basın özetleri 04.10.21

Dün Pazar günü Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi talebiyle gerçekleştirilen mitingi ana haber olarak veren Haravgi gazetesi:

“Çözüm ve Yeniden Birleşme için birlik ve mücadele” manşeti altındaki haberin alt başlıkları şöyle:

Binlerce insan AKEL’in Kıbrıs Türk partileri ve başka örgütlerle birlikte düzenlediği mitingde yürüdü – Stefanos Stefanu: Maraş ve işgal altında bulunan bölgeler alarm çalıyor, çözüm için birlik talep ediyor – Avrupa Parlamentosu Sol Grubu eş başkanı Mark Şirdevan: Kıbrıs’ın işgali çağdışıdır ve sona ermesi gerekiyor. Kıbrıs’ın geleceği taksim değildir – Dünya çapında 45 parti AKEL’in kampanyasına destek vererek tüm Türk faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep ediyor – Derinya’da binlerce insan “şimdi çözüm” talep etti – Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olumsuz gelişmelerin aşılması yolunda kararlılıkla harekete geçmelidir.

Politis gazetesi de ilgili haberi ön sayfadan veriyor. “Çözüm umuduna takviye – Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin ortak mitingi” başlıkları altındaki haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Yüzlerce Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk dün Derinya’da “Çözüm ve Yeniden birleşme için yürüyoruz” sloganıyla yürüdü ve bu ülke yurttaşlarının Kıbrıs sorunuyla ilgili süreçte görülen güçsüzlükten yılmadıkları ve yeniden birleşme ateşini canlı tutmaya devam ettikleri mesajını verdi.

Alithia dördüncü sayfasında yer verdiği haberi şöyle bir başlıkla vermeyi tercih etmiş: Türkiye’yi protesto mitinginde AKEL’den Anastasiadis’e saldırı – Stefanu: Cumhurbaşkanının izlediği politika Türkiye’ye siyasi bedel ödemeden taksimi ileriye götürme ve çıkmazı besleme fırsatını tanıyor.

Filelefteros gazetesi “Stefanu’dan Anastasiadis’e sert saldırı. AKEL GS Kıbrıs sorununun en kötü aşamasında bulunduğunu söyledi – Mağusa’da 45 partiden ortak manifesto – Martin Şirdevan: Kıbrıs’ın geleceği taksim değil barış ile refahtır. AB Türkiye’ye net mesaj vermelidir”

*

Filelefteros’un ana haberi “Akdeniz’de Türk ulumaları – Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeniden gerginlik ortamı yaratma çabaları – Hristodulidis bugün Atina’da” başlıkları altında ve şöyle yazıyor:

Kıbrıs’ın deniz bölgelerinde arama çalışmalarının yeniden başlaması beklenirken Ankara, odağında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinin bulunduğu yeni bir Doğu Akdeniz gerginliği yaratmaya çalışıyor. Bu arada Atina ve Lefkoşa’daki ilgili değerlendirmeler Türkiye’nin bu yeni saldırgan haletiruhiyesinin kısa bir süre önce Mitsotakis ile Makron’un Paris’te imzalamış olduğu savunma anlaşmasından bağımsız olmadığını işaret ediyor. Analizciler Yunanistan’a verilmiş olan ve dengeleri değiştiren iki Belhara firkateyninden ve üçüncü bir ülkenin saldırısı karşısında iki ülkenin birbirlerine yardım etmesini öngören anlaşmadan Türkiye’nin son derece rahatsız olduğuna vurgu yapıyor. Bu çerçevede ve East Med boru hattının izleyeceği yolun belirlenmesine yönelik çalışmalar yapacak olan Nautical Geo gemisinin gelmesi beklenirken Türkiye söz konusu bölgede yapılacak araştırmaları hiçe saydı ve yeni bir Navtex açıkladı. Buna paralel olarak Tük Hükümeti şirketlerin Kıbrıs Ekonomik Münhasır Bölgesi dâhilindeki parsellerde Kasım ayında başlatacakları araştırmaları da sorguladı. Aynı değerlendirmelerden çıkan sonuç Türkiye’nin gerginlik ortamı yaratmaya çalışarak Erdoğan’ın daha önce ortaya koymuş olduğu Doğu Akdeniz için bir uluslararası toplantı yapılmasına yönelik talebini yeniden gündeme getireceği şeklinde.

Yeni Türk girişimleri dahilinde Türk Savunma Bakanlığı sözcüsü de 2021 başından bugüne kadar Yunanistan’ın adaların askersizleştirme statükosunu 1.989 kez çiğnediği iddiasında bulundu. Sözcü Kıbrıs’a yönelik olarak ise Türkiye’nin garantör güç olmaya devam edeceğini söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmeler yapmak üzere bugün Atina’ya gidiyor.

İki Dışişleri Bakanının görüşmeleri çerçevesinde başta son New York görüşmesi olmak üzere Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler ve yeni Türk tahrik ve tehditleri ışığında Doğu Akdeniz’deki mevcut durum hakkında görüş teatisinde bulunulacak.

*

Alithia gazetesi EDEK’te yapılan parti içi seçimler konu alınıyor.

Haberin başlıkları şöyle: “Adaletin eski ayakkabılarına yazdılar (hiçe saymak anlamına geliyor) – Dün EDEK’te yapılan seçimlerin yasallığına ilişkin gelişmelerin devamı mahkemede belirlenecek – Lefkoşa Kaza Mahkemesi geçen Perşembe günü seçimin ertelenmesi kararı vermesine karşın EDEK dün Lefkoşa Kaza seçimlerini gerçekleştirdi”

Lefkoşa Kaza Mahkemesinin geçen Perşembe günü verdiği seçimlerin askıya alınması kararına rağmen EDEK’in seçim kongresi çalışmaları dün Lefkoşa Kaza Komitesi seçimleriyle tamamlandı. EDEK Başkanı Marinos Sizopulos partinin hukuki danışmanlarına göre mahkeme kararının yasal açıdan sorunlu olduğu düşüncesinde olduğunu söyleyerek kararın es geçilmesini savunmaya çalıştı. Sizopulos konuşmasında partiyi mahkemeye götüren üyelerine ve rakibi Yorgos Varnavas ile eski başkan Yannakis Omiru’ya saldırdı. Yorgos Varnavas ile avukatlarının bundan sonraki adımlarının ne olacağı merakla bekleniyor.

*

Politis gazetesi de Alithia ile aynı ana haberi paylaşıyor bugün.

“Kendi bildiğini yaptı ve partiyi ikiye böldü” gazetenin manşeti, “Marinos Sizopulos mahkeme kararını çiğnedi ve ateşe körükle gitti” ise alt başlığı.

Ön sayfada şöyle yazıyor:

Yasaklayıcı Mahkeme kararına rağmen EDEK Başkanı oylamada sadece kendi destekçilerinin yer aldığı Lefkoşa kaza komitesi parodi seçimlerini gerçekleştirdi. “EDEK bu krizden daha güçlü çıkacak” dedi.

Parti içi muhalefet ve milletvekili Kostis Efstathiu gibi her iki gruba da mesafeli duran parti üyeleri, yasadışılığı legalleştirmemek amacıyla oylamada yer almadı.

Muhalifler Lefkoşa toplantısı ve seçimlerin iptal edilmesi için yeniden adalete başvuracak. Mahkemede iki üye listesinin karşılaştırılmasını talep edecekler.

*

Diğer bazı haberlerden kısaca:

*

Politis:

“Aile içi şiddet – Yasayı onayladılar ama unuttular”

Sekiz yürütme organı aile içi şiddet yasasının tam uygulamaya geçmesi doğrultusunda yapması gerekenleri yapmadı. Kadına karşı şiddetin ve genelde aile içi şiddetle mücadelede gerekli önlemler hâlâ hayata geçirilmeyi bekliyor.

*

“Pandora Papers Cumhurbaşkanı ile Lebedev arasında bağlantı kuruyor”

Pandora Papers adı altındaki yeni ortaya çıkan bilgiler Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in eski Hukuk Bürosunun ve eski ve halen görevde olan liderlerle siyasetçilerin vergi kaçırma ve kara para aklama olaylarına karıştığını ortaya koyuyor. Dünya basınının büyük ilgi gösterdiği ve öne çıkardığı Pandora Papers ünlü Rus mültimilyoner sürgün Leonid Lebedev ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis arasında ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Nikos Anastasiadis Guardian gazetesine konuşurken “Eski avukatlık şirketimin ele aldığı davalar hakkındaki herhangi bir suçlamaya cevap vermem imkânsız” dedi.

Aynı haber “Pandora Papers: Şüpheli para yollarında Anastasiadis’in eski hukuk bürosunun da adı geçiyor” başlığıyla Haravgi gazetesinde de veriliyor.

*

Haravgi gazetesinden birkaç haber başlığı daha verelim SD:

Ersin Tatar: Kıbrıs Rum devletine dönüşen Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olmayacağız – Kıbrıs Rum tarafı özel temsilci atanması konusunda anlaşmaya varılanlardan geri adım attı

*

“Pazar günü 83 yeni korona virüs vakası – Yeni ölüm yok – Pozitiflik oranı yüzde 0,19”

“25 yurttaş ve 11 mekan sahibi korona virüs protokolünü çiğnedi – İhlallerin çoğu maskesiz dolaşım ve SafePass’la ilgiliydi”

*

“Spehar gitti Steward geliyor – Güvenlik Konseyi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında bugün bilgilendiriliyor – Spehar da seleflerinin yolunu izledi”

*

“Dendias ile Hristodulidis Kıbrıs sorununu ve Türk-Yunan ilişkilerini tartışacak”

*

“Türkiye’den yeni yasadışı navtex – Fransız Nautical Geo’nun East Med boru hattıyla ilgili çalışmalarını engellemeye çalışıyorlar”

*

Ve Filelefteros:

“İstatistik Dairesininden yeni veriler: Çalışanların yarısı 1500 avrodan düşük ücret alıyor – Düşük gelirli çalışanların sayısı 2020 yılında yükseldi – Kıbrıslı çalışanların yüzde 25,7’si bin ve binin altında maaş alıyor”

*

“32 yaşındaki kadın bir yaş günü partisinden evine dönerken trafik kazası sonucunda alev alan arabasında yanarak öldü”

*

Son Güncelleme: 04 Ekim 2021 - 13:29

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand