basın özetleri 28.10.21

Alithia hariç bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin hepsinin ana haberi dün Meclisin Yasalar Komisyonunda Pandora Papers ile ilgili yapılan toplantı. Alithia gazetesi ise Maraş konusuyla ilgili bir gelişmeyi ana haber olarak veriyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi şu başlıklar altında veriliyor:

“40 Maraşlı Kıbrıslı Rum Maraş’a dönmek için başvuru yaptı – Tatar’dan kapalı bölge hakkında bomba açıklama – Kıbrıs Türk Toplumu idaresine gelişinin birinci yıldönümü vesilesiyle Tatar’dan sınır tanımayan tahrikler – BM’den eşit egemenliği tanıyan karar istiyor – “AB içinde iki devletin var olmasına olanak var”

Şöyle yazıyor:

Ersin Tatar 40 Maraşlı Kıbrıslı Rum’un makamların askeri statüden çıkardığını açıkladığı bölgeye geri dönmek için “taşınmaz mal komisyonuna” başvurduğunu açıkladı ve “Rum tarafının baskısı olmasaydı eğer bu sayı daha yüksek olurdu” dedi. Tatar tahrikkar açıklamasının devamında Maraş’ın yavaş yavaş yerleşime açılacağını söyledi ve kapalı bölgenin açıldığı günden bu yana kendisini 250 binden fazla insanın ziyaret etmiş olduğunu belirtti. “Orada yapılan yatırımlar bölgeyi farklı bir Maraş’a döndürdü” dedi. Ersin Tatar ayrıca “AB içerisinde iki devlet olması mümkündür” diyerek BM’de eşit egemenliğin tanınması için oylama yapılmasını istedi.

*

Politis gazetesi “Lebedef ve Nikos Anastasiadis Avukatlık Bürosu üzerinde gölgeler ve olay hakkında araştırma – Hukuki katılımla Cumhurbaşkanının arkadaşının ülkeden 115 milyon avro kaçırmış olması olasılığının araştırılması istendi” başlıkları altında verilen haberde Politis şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in can dostu, Nikos Anastasiadis Hukuk Bürosunun müşterisi Leonid Lebedev Rusya’dan 115 milyon avroluk bir meblağı kaçırmak için Kıbrıs’ı kullandı. Kıbrıs Barosu Başkanı Hristos Kliridis ilgili şikayetin eski Başsavcı Kostas Kliridis’e yapıldığını söyledi.

Emniyet Müdürlüğünün Suçla Mücadele Birimi Başkan Yardımcısı Markos Nikoletis dün Meclisin Yasalar ve Kurumlar Komisyonunda konuşurken Κıbrıs’ta Rus oligarka dair araştırmaların yapıldığını söyledi ancak bu konuda daha fazla açıklama yapmadı.

Lebedev’in “altın” pasaport alma prosedürünü yürüten Nikos Anastasiadis Hukuk Bürosunun Pandora Papers ifşalarıyla ilgili cezai ve disiplin suçları işlemiş olup olmadığı araştırılacak. Lebedev 2013 Haziran ayında Cumhurbaşkanına Paris’e uçması üzere özel jet uçağını ücretsiz olarak tahsis etmişti.

*

Filelefteros gazetesi:

“Denetimlerde kara delik – Pandora Papers araştırmasında Kıbrıs Barosunu yalnız bıraktılar, diğerleri duymazdan, görmezden geliyor”

Pandora Papers ifşalarının ele alındığı dün yapılan ilk Meclis Yasalar Komisyonu toplantısında ekonomik suç işlendiğine dair vergi kaçırma, kara para aklama ve benzeri başka konularda denetim otoritelerinin yetki eksikliği olduğu ortaya kondu. Tüm yetkili kurumların sunduğu bilgilerden, şu anda, bu konuda mevcut olan tek araştırmanın Pandora Papers’ta adı geçen iki Hukuk bürosu hakkındaki ve Kıbrıs barosu tarafından yürütülen araştırma olduğu ortaya çıkıyor. İki hukuk Bürosundan bir tanesi “Nikos Anastasiadis ve Ortakları”, diğeriyse “Dimitrios Dimitriadis”. Baro Başkanı Hristos Kliridis Nikos Anastasiadis Hukuk Bürosu hakkındaki araştırmanın halen devam ettiğini, Dimitrios Dimitriadis Hukuk Bürosu hakkındaki araştırmanın ise tamamlandığını söyledi. Hukuk Dairesi temsilcisi ise Baronun araştırmasının raporunu bekleyeceğini belirterek Hukuk Dairesinin harekete geçmesi için bilgi ve verilere gereksinim olduğunu kaydetti. Baro Başkanının Lebedev hakkında ülkesinden 115 milyon avro kaçırmak amacıyla Kıbrıs’ı kullanmış olabileceği şikâyeti üzerine Hukuk dairesinde dosya açılmış olduğuna dair bilgiler konusunda kendisine sorulan soruya cevap verirken, Hukuk Dairesi temsilcisi, konudan haberdar olmadığını, araştıracağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Meclisin Yasalar Komisyonu Başkanına bir sonraki toplantıda yer almak niyetinde olduğunu bildirdi.

*

Haravgi gazetesi:

“Denetim Otoriteleri Pandora Papers’la ilgili hiçbir şey görmediler, duymadılar, konuşmadılar – Kıbrıs Barosu dışında Cumhuriyet’in hiçbir kurumu araştırma yürütmüyor” başlıkları altında verilen haberde şu noktalara dikkat çekiliyor:

Anastasiadis’in can dostu hakkındaki şikâyetleri içeren dosyayı sakladılar. Cumhurbaşkanlığı ofisi temsilcisi tahrikkârdı.

Başsavcılık ve Yolsuzlukla Mücadele Birimi MOKAS temsilcileri “Bilmiyorum, hatırlamıyorum” dedi.

115 milyon avro kaçırmak için Kıbrıs’ı kullandığına dair şikayetler. Anastasiadis’in, Hukuk Bürosuyla ilişkisi nedir?

Haberden bazı alıntılar:

Dün Meclisin Yasalar Komisyonu toplantısında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ve «can dostu” eski senatör, Nikos Anastasiadis ve Ortakları Hukuk Bürosu’nun müşterisi olarak Pandora Papers’ta adı geçen Leonid Lebedev’i yakan bilgiler gün ışığına çıktı. Baro Başkanı Hristos Kliridis Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının şüpheli Rus oligark hakkında Pandora Papers’tan çok daha önce bilgi sahibi olduğunu söyledi. Hristos Kliridis Başsavcılığın elinde uzun aylardan beri Lebedev hakkında ağır suçlamalar içeren bir dosyanın bulunduğunu açıkladı.

Baronun yanısıra Polis teşkilatı temsilcisi üçüncü bir ülke tarafından Leonid Lebedev hakkındaki araştırmaya katılma talebi geldiğini söyledi. Vergi Dairesi temsilcisi Rus oligark hakkında Dairesinin elinde bilgiler olduğunu belirtmekle birlikte Pandora Papers konusu patlamadan önce bu bilgilerin neden araştırılmadığını açıklamadı.

Yeni ifşaatların şok etkisi yaptığı Yasalar Komisyonu üyeleri Başsavcılığa ve Yolsuzlukla Mücadele Birimi MOKAS temsilcilerinden bu konularda açıklama yapmasını isteyince her ikisi de “bilmiyorum, hatırlamıyorum” dedi.

Bu arada Baro başkanı Hristos Kliridis Pandora Papers’ın yayınlanmasından sonra Baronun Nikos Anastasiadis ve Ortakları Hukuk Bürosu hakkında araştırma başlattığını açıkladı. Panama’dan ve 2015’te Pandora Papers’a dayanarak şikayette bulunan şirketten ilgili bilgilerin istendiğini söyledi. Kliridis Nikos Anastasiadis Hukuk Bürosunun Baro ile işbirliği yaptığı takdirde 15 gün içinde araştırmanın tamamlanabileceğini ve ilgili raporun hazırlanabileceğini belirti.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı ile Meclisin Yasalar Komisyonu arasında Pandora Papers toplantısıyla ilgili olarak gerginlik yaşandı. Cumhurbaşkanlığı son ana kadar toplantının iptal edilmesi için çaba harcadı. Ardından ise Cumhurbaşkanı toplantıda adı karıştığı takdirde yazılı olarak cevap vereceğini bildirdi.

*

Alithia gazetesinde ilgili haber “Mecliste bir şov daha – Pandora Papers Yasalar Komisyonunda – AKEL milletvekilleri bir kez daha popülizm yapma fırsatı buldu” başlıkları altında veriliyor. Şöyle yazıyor:

AKEL milletvekilleri Pandora Papers konusunun tartışılması olayından parti çıkarlarına hizmet edebileceklerini umarak dün bir kez daha Meclis’te popülizm gösterisi yaptı. Yasalar Komisyonunda tartışılması üzere kaydedilen konu daha genel karakterli olduğu halde AKEL milletvekilleri tartışmayı Nikos Anastasiadis’in şahsına odaklandırdı. Baro Başkanı Hristos Kliridis iki hukuk bürosunun araştırıldığını söyledi. Bu arada Kıbrıs İmtiyazlı Muhasebeciler Birliği tarafından da iki üyesi hakkında araştırma yürütüldüğü açıklandı.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

Kıbrıs Adalet sisteminin tarihinde ilk kez bir mahkeme bullying içeren olaylar nedeniyle yargılananların suçlu olduğuna karar verdi. Gençlerin yer aldığı ve trajediyle sona eren bir yaş günü partisinde 14 yaşındaki Panayotis’in alkol komasına girerek hayatını kaybetmesiyle ilgili davada suçlanan 4 gençten üçü suçlu bulundu. Davalılar düşüncesiz ve tehlikeli davranış biçimleri nedeniyle bir kişinin ölümüne neden olmaktan yargılanıyordu. Davalıların ikisi 18, ikisi de 17 yaşında. 18 yaşındaki zanlılardan bir tanesi suçsuz bulundu. Bullying suçunu içeren bir yasa henüz bulunmadığı için üç genç ihmal suretiyle adam öldürmekten yargılandı. İlgili ceza kararı bir sonraki duruşmaya ertelendi. Bu arada gençlerin suçu işlediği tarihte 18 yaş altında olmasını mahkeme ceza kararı verirken hafifletici neden olarak göz önünde bulundurulması bekleniyor.

*

Haravgi gazetesinden bir haber:

“Karpaz Yarımadası askeri amaçlarla kullanılmamalıdır – K/Rum ve K/Türk partileri Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi perspektifinin altını oyan eylemler nedeniyle endişeli”

Çarşamba günü Dayanışma Evi’nde bir araya gelen K/Rum ve K/Türk parti temsilcileri Karpaz yarımadasının bir askeri bölge olarak değil tamamen çevresel ve kültürel amaçlarla kullanılması gerektiği kanaatine vardılar. Parti buluşmalarının, himayesi altında gerçekleştiği Slovakya Büyükelçiliği tarafından yapılan ortak açıklamada parti temsilcilerinin “Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin altını oyan açıklama ve eylemler hakkında endişe duyduklarını belirttiği” kaydedildi. Ayrıca “Mevcut negatif politik ortam ve yeniden birleşme ile Kıbrıs sorununun federal ve demokratik çözümü amacıyla müzakerelerin yeniden başlamasına dair iki lider arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle hayal kırıklıklarını ifade ettikleri” belirtildi. Açıklamaya göre “K/Rum ve K/Türk parti temsilcileri “Karpaz yarımadasının, Kıbrıs’ın ekolojik bakımdan hassas tüm diğer bölgeleri gibi, askeri amaçlarla değil çevresel ve kültürel amaçlarla kullanılması gerektiği” sonucuna vardılar.

K/Türk ve K/Rum parti lider ve temsilcilerinin bir sonraki buluşması 1 Aralık’ta gerçekleşecek.

*

Yine Haravgi’den pandemi verilerine dair bir haber:

“Bir ölüm ve 200 yeni vaka”

Dün Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı Covid-19 nedenli bir ölüm ve 200 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı. Bu rakamlar sonucunda toplam can kaybı sayısı 571’e, vaka sayısıysa 123.908’e yükseldi. Şu anda hastanede tedavi gören 56 kişiden 18’inin durumu kritik. Hastaların yüzde 55.34’ü aşılı değil. Sağlık Bakanlığının verdiği bilgilere göre 3 post-Covid hastasında virüs artık etkisiz olduğu ve başkasına bulaştıramayacak olmalarına rağmen sağlık durumları kritik olmaya ve entübe durumda tedavi almaya devam ediyor.

Filelefteros gazetesinde yer alan yine pandemiyle ilgili bir haberde ise Genel hapishanedeki koronavirüs vakaları nedeniyle mahkeme duruşmalarının ertelendiği yazıyor. Habere göre virüsün önlenmesi amacıyla hapishanenin bazı bölümleri kapatıldı.

Son Güncelleme: 28 Ekim 2021 - 13:04

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand