basın özetleri 10.11.21

Filelefteros gazetesi:

“Göçmen sorununda alarm – 8 bakan, Polis yetkilileri, KİP ve Ulusal Muhafız gücü “çok gizli” gündemle Cumhurbaşkanlığı Sarayında toplanacak” başlıkları altında verdiği ana haberinde Filelefteros gazetesi şöyle yazıyor:

Hükümet özellikle Yeşil Hat üzerinden Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gelen gayrı resmi göçmen akışlarını önlemek konusunda kararlı. Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılacak olan geniş çaplı toplantıda Nikos Nuris göçmen sorununu Kıbrıs için ulusal güvenlik sorunu olarak ortaya koyacak. “Çok gizli” olarak nitelendirilen gündem nedeniyle toplantıya katılacak yetkililere, dairelerinin görevlilerinin eşlik etmemesi istendi. Toplantıda İçişleri, Dışişleri, Ulaştırma, Çalışma, Adalet ve Savunma Bakanları ile Yenilikçilik Müsteşarı yer alacak. Bakanların yanısıra ise Emniyet Müdürü, Ulusal Muhafız Gücü Komutanı ve KİP Komutanı da katılacak.

Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Hükümetin ilgili politikası şu eksenler etrafında odaklanacak:

- Gayrı resmi göçmenler konusunda idare ve nezaret konularında etkin önlemlerin alınması.

- Kıbrıs Cumhuriyeti kontrol noktalarında ve giriş noktaları olarak kullanılan bölgelerde geçişlerin engellenmesi amaçlı önlemlerin alınması.

- Kalma ve sığınma hakkı kriterlerini yerine getirmeyen göçmenlerin geldikleri ülkelere geri gönderilmesi. Bu çerçevede ülkeler arası anlaşmaların yapılması ve mevcut anlaşmaların güçlendirilmesi amaçlı girişimler yapılacak.

- Mali yardım ve çalışma hakkı gibi konularda izlenen politika göçmen ve sığınmacılara yönelik bir bütünsel öngörü politikasının uygulanması.

Son istatistik verilere göre 2021 yılı başlarından bu yana 10.800 gayrı resmi göçmen geldi. Bunlardan 2.063’ünün gelişi Ekim ayında oldu. Kapasitesi sadece 1000 kişilik olan Purnara Göçmen Kampında şu anda 2.400 kişi konuk ediliyor.

*

Alithia gazetesi:

“Yangınları söndürme maratonu – Polis 75 polis memuruyla 25 itfaiye memurunun atanmasının iptal kararının yan etkilerinin tehlikeli bir biçimde arttığını açıkladı” başlıklı ana haberinde şöyle yazıyor:

Kısa bir süre önce alınan 75 polis memuruyla 25 itfaiye memurunun atanmasının iptali kararının etkileri bariz bir biçimde ortaya çıktı. Hukuk Dairesi ile Polis başlayan yangınların erken söndürülebilmesi konusunda adeta maratonda. Üniforma bırakmak zorunda bırakılan 100 memurun bir daha göreve geri dönememesi riski mevcut. Öte yandan sorun zamanında çözülemediği takdirde 2021 yılı içinde ve 2022 yılı başlarında yapılması beklenen terfilerin de yapılamaması riski mevcut. İptal kararının temyize gitmesi ve kararın geri alınması talep edildi.

*

Politis gazetesinin ana haberi “Bir Hükümet – Odiseas oyununa daha tanık oluyoruz – Cumhurbaşkanlığı “Yasaları yorumlamak Sayıştay’ın değil Başsavcının işidir” dedi” başlıkları altında veriliyor. Ön sayfada şöyle yazıyor:

Hükümet, Sayıştay Bakanı Odiseas Mihailidis’in dört Cumhurbaşkanlığı çalışanının süresiz sözleşmeli çalışan yapılmasıyla uğraşması olayını siyasi amaçlı çıkarlara bağladı.

Cumhurbaşkanlığı Sayıştay Başkanının bu konuda devletin hukuki danışmanından yani Başsavcıdan görüş istemek zorunda olduğunu açıkladı ve Sayıştay’ın yasaya dair yorumuyla hemfikir olmadığını bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos ile AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas arasında parti çalışanlarının devlet kurumlarına tayin edilmesi konusunda söz düellosu yaşandı. DİKO ve Çevrecilerden de tepkiler geldi.

*

Son ana haberimiz de Haravgi gazetesinden.

“Hükümet işe aldığı şahısların yasa dışı bir şekilde süresiz sözleşmeli çalışan yapılmasına bir de alkış istiyor – Cumhurbaşkanının yeğeninin ve 3 DİSİ çalışanının devlet dairesine alınmasına yönelik yaylım ateşi” başlıklı ana haberinde ön sayfada şöyle yazıyor:

Ηiç bir değerlendirme sürecinden geçmeden ve sadece partiye bağlılık temelinde devlete alınan çalışanlar süresiz kalıcı eleman yapıldı.

Bu yasadışılığı bir de savunmaya kalkışan Hükümet Sözcüsü kendini beğenmişliklerini bir kez daha ortaya koydu.

Üstüne üstlük bütün bunlar Anastasiadis – Averof Hükümetinin binlerce öğretmeni hizmet alımı prosedürüyle çalıştırırken oluyor.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesi ana haberinin hemen altında yer verdiği haberinde şöyle yazıyor:

“Erdoğan: Akdeniz ve Karadeniz’de ne varsa çıkaracağız – Durdurulamayan Türk Cumhurbaşkanı yeni sondajlar hazırlıyor”

Kimsenin sözüne kulak asmayan Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem Karadeniz’de hem Akdeniz’de yeni sondajlar başlatıyor. Erdoğan tahrik edici bir şekilde “İsteseniz de istemezseniz de sondaj gemilerini de artıracağız, sismik araştırmaları da artıracağız ve Karadeniz'de de Akdeniz’de de nerede ne var ne yok bunları bulup çıkartacağız” dedi. Türk basınında çıkan haberlere göre Türkiye “dünyanın en iyi modern” dördüncü sondaj gemisini de aldı.

Bu haberin hemen yanında Kıbrıs’ta doğalgaz alımıyla ilgili gelişmelere dair bir haber veriliyor. Şöyle yazıyor:

“Geliyor… Doğal gaz 2023’ün ilk altı ayında Kıbrıs’ta”

Pandeminin etkileri nedeniyle gecikme yaşandı ama maliyet artmadı. Hükümetin doğal gaz getirtilmesine yönelik büyük çabaları 2023’in ilk 6 ayında sonuç verecek. Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’e ve özel şirketlere daha ucuz ve daha temiz elektrik üretimi olanağı gerçek oluyor.

*

Politis gazetesi:

“Hristodulidis ya bakan ya da akademisyen…”

İdari Mahkeme’nin kararıyla Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis artık Kıbrıs Üniversitesi akademisyenleri arasında değil. Hâkim Anayasaya dayanarak Kıbrıs üniversitesi meclisinin almış olduğu ilgili kararı onayladı. AKEL’in Avrupa Parlamenteriyle ilgili soru işaretleri devam ediyor.

*

“Nikolas Papadopulos: Gayrı resmi göçmenlere para verelim, gitsinler”

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Hükümetin artan göçmen gelişiyle ilgili endişelerini paylaşıyor. Papadopulos özlü sonuçlar yaratacak çözümleri desteklediğini ifade etti. Plus televizyonunun Epikera programına verdiği röportajda “soruna ciddiyet, samimiyet ve itidal ile eğilinmesi ve çok cesur bir karar alınması gerektiğini” savunan Nikolas Papadopulos “Para verelim, gitsinler” dedi. Öyle bir kararın göçmen olmayan binlerce insana bakmaktan çok daha ekonomik olacağını ifade etti. “Maliyeti her yıl göçmenlere harcadığımız 80 milyon avrodan daha az olur” dedi.

Papadopulos bu tür programların başka ülkelerde de başarıyla uygulandığını belirtti ve “Göçmenlere ülkeyi terk etmeleri karşılığında belirli bir miktar para verilmesi tek çözüm yoludur. Zira bugüne kadar uygulanan tüm diğer önlemler sonuç vermedi” dedi.

*

Filelefteros gazetesinden bazı haberler:

“Bilim insanları siyasi manipülasyonlara tepki gösterdi – Ölçüyü yitirdik yapılanların yeniden değerlendirilmesi şarttır”

Bilim Danışma Kurulu üyelerinden Konstandinos Tsiutis ve Hristos Petru dün Hükümetin tutumunu sert bir dille eleştirdi. “Ölçüyü kaybettik” diyen bilim insanları pandemi önlemlerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek koronavirüsle ilgili gelişmeler konusunda Hükümeti uyardı.

*

“Natura programında yarasa ve kaplumbağalara ilişkin yeni bölgeler”

Tarım Bakanı Kostas Kadis, Avrupa Komisyonunun Natura 2000 Ağı sürecinin tamamlanmasıyla ilgili gözlem ve uyarılarının benimsenmesi çerçevesinde yarasa ve kaplumbağaların korunması amacıyla Kalavasos maden ocağı ile Yalya deresinin Natura programına dahil edilmesine dair bir kararname çıkardı.

*

“Tüp gaz fiyatlarında vurgun olayları – Son 4 ayda yüzde 27’lik artış, satış noktalarında 3,50 avroya varan fiyat farkları”

Son dönemde 10 kiloluk gaz satışlarında vurgun vakaları gözlemlendi. 10 kiloluk gaz tüpü fiyatının 12 ile 15,50 avro arasında satıldığı tespit edildi. 3,50 avroluk fiyat farkı Enerji Bakanlığını endişelendirdi. Bakanlığın önümüzdeki dönemde önlem alması bekleniyor.

Enerji Bakanlığı geçen Eylül ayından bu yana her ay 168 tüketim ürününün satış fiyatlarını kontrol ediyor. Farklı satış noktalarında görünen büyük fiyat farklılıkları karşısında Hükümet şu ana kadar ek önlemler almamış olmakla birlikte ürünleri yüksek fiyatlara satan iş yerlerinin isimlerinin açıklanması tüketicinin genel bir görüntü edinmesini sağlıyor.

Geçen Ekim ayında tüp gaz fiyatları da gözlem programına dâhil edildi. İstatistik Dairesinin açıkladığı verilere göre geçen Haziran ayından bu yana tüp gaz fiyatları yüzde 27 oranında arttı.

*

Ve Haravgi gazetesinden bir haber:

“Niyazi Kızılyürek Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’i şikayet etti”

AKEL’in Avrupa parlamenteri Niyazi Kızılyürek RİK’in 8 haberlerinde sinema yönetmeni Panikos Hrisanthu ile şair Neşe Yaşın’ın 2021 Avrupa Birliği yurttaşı ilan edilmesine yer vermemesini kabul edilemez olarak nitelendirdi. Dün Brüksel’de görkemli bir törenle 2020 ve 2021 ödüllerini kazananlar onurlandırdı. Töreni haber yapan RİK sadece 2020 ödülünü alan Kostas Vihas’a değindi. Niyazi Kızılyürek açıklamasında “Devlet kanalının olayı tek taraflı ve seçici haber olarak sunması olayı nesnel habercilik bakımından utanç vericidir” dedi.

Son Güncelleme: 10 Kasım 2021 - 13:39

Son Haberler

20 Ocak
Yeni Çek hükümeti, zorunlu aşı kararını kaldırmaya karar verdi
08:13
Biden: Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışacak
08:12
Dün 2,226 yeni vaka kaydedildi
08:11
Kasoulidis ve Mitsotakis bir araya geldi
08:10
19 Ocak
Panayotopulu: Önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı, ikinci antiviral koronavirüs hapını onaylayabilir.
14:06
Koronavirüs bulaşan kişilerin safe-pass’ı geçici olarak iptal ediliyor.
14:05
Bakanlar Kurulu, covid19 vakalarının yakın temaslıları olan kişilerin izolasyon süresini 14 günden 10 güne düşürdü
14:03
Trodos’ta kar yağışı devam ederken bir çok vatandaş karları görmek için yollara koyuldu
14:02
Papadopulos: DİKO’nun temel arzusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, muhalefetin diğer partileriyle iş birliği yapmaktır.
14:01
Dujarric: Kıbrıs’taki mevcut durum, Birleşmiş Milletlerin dahil olmamasından kaynaklanmıyor.
13:57
Hochstein: Jeopolitik gerginlikler, ABD'nin Doğu Akdeniz’deki enerji altyapı projeleriyle ilgili kararlarını etkilemez.
13:54
'Molnupiravir' adlı antiviral koronavirüs ilacı, 16 covid hastasına verildi.
13:47
Tüm haberler

Video on Demand