basın özetleri 16.11.21

Filelefteros gazetesi bugünkü ana haberini “Havadan çekilmiş fotoğraflı rapor” manşeti ve “Avrupa Servisinin işgal altındaki bölgedeki tüm Türk faaliyetlerine dair gizli belge” alt başlığıyla veriyor.

Şöyle yazıyor: AB Dışişleri Bakanları AB’nin çok gizli bir belgesiyle Türkiye’nin işgal altındaki bölgedeki tüm hareketleri hakkında bilgilendirildi.

Filelefteros’un iyi haber alan kaynaklardan edindiği bilgilere göre söz konusu belge Türklerin kapalı Mağusa bölgesindeki ve genelde Mağusa bölgesindeki tüm hareketlerini kapsıyor. Belge Türkiye’nin Lefkonuk’ta kurmuş olduğu drones üssünün ve Türk ordusunun deniz üssü kurmayı tasarladığı Boğaz’ın da havadan çekilmiş fotoğraflarını içeriyor.

Gizli belgede Kıbrıs’ta mevcut durum hakkında yapılan analizler de oldukça önemli. Avrupalı analizciler Türklerin Maraş’taki hareketlerinin Kıbrıs sorununda yeni oldubittiler yaratmayı hedeflediği değerlendirmesi yapıyor. Faaliyetler Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili girişimleri engelleme çabasıyla ilişkilendiriliyor. Buna paralel olarak da zaman içerisinde Türk tarafının sorunun çözümünde kendi koşullarını dayatmayı hedeflediği belirtiliyor.

Belgede ayrıca kuzeyde tüm olup bitenler hakkında karar alan bir kuruldan (board kelimesi kullanılıyor) söz ediliyor. Söz konusu kurulu oluşturan kişiler Türk “büyükelçisinden” ve Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar’dan talimat alıyor. Onlar da Fuat Oktay ile Mevlut Çavuşoğlu’ndan komut alıyor. Bilindiği üzere Fuat Oktay Mevlut Çavuşoğlu ikilisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oluruyla hareket ediyor.

Avrupa Belgesinde ayrıca Türklerin, gizli istihbarat teşkilatı faaliyetleri, göçmen akımının araç olarak kullanılması, askeri araçların kullanılması gibi “hibrid yaklaşımları” kaydediliyor.

Dün yapılan Dış ilişkiler Konseyinde AB Dışişleri Bakanları Maraş konusunu ve önlem alma “belgesini”ni de tartıştı.

*

Alithia gazetesi:

Alithia’nın ana haberi koronavirüs gidişatına ilişkin.

Haber “Avrupa’da lockdownlar başladı, biz hâlâ dayanabiliyoruz” manşeti ve “Koronavirüs alarmı” alt başlığıyla veriliyor. İçeriğine bir göz atalım:

Avrupa’nın Avusturya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerinde lockdowlar ve aşılanmamış kişilere yönelik önlemler yeniden başladı. Pandemide görülen hareketlenme karşısında, durumun daha da kötüleşmesine bağlı olarak, daha sert önlemlerin alınmasına da olası gözüyle bakılıyor. Avrupa Komisyonunun bu kararlarda söz hakkı yok zira lockdown konusunun ülkenin içte alacağı bir karar olduğunu açıklamıştı. Kıbrıs’ta ise ilgili yayınlara rağmen pandemiye karşı lockdown ya da sert önlemlere yönelik kararların alınması şimdilik söz konusu değil. Zira rakamlar yükseliş gösterdiği halde pandemi kontrol altında olmaya devam ediyor. Yetkililerin dün yaptığı ilgili toplantıda aşılama programına ağırlık verilmesi kararlaştırıldı. Bunun yanısıra Bakanlar Kurulunun dünkü toplantısında 18 yaş ve üstü kişilere üçüncü doz aşının yapılmasına karar verildi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi…

Gazetenin ana haberinin manşet ve alt başlıkları şöyle:

“Hükümet ve DİSİ elektrik KDV’sinin %9’a indirilmesine karşı direniyor – AKEL’in ilgili yasa önerisi partilerin çoğunluğu tarafından destekleniyor – AKEL’in önerisi meclisten geçmediği takdirde tüketici fahiş zamlı faturalar görecek – Kıbrıs Elektrik Kurumu Ekim ile Kasım aylarında ağırlıklı ortalama yakıt fiyatına yüzde 90’ın üzerinde zam yapıldığını açıkladı – Hükümet öneriye negatif durduğunu gösterdi. Mağdurlar Hükümetin sadece 3 aylık bir süre için destek vermeyi hedeflediği 15.000 kişiden kat kat fazla”

Politis gazetesi ilgili haberi “Elektrik… KDV tıraşlanması konusunda tüm ihtimaller açık, Alithia gazetesi “Hükümet ile muhalefet arasında çatışma – Elektrik KDV’sinin yüzde 19’dan yüzde 9’a düşürülmesi konusunda kavgaya doğru”, Filelefteros ise “Elektrik KDV’si konusunda yüz yüze çarpışma – Hükümet ile Muhalefet arasında fikir ayrılığı” başlıkları ile veriyor.

*

Son ana haberimiz de Politis’ten.

“Casusluk yapan van aracı konusunda Tal Dişian’ı akladılar – Tüm zanlıların cezai kovuşturması askıya alınıyor, sadece Wispair şirketini yargılayacaklar” başlıkları altındaki ana haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor?

90 suçun bulunduğu iddianameden 3 doğal isim çıkarıldı… Geriye kalan tek zanlı Ws Wispear Systems Limited.

Davanın Ceza Mahkemesine gönderilmesi amacıyla izlenen süreçte cezai kovuşturmanın askıya alınmasının somut gerekçeleri açıklanmadı. Her şey şirketin para cezası ödeyerek bu işten sıyrılacağını gösteriyor.

Polisin yaptığı araştırmalar Kıbrıs’a güya hava tahminlerinde kullanılması amacıyla ülkeye sokulan ünlü van aracındaki donanımla özel iletişim ve yazılı mesajların izlenebileceğini ortaya koydu.

*

Diğer gazetelerden bazı haberler:

Haravgi gazetesinde “Belgelerde seçicilik yaparak kendini haklı gösterme çabaları nafile – İyisi mi Kıbrıs sorununun günümüzdeki vahametine odaklansınlar” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas dün iki ciddi noktayı ortaya koyarak “Hükümet neden bunca yıldır BM GS’nin işgal gücünü aklayan ve sorumluluğu iki tarafa pay eden Kran Montana raporuna dair itirazlarını ortaya koymak için en ufak bir şey yapmadı? Hükümet neden Kran Montana’ya dair kendi anlatısını BM’e beyan etmek için herhangi bir girişimde bulunmadı?” diye sordu.

AKEL Basın Sözcüsü Cumhurbaşkanını ve Hükümeti kendilerini haklı göstermek için nafile çabalar sarf edeceklerine Kıbrıs sorununun 1974’ten bu yana ilk kez geldiği bu vahim noktaya odaklanmaları gerektiğini söyledi.

Dün sabah Astra radyosuna konuşan Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos ise bu soruya cevap vermesi istendiğinde “Cumhurbaşkanı eğer o zaman böyle bir şey yapsaydı iç cephede eleştirilere maruz kalacaktı”.

Bu arada Marios Pelekanos Haravgi vasıtasıyla bu konuda yaptığı yazılı açıklamada “Filelefteros’un yayınlarıyla gün yüzüne çıkan bilgiler AKEL’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in önünde bir çözüm önerisi vardı ve onu reddetti şeklindeki tamamıyla kabul edilemez iddialarının asılsız olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Pelekanos bunları söylerken aynı zamanda “Guteres çerçevesinin Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekten güvenilir bir zemin oluşturduğunu ve Türk tarafının bugün bile Kıbrıs sorununun çözümüne engel oluşturmaya devam ettiğini” savundu.

*

Alithia’dan kısa kısa:

“AB’nin Türkiye’ye yaptırımlar konusundaki belgesi hazır”

Caydırıcı kararların Aralık ayında alınması bekleniyor. AB’nin tepkisinin gecikmesi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’i rahatsız etti.

*

“PEO’nun ipleri ilk kez bir kadının elinde – Sotirula Haralambus Pambis Kiritsis’in yerine geçti”

Pambis Kiritsis PEO Genel Sekreterliği görevinden erken emeklilik nedeniyle ayrıldı. Kiritsis’in yerine Sotirula Haralambus getirildi.

Politis’ten bazı kısa haberler:

“Dün 354 yeni vaka - Anlaştılar, aşının üçüncü dozunu da yaptırtacaklar”

Bakanlar Kurulunun dün 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere aşının üçüncü dozunun reçetesini yazdığı saatlerde Sağlık Bakanlığı yeni vaka ve tedavilerde şok rakamlar açıklıyordu. Yeni rakamlara göre dün 354 yeni vaka saptandı, tedavi görenlerin sayısı 88’e ulaştı.

*

Kırsal kesim yangınları - Sorumluluklar Ormancılık Dairesinde – Yeni Eylem Planı”

Bakanlar düzeyinde tartışılmaya başlayan öneri kırsal kesimde meydana gelen yangınların söndürülmesine ilişkin sorumluluğu Ormancılık Dairesine devrediyor. Ormancılık Dairesi kırsal kesimde meydana gelen yangınlarla ilgili önlem ve söndürme çalışmalarının idari ve yürütme sorumlusu olacak. İtfaiye Servisi ise kent içindeki yangınlardan sorumlu olacak.

*

“Elektrikli skutırlar hakkında yeni yasa geliyor – Kontrolsüz ve düzensiz kullanıma son”

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında elektrikli skutır kullanımı hakkında iki yasa tasarısı içeren bir yasa paketi ele alındı.

Yasa tasarısına göre elektrikli skutır bisiklet yollarında ve bisiklet-yaya yollarında sürülebilecek. Meydan ve kaldırımlarda belediye kararıyla skutır kullanmak mümkün olacak. Skutır kullanma hakkı edinmek için 16 yaş üstü olmak gerekiyor ve kask takma zorunluluğu getiriliyor.

Son Güncelleme: 16 Kasım 2021 - 15:07

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand