basın özetleri 17.11.21

Haravgi gazetesi bugün ana haberini Kıbrıs sorununa ayırıyor.

“Spehar’dan Kıbrıs’ta barış sürecine yönelik SOS” manşeti ve İki tarafın görüşleri arasındaki mesafe son aylarda daha da büyüdü” alt başlığıyla verilen haberde şöyle yazıyor.

Gazete ön sayfasında şu noktaları öne çıkarıyor:

AKEL’in önerisi Avrupa Parlamentosu The Left – GUE/NGL grubunun “Kıbrıs sorunu: Quo Vadis” konulu etkinliğinde ele alındı.

AKEL GS: Şimdi AB’nin Türkiye’ye karşı net bir tavır almasının zamanıdır

Cumhurbaşkanı Anastasiadis garantileri iptal eden mekanizmayı neden reddetti? Amansız sorular…

Gazetenin ön sayfasında öne çıkardığı noktalar üç ayrı haber şeklinde veriliyor. Manşet haberinden başlayarak bazı alıntılarla aktarıyoruz.

“Spehar’dan Kıbrıs barış sürecine dair SOS”

BM GS’nin Kıbrıs özel temsilcisi Elizabeth Spehar Kıbrıs’taki barış sürecinin son derece zor anlardan geçtiğini söyledi ve iki tarafın görüşleri arasındaki mesafenin son aylarda daha fazla büyüdüğünü vurguladı.

Economist tarafından Lefkoşa’da düzenlenen “Kıbrıs sorunundaki mevcut zorluklar ve fırsatlar: BM’in görüşü” temalı konferansta konuşan Elizabeth Spehar “Savaş olmaması nedeniyle Kıbrıs’ta göreceli olarak barış olmakla birlikte sorun devam ettiği için barış hali yok” dedi.

Spehar BM’in uzun vadeli bir istikrar öngördüğünü söyledi ve bölgenin geleceğinin istikrarının Kıbrıs sorununun çözümüyle kopmaz bir şekilde bağlı olduğunun altını çizdi. “Böyle bir barışın gerek başarılması sürecinde gerekse de korunmasında çok sayıda zorluklar var” dedi.

*

“Garantileri iptal eden mekanizmayı neden reddetti?”

“Sayın Anastasiadis eğer gerçekten Türk garantilerini istemiyorsa o halde neden garantileri ortadan kaldıran mekanizmayı reddetti?” sorusunu soran AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas “Filelefteros gazetesinin yayınladığı Kran Montana tutanaklarının, Anastasiadis’in ve izlediği politikanın sorumlusu olduğu iki tartışılamaz olayı ortadan kaldırmadığı çok barizdir” dedi.

Yazılı olarak yaptığı açıklamada “Sayın Anastasiadis’in, Türkiye’nin garantörlük ve müdahale haklarını ortadan kaldıran çözümün uygulanması mekanizmasını neden reddettiği hala cevaplanmamış bir sorudur” diyen AKEL Basın Sözcüsü Guteres çerçevesinde Garantiler Anlaşması yerine çözümün uygulanması mekanizmasının getirilmesini öngördüğünün açık bir şekilde belirtildiğini hatırlattı. Kukumas “Cumhurbaşkanı başka konularda BM GS’yle sert bir şekilde karşı karşıya gelmekten çekinmediği halde Türkiye’yi aklayan ve müzakerelerin çökmesi sorumluluğunu iki taraf arasında pay eden Genel Sekreterin Kran Montana raporu gibi önemli bir konuda Sayın Guteres’e tek kelime etme ya da 2017 konferansına dair kendi görüşünü belirten yazılı bir not gönderme cesaretini bulamamıştır” dedi. Ve …kesin olan tek şeyin Cumhurbaşkanının Kıbrıs Rum tarafını onarılamaz bir biçimde uluslararası alanda açıkta bıraktığını söyledi.

Bu arada dün Kran Montana tutanaklarına ilişkin sorulara cevap verirken Cumhurbaşkanı “Çabaların başarısız olmasının nedeni Türkiye’nin garantiler anlaşmasının devamı ve bir süreliğine bir alayın adada bulunmaya devam etmesi yerine yüksek sayıda Türk askerinin bulundurulması konularındaki ısrarıydı” şeklindeki görüşünü bir kez daha tekrarladı.

AKEL’in saldırılarına maruz kalmaya devam ettiğine dair bir soruya karşılık olarak ise “Saldırılan Cumhurbaşkanı değil Kıbrıs Helenizmidir” cevabını verdi.

*

AKEL GS Stefanos Stefanu dün The Left – GUE/NGL grubunun “Kıbrıs sorunu: Quo Vadis” temalı etkinliğinde konuşurken “Karşımızda duran sorunun ya Federal çözüm ya taksim olduğu günümüzde Türkiye’ye karşı net bir tavır benimsemek Avrupa Birliğinin borcudur” dedi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi dünkü taksiciler grevine ayrılmış.

Manşeti “İşgal altındaki bölgeden yakıt almalarına izin verilmediği için Lefkoşa’yı boğdular” ve alt başlığı “Hükümet gemleri sıkınca taksiciler kaosla cevap verdi” olan haberde şöyle yazıyor:

Hükümet hızla yükselen işgal altındaki bölgeden kaçak yakıt getirme akımına son vermeye kalkışınca profesyonel taksiciler başkentin ana yollarında trafik kaosuna yol açan tepkiler gösterdi. Lefkoşa Taksiciler Derneği üyelerinin dünkü yolları kapatma eylemi önümüzdeki Pazartesi günü muhtemelen daha büyük katılımla tekrarlanacak. Taksicilerin eşit muamele ve araçlarına yakıt doldurmak için adanın kuzeyine geçişinin engellenmesi kararının kaldırılması talepleri Gümrük tarafından kabul edilmedi. Özgür bölgeye tankerle yakıt taşınması olayından sonra makamlar görevlilere sıkı kontrol emri vermişti.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Üçüncü doz aşı olmadan safepass’ı unutun – Hatırlatıcı dozu yaptırmayanların aşı belgesi iptal edilecek”

Haberde şöyle yazıyor:

Aşı olmamakta ısrar eden yurttaşların yanısıra aşının üçüncü dozunu yaptırmaya karşı çıkan yurttaşlar da bir endişe kaynağı yaratıyor. İlk iki dozun yarattığı bağışıklık düştükçe ciddi biçimde hastalanma riski de artıyor.

Kendilerine üçüncü doz yaptırabilecekleri belirtildiği günden üç ay sonrasına kadar hatırlatıcı dozu yaptırmamış ya da yaptırmayı reddeden yurttaşların safepass belgelerinin iptal edilmesine doğru yol alıyoruz. Söz konusu yurttaşlara 72 saatte bir rapid test yaptırma zorunluluğu getiriliyor.

Dün Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada yeni vaka sayısında artış kaydedildiği belirtildi. Dün yeni vaka sayısı 386’ya ulaştı. Tedavi gören hastaların sayısı 88 olarak kaldı. Tedavi görenlerin 38’i kritik durumda. Aşı geçmişi olmayan 23 yaşındaki bir hasta da yoğun bakımda bulunuyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Mezarlıktan ceset çaldılar – Koruma altında olan bir tanığın annesinin mezarını açtılar – Büyük bir kokain davasında tanıklık edecek”

Lefkoşa’nın Anthupolis semtindeki Maronit Mezarlığında bir mezar açıldı ve bir kadının cesedi çalındı. Polis bu olayın arkasında ölü kadının oğluna baskı yapmaya çalışan suç unsurlarının bulunup bulunmadığını araştırıyor.

Ceset hırsızlığı 2016’da defnedilen kadının mezarının açık olduğunu ve cesedin alınmış olduğunu fark eden mezar görevlisi tarafından dün polise bildirildi.

Olay yerine geldikten ve kimin mezarının açıldığı belli olduktan sonra polis alarm çaldı. Olayın araştırılmasını Lefkoşa Suç Tespit Birimi üstlendi ve delil bulma çalışmaları başlatıldı. Toprağın taze olduğu ve ceset çalındıktan sonra mezarın kireçle örtüldüğü tespit edildi.

Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre cesedi çalınan kadın, 2019’da büyük bir kokain olayıyla ilgili olarak Uyuşturucuyla Mücadele Birimi İKAN tarafından tutuklanan Andreas İoannu’nun annesiydi. İoannu yargılanıp ceza aldı ve şu anda bir başka şahsın davasında tanıklık edeceği için polis koruması altında bulunuyor.

Polis ceset hırsızlığı olayıyla dava arasında bağlantı olup olmadığını araştırıyor. Yaşanan bu son gelişmeden sonra İoannu’yu koruma önlemleri artırıldı. Bu arada Polisin ciddi davaların yargılanmasında yaşanan gecikmeler nedeniyle Mahkemelerden şikâyetçi olduğu öğrenildi. Zira uzun bekleme süresi zarfında tanıklar korku ya da başka nedenlerle fikir değiştirip ifade vermekten vazgeçiyor.

*

Kısaca Kıbrıs Rum gazetelerinden diğer bazı haberlere de bir göz atalım.

*

Filelefteros:

“Pandemiye karşı yeni önlemlerin alınması olasılık dışı değil – 24 saat içinde nakarat değiştirdiler”

Sağlık Bakanı ile Epidemiyologlar arasında yapılan toplantının üzerinden daha 24 saat geçmeden veriler ters yüz oldu. Önceki gün yeni önlemlerin alınmasının söz konusu olmadığını söylemişlerdi. Dün ise Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas pandemik manzara kötüleşmeye devam ettiği takdirde Bakanlar Kurulunun önümüzdeki hafta yeni önlemler almasının olasılık dâhilinde olduğunu açıkladı.

*

“Kıbrıslı nükleer astrofizikçi bilim kadını ödüllendirildi”

Nükleer astrofizikçi Artemisia Spiru yenilikçi araştırma projesi ile ABD’de ödül kazandı. Artemisia Spiru Amerikan Fizik Derneği ailesinin yeni üyesi oldu.

*

Alithia gazetesi:

“DİKO ile DİSİ arasında dostluk hareketleri – İki partinin görüşlerinde yeni yaklaşımlar mı var?”

Dün DİKO ile DİSİ arasında dostluk jestleri yaşandı. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Hükümet Sayıştay’a yurttaşlık verme programı dosyalarına erişim hakkı sağladıktan sonra bütçenin oylanması için artık önemli bir engelin kalmadığını açıkladı. DİSİ ise yaptığı açıklamada DİKO’nun siyasi partilerin finanse edilmesine dair önerisinin belgelenmiş olduğunu ve mantıklı bir yaklaşıma sahip olduğunu belirtti.

*

“Yasa daha katı hale getiriliyor – Devlet görevlilerine saldırı suçuna daha ağır cezalar”

Temsilciler Meclisinin yarınki genel oturumunda enteresan bir yasa düzenlemesi tartışılacak. Yasa tasarısı devlet görevlilerine saldırıda bulunan ya da görevlerini yerine getirmelerini engelleyenlerin cezalandırılmasını öngörüyor. Ancak yasa tasarısının onaylanıp onaylanmayacağı henüz belli değil zira DİSİ, AKEL, DİKO ve Çevreciler ilgili görüşlerini mecliste yapılacak tartışmada belirteceklerini söylerken EDEK de tasarıya hayır diyeceğini şimdiden açıkladı.

Bu arada dün Baf Sosyal Hizmetler Dairesinin önünde yaklaşık olarak 50 yabancı toplanarak aldıkları yardımların geciktirilmesini protesto etti. Polis olay yerine gitti. DİKO milletvekili Hrisanthos Savvidis OMEGA televizyonuna yaptığı ilgili açıklamada Sosyal Hizmetler görevlilerinin, daireye dalan yabancıların müstehcen davranışlarına maruz kaldıkları hakkında kendisine şikâyette bulunduğunu açıkladı.

Son Güncelleme: 17 Kasım 2021 - 15:30

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand