Basın Özetleri 29.11.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Ortadan kaybolmanın arkasındaki suç

“Larnaka'da yaşayan iki Rus kadından 17 Kasım'dan beridir haber alınamıyor” alt başlıklı haberde, Larnaka'da yaşayan iki Rus kadının 12 gün önce kaybolduklarına dair yapılan ihbarın ardında çifte suça kurban gitme ihtimallerinin göz önünde bulundurulduğu ve bu ihtimale karşı Larnaka Bölge Mahkemesi'nin kararıyla, bir kişinin gizlice Polis tarafından tutuklandığı belirtildi. Haberin detayında, şüphelinin, Larnaka Polisi tarafından geçtiğimiz Cumartesi günü, insan kaçırma suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldığı aktarılırken, yaşları 43 ve 33 olan iki Rus kadının kayıp olduklarının 17 Kasım'da polise ihbar edildiği ve bulunmaları için yürütülen çalımalara ve ortadan kaybolduklarına dair fotoğraflarının kamuoyuyla paylaşılmasına rağmen bulunamadıkları vurgulandı. Polisin yürüttüğü soruşturma kapsamında, iki kadının bir kişi tarafından Moniatis'teki bir tatil evine götürüldüklerine dair bilgi edinmesin ardından, ilgili adamın bulunarak sorguya alındığı ve ilgilinin ifadesinde iki kadını kendi istekleriyle tatil evine geldiklerini söylediği belirtildi. İfadenin ardından Larnaka Polisi Kriminolojik Soruşturma Şubesi uzmanlarının geçtiğimiz Cuma günü Moniati'deki tatil evine giderek, burada kapsamlı soruşturmalar yürüttüğü vurgulanan haberde, soruşturmanın Cumartesi günü de devam ettiği ve uzmanların binanın çeşitli yerlerinde kan izleri bularak örnekler aldığı, çıkan sonuçların ise polisin korktuğu en kötü senaryo ihtimalini güçlendirdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü'nde dün yapılan analizlerin ardından, bulunan kanın bir insana ait olduğunun kesinleşmesi ve kaybolanlardan birinin genetik bilgileriyle eşleşmesiyle, iki kadının kaybolmasının arkasında suç faaliyeti olabileceği ihtimali ciddi olarak ön plana çıktığı ifade edildi.

  • Sağlık Sigortası Kurumu, iddialar nedeniyle sözleşmeleri askıya aldı

“Suistimallerle ilgili soruşturma sürüyor” alt başlıklı haberde, bir doktorun son bir yıl içerisinde, kendi uzmanlık alanındaki diğer doktorlar tarafından belirli bir tıbbi faaliyet için sunulan gereksinimlerin %99'unu sunduğu ve bunun Genel Sağlık Sistemi’nin bilgi sistemi verilerinin gösterdiği üzere bu doktorun yaptığı suiistimallerden yalnızca biri olduğu ve muhtemelen sistemi kötüye kullandığı belirtildi. Haberin detayında, uzmanlık alanındaki diğer tüm doktorların çalışmalarına kıyasla, belirli faaliyetler için çok yüksek oranlarda talepte bulunmuş görünen ikinci bir uzman doktorun sisteme girişlerinin de benzer olduğu ve her iki doktorun da geçtiğimiz Cuma günü, Sağlık Sigortası Kurumu’ndaki sözleşmelerinin askıya aldığını ve haklarında devam eden soruşturma tamamlanana kadar Genel Sağlık Sistemi dışında kalacağı, çıkacak sonuca göre ise sistemden kalıcı olarak ihraç edilecekleri ve/veya cezai işlemle karşı karşıya kalakları aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Sigortası Kurumu’nun, Genel Sağlık Sistemi'nde orantısız faaliyet gösteren farklı alanlardaki diğer uzmanları da mercek altına alacağı vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Korono’da sıra "omikron" ‘da

“Covid-19'un yeni varyantı tarafından oluşturulan veriler nedeniyle önlemleri sıkılaştırma olasılığı var” üst başlığıyla verilen haberde, epidemiyolojik tablonun hali hazırda kötü olduğu bir dönemde, korona virüsün yeni bir varyantının ortaya çıkması sonucunda bu kışın ülkemiz için de zor geçmesinin beklendiği belirtildi. Haberin detayında, omikron varyantı olarak adlandırılan yeni korona virüsün, Avrupa'ya adım attığı ve bizden bir nefes uzakta olduğu vurgulanırken, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’ın, epidemiyolojik verileri değerlendirmek için toplantılar ve istişareler yaptığı aktarıldı. Avrupa’da yeni mutasyonun tespit edilmesinden bu yana alarma geçildiği, epidemiyologlar ve Sağlık Bakanı’nın durumu değerlendirirken önlemlerde değişiklik yapılma olasılığını dışlamadığı ve şimdiye kadar bilinen varyantlardan daha bulaşıcı olduğu için tespit edilen yeni mutasyona karşı gerekli görülmesi durumunda açıklanan önlemlerin herhangi bir zamanda farklılaşabileceği ifade edildi. Haberde ayrıca, omikron varyantının şu anda Kıbrıs'ta tespit edilmemiş olmasının, epidemiyologlar ve Sağlık Bakanlığı için bir şey ifade etmediği çünkü bu mutasyonun ülkede hali hazırda olabileceği ancak henüz tespit edilmemiş olma ihtimalinin göz önünde bulundurulduğu aktarılırken, epidemiyologların acil önlem alınmaması durumunda bu varyantın Kıbrıs'a ulaşmasının yalnızca an meselesi olduğu konusunda uyarıda bulunduğu vurgulandı. Haberde son olarak, ilgili konunun bugün Sağlık Bakanı'nın epidemiyologlar ile yapacağı toplantıda görüşülmesinin beklendiği belirtildi.

  • Gözetim altında serbest

“45 pedofili” üst başlığıyla verilen haberde, cezaevinden tahliye edilen ve Cinsel Suçlardan Mahkûm Edilenleri Denetleme Dairesi tarafından izlenen 45 pedofilinin serbest olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Cinsel Suçlardan Mahkûm Edilenleri Denetleme Dairesi’nin, cezaevinden tahliye edilen pedofililere ve özellikle işbirliği yapmayan pedofililere ek tedbirler getirmek için sorumluluklarını genişleten yasa tasarısının 3 yıldır Meclis'te beklediği ve ilgili yasa tasarısının Meclis Hukuk İşleri Komisyonu'nun yeni başkanı Nikos Tornaritis tarafından bir an önce yürürlüğe girmesi amacıyla öncelikler listesine dahil edildiği belirtilirken, özellikle reşit olmayanlara karşı işlenen cinsel suçlardan hüküm giymiş ya da yargılanma sürecinin herhangi bir aşamasında olan kişilerin, mahkeme kararıyla ya da talebi üzerine verilen mahkeme emriyle Cinsel Suçlardan Mahkûm Edilenleri Denetleme Dairesi sevk edildiği, olaya ilişkin olguların, Ruh Sağlığı ve Sosyal Yardım Hizmetleri'nin raporlarını göz önünde bulundurarak, pedofilinin denetimi için polis denetimi, psikolojik destek vb. uygun tedbirlere karar verdiği hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Daire’nin pedofilinin tepkisini değerlendiği ve buna göre tedbirlerin devamına veya revize edilmesine karar verdiği aktarılırken, bugün varolan durumda, Denetleme Dairesi denetimli serbest bırakılan pedofillere müdahale etmekte zorlandığı vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Bu şekilde trafik karışıklığını önleyeceğiz

“Ulaştırma Bakanlığı'nın büyük iddiası” üst başlıklı haberde; Lefkoşa'nın en büyük gündelik sorununun özellikle bazı yerlerde yaşanan ve vatandaşların hedeflerine ulaşana kadar arabaların içinde uzun süre beklemelerine neden olan trafik sıkışıklığı olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Lefkoşa’nın bu sorununun çözülebilmesi için onlarca yıldır önlemler alındığı, uygun ve kademeli programlar olması durumunda sorunun çözüleceğinin herkes tarafından kabul edildiği ancak gelen tepkileri nedeniyle böyle bir bir şey uygulanmadığı belirtildi. Haberde ayrıca, bu konunun Ulaştırma, Haberleşme ve Çalışma Bakanı Yannis Karusos tarafından incelenmeye alındığı ve Bakan’ın artırılacak önlemlerle trafik karışıklığının çözüleceği konusunda iyimser olduğu aktarıldı. Alınması planlanan en temel önlemin başkente giriş yapacak arabaların %25 azaltılması olduğu vurgulanırken, hazırlanan diğer önlemlerin ise: akıllı trafik ışıkları, otobüs ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi vb. olduğu ifade edildi.

  • Kıbrıs'ın mücevheri

“Muflonları herhangi bir tehlikeden korumak için her türlü çaba gösteriliyor” üst başlıklı haberde; Kıbrıs'ın muflonlarının benzersizliği ve nadirliği nedeniyle adamız için bir sembol olarak kabul edildiği hatırlatıldı. Haberin detayında, Kıbrıs yasalarında birkaç yıldır, korunan bir tür olarak tanımlanan muflonların ve Avrupa Birliği Habitatları Direktifi kapsamında da sıkı korumaya ihtiyaç duyan bir tür olarak sınıflandırıldığı aktarıldı. Haberde ayrıca, bu doğa canlısının 8,000 yıldan fazla bir süredir adada yaşadığı ve yalnızca Kıbrıs'ın dağlarında yaşadığı vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Omikron’a yönelik ara çözümler arıyorlar

“Hastaneler ile ilgili son dakika toplantıları” alt başlığıyla verilen haberde; Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ile Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu başkanı arasında dün Lefkoşa Genel Hastanesi’nde olağanüstü bir toplantı gerçekleştirildiği ve devlet hastanelerinde hakim olan durum ile “omikron” mutasyonunun adada tespit edilmesi durumunda atılacak adımların değerlendirildiği belirtildi. Haberin detayında, hastaneye yatışların artması durumunda, hastaların kamu hastanelerinden özel hastanelere transferinin düşünüldüğü, bunun yanı sıra yoğun bakım üniteleri ile diğer bölümlerde bulunan ve durumu acil olmayan hastaların ameliyatlarının erteleneceği vurgulandı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı’nın ilkokul velilerine yönelik bir açıklamada bulunduğu ve uzmanların önerilerine de uygun olarak öğrencilerin koruyucu maske kullanacağı ya da okulları kapatmak zorunda kalacaklarını söylediği aktarılırken, hükümetin ilk seçenek lehinde karar verdiğini ve bunu en doğru önlem olarak gördüğünü sözlerine eklediği aktarıldı.

  • 337 yeni vaka

“Salgının yeni kurbanları 28 ve 61 yaşlarındaydı” alt başlıklı haberde; korona virüs nedeniyle dün 2 kişinin daha yaşamını yitirdiği ve salgın nedeniyle yaşanan can kayıplarının 594’e yükseldiği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Lefkoşa Genel Hastane’si Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören 61 ve 28 yaşlarındaki iki erkek hastanın daha korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği, yapılan 54,408 test sonucunda ise 337 yeni vakanın tespit edildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, 43’ü ağır olmak üzere 114 korona virüs hastasının hastanede tedavilerine devam edildiği, tadavisi devam eden hastaların %66’sının herhangi bir aşı geçmişi bulunmadığı vurgulanırken, pozitiflik oranının ise %0,62 olduğu hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 29 Kasım 2021 - 23:02

Son Haberler

18 Ocak
Kimliği belirsiz kişiler Larnaka Limanı’nda bulunan aşı merkezinin camlı giriş kapısını kırdı.
16:07
Kukumas: Anastasiadis’in önce Kasulidis’e EastMed konusunda yanıt vermesi ve sonra AKEL’e cevap vermesi gerekir.
16:05
Stewart: Genel Sekreter Türkiye’nin kapalı Maraş'taki çalışmalarının devam etmesinden dolayı yoğun endişe içinde
15:08
Mitsotakis: Türkiye'nin saldırgan tutumuna geri dönmesi durumunda kısıtlayıcı tedbirler paketini hazırda tutuyoruz.
15:03
Avrupa Halk Partisi'nden Roberta Metsola, Avrupa Parlamentosu'nun yeni başkanı oldu.
15:00
Gün içinde Sağlık Bakanı, ‘test-to-stay’ programının okullarda uygulanmaya başlayacağı tarihi açıklayacak
14:58
Anastasiadis: Muhalefetin her şeyi sıfırla çarpmayı bırakıp daha yapıcı eleştirilerde bulunmaya başlaması lazım.
14:55
Atina’daki Fransa Büyükelçisi: Günümüzdeki ekonomik koşullar diğer enerji tedarik yollarının aranmasını gerektiriyor.
14:51
Epidemiyoloji uzmanları, pandeminin Kıbrıs’taki gidişatıyla ilgili ihtiyatlı iyimserlik ifade etti.
14:16
Meteoroloji Dairesi bugün öğle üzeri saat 1’den gece saat 9’a kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
14:14
basın özetleri 18.01.22
13:24
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 684’e yükseldi.
12:09
Tüm haberler

Video on Demand