basın özetleri 19.11.21

Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberini “Garantiler konusuna dair belirsizler- BM’in gizli tutanakları Guteres-Anastasiadis Kran Montana görüşmesi hakkında ne diyor” başlıklarıyla veriyor. Haberde şöyle yazıyor:

BM’in gizli tutanakları 6 Temmuz 2021 tarihinde BM GS Antonio Guteres ile Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis arasında yapılan görüşmede konuşulanlar oldukça aydınlatıcı. Guteres – Anastasiadis görüşmesi süresince, Guteres – Çavuşoğlu arasında daha önce yapılan iki görüşmeden böyle bir sonuç çıkmadığı halde GS Türk tarafının garantiler ve tek taraflı müdahaleyle ilgili sabit görüşünden uzaklaştığı konusunda Kıbrıs Rum tarafını ikna etmeye çalıştı. Filelefteros’un yayınladığı bu görüşmelerin tutanaklarında Türk Dışişleri Bakanı görüşlerini yazılı olarak vermiş ve ülkesinin Garantiler Anlaşmasının Uygulama Anlaşmasına dönüştürülmesini kabul edeceğini belirtmişti. Bunun ötesinde ise yeni Anlaşmada yer alan tarafların Garantiler anlaşmasında yer alan tarafların aynısı olacağını ve bunların tek taraflı müdahale hakkına sahip olacağını söylemişti.

BM gizli tutanaklarına göre Guteres Cumhurbaşkanına Garantiler Anlaşmasının sorunlu olduğunu ve Türk tarafının nihayetinde bu anlaşmayı terk etmeye hazır olduğunu ve adanın yüzde 37’sinin geri kalan tarafıyla birleşmesinin iyi olacağını belirtti. BM GS yapabileceği şeyin “iki tarafın görüşlerinin yakınlaşmasını sağlamaya çalışmak olduğunu” söyledi. “Garantiler anlaşmasının sona ermesinin müzakere için gerçek bir olanak sağladığını” savundu. Yine tutanaklara göre Anastasiadis “Türkiye’nin askerini adada ilelebet tutmak için askeri üs kurmak istediği cevabını verdi. “Bu Espen’in görüşüydü. Kuzeyde üs bulundurmak Nulan’ın fikriydi” dedi. Tutanaklarda ayrıca Kıbrıs Cumhurbaşkanının “Türk askerinin ilk günden itibaren adadan çekilmesini” istediğini yazıyor. Anastasiadis “Böyle bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini ve halkına sunmayacağını” belirtti.

*

Politis gazetesi:

“İtaatsizlere karşı “barikatlar” kuruyorlar” manşeti ve “Asker kaçaklarının etrafındaki mengene daralıyor.

Şöyle yazıyor:

Geçiş noktaları KC’ne giriş ve çıkış noktaları teşkil etmediği halde Ulusal Muhafız Gücü asker kaçaklarının ve çağrılara yanıt vermeyen yedek subayların tespit edilmesi amacıyla Şubat ayında uygulamaya girecek olan asker kaçağı sorununun önlenmesi çerçevesinde “değerlendirilecek”.

440 asker kaçağı ve sayıları binleri bulan askere çağrıldıkları halde cevap vermeyen yedek subaylardan hiçbiri hava alanı, liman ve geçiş noktalarından askeri yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair belge göstermeden geçemeyecek. Polis ilgililere yerinde çağrı belgesi teslimi yapacak ve 500 avroluk cezalar kesecek.

Bu arada devlet yetkilisi ve bazı diğer şahısların yedek subaylık görevi olarak orduya çağrılara cevap verme yükümlülüğünden muaf tutulmasına ilişkin Bakanlar Kurulunun kararının da yasalarla desteklenmesi olması için bir yasa tasarısı hazırlanıyor. İstisnai durum teşkil etmek isteyen Milletvekilleri yedek subaylık görevlerini yerine getiriyor.

*

“AKEL’in ve Meclisin baskıları Hükümeti elektrik KDV’si konusunda geri adım atmaya zorladı” manşeti altında verdiği haberinin alt başlığı “% 4,4’lük enflasyon artışının yükü altında Ekonomi Bakanı geri çekildi” şeklinde.

Ön sayfada haber kısaca şöyle özetleniyor:

AKEL’in önerisini kırptılar. Elektrik KDV’sinin yüzde 19’dan 9’a düşürülmesi sadece ev kullanımı ve sadece üç aylığına geçerli olacak.

Ekonomi Bakanı şimdi “önerinin AB talimatlarıyla uyumlu olduğunu” kabul ediyor. Halbuki Mecliste aksini iddia etmişti.

AKEL “Bu tür önlemler önemlidir ancak bunlar hane halklarının gelirini destekleyici önlemlerle birlikte gelmelidir” dedi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi Genel Sağlık Sistemi YESİ’de yapılan suiistimaller konusuna ayrılmış.

Başlıklar şöyle:

“Her biri yarım milyon avro almış 20 doktor tespit edildi – Andreas Papakonstandinu “Suiistimaller Sağlık Sigortası Kurumu OAY’ye değil doktorların kendisine yük oluyor - ”

Bazı doktorların diğer meslektaşlarına kıyasla aşırı taleplerini mikroskop altına alan Sağlık Sigortası Kurumu OAY elindeki verileri yerinde incelemeye karar verdi. Somut olarak OAY bu günlerde 2020 yılında YESİ’den 500 bin avronun üzerinde taleplerde bulunan 20 doktorun durumunu inceliyor. Alithia gazetesine konuşan OAY Müdürü Andreas Papakonstandinu Kurumun suiistimal olaylarını mümkün olan en yüksek derecede engellemek amacıyla çözümler üretmeye çalıştığını ifade etti. Düşünülen önlemlerden bir tanesini doktorlara verilen ücretin belli bir hasta sayısının üzerine çıkıldığı takdirde düşürülmesi oluşturuyor.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer bazı haberlerinden seçmeler:

Alithia gazetesinde ana haberin hemen altında yer alan bir haberde “Önce Yunan dilini öğrensinler, ondan sonra normal sınıflara dâhil edilsinler – Öğretmenler Sendikası OELMEK Eğitim Bakanından yabancı dilli öğrenciler için kabul sınıflarının oluşturulmasını istiyor” başlığını görüyoruz.

Şöyle yazıyor:

OELMEK Sendikası Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğü tartışmalar çerçevesinde yabancı dilli öğrencilerin önce Yunanca öğreten kabul sınıflarına alınması yoluyla Yunan dili bilgisinin zorunlu olması ve ondan sonra öğrencilerin normal sınıflara dağıtılması konusunu ortaya koyacak. Sendika Başkanı Kostas Hacisavvas ve Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’nun da katılacağı iki tarafın ilgili toplantısı bugüne programlandı.

*

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

“AKEL Kıbrıs sorununu Britanya Dışişleri bakanlığına götürdü – AKEL GS Kıbrıs sorunu konusunu Avam kamarasında da konuşacak”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Birleşik Krallık Foreign Office’te Avrupa meselelerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Morton ile Kıbrıs sorunuyla ilgili endişelerini ve önerilerini görüştü. Foreign Office’ten çıkarken KYPE’ye konuşan Stefanos Stefanu “Bayan Morton 2017 yılından bu yana Kıbrıs sorununda süre gelen çıkmazla ve BM kararlarını çiğneyen, işgal oldubittilerini güçlendiren ve Kıbrıs sorununun çözüm perspektiflerini daraltan Türkiye’nin faaliyetleri ile ilgili endişelerimizi paylaştığını ifade etti” dedi.

Stefanu şöyle konuştu:

Sayın Morton’la çıkmazın kırılması ve müzakerelerin Kran Montana’da kaldığı noktadan yeniden başlaması çabalarının devamına ilişkin AKEL’in görüşlerini konuştuk. Aynı zamanda kendisini AKEL’in Cumhurbaşkanına sunduğu çıkmazın kırılmasını başarabilmemiz üzere dinamik oluşturmakla ilgili önerimiz hakkında bilgilendirdim. Çok yararlı bir görüşme oldu. Bakan yardımcısıyla Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili perspektifler konusunda temas içinde olacağımız konusunda anlaştık”.

AKEL Genel Sekreteri bu görüşmeden önce İşçi Partisi Barış ve Silahsızlanma Gölge Bakanı Fabian Hamilton ile görüşmüştü. Stefanu görüşmenin ana konusunun Kıbrıs sorunu olduğunu, çıkmazı ve çözüm perspektiflerini görüştüklerini ifade etti. Bunun yanısıra uzun yıllardır devam eden AKEL ile İşçi Partisi ilişkilerini ele aldıklarını ve ilişkilerin devam etmesi ve güçlendirilmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.

*

“Sağlık Bakanlığı dün bir ölüm vakası ve 388 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı”

Sağlık Bakanlığı dün Covid 19 nedenli bir ölümün daha meydana geldiğini açıkladı. Toplam ölüm sayısı 589’a yükseldi. Açıklamada ayrıca yapılan antijen ve moleküler testler sonucunda 388 yeni vakanın saptandığı ve toplam vaka sayısının 129.156’ya yükseldiği belirtildi. Pozitiflik oranı %63 olarak kaydedildi.

Şu anda hastanede tedavi gören 86 hasta var. Bunlardan 34’ü kritik durumda. Hastaların yüzde 60,47’si tamamen aşısız. 3 post Covid 19 hastası ise entübe ve kritik durumda tedavi almaya devam ediyor.

Bugüne kadar Covid 19’dan ölenlerin yaş ortalamasının 76 olduğu açıklandı.

*

Filelefteros gazetesi:

“Yeni pandemi önlemleri geliyor – Kristmas dönemi etkinliklerine kırmızı ışık”

Önümüzdeki günlerde yeni pandemi önlemlerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Düşünülen önlemler arasında Kristmas dönemi etkinliklerinin yasaklanması ve düğün, vaftiz gibi etkinliklere katılan aşılanmışlara da test yaptırma zorunluluğu getirilmesi yer alıyor.

*

“Guteres’in temsilcisi konusunda karanlıktayız”

Lefkoşa’da BM GS Antonio Guteres’in Kıbrıs sorunu temsilcisinin atanmasıyla ilgili hiçbir bilgi yok. Gözler New York’tan gelecek bilgilere çevrildi. BM merkezinde atama çalışmalarının devam ettiğinden başka söylenen bir şey yok.

*

“Trafik kameraları günde 1.700 ihlal saptıyor – 26 gün içinde elde edilen veriler hayal kırıcı – Sürücülerin ceza yöntemiyle hizaya getirilmesi tasarlanıyor”

Trafik kameralarının hayatımıza girdiği ilk 26 gün içinde saptanan günde 1700 ihlal sürücülerin ya yeni sisteme henüz ayak uyduramadıklarından ya da şimdilik ceza değil sadece uyarı alacaklarını bildiklerinden kurallara uyum sağlamadığını gösteriyor. Gazetemizin elde ettiği bilgilere göre ihlallerin yarısından fazlası aşırı hız yapmak, kırmızı ışıkta geçmek ve beyaz çizginin arkasında durmamaktan oluşuyor. Ulaştırma Bakanı Yannis Karuzos Filelefteros’a 1.1.2022 günü trafik kameralarının normal işleyişe geçmesiyle sürücülerin ceza alacaklarını bilmelerinden dolayı kurallara uyum sağlamalarının beklendiğini söyledi. Ayrıca yen yılda sisteme 16 mobil kamera ile 20 sabit kamera daha dahil edilecek. Ulaştırma Bakanlığının elindeki verilere göre yeni sistemle trafik kazalarında yüzde 40 oranında düşüş olması bekleniyor. Sistem 8 milyona mal oldu. Önümüzdeki 5 yıl içerisindeki işleyiş masraflarının ise 35 milyona ulaşması bekleniyor.

Son Güncelleme: 19 Kasım 2021 - 14:46

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand