basın özetleri 9.12.21

Politis gazetesi bugünkü ana haberini “Okullar hemen hemen kontrol dışı – Eğitim birimlerinde sağlık protokollerine uyulmaması sonucunda iz sürmede sorunlar yaşanıyor” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:

Sağlık Bakanlığının dün 51 yaşındaki bir öğretmenin Larnaka’daki evinde korona virüs sonucu ölmesine dair açıklamasıyla Politis’in yayınladığı bilgiler doğrulandı. Söz konusu kişi aşılanmayı da hastalandıktan sonra hastaneye kaldırılmayı da reddetmişti.

Okullarda sağlık protokollerine uyulmaması sonucunda bulaş zincirlerinin oluşması olayı iz sürme ekibine baş ağrısı yaratıyor. Vaka teması olan kişiler okula gidiyor, aşılanmamış öğretmenler maskesiz ve safepassız dolaşıyor.

Sağlık Bakanlığı dün 576 yeni vaka açıkladı, pozitiflik oranı neredeyse 0,7’ye ulaştı. Hastanede tedavi görenlerin sayısı 128.

*

Haravgi gazetesi:

AKEL’den suiistimal ve israfı önlemeye ilişkin değişiklik önerisi – AKEL Merkez Komitesi oy birliğiyle bütçeyi reddetme kararı aldı” başlıkları altında verdiği haberinde gazete şöyle yazıyor:

AKEL dün yaptığı bir açıklamayla Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin 2022 bütçesine karşı ret oyu kullanmaya karar verdiğini açıkladı. AKEL buna paralel olarak “ülkede farklı bir çizgiye, politikalarda, önceliklerde idarenin tarz ve etiğinde gerçek değişikliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İlgili kararın alındığı AKEL Merkez Komitesi toplantısında partinin, halk karşıtı politikalar, suiistimaller, israflarla mücadele ve daha etkili Meclis kontrolü amacıyla bütçede yapacağı değişiklik önerilerine de karar verildi.

AKEL’in yaptığı açıklamada “Hükümet bütçesinin ülkenin geleceğine yönelik bir plandan çok 2023 seçimlerine yönelik bir seçim öncesi provası niteliğinde olduğu” ifade edildi ve “Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin yolsuzluğa, kendini beğenmişliğe ve iç kavgaya batmış durumda olduğu Kıbrıs’a ve halkına vizyon sunmaktan hem aciz olduğu hem de böyle bir niyeti olmadığı” vurgulandı.

*

Alithia gazetesi de aynı haberi ana haber olarak veriyor. “Devlet Bütçesinin onay alması konusundaki paranoya AKEL’in öncülüğünde bu yıl da devam ediyor” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:

Her yıl bütçenin onay verme zamanı geldiğinde egemen olan paranoya bu yıl da yaşanıyor. Muhalefet partileri bütçeyi güya iyileştirmek maksadıyla değişiklikler sunuyor ama ardından da bütçeye ret oyu veriyor! Yani kendi önerdikleri değişiklikleri de reddediyorlar! Partilerin bu paranoyakça taktiğinde bu yıl AKEL başı çekiyor. AKEL’in açıkladığı gibi parti dün bütçeye ret oyu vermeye karar vermiş. Ama reddetmeden önce de bütçeyi iyileştirmek için değişiklikler önerecekmiş. Bu değişiklik önerileri genellikle kabul ediliyor ama ardından bütçenin toplamının oylanması sırasında ret oyu veriliyor. AKEL de bu yıl aynısını yapacak. Yani kendi kendine ret diyecek. Bütçenin Mecliste tartışılması önümüzdeki Çarşamba günü başlayacak ve Cuma günü oylanacak.

*

Filelefteros gazetesi yerel yönetim reformunu ele alıyor bugünkü ana haberinde.

Başlıklar şöyle:

“17 belediyeye dönüş – 5 belediyeye dair kulis şokundan sonra hükümetin yasa tasarısı zemin kazanmaya başladı”

Haberin içeriğine bir göz atalım.

Britanyalı bilirkişilerin 2014 çalışması temelinde sadece 5 ana belediyenin oluşturulması senaryosunun kuliste tartışılmasının yarattığı şok partileri yeniden düşünmeye itti ve 17 belediyeli Hükümet senaryosu güölenerek geri döndü. İçişleri Bakanı Nikos Nuris Belediyeler Birliği Başkanı Andreas Viras’la dün yaptığı görüşmede Hükümetin 17 belediyeden hoşnut olduğunu yasa tasarısında değişiklik önermek niyetinde olmadığını söyledi. Öte yandan 5 belediye “tehdidi” öyle görünüyor ki iş gördü. Bazı belediyeler 20 ile 21’in altında bir belediye sayısından hoşnut olmadıkları halde çoğunluk 17 belediye senaryosunun geri dönmesinden memnun.

Bu arada DİSİ Başkanı Averof Neofitu 17 sayısının altındaki her öneriyi destekleyebileceğini ama 17’nin üstündeki bir sayıyı asla tartışmayacağını belirtti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Filelefteros:

“Şüphelilerin telekomünikasyon verileri konusunda yeni formül”

Ceza davalarına ilişkin araştırmalarda telekomünikasyon verilerinin araştırılması konusunda yeni bir formül düzenleyen Hukuk Dairesi Polise mevcut ve yeni davalara ilişkin talimatlar verdi.

İki Rus uyruklu kadının öldürüldüğü çifte cinayetin araştırılmasında yapılan telekomünikasyon verilerinin araştırılması olayı bundan sonraki davalar için örnek teşkil edecek. Hukuk Dairesi Başkanı ise Polise şu anda araştırılmakta olan mevcut davalara yönelik talimatlar da verdi.

Gazetemize ulaşan bilgilere göre Baş Savcı ile Baş Savcı Yardımcısının Polis idaresi yetkilileriyle geçen hafta yaptığı görüşmede sorgu hâkimlerinin bundan böyle telekomünikasyon verilerini araştırma çerçevesi netleşti.

*

“AB’nin Türkiye’ye ilişkin kararları öncesinde Anastasiadis’in Madrid’deki yüksek risk taşıyan misyonu”

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bugün Madrid’e yüksek risk taşıyan bir ziyaret gerçekleştirecek. Türkiye AB’nin sanık sandalyesine her oturduğunda ona destek veren bir ülkeyi. Cumhurbaşkanı Pedro Sançez’den önümüzdeki hafta yapılacak olan AB’nin ilgili toplantısında İspanya’dan daha pozitif bir tavır ortaya koymasını elde etmeye çalışacak.

*

“Eğitim Bakanlığı suçlanıyor – Buling belası… Yasa uygulanmadı”

Kıbrıs okullarında sorun oluşturmaya devam eden bulling olayına çözüm bulunamaması son derece ciddi bir mesele olarak ortaya çıkıyor. Dün yapılan Temsilciler Meclisinin Eğitim Komisyonunda milletvekilleri bir yıl önce Meclisten onay alan ilgili yasanın Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmadığına dair şikâyetlerde bulundu.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Koronavirüs: Pfizer ve BioNTECH Omikron’a karşı – Cesaret verici haber: Üçüncü aşı takviye dozu 57 ülkede tespit edilen Omikron varyantını etkisiz hale getiriyor”

Yeni Omicron varyantından paniğe kapılan çoğu ülkenin virüsün yayılmasını önlemek için lockdown’a varan önlemler aldığı, ekonomilerin yeniden tepetaklak olmaya başladığı şu sıralarda cesaret verici dünya genelinde rahatlama yarattı. Covid’e karşı bir aşı üzerinde işbirliği yapan Pfizer ve Biontech şirketleri üçüncü doz aşının Omicron varyantını etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Bu açıklamanın tüm dünyada üçüncü doz aşılamayı hızlandırdı. İki şirket “Aşının üçüncü dozu vücuttaki antikorları 25’e katlıyor” açıklaması yaptı.

*

Haravgi’den kısaca:

“Daha çok tedavi ve hayat kaybı”

Durum ne yazık ki iyileşme göstermiyor tam tersine kötüleşme yükseliyor. Omicron varyantıyla yeni vakalarda fırlama görüleceği olasılığı güçlendi. Dün üç ölüm meydana geldi, tedavi alan hasta sayısı 128’e yükseldi ve 576 yeni vaka tespit edildi. Pfizer – Biontech üçüncü dozun Omicron’a karşı koruma sağladığını açıkladı.

*

“Maraş: Seçenekler belgesi taslağı COREPER’de”

AB üye ülkelerinin 27 üye ülke daimi temsilcileri COREPER’in Çarşamba günü yapılacak Brüksel toplantısında Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk liderliğinin faaliyetlerine tepki yollarına ilişkin seçenekler belgesi taslağını görüşülecek. Taslak 13 Aralık Pazartesi günü Dış İlişkiler Konseyi toplantısında bir araya gelecek olan Dışişleri Bakanlarının elçileri tarafından ele alınacak.

Politis gazetesinden kısa bir haber:

Kamu sektörüyle özel sektörde yapılan yolsuzlukları ifşa eden kişilere yönelik kurumsal koruma ağı oluşturuluyor. Yolsuzluk olaylarında yer alan ve işbirlikçilerini ifşa eden kişilerin cezalarının düşürülmesi öngörülüyor. Bilgi veren şahıslar iş yerlerinde kendilerine misilleme yapılmasına karşı korunacak.

Son Güncelleme: 10 Aralık 2021 - 13:50

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand