Basın Özetleri 25.11.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Aşısızlar ateş hattına

“Bilim insanları tarafından önerilen daha katı kısıtlamalar konusunda Bakanlar Kurulu kararını verdi” alt başlıklı haberde, hükümet tarafından dün alınan kararların çerçevesinde, maske ve SafePass kurallarının 6 ile 11 yaş arası çocuklar için de geçerli olacağı, tam aşılanmış kişilerin ise tüm yaş grupları için aşılarının tamamlamasının üzerinden en geç yedi ay geçmesinin ardından üçüncü doz aşılarını olmaları gerekeceği, bununla birlikte ilgili kararlarla özellikle aşılanmamış kişilerle ilgili olduğu ve hedeflenenin ilgili kişilerin belirli alanlara erişimi kısıtlamak olduğu vurgulandı. Haberin detayında, yeni tedbirlerle ilgili açıklamanın dün Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas tarafından yapıldığı belirtilirken, örgütlü kuruluşlar ve ebeveynler ve işadamları tarafından eleştirilerin ilgili açıklama tamamlanmadan başladığı aktarıldı ve Bakanlar Kurulu'nun geçtiğimiz Pazartesi günü bilim insanları tarafından yapılan önerilerden çok daha sert kısıtlamalar almış olduğuna dikkat çekildi. Alınan yeni kararlarla birlikte, 6-11 yaş arası çocukların da SafePass'e dahil edileceği ve her alanda zorunlu maske kullanmaları gerekeceği belirtilirken, öğrenciler ve aynı zamanda aşılıları da etkileyen noktanın, tam aşılı kişilerin SafePass hakkının üçüncü dozu olmamış olmaları durumunda, Sağlık Bakanı tarafından önerildiği gibi 1 Şubat 2021'den itibaren değil, Aralık ortasında kaldırılacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, Bakanlar Kurulu kararlarını açıklayan Sağlık Bakanı’nın, epidemiyolojik göstergelerde yaşanan bozulmaya atıfta bulunarak, ilgili kararların hükümetin Noel'i kurtarma girişimi olduğunu savunduğu ve işbirliği ve bireysel sorumlulukla virüs tehdidinin üstesinden gelinebileceğini söylediği aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • 20 belediye konusunda anlaşma sağlandı

“Yerel Yönetimler Reformu ile ilgili pürüzler konusunda nihai karar bugün” üst başlığıyla verilen haberde, Yerel Yönetimler Reformu’nda belediye sayısının 20’ye düşürülmesinin kilit öneme sahip olduğunun görüldüğü aktarıldı. Haberin detayında, Meclis Komisyonları Sekreterliği tarafından hazırlanan bir belgede, Mart 2020'de ortaya çıkan Yerel Yönetimler yasa tasarısıyla ilgili olarak partilerin çoğunluğu tarafından formüle edilen ve Meclis'e gönderilen görüş ve muhtıralardaki mevcut senaryoları yansıttığı vurgulandı. İlgili belgede birleşme ve devralmalardan kaynaklanacak 20 belediyeye atıfta bulunulduğu ve ilgili Komisyon üyeleri arasında bu sayının artık değiştirilmeyeceği kanaatinin hakim olduğu, bununla birlikte, hükümetin 17'den fazla belediyenin oluşturulmasını kabul etme niyetinde olmadığını defalarca açıkladığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Komisyon Başkanı Aristos Damianou, yaptığı açıklamada, Komisyon tarafından bugün karara bağlanacak metnin nihai olacağını ve Meclis Genel Kurulu'na sunulacağı aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • 434 vaka daha

“Pozitiflik oranı yükseldi” üst başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada dün toplam 61.424 test yapıldığı ve 434 yeni vakanın tespit edildiği belirtildi. Haberin detayında, son tespit edilen vakalarla birlikte toplam vaka sayısının 131.462'ye, pozitiflik oranının ise %0.71’e ulaştığı aktarılırken, salgın nedeniyle dün herhangi bir can kaybının yaşanmadığı ve toplam can kaybının 590’de kaldığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca 39'u ağır olmak üzere 117 Covid-19 hastasının tedavilerini devam ettiği, hastaların yüzde %58'inin aşı geçmişi olmadığı vurgulanırken, Covid-19 geçiren ve bulaşıcılığı sona eren 3 hastanın entübasyonla tedavi edilmeye devam ettiği ifade edildi.

  • Kamu hastaneleri üst sınırda çalışıyor

“Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü alarm durumunda” üst başlıklı haberde; devlet hastanelerinin günde, Covid-19 hastası olan ve/veya olmayan yaklaşık 1000 hastaya hizmet verdiği ve artan korona vakalarının, hastanelerin hastalara hizmet vermeye devam edebilmeleri için tüm planları alt üst ettiği aktarıldı. Haberin detayında, sorumluların ilgili sorunu çözmek için farklı senaryoları göz önünde bulundurduğu ve ilk senaryonun Covid hastası olmayanların ameliyat ve hastaneye yatışlarını azaltmak olduğu belirtilirken, kamu hastanelerinin bugüne kadar herhangi bir hizmeti durdurmayarak tam zamanlı olarak çalışmaya devam ettiği hatırlatıldı. Haberde ikinci senaryo olarak ise, hastaların özel hastanelere göndermesi olduğu ancak her iki konunun da Sağlık Bakanlığı ile istişare edildikten sonra netleşeceği vurgulandı.


  • Yeni önlemlerle ilgili çelişkili kararlar tepkileri ve öfkeyi kışkırtıyor

“İstişare olmadan ve bilimsel veriler kamuoyuyla paylaşılmadan alınan önlem” alt başlığıyla verilen haberde; 15 Aralık'tan itibaren aşısız kişilerin stadyumlar, gece kulüpleri, restoranlar, tiyatrolar ve benzeri yerlere giremeyecekleri irdelendi. Haberin detayında, hükümet tarafından dün açıklanan önlemlerle, 6 yaş ve üstü kişilerin maske kullanımının zorunlu hale getirildiği buna karşın ilkokul öğrencilerinin ebeveynler tarafından eylem kararı alınma olasılığı olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, eğlence merkezleri ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin örgütlü olduğu kurumların ilgili kararlarla ilgili anlaşmazlıklarını dile getirdiği ve telafi edici tedbirler talep ettiği aktarıldı.

  • Yayaları göz ardı ederek Makarios Caddesi'ne özel araç girişine izin veriyorlar

“Otobüs şeridini kaldırdılar” alt başlıklı haberde; Lefkoşa Belediyesi Belediye Meclisi’nin sürdürülebilir hareketlilikle hazırlanan ilk planında değişiklikler yapmaya devam ettiği ve 7 Aralık'ta açılacak olan Makarios Caddesi'ndeki otobüs şeridini kaldırarak, otobüs ve özel araç için tek şerit tek yönlü bir yapı ortaya çıkardığı aktarıldı. Haberin detayında, Belediye Başkanı Yorkacis ile DİSİ, DİKO, Dayanışma Hareketi ve EDEK’li belediye meclis üyelerinin ilgili düzenlemeye lehte, AKEL ve Ekologlar Hareketi’ne bağlı belediye meclis üyelerinin ise ilgili değişikliğe karşı çıktığı ve Makarios Caddesi'nin tek şeride düşürülme kararının; yol karışıklığı, sürdürülebilir hareketlilik ve yaşam kalitesi pahasına olacağı vurguladığı belirtildi. Haberde ayrıca; Ulaştırma Bakanlığı, Polis ve Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası’nın da Makarios Caddesi'nin yapısıyla ilgili alınan Belediye Meclisi kararına itirazları olduğu belirtildi.

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand