrula Papahristoforu’nun bir değil iki aracın çarptığı ortaya çıktı. Her iki sürücü de kadını yerde yatarken bırakıp kaçtı. Toplum şok içinde.

*

Filelefteros:

“Kıbrıs’ın ve Salamis kentinin arkeoloğu hayata veda etti”

Kıbrıs’ın toprağı tüm yaşamı boyunca onu keşfeden, inceleyen ve Kıbrıs arkeolojisini kimsenin yapamadığı kadar geliştiren insan Vasos Karayorgis’i ebediyen örtecek. Vasos Karayorgis geçen Salı günü aramızdan ayrıldı.

*

“Aşılama merkezlerinde kafa karışıklığı ve belirsizlik”

Aşılama merkezlerinde son günlerde bekleme süresi ve aşı seçimi konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı öncelikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere yurttaşlara bir dizi kolaylık sağlamaya çalışıyor. Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Avagoras Tamburis’in Filelefteros’a verdiği bilgilere göre 2 Ocak gününden itibaren ve yeni yılın ilk haftası boyunca 5-11 yaş çocuklarının aşılanacağı günler çoğaltılacak. 27 ve 28 Aralık günlerinde ise serbest erişimli aşı merkezlerinde sadece üçüncü dozu yaptırmak isteyen üniversite öğrencileri aşılanacak. Son günlerde aşı merkezlerinde yaşanan karmaşık durum nedeniyle Filelefteros mevcut aşılar ve izlenen süreç hakkındaki verileri topladı:

Buna göre Kıbrıs’ın tüm aşı merkezlerinde haftalık bazda Astra Zeneca, Pfizer, Moderna ve Johnson and Johnson aşıları veriliyor.

Astra Zeneca aşısı Çarşamba günleri gerek randevu gerekse de walk İn merkezlerde, Moderna aşısı Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri sadece randevuyla, Johnson and Johnson aşısı Pazartesi ve Perşembe günleri randevuyla ya da walk İn merkezlerde, Pfizer aşısı da Pazartesi ve Cumartesi arası tüm günlerde randevuyla yapılıyor.

Aşılama Merkezleri yortu tatili günlerinde kapalı olacak.

Son Güncelleme: 23 Aralık 2021 - 14:34

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand