Basın Özetleri 23.11.2021

Filelefteros Gazetesi

  • SelfTest’li Noel

“Hangi yeni önlemler yarın karar verilmesi için Bakanlar Kurulu’na sunulacak?” alt başlıklı haberde, bayramların kutlamasız kaldığı belirtildi. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun yarın gerçekleştireceği toplantısında; ilkokul öğrencilerine maske ve test zorunluluğu, kişisel doktorlar aracılığıyla aşılananlara ücretsiz SelfTest, uzaktan çalışma ve okul tatilleri de dahil olmak üzere, tüm Noel etkinliklerinin durdurulmasıyla ilgili kararların kabul görmesinin beklendiği aktarıldı. Bununla birlikte, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas'ın dün yaptığı açıklamada aşısızlara aşılanmaları için üç hafta süre tanınacağını ve bu süre içerisinde aşılanma teklifinin karşılık bulmaması durumunda kısıtlamalarının uygulanacağını belirttiği vurgulanırken, hükümetin aşısızlara kısıtlamalar getirme konusundan şimdilik geri adım atacak gibi göründüğü belirtildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı ile bilim insanları arasında dün yapılan toplantıda, dijital kontrol sırasında ortaya çıkabilecek bazı pratik konuların tartışıldığı ve SafePass'a üçüncü doz aşının dahil edilmesiyle ilgili senaryonun Çarşamba günü netlik kazanacağı ifade edilirken, aşılanmamış kişiler tarafından yapılacak test sıklığının değiştirilmesi ve özellikle SafePass amaçları için şu anda gerekli olan 72 saatlik sürenin 48 saate düşürülmesi olasılığının da tartışıldığı ancak bu teklifin yarın Bakanlar Kurulu tarafından görüşülüp görüşülmeyeceği konusunun açıklığa kavuşturulmadığı aktarıldı.

  • İlkokul velilerinin maske baş ağrısı

“Bazı dernekler hem fikirken, bazıları şiddetle karşı çıkıyor” alt başlıklı haberde, ilkokul öğrencilerine maske takma zorunluluğu konusunda yoğun bir endişenin olduğu vurgulandı. Haberin detayında, ilköğretimin örgütlü velileri arasında görüşlerin farklılık gösterdiği ve 10 bin’in üzerinde üyenin katıldığı Kıbrıs'ın Birleşik Ebeveynleri toplantısında, ilgili tedbire şiddetle karşı çıkıldığı ve Sağlık Bakanı'na ile Epidemiyolojik Kurula yazılan bir mektupla, eylem yapma uyarısında bulunulduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, ilköğretim okullarında yapılan testlerin sıklığının artırılması ve Noel etkinliklerinin iptal edilmesi gibi önlemlerin, Bilim insanları ve Sağlık Bakanı'nın dünkü toplantısında kararlaştırıldığı ve yarın Bakanlar Kurulu'nda sunulacağı hatırlatılırken, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’nun ise öğretimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini vurguladığı ve uzmanların talimatlarının dikkate alınacağını açıkladığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Dayakla ilgili «ağızlarını bıçak açmıyor»

“23 yaşındaki oyuncunun durumu kritik” üst başlığıyla verilen haberde, AEL'li basketbolcuyu öldürmeye teşebbüs edenlerin hala arandığı belirtildi. Haberin detayında, 21 Kasım Pazar günü sabahın erken saatlerinde Lefkoşa'da yaşanan olayın ardından polisin şüpheliler hakkında; öldürmeye teşebbüs, kasten suç işleme, yaralamaya yol açan saldırı suçlarıyla ilgili soruşturma başlattığı belirtilirken, AEL'in 23 yaşındaki Amerikalı basketbolcusu Korev Manigault vahşice dövülmesinin görgü tanığı olan kişilerin gerçeklerin farkında olduğu halde korktuğu için ifade vermediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Amerikalı basketbolcunun olayın ardından hastaneye kaldırıldığı ve durumunun kritik olduğu belirtilirken, polisin cinayete teşebbüsle ilgili olarak 46 yaşındaki bir şüpheliyi tutuklandığı, üç kişinin ise arandığı vurgulanırken, şüphelileri bulmaya yardımcı olabilecek herhangi bir şey bilenlerin en yakın Polis Karakoluna başvurmaları istendiği belirtildi.

  • «Tuhaf»... büyükelçi ataması

“Kamu Hizmeti Komisyonu, Dışişleri Bakanlığı’nı isyan ettirdi” üst başlığıyla verilen haberde, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kornelios Korneliu'nun Meclis Mali Komisyonu huzurunda ilgili kişinin atanmasının, tavsiye ettiği kişiler arasında olmadığına dair açıklamasının ardından büyükelçilerin işe alınması sürecine siyasi müdahale şüpheleri giderek arttığı belirtildi. Haberin detayında, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun 38 yaşındaki bir adayı Diplomatik Hizmetler dışında büyükelçilik görevine atama teklif etme kararının, Dışişleri Bakanlığı çalışanları tarafından büyük tepkiler aldığı ve Kıbrıs Devlet Memurları Sendikası'nın Dışişleri Bakanlığı şubesinin yaptığı açıklamada, üyelerinin yoğun rahatsızlığını ve hayal kırıklığını dile getirerek, atama kararının derhal iptal edilmesi çağrısında bulunduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Onlara yalnızca bir "aferin" düştü

“Pisaridis, Panayotidis, Sirimis'ten milletvekillerine eleştiri” üst başlıklı haberde; siyasilerin malvarlıkları beyanıyla ilgili Hristos Panayotidis, Nikos Sirimis ve Hristoforos Pisaridis hazırladığı "Beyaz İncil" isimli tasarıyla ilgili hiçbir ilerleme kaydedilmediği belirtildi. Haberin detayında, Pisaridis, Panayotidis, Sirimis tarafından bir yıl önce hazırlanan kapsamlı yasa teklifi için Cumhurbaşkanı, parti yetkilileri ve Kurumlar Komitesi'nden övgüler aldığı ancak geçtiğimiz yıl bu konuda hiçbir ilerleme kaydedilmediği için üç milletvekilinin hakkına yalnızca bir “aferin” düştüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, üçlünün konuyla ilgi olarak, tüm politikacıların yolsuzluk ve karışıklıkla mücadele ihtiyacını teyit ve kabul ettiği halde ne yazık ki şimdiye kadar, ülke imajını uluslararası alanda kötü duruma düşüren bu büyük sorunu çözmek için etkin hiçbir şey yapılmadığı yönünde bir açıklamada bulunduğu belirtilirken, Kurumlar Komitesi başkanı Dimitris Dimitriou ve milletvekili Andreas Pasiourtidis'in konuyla ilgili gazeteye verdiği röportajlara da yer veriliyor.

  • Βugün yollarda yeni bir kaos yaratılacağı duyuruldu

“Yeni protestolar” üst başlıklı haberde; taksi şoförlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgelerden yapılan yakıt tedarikinde eşit muamele konusunda ısrar ettiği ve bu konuda yöneticileri "büyük işletmelerin çıkarlarına hizmet etmekle” suçladığı vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Hristodoulidis muhalefet partilerin tarafından "köşeye" sıkıştırıldı

“Milletvekillerinden Dışişleri Bakanı’na sert eleştiriler” alt başlığıyla verilen haberde; AKEL ve DİKO’nun, Kıbrıs'ın İki bölgeli, İki toplumlu Federasyon hedefinden çıkarılması, aynı zamanda Kıbrıs sorununun ele alınma şekli ve “altın pasaportlar” gibi konularla Kıbrıs’ın itibarsızlaştırılması ve yurt dışındaki güvensizlik imajı konularında Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e yüklendiği belirtildi. Haberin detayonda, Dışişleri Bakanlığı bütçesinin tartışıldığı dünkü meclis oturumunda, Dışişleri Bakanı Hristodulidis’in Maraş ve Münhasır Ekonomik Bölge'nin yanı sıra komşu ülkelerle işbirliğinin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni koruyacağı iddiaları üzerine, AKEL milletvekilleri; Yorgos Loukaidis, Hristos Hristofidis, Marina Nikolaou ve DİKO milletvekilleri Hristiana Erotokritou, Hrisis Pandelidis’in sert şekilde eleştirdiği aktarıldı.

  • Çocuk sığınmacı akışında artış

“Toplam sayı çok daha fazla” alt başlıklı haberde; 2014 yılında savaş bölgelerinden Kıbrıs'a gelen refakatsiz çocuk sayısının 54 olduğu hatırlatılarak bu sayının 2021 yılında 549'a yükseldi vurgulandı. Haberin detayında, refakatsiz çocukların çoğunluğunun 16-17 yaşları arasında ve ağırlıklı olarak Somali, Kongo ve Suriye'den geldikleri aktarıldı. Haberde ayrıca, sayıları gittikçe artan göçmen çocuklarla ilgili en büyük sorunun onları her türlü sömürüden korunmasını ve topluma sorunsuz şekildi entegrasyonlarını sağlamak olduğu belirtildi.

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand