Basın Özetleri 30.11.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Omikron yeni önlemler getiriyor

“Noel kutlamaları yalnızca dışarıda ve herkes test yaparak” alt başlıklı haberde, korona virüs hastalarının tedavisi için hastane yataklarının yeterliliği konusunun, şu anda sert kısıtlayıcı önlemler uygulamaya niyetli olmayan hükümet tarafından çözülmeye çalışıldığı belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’ın, Kıbrıs toplumunda yeni "Omicron" mutasyonunun yayılmasını mümkün olduğunca geciktirmek için, esas olarak ülkenin giriş kapılarını ilgilendiren önlemler için küçük bir öneri listesiyle yarın Bakanlar Kurulu’na katılacağı aktarılırken, Hacipandelas’ın öneri listesinde, bilim insanlarının geçtiğimiz hafta yaptığı ancak Bakanlar Kurulu üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul görmeyen ve kamu ile özel sektörde yeniden uzaktan çalışmayı da içerdiği vurgulandı. Öneriler arasında, Noel etkinliklerinin, aşı geçmişi ne olursa olsun tüm katılımcıların 48 saatlik hızlı antijen testi sonuçlarının negatif olması koşuluyla, yalnızca açık havada yapılmasının da yer aldığı; limanlar, marinalar ve barikatlardaki kontrollerin ise sıkılaştırılacağı aktarılırken, Sağlık Bakanı’nın konuyla ilgili açıklamasında, konunun barikatları kapatmakla ilgili olmadığı, yalnızca tüm vatandaşlar üzerindeki kontrolleri sıkılaştırmakla ilgili olduğunu söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, hastanelerdeki koronavirüs hastaları için ayrılmış mevcut yatak sayısının %50 oranında artırılması için çalışmanın devam ettiği ve daha önce açıklandığı gibi Perşembe gününden itibaren tüm planlı, acil olmayan ameliyatlar erteleneceği hatırlatıldı.

  • Elektrik’teki KDV indirimi uyuşmazlığa yol açıyor

“Geçmesi kuvvetli muhtemel” alt başlıklı haberde, muhalefetin, elektriğe uygulanan KDV'nin düşürülmesi konusunda eninde sonunda hükümeti geçmesi muhtemel olduğu belirtildi. Haberin detayında, elektriğe uygulanan KDV'nin süresiz olarak %19'dan %9'a düşürülmesine ilişkin AKEL, DİKO, EDEK ve Ekologlar Hareketi tarafından sunulan yasa tasarısının bu hafta Perşembe günü yerine Cuma günü yapılacak olan Meclis Genel Kurulu'nda, öneriyi yapan partilerin 31 milletvekili tarafından destekleneceği ve ELAM ile DİPA'nın 8 milletvekili tarafından da destek görmesinin mümkün olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Meclis Mali Komisyonu'nun dün gerçekleşen oturumunda, DİSİ milletvekillerinin tasarıya karşı çıktığı, geri kalanı milletvekillerinin ise nihai kararlarını Genel Kurul'da verecekleri vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Kayıp Rus kadının kartıyla da alışveriş yaptı

“32 yaşındaki Suriyeli, iki kadına "hizmetleri" için 2,500 € verdiğini iddia etti” üst başlığıyla verilen haberde, ortadan kaybolan ve arkadaşıyla birlikte öldürüldüğüne inanılan Rus kadının kredi kartının, gözaltına alınan 32 yaşındaki Suriyeli’de bulunduğu ve ilgilinin söz konusu kredi kartı arabasını benzin koymak için kullandığı aktarıldı. Haberin detayında, iki rus kadından birinin kimliği ve fotoğrafların bulunduğu cep telefonun da bulunduğu, 32 yaşındaki zanlının sorgulama sırasında, 17 Kasım'da kaybolan iki kadına ne olduğunu bilmediğini söyleyerek suça karıştığını reddettiği ve nerede olduklarını bilebileceğini söyleyerek 23 yaşındaki başka bir Suriyeli’yi davaya dahil ettiği ancak mazeret ve iddialarının, kadınların öldürüldüğüne inanan polis müfettişlerini ikna etmediği vurgulandı. Öte yandan polisin olaya karışan ikinci bir kişinin olup olmadığının netleştirilmesi için dün ikinci bir tutuklama emri çıkardığı ve Rus iki kadın bulmak Limosal’a bağlı Aşağı Amiandu bölgesindeki bir binada ile tesisin yakınında yaptığı incelemeleri tamamladığı, yapılan araştırmada bulunan kan lekeleri ile diğer genetik materyal örneklerinin iki kadından birinin DNA'sıyla uyuştuğu ancak farklı bir bulguya rastlanmaması nedeniyle, bugün farklı bir yerde araştırmaya devam edileceği belirtildi. Haberde ayrıca, her iki kadının da 17 Kasım'dan bu yana polis tarafından kayıp olarak bildirilmesine rağmen, kaldıkları binada yapılan aramalarda tüm kişisel eşyalarının ortaya çıkması ve Kıbrıs'tan ayrıldıklarına dair herhangi bir işaret bulunmaması nedeniyle polis herhangi bir suça kurban gitmiş olabilecekleri şüphesi üstünde durduğu hatırlatıldı.

  • Onu bir sandıkta kilitli "yürüttüler"

“15 yaşındaki çocuğa işkence” üst başlığıyla verilen haberde, Lefkoşa bölgesinde bir köyde 15 yaşındaki bir öğrenci, reşit olmayan "arkadaşlar" terörüne maruz kaldığı belirtildi. Haberin detayında, Teknik Okul’daki kendinden iki büyük öğrenci tarafından kötü muameleye maruz kalan 15 yaşındaki öğrencinin konuyu bir süre önce öğretmenine itiraf ettiği, ilgili öğretmenin ise olayı polis karakoluna bildirmek için inisiyatif aldığı ancak öğrencinin kendisinin ifadeye gelmemesi durumunda hiçbir şey yapılamayacağı yanıtını aldığı aktarıldı. Yaşı büyük öğrencilerin danışmanının da olayların okul dışında gerçekleştiği bahanesiyle sorumluluk kabul etmediği vurgulanan haberde, olayın soruşturulması için Polis görevlisi Dimitris Dimitriou'nun talimat verdiği ve 15 yaşındaki öğrencinin ailesini izleyen Sosyal Yardımlaşma Hizmetleri'ne bilgi verildiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Patlayıcı durum

“Protestolar”, “Bakanlığa bomba” alt başlıklarıyla verilen haberde; salgınla mücadele kapsamında alınan önlemlere yönelik olarak özellikle aşısız kişilerin tepkilerinin kontrolden çıktığı belirtildi. Haberin detayında, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından, Limasol'daki Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı Bölge Ofisi binasının ana girişine yüksek miktarda patlayıcı yerleştirdiği, neyse ki ilgililerin hedeflerine ulaşamadı ve ateşlemenin başarısızlıkla sonuçlandığı aktarıldı. Konuyla ilgili polis tarafından yapılan açıklamada, cihaz yoğun saatlerde patlaması durumunda, büyük kayıplara neden olabileceği vurgulanırken, bombanın sabah erken saatlerde işe giden Bakanlığın Bölge Ofisi yetkilileri tarafından fark edildiği ve hemen yetkililere haber verildiği ifade edildi. Haberde ayrıca, korona virüs önlemleri kapsamın ilkokullarda maske ve test zorunluluğu getirilmesine yönelik protestoların devam ettiği, dün gerçekleşen protestolarda velilerin öğretmenlere yönelik sözlü tehditleri dışında herhangi bir olay yaşanmadığı belirtildi.

  • İki doktor poliste

“Genel Sağlık Sistemi'ndeki suistimaller” üst başlıklı haberde; Sağlık Sigortası Kurumu’nun Genel Sağlık Sistemi’ne kayıtlı iki doktorun sağladığını iddia ettiği hizmetlerle ilgili yürüttüğü araştırmanın ardından konunun polise intikal ettiği belirtildi. Haberin detayında, ilgili doktorların faaliyetlerinde aynı uzmanlık alanındaki diğer doktorların çoğunluğunun uygulamalarına uygun olmayan faaliyet gözlemlendiği bu nedenle araştırma yapıldığı aktarılırken, incelenmekte olan ve muhtemelen polise iletilecek üçüncü bir vakanın daha olduğu vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Yeni kısıtlayıcı önlemlerin dayatılmasıyla evde Noel

“Omikron mutasyonunun Kıbrıs'a da gelmesi an meselesi” alt başlığıyla verilen haberde; limanlar ve marinalar için ek önlemler alınmasının gündemde olduğu, barikatlarda ise kapanma olmadan denetimlerin yoğunlaştırılacağı vurgulandı. Haberin detayında, Noel kutlamalarının yalnızca açık havada ve aşıdan bağımsız olarak sadece 48 saatlik hızlı test sonucu negatif olanla kutlanabileceği aktarıldı. Haberde ayrıca, Dr. Mihalis Voniatis’in açıklamalarına da yer verilirken, Voniatis’in ilgili mutasyonun gerçekten daha hafif bir hastalık süreci olması durumunda sürü bağışıklığı kazanılmasına yardımcı olabileceğini söylediği belirtildi.

  • DİSİ yöneticilerinden oluşan bir aileye Kıbrıslı Türk mülkü

“Tepkileri durdurup mülkün verilmesini onayladılar” alt başlıklı haberde; Finikoudes'te bulunan bir Kıbrıslı Türk’e ait mülkün DİSİ yöneticilerinden oluşan bir aileye verilmesi imtiyazı yeniden doğrulandığı belirtildi. Haberin detayında, konuyla ilgili skandalın ifşa edilmesinden üç ay sonra, talebin Larnaka'daki Kıbrıs Türk Mülkiyet Dairesi'ne geri döndüğü ve bir Kıbrıslı Türk’e ait Limasol Kalesi Meydanı'ndaki mülkün DİSİ'nin eski milletvekili ve başkan yardımcısı Yorgos Georgiou'nun oğlu ve iktidar partisinin şu anki milletvekili Nikos Georgiou'nun ailesinden bir kişiye verilmesi imtiyazının onaylandığı vurgulnadı. Haberde ayrıca, bu olayın, Kıbrıs Türk Mülk Yönetim Dairesi'nin konunun ortaya çıkmasından kaynaklanan tepkileri susturduğu ve mülkü verme sürecini yeniden etkinleştirdiğini gösterdiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 30 Kasım 2021 - 19:49

Son Haberler

29 Ocak
Hükümet, sözde tazmin komisyonunun Maraş’taki bazı malları ‘Vakıf malı’ olarak kabul etmesi konusunda endişeli
15:23
Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken’in daveti üzerine yarın Washington’a gidiyor.
15:22
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili AKEL’de yapılan istişareler devam ediyor.
15:20
Erdoğan, Türkiye'de etkili olan ekonomik belirsizlikten dolayı hükümet yetkililerini görevden almaya devam ediyor.
15:19
Dün geceden beri kayıp olan 11 yaşındaki Rusya uyruklu Lev Tsiuprin bugün bulundu.
15:17
Karayannis: Kıbrıs’taki epidemiyolojik veriler sabit hale gelmeye başladı.
15:16
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı ile görüşmeye hazır görünüyor.
15:15
Sağlık Bakanlığı, ‘test-to-stay’ programının okullarda uygulanmasının ilk haftasından memnun.
15:14
Devlet Fuar alanındaki aşı merkezinde bugün sadece 5-11 yaş arası çocuklara hizmet verildi.
15:11
Ebeveynleri aşılanmadığı için Almanya’ya ameliyata gönderilemeyen 3 yaşındaki çocuk Atina’ya götürüldü.
15:08
Son 24 saatte 74 ve 93 yaşında iki erkek hasta koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.
15:06
28 Ocak
Lavrov: Moskova Ukrayna ile savaş istemiyor
13:35
Tüm haberler

Video on Demand