Basın Özetleri 01.12.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Hristodulidis'siz toplantı

“DİSİ Siyasi Ofisi Cumhurbaşkanlığı seçimleri için diyalog başlattı” alt başlıklı haberde, DİSİ Siyasi Ofisi’nin, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis'in yokluğunda, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve iktidar partisinin adayı ile ilgili çalışmalara başlayacağı belirtildi. Haberin detayında, parti başkan yardımcısı Haris Georgiadis tarafından toplantıya katılacağı duyurulan Nikos Hristodoulidis’in aynı zamanda planlanan etkinliklerde Dışişleri Bakanı olarak yer alması gerektiği için bu akşamki toplantıda "varlık" gösteremeyeceği aktarılırken, Nikos Hristodulidis'e yakın çevreler, Hristodulidis’in geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı ve Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle ilgili herhangi bir tartışma için erken olarak nitelendirdiği açıklamalarına atıfta bulunarak, bu olayın uzun zamandır planlandığını şeklinde yorumlandığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Hristodulidis’in bugün DİSİ Parti Merkezi’nde yapılacak oturumdaki yokluğunun nedeninin, parti çevreleri tarafından anlaşılmasını önlemek için bahanelere sığınıldığı belirtilirken, Nikos Hristodulidis'in de parti prosedürlerinden farklı bir yol izleyeceği görüşünün sürekli olarak güçlendiği ifade edilirken, parti ofislerinde yaşanan tüm bu tartışmaların iktidar partisine zarar verdiği ve olayın bir an önce aydınlatılması gerektiği görüşünün hakim olduğu vurgulandı. Haberde son olarak, Siyasi Ofisi’n öğleden sonra saat 17:00'da yapılması planlanan bugünkü toplantısında, partinin cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin prosedürlerinin teyit edilmesi ve parti adayı hakkında karar verecek olan Üst Kurul'un birleşme tarihinin belirlenmesinin beklendiği aktarıldı.

  • Yollar kapatılıyor, 567 polis görev başında

“Kıbrıs yarından itibaren Papa düzenine geçiyor” alt başlıklı haberde, Papa Francis'in korunması için özel bir plan yapıldığı ve yarının erken saatlerinden itibaren her gün 500'den fazla polis memurunun seferber edileceği vurgulandı. Haberin detayında, Papa'nın yüksek derecede tehdit altında olan bir kişi olarak kabul edildiği ve yetkililerin en üst düzeyde hazırlıklar yaptığı, önceki gün ve dün yapılan toplantılarda tüm eylem planlarını incelendiği vurgulanırken, Polis Genel Müdür Yardımcısı Dimitris Dimitriu'nun gazeteye yaptığı açıklmada tüm güvenlik önlemlerinin en kısa sürede tamamlanacağını söylediği aktarıldı. Dimitriu'nun ayrıca, Papa Francis'i korumaya yönelik dev operasyonda görevlendirilecek polisler ve kendisine eşlik edecek Vatikan heyeti konusunda; Lefkoşa, Larnaka, Limasol ve Mağusa Emniyet Müdürlükleri ile birçok şubenin teyakkuzda olduğunu söylediği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Telefon görüşmelerini analiz ediyorlar

“Rus kadınların ortadan kaybolması” üst başlığıyla verilen haberde, Larnaka Polis Birimleri tarafından tutuklanan ve şuanda tutuklu bulunan 32 yaşındaki şüphelinin, Rus iki kadının kaybolmasıyla ilgili hiçbir şey bilmediği yönündeki açıklamalarına devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, daimi ikametgahı Limasol olan 32 yaşındaki Suriyeli’nin, 17 Kasım’dan beridir kayıp olan; 43 yaşındaki Alraeesi Khaiat ve 33 yaşındaki Maria Gazibagandova'nın akıbeti hakkında tamamen bilgisiz olduğunu konusundaki tutumunu dün geç saatlere kadar değiştirmediği aktarılırken, şimdiye kadar bulunan delillerle ilgili çeşitli iddialarda bulunduğu, bu iddiaların ise polis müfettişlerinin çifte cinayetle karşı karşıya oldukları şüphesini güçlendirdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Larnaca Polisi Kriminal Şube müfettişlerinin, davanın sonucuna götürecek olan çözümleri bulmak için güvenebilecekleri bir şey bulmak amacıyla mevcut tüm verileri analiz etmeye çalıştığı hatırlatılırken, şüpheli olarak gözaltına alınan 32 yaşındaki Suriyeli'nin telefon görüşmelerini ile iki kadının Kıbrıs'ta kaldıkları süre boyunca kurdukları tüm temaslarının da incelendiği ve bu sayede bir sonuca ulaşılabileceğinin umut edildiği belirtildi.

  • 15 yaşındaki çoçuk için şimdi uyandılar

“Zorbalık” üst başlığıyla verilen haberde, gazetenin 15 yaşındaki öğrencinin uğradığı olayla ilgili yaptığı yayının ardından dün polisin harekete geçtiği ve iki genç tarafından zorbalığa uğrayan 15 yaşındaki gencin devam ettiği lisenin öğretmeni, müdürü ve danışmanının ifadelerinin alındığı, bugün ise 15 yaşındaki öğrencinin kendisinin tanıklık etmesi beklendiği aktarıldı. Haberde ayrıca, 15 yaşındaki gencin devam ettiği lisenin müdürünün gazeteyle temasa geçtiği ve “bu tür konuların kamuoyuna açıklanmaması gerektiği” görüşünü dile getirdiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Casus van: Şirket suçlu, yöneticileri masum!

“Ceza Mahkemesi, şirketi 90 ciddi suçtan 42'sinde suçlu buldu” alt başlığıyla verilen haberde; casus van skandalının, şirkete verilen basit bir para cezasıyla kapanacak gibi göründüğü belirtildi. Haberin detayında, şirketin son derece ciddi suçları kabul etmesine rağmen casus van skandalının şirkete verilecek basit bir para cezasıyla kapatılacağı, yöneticilerinin ise Başsavcılık tarafından beraat ettirilmesine karar verildiği vurgulandı. Larnaka Ceza Mahkemesi'ndeki dün görülen davada, Ws Wispear Systems Limited'in yasal temsilcisinin 90 suçlamanın 42'sini kabul ettiği aktarılırken, bunun ardından Başsavcı'nın böyle ciddi bir ceza davasında neden ceza yargılamasını askıya almaya karar verdiği sorusunu gündeme getirdiği belirtildi. Haberde ayrıca, Ws Wispear Systems Limited’in, özel iletişimi engellemek için kullanılabilecek elektronik makinelerle ile ilgili suçlamayı kabul ettiği ve iddianameye göre bu sistemlerin şirketin Larnaka'da bulunan binasına, söz konusu vana ve sırt çantalarına kurulduğu hatırlatılırken; şirketin, vatandaşlar tarafından kullanılan 626 cep telefonu kartı numarasına yasa dışı müdahale ettiği, elektronik verilere yasa dışı müdahale için tasarlanmış bir bilgisayar programı kurma ve yasa dışı olarak bir elektronik veri ağı oluşturma suçlarını kabul ettiği vurgulandı. Şirketin makinelerinin menzilinde olan mobil cihazlarla ilgili olarak kişisel verilerin işlenmesine ve söz konusu vanın gümrük işlemleri sırasında asılsız ifadeler kullanıldığı yönündeki suçlamaların da şirket tarafından kabul edildiği, 90 suçlamadan geriye kalanların ise Başsavcılık tarafından geri çekildiği belirtildi. Haberde son olarak, ilgili suçların, casus vanın faaliyet gösterdiği 2018-2019 yılları arasında skandalın ortaya çıkmasına kadar farklı tarihlerde işlendiği vurgulanırken, sonucun 21 Aralık'ta bildirilmesi kararlaştırıldığı ve davanın para cezasıyla kapatılacağına dikkat çekildi.

  • Son aylarda yakıtta litre başına 10 Cent’ten fazla artış

“AKEL, akaryakıt fiyatlarını düşürülmesi için baskıyı artırıyor” alt başlıklı haberde; fiyat artışlarının çözümü olduğu ancak hükümetin vatandaşları vurgunculuktan korumak için siyasi iradesi olmadığı belirtildi. Haberin detayında, AKEL’in, hükümete akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için önlem alması için baskı yaptığı aktarılırken, AKEL Milletvekili Kostas Kosta’nın Enerji Komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, AKEL’in akaryakıt üzerindeki çifte vergilendirmeyi sona erdirme önerisini yinelediği ve yakıt fiyatlarının son aylarda litre başına 10 Cent’ten fazla artmasından dolayı şikayette bulunduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 17:55

Son Haberler

29 Ocak
Karayannis: Kıbrıs’taki epidemiyolojik veriler sabit hale gelmeye başladı.
15:16
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı ile görüşmeye hazır görünüyor.
15:15
Sağlık Bakanlığı, ‘test-to-stay’ programının okullarda uygulanmasının ilk haftasından memnun.
15:14
Devlet Fuar alanındaki aşı merkezinde bugün sadece 5-11 yaş arası çocuklara hizmet verildi.
15:11
Ebeveynleri aşılanmadığı için Almanya’ya ameliyata gönderilemeyen 3 yaşındaki çocuk Atina’ya götürüldü.
15:08
Son 24 saatte 74 ve 93 yaşında iki erkek hasta koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.
15:06
28 Ocak
Lavrov: Moskova Ukrayna ile savaş istemiyor
13:35
Ursula von der Leyen: Avrupa'da bir milyon hastaneye yatış önlenebilirdi
13:34
Makarios Hastanesi'nde koronavirüs tedavisi gören bebek ve çocukların sayısı artıyor
13:33
Ankara: BM çifte standart bir yaklaşım sergiliyor
13:32
Lefkoşa BM barış gücü döneminin yenilenmesine ilişkin kararda önemli noktaların yer almasından memnun
13:30
basın özetleri 28.01.22
13:29
Tüm haberler

Video on Demand