Basın Özetleri 22.11.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Okullarda önlemler sıkılaştırılıyor

“İlkokulda maske zorunluluğu, okul etkinlikleri yapılmayacak, aşısızlar Noel’i evde kutlayacak” alt başlıklı haberde, hükümetin, son günlerde artan koronavirüs vakalarının artışını durdurmak ve sokağa çıkma yasağına yol açmamak için aşısız vatandaşların özgürlüklerini kısıtlamanın yanı sıra ilköğretim okulları için de ek tedbirler almaya odaklandığı belirtildi. Haberin detayında, Epidemiyoloji Kurulu’nun ilkokullara yönelik olarak; ilköğretimde zorunlu maske kullanımı, hızlı antijen testi sayısının artırılması, Noel etkinliklerinin askıya alınması ve öğrenci ile öğretmenlerin gerçekleştireceği diğer tüm etkinliklerin iptal edilmesini önerdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Kurul’un aşılanmamış vatandaşlara yönelik özel önlemler almaya yöneldiği ve bu durumun aşısızların günlük yaşamlarını ile bugün sahip oldukları özgürlükleri etkilemesinin beklendiği aktarılırken, ilgililerin eğlence merkezleri, stadyumlar, tiyatrolar gibi kapalı alanlara girmelerine engelleyecek önlemlerin alınmasının beklendiği ifade edildi. Haberde son olarak, genel olarak alınması beklenen önlemler arasında Noel etkinliklerinin askıya alınması, kendi kendine testlerin yapılması, insanların toplanmalarına sınırlandırılma getirilmesi, uzaktan çalışma ve hem aşılı hem de aşısız kişilerin test yapılması yer alırken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, tam bir karantinadan kaçınmak için aşısız vatandaşların hareketlerine kısıtlama getirme olasılığını açık bıraktığı belirtildi.

  • Kıbrıs'ta bir milyon sokak kedisi

“Suistimallere karşı öfke” alt başlıklı haberde, tahmini nüfusu bir milyonu aşan Kıbrıs sokaklarındaki sokak kedilerinin, otellerin ve restoranların bulunduğu kıyı alanlarında, mezarlıklarda, kamplarda, okullarda, mahallelerde büyük popülasyonlarda bulunduğu vurgulandı. Haberin detayında, sokak hayvanları sorununun büyüdüğü ve Tarım Bakanlığı, Veterinerlik Hizmetleri ile hayvan refahı kuruluşları tarafından kabul edilmesine rağmen kısırlaştırma yoluyla kontrolün sınırlı kaldığı belirtildi. Haberde ayrıca, devlet tarafından yılda yalnızca 1.500 kısırlaştırma gerçekleştirildiği ve bunun için şu anda 75.000 Euro'luk bir bütçenin mevcut olduğu ancak bir vatandaşın konuyla ilgili devlet bütçesinin 500.000 €'ya çıkarılması talebiyle çevrimiçi imza topladığı ve bugüne kadar 27.000'den fazla imza toplandığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Yeni bir rezilliği önlemek için yasa çıkarılıyor

“Meclis’teki yeni partiler yedi ay kredilerle hareket edecek” üst başlığıyla verilen haberde, Meclis’in, DİSİ, AKEL, DİKO ve Ekologlar Hareketi’nin ortak yasa teklifi temelinde siyasi partilerin finansmanını düzenleyen kurumsal çerçeveyi gözden geçireceği belirtildi. Haberin detayında, yasa teklifinin amacının, son milletvekili seçimlerinde yaşanan bir rezilliğin tekrarlanmasını önlemek olduğu vurgulanırken, ilgili tasarıyla; partilere verilen devlet desteğinin, 5 yıl süreyle her yılın Ocak ayında meclisteki partilere ödeneceği ve ilk kez milletvekili çıkaracak siyasi partiler için seçim yılı için dilerlerse sağladıkları yüzdeliğe göre devlet desteği alacakları konusunda özel bir düzenleme getirilerek bu tutarın 5 yıllık dozlarda kesinti yapılacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Meclis Ekonomi Komisyonu'nun bugün gerçekleştireceği oturumunda, EDEK ve DİPA'nın ortaklaşa sunduğu yasa tasarısını inceleyeceği ancak partilerin çoğunluğunun hali hazırda Nikolas Papadopoulos'un önerisi temelinde ortak bir tutum oluşturduğu ve EDEK ve DİPA’nın önerdiği tasarının oylama şansı olmadan inceleneceği vurgulandı.

  • Yeni pazarlar kazanıyoruz

“Ekonomi” üst başlığıyla verilen haberde; Ticaret, Enerji ve Sanayi Bakanı Natasa Pilidou tarafından geçtiğimiz Perşembe günü verilen basın toplantısında, pandemi krizinin uluslararası alanda tedarik zincirinde yarattığı sorunlara rağmen sunduğu veriler ışığında Kıbrıs’ın yeni pazarlar kazandığını söylediği belirtildi. Haberin detayında, yetkili bakanlığın 2021 yılının ilk yarısına ilişkin açıkladığı verilerine göre, Kıbrıs’ın ihracatında geçen yılın aynı dönemine nazaran %7 artış yaşandığı ve ilk varış ülkesi 46,8% ile İsrail olurken, onu 44,9% ile İtalya, 31,1% ile Fransa ve 23,3% ile Avusturya’nın izlediği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kurgu yazarları ve yorumcular

“Cumhurbaşkanı’ndan Cran Montana ile ilgili karşı saldırı” üst başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in, Cran Montana'daki toplantı tutanakları hakkında yapılan yorumlara atıfta bulunarak, belgelerle ilgili dün yorum yapanların kurgucu veya yorumcu olarak nitelendirdiği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in yaptığı açıklamada, Cran Montana tutanaklarında; Kıbrıs Rum tarafının tutarlı olduğunu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin oluşturduğu çerçevedeki tüm konularda yazılı önerilerde bulunduğunu açık olduğu, öte yandan Türkiye'nin ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerilerine yanıt vermeye niyeti olmadığının görüldüğünü söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Anastasiadis'in; çok sayıda yerleşimcinin mevcudiyetini göz önünde bulundurarak, olumlu oy talebi, askeri birliklerin kalıcı varlığı ve aynı zamanda garantilerin dahil olduğu bir çözümün kabul edilmesinin Kıbrıs'ı bir Türk tebaası veya himayesine çevireceğini söylediği ve tüm bunların belgelerde görüldüğünü söylediği aktarıldı.

  • Düşük doğum oranını bu şekilde aşacağız...

Haberin detayında, hükümetin, düşük doğum oranını tersine çevirmek için, 8 yaşına kadar her çocuk için ebeveyn izni, 30 yeni anaokulu ve çocuk bakımevi yapılması ve geniş ailelerin finansal yönden desteklenmesine yönelik yeni önlemler almaya yöneldiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Pahalılık ve pandemi restoranlara “belini büküyor”

“Art arda gelen fiyat artışları gıda endüstrisi için büyük bir endişe kaynağı oldu” alt başlığıyla verilen haberde; fiyatların keyfi artışı, tüm eğlence merkezlerinin zarar görmesine ve masraflarını karşılamamasına neden olduğu belirtildi. Haberin detayında, Eğlence Merkezi Sahipleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Neofitos Thrasivoulou’nun yaptığı açıklamaya yer verilirken, Thrasivoulou’nun açıklamasında; bir dizi temel ürüne zincirleme artışların gıda endüstrisi ve sektörünü büyük ölçüde rahatsız ettiğini söyleyerek, pahalılık sorununun Temmuz ve Ağustos aylarında turist trafiğindeki artış nedeniyle genişlediğini kaydettiği aktarıldı. Haberde ayrıca, bazı ürünlerin piyasadan yok olduğu, taşıma araçlarının fiyatları arttığı ve bu durumun restoran sahiplerini etkilemesi nedeniyle onların da ürünlerine %10 ile %30 civarında zam yapmaları gerekeceğine değinen Thrasivoulou’nun sektörde ruhsatların verilmesi, personel eksikliğinde, desibel sorunu vb. konularda da sorunlar yaşandığını söylediği vurgulandı.

  • Karpaz'da askeri üs oluşturulması için çevre felaket

“Karar, Kıbrıs sorunu ve çevre için gerilemedir” alt başlıklı haberde; Kıbrıs Çevre Hareketi’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan Karpaz bölgesinde bir askeri üs kurulmasının planlının çevre için bir felaket ve "Natura 2000" ile korunan alanların korunmasıyla ilgili gerekliliklerle uyumsuz olduğunu bildirdiği aktarıldı. Haberin detayında, ilgili planın yalnızca Kıbrıs sorununun çözümü için değil, ortak yurdumuzun çevresinin korunması için de bir gerilemeye neden olduğunu kaydederek, Karpaz bölgesinde kum tepeleri ve görünmez ormanlar gibi 10 önemli habitat türünün bulunduğu ve deniz kaplumbağalarının yumurtlamak için kullandığı alanlardan biri olduğu hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 24 Kasım 2021 - 22:39

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand