Basın Özetleri 02.12.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Aşılanma için baskıcı koşullar

“Hükümet zorunlu tutmuyor ama Komisyon ilk adımı atıyor” alt başlıklı haberde, Sağlık Bakanı ve Hükümet Sözcüsü’nün, Kıbrıs'ta alınacak önlemleri açıklığa kavuşturmak için aceleci davrandıkları bu nedenle de zorunlu aşılamanın planlarında yer almadığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Hükümeti’nin; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Brüksel'den yaptığı açıklamada, korona virüsün yeni mutasyonu "Omikron" ‘un yayılmasını engellemek için aşılanmanın atıfta bulunması ve Yunanistan hükümetinin 60 yaş üstü aşılanmayan kişilere para cezası verme kararından sonra, zorunlu aşılamanın tartışılması gereken bir konu olduğunun farkına vardığı vurgulandı. Hükümetini SafePass'ların sonlandırılması için uygulanacak tarih aralığı konusunda da Avrupa Birliği'nin gözünün içine baktığı aktarılırken, geçtiğimiz hafta ikinci doz aşının yapılmasından sonraki yedi ayın geçmesinin ardından sertifikaların iptal edilmesi kararının alındığı hatırlatılırken, zorunlu aşılanmayla ilgili kararın, muhtemelen Pazartesi günü çıkacak olan yeni kararnamede yer almayacağı ve hükümetin ilk olarak önümüzdeki günlerde Avrupa Birliği düzeyinde alınacak kararı bekleyeceği ifade edildi. Haberde ayrıca, Bakanlar Kurulu’nun, diğer konuların yanı sıra, şirketler ve devlet dairelerinde %20 oranında uzaktan çalışma, yüz yüze eğitimin devam etmesi, tüm kapalı Noel etkinliklerinin yasaklanması, Milli Muhafız Alayı’ndaki tüm görüşmelerin ertelenmesi ve havaalanları, limanlar ile marinalardaki kontrollerin sıkılaştırılmasıyla ilgili ek tedbirlerin duyurulmasına devam etmek üzere bugün yeniden toplanacağı belirtildi.

  • İki Rus kadın aranıyor

“Polis, yine Αşağı Amiantu’da” alt başlıklı haberde, polis birimlerinin 17 Kasım'dan beri kayıp olan iki Rus kadını bulmak için Αşağı Amiantu’da bulunan "Kardama" bölgesinde dün yine aramalara devam ettiği belirtildi. Haberin detayında Larnaka Kriminal Şube polis müfettişlerinin, 43 ve 33 yaşlarındaki iki Rus kadının bulunduğu yere götürecek kanıtları aradığı ve soruşturmayı kaybolmadan önce görüştükleri 32 yaşındaki Suriyeli şüphelinin tatil evinin çevresi dışında farklı yerlere de genişletilmeyi planladığı aktarılırken, devam eden araştırmalarda hiçbir şey tespit edilemediği ve tüm umutlar hem tutuklanan şüphelinin hem de iki kadından birinin telefon verilerinde olduğu vurgulandı. Haberde son olarak polisin, hem 32 yaşındaki şüpheli hem de Rus kadının telefon verilerine ulaşmak için gerekli izinleri aldığı ve her iki kişinin de Αşağı Amiantu’daki tatil eve gitmeden önce yaptıkları ve aldıkları aramaların görülebilmesi için işlemlere başladığı hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Petridis ile Hristodulidis: Aynı hükümette iki yabancı

“Ekonomi Bakanı, DİSİ Siyasi Ofisi'nin toplantısına katılmayan Dışişleri Bakanı’nı topa tuttu” üst başlığıyla verilen haberde, Demokratik Seferberlik (DİSİ)’nin parti içi seçim çalışmalarına bugünden itibaren başlayacağı belirtildi. Haberin detayında, DİSİ genişletilmiş Siyasi Ofisi’nin, 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday seçimi prosedürlerini hızlandırmakla kalmadığı ve 10 Ocak'ı adaylık sunma günü, 12 Mart’ı ise partinin 2023 seçimlerinde kimi aday göstereceğiyle ilgili parti Üst Kurulu kararını kesinleştireceği gün olarak belirlediği vurgulandı. DİSİ Siyasi Ofisi’nin dün akşam gerçekleştirdiği toplantısında, parti adayı seçim sürecinin yeni yılın ilk çeyreği bitmeden tamamlanması kararı, yöneticilere göre parti içi sürtüşmeleri engellemenin tek yolu olarak görülürken, adaylık için Averof Neofitou'nun yanı sıra, artık gecikmeden kararını vermesi gereken Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis'in göz önünde olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, şu anda partide hüküm süren içe dönüklük ortamından kaçınmak için cumhurbaşkanlığı seçimleri için parti içi bir sürece girilmesi gerektiği irdelendi.

  • Kooperatif Bankası skandalı

“Yeni cezai kovuşturmalar… çok yakında” üst başlığıyla verilen haberde, Kooperatif Bankası ile ilgili davaların cezai soruşturmasının tamamlandığı, Hukuk Dairesi'nin ise ceza gerektiren suçların işlenip işlenmediğini ve hangi kişilere karşı işlendiğini tespit etmek için soruşturma materyallerini değerlendirme aşamasında olduğu aktarıldı. Haberin detayında, bazı durumlarda ceza gerektiren suçların açık olduğu ancak hukuki sorumlulukla ilgili olarak Kıbrıs Kooperatif Bankası tarafından alınan devlet yardımlarının en kısa sürede geri ödenmesi amacıyla ipotekli gayrimenkulün satışı ve Kooperatif'in "kırmızı" kredilerinin yeniden yapılandırılmasını üstlenen Kıbrıs Varlık Yönetim Şirketi - KEDİPES'in hukuk danışmanları tarafından tescil edilmesi gerektiğini vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Pandora Belgeleri ile ilgili Cumhurbaşkanı’ndan açıklama

“Kurumlar Komitesi’ne 12 sayfalık bir mektup” üst başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, adının "Pandora Belgeleri" ‘nde yer aldığına ilişkin iddiaları asılsız ve çarpıtıcı bulduğu belirtildi. Haberin detayında, Meclis Kurumlar Komitesi’ne sunulan çok sayfalı mektupta Cumhurbaşkanı’nın tutumunu netleştirerek, yapılan eleştirilerin gerçek olaylarla sınırlı olması ve siyasi çıkarlarla lekelenmemesi gerektiğini yazarak, kendisine atfedilenleri reddederek Avrupa Parlamentosu'nun kararlarında siyasi menfaatlerin eksik olmadığını vurguladığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı’nın mektubunda ayrıca, hükümetin aldığı kararların Kıbrıs'ın bugün yasa dışı kara para aklama ile ilgili durumu değerlendiren kurumların talimatlarıyla tam olarak uyumlu olduğuna atıfta bulunduğu aktarıldı. Öte yandan haberde, Kurumlar Komitesi üyelerinin, neyin çıkar çatışması oluşturduğu konusunda Cumhurbaşkanı’yla farklı görüşlere sahip olduğu irdelendi.

  • Kıbrıs Papa'yı ağırlıyor

“Polis alarmda” üst başlıklı haberde; Kıbrıs’ın bugün tarihi bir ziyarete ev sahipliği yapacağı belirtildi. Haberin detayında, Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis'in bugün saat 15.00'te adaya varacağı aktarılırken, Papa’nın 2-4 Aralık tarihleri arasında siyasi ve dini liderlerle bir dizi önemli temasta bulunacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, polis birimlerinin Papa’nın ziyaretini nedeniyle bugünden itibaren yoğun güvenlik önlemleri uygulayacağı belirtilirken, Papa Francis'in yarın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir akşam yemeğine katılacağı ve menüde Kıbrıs lezzetlerinin de yer alacağı ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Akaryakıt fiyatlarından birileri rant sağlıyor

“Hükümet göz yumuyor” alt başlığıyla verilen haberde; petrol ürünlerinin fiyatlarının uluslararası piyasalardaki düşüşüne rağmen, satış fiyatların sabit kaldığını belirterek, bu konuda hükümeti sorumlulukları hatırlatılıyor. Haberin detayında, AKEL Milletvekili Kostas Kosta’nın dün yaptığı açıklamada, bir haftadan fazla bir süredir uluslararası petrol fiyatının %10 oranında düştüğü ve bunun sonucunda petrolün varil fiyatının da 85 Dolar’dan 70 Dolar’a gerilediğini vurguladığı ve Kıbrıs'ta fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığı aksine aynı yüksek seviyelerde kaldığını da sözlerine eklediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Kosta’nın açıklamasında; önceki hükümet döneminde, uluslararası petrol fiyatı varil başına 140 Dolar’a yükselmesi sonucunda, Kıbrıs'ta 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatının litre başına 1,40 Euro’ya yükseltildiği, bugün uluslararası petrol fiyatı varil başına 70 Dolar’a gerilemesine rağmen, Kıbrıs'ta kurşunsuz benzin fiyatının neden litre başına 1,38 Euro’da kaldığı sorusunu sorduğu belirtildi. Haberde son olarak, hükümetin vatandaşları yolsuzluk ve şirketlerin aşırı kârlarından korumak için ortaya koyabileceği siyasi bir iradeye sahip olmadığından bahsedilirken, MEclis Enerji Komitesi'nin daha önceki toplantısında, Genel Denetçi Yardımcısı'nın, yıllık fiyatlardaki her 1 Cent’lik artışın şirketlere yaklaşık 8 milyon Euro’luk ek kar getirdiğini ortaya koyduğu hatırlatıldı.

  • Hastanelerin yetersizliğini can kayıplarıyla ödüyoruz

“Hirsofu Poli Hastanesi: 3 ambulans var ama yalnızca birinin personeli var” alt başlıklı haberde; Hirsofu Poli Hastanesi’nin kadrosunun yetersiz olduğu ve yetersiz ilkyardım personeli olduğu, kardiyolog veya uzman doktorun ise hiç olmadığı vurgulandı. Haberin detayında, Hirsofu Poli Hastanesi’nde hastaların 3 ay sonrasına verilen randevu için sıra beklediği, ilaç, doktor, yatak, ekipman ise bulamadığı belirtilirken, hastanenin muayene odası bile olmadan hizmet vermeye devam ettiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 02 Aralık 2021 - 14:49

Son Haberler

29 Ocak
Hükümet, sözde tazmin komisyonunun Maraş’taki bazı malları ‘Vakıf malı’ olarak kabul etmesi konusunda endişeli
15:23
Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken’in daveti üzerine yarın Washington’a gidiyor.
15:22
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili AKEL’de yapılan istişareler devam ediyor.
15:20
Erdoğan, Türkiye'de etkili olan ekonomik belirsizlikten dolayı hükümet yetkililerini görevden almaya devam ediyor.
15:19
Dün geceden beri kayıp olan 11 yaşındaki Rusya uyruklu Lev Tsiuprin bugün bulundu.
15:17
Karayannis: Kıbrıs’taki epidemiyolojik veriler sabit hale gelmeye başladı.
15:16
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı ile görüşmeye hazır görünüyor.
15:15
Sağlık Bakanlığı, ‘test-to-stay’ programının okullarda uygulanmasının ilk haftasından memnun.
15:14
Devlet Fuar alanındaki aşı merkezinde bugün sadece 5-11 yaş arası çocuklara hizmet verildi.
15:11
Ebeveynleri aşılanmadığı için Almanya’ya ameliyata gönderilemeyen 3 yaşındaki çocuk Atina’ya götürüldü.
15:08
Son 24 saatte 74 ve 93 yaşında iki erkek hasta koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.
15:06
28 Ocak
Lavrov: Moskova Ukrayna ile savaş istemiyor
13:35
Tüm haberler

Video on Demand