basın özetleri 27.10.21

Alithia gazetesinin ana haberi EDEK partisinde hüküm süren iç çatışmaya ayrılmış. “Marinos Sizopulos’tan ilginç yasa önerisi” manşeti altında verilen haberin alt başlıkları haberin içeriğini de özetliyor:

“EDEK Başkanı partilerin tüzüğünde öngörülen parti organları kararlarının mahkeme kontrolüne tabi olmamasını istedi – Sizopulos yasa önerisini, Mahkemenin partinin seçim prosedürünün askıya alınmasına dair kararından sonra Meclise sundu – Konu gelecek Çarşamba günü Meclisin yasa komisyonunda tartışılacak – Partiler yasa önerisini olumsuz karşıladı, kabul edildiği takdirde tepkilere yol açacağının farkındalar”

Ön sayfadaki haberde şöyle yazıyor:

Parti kararları mahkeme kontrolüne tabi tutulmamasın. EDEK Başkanı Marinos Sizopulos bu şaşırtıcı yasa önerisini Meclise sunarak onaylanmasını istedi. Söz konusu talep uzunca bir süredir partiyi perişan eden iç savaşın bir sonucu. Somut olarak önerinin hedefi Marinos Sizopulos’un da gerekçelendirme raporunda belirttiği gibi “parti tüzüğü öngörülerine uygun olarak parti organlarında alınan kararların Mahkeme kontrolüne tabi olmaması amacıyla Siyasi Partiler Yasasının değiştirilmesidir. Yasa önerisini olumsuz karşılayan diğer partilerin bunu onaylaması beklenmiyor. Onaylandığı takdirde tepkilere neden olacağı ve partileri daha da değersizleştireceği inancıyla öneriyi tahrik edici olarak nitelediler.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Drone, kamera ve baraj” manşeti ve “Artan göçmen akışının önlenmesine yönelik önlem kararları bugün alınıyor” alt başlığı altında veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

İşgal altındaki bölgeden gelen ve son zamanlarda artan göçmen akışının önlenmesi amacıyla Hükümet, Yeşil Hattın Dillirga’dan Kavo Greco’ya kadar olan kısmının gözetiminin teknolojik araçların da kullanımıyla güçlendirilmesi konusunu inceliyor.

Bu ayın ürkütücü rakamları (1800 yeni göçmen geldi) İçişleri Bakanını konu hakkında yeni önlemler üzerine çalışmaya ve bu çerçevede hazırladığı öneriyi bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısına sunmaya sevk etti. Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre üzerinde çalışılan önlemler arasında Astromerit ile Koçinotrimitya arasında gerilen tel örgülerin uzatılması da bulunuyor. Bunun yanısıra drones ve kamera kullanımı da düşünülüyor. Buna paralel olarak polis ve asker devriyeleri de artacak. Yeşil Hattın gözetlenmesi çerçevesinde yangın gözetimi amacıyla kullanılan Kıbrıs Enstitüsü Araştırma Laboratuvarının insansız hava araçlarının da bu amaçla kullanımı düşünülüyor. Sahra altı ülkelerden gelen gömenlerin artması nedeniyle ise Adalet ve Savunma Bakanlıklarının işbirliği çerçevesinde polisin çalışmaları Ulusal Muhafız Gücü takviyesiyle güçlendirilecek.

İçişleri Bakanı Nikos Nuris Yeşil Hat üzerinden özgür bölgelere gelen göçmenlere dair konuşurken gerçekten de sorunun son ayda daha büyük boyutlar edindiğinin ve Yeşil Hat ile işgal altındaki bölgeden olan akışta saptandığının altını çizdi. Bakan “Bu nedenledir ki Çarşamba günkü Bakanlar Kurulu toplantısına Yeşil Hattan kaynaklandığı apaçık olan bu sorunlarla mücadeleye dair önlemler sunacağım” dedi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi bugün de Pandora Papers ve yolsuzluklar konusunu ele alıyor. “Cumhurbaşkanlığı Pandora Belgeleri için Denetleme Otoritelerinin yanıtlarını önceden belirliyor” manşeti altında verilen haberin alt başlıkları şöyle:

Anastasiadis – Averof ikilisi ülkeyi tüm Avrupa’ya rezil etti – 8 yıldır ülkeyi yöneten Anastasiadis ile Averof’ta Kıbrıs’ın rezil olmasına dair en ufak bir duygu yok – Kıbrıs daha iyi bir yönetimi hak ediyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde büyük protesto mitingi – Pandora Papers konusu bugün Meclisin Yasa Komisyonunda. Önceden tasarlanmış kararlar

Haberden bazı alıntılar:

“Kendi çıkarlarını ülkenin çıkarlarının üstünde tuttular”

AKEL dün Nikos Anastasiadis – Averof ikilisinin ülkeyi tüm Avrupa çapında rezil ettiğini söyledi. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas Şeysel adaları ve Suudi Arabistanlının jet uçağından pasaport satış sanayiine, Nikos Anastasiadis Avukatlık Bürosundan Pandora Papers’a kadar Nikos Anastasiadis’in yönetimde bulunduğu her gün gündeme gelen skandalların ülkenin adını daha da rezil ettiğini belirtti. “Nikos Anastasiadis bu ülkeyi bu noktaya getirebildi çünkü Averof Neofitu ve DİSİ işbirlikçisi ve savunucusuydu” dedi ve “Yönetici elit kendi çıkarlarını ülkenin çıkarlarının üstünde tuttu” şeklinde ekledi.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Avrupa Parlamentosu tarafından Pandora Papers konusunda araştırma yapmaya çağrılan ilgili makamları kontrolü altında tutma girişimleri başlattı. Hatta Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos Meclis Yasalar Komisyonunda ilgili yetkililerin bugün neler söyleyeceğini dahi dünden duyurdu! “İlgili makamların ifadeleri Hükümetin AB talimatlarına tümüyle uyduğunu ve uymaya devam edeceğini ayrıntılarıyla ortaya koyacaktır” dedi. Hükümet Sözcüsü AKEL’in bu konuda yaptığı politikayı değerlendirirken “tenezzül etmiyoruz” ifadesini kullandı ve Hristofyas yönetimine karşı yaptıkları tanıdık antipropagandaya sığındı.

Alithia gazetesinde ise bu konuda şöyle yazıyor:

“AKEL’in skandalları: Mari, Dromolakşa, sözde şirketler, ekonomik çöküş… Cumhurbaşkanlığından sert cevap”

Cumhurbaşkanlığı AKEL’in önümüzdeki Cumartesi günü için programladığı miting ve Pandora Papers konusuna ilişkin açıklaması vesilesiyle AKEL’e verdiği sert cevapla Mari’deki ölümcül patlamayı, Dromolakşa skandalını, ekonomik çöküntüyü ve Hristofyas-AKEL yönetimi sırasında kamuoyunu meşgul eden daha pek çok skandala gönderme yaptı. Hükümet Sözcüsü Pelekanos “AKEL eğer Pandora Papers belgelerini okumak için gerekli olan siyasi ahlaka sahip olsaydı yaklaşık 12 milyon belgenin hiçbirinde AKEL’in Cumhurbaşkanına atfettiği suçlamalardan bir tekinden bile söz edilmediğini tespit edebilirdi” dedi. DİSİ’nin ilgili açıklamasıyla AKEL’e sert bir yanıt daha verildi. AKEL Anastasiadis’in ülkeyi dünya çapında rezil ettiğini iddia ediyor.

*

Politis gazetesi bugünkü ana haberinde Kıbrıs Türk toplumundaki siyasi gündemi konu alıyor.

“Mafyayla MİT işgal altındaki bölgede kağıt dağıtıyor” manşeti ve “Mafyacı Peker, Saner’i devre dışı etti” üst başlığıyla veriyor.

Gazete ön sayfasında şu noktalara dikkat çekiyor:

Giden Başbakan Ersin Saner’in dün rakibini kendisini siyasi açıdan yok etmek maksadıyla video görüntülerini sızdırmakla suçlayarak UBP başkan adaylığından çekildiğini açıklamasıyla İşgal altındaki bölgede siyasi istikrarsızlık yükseliyor.

“Mağusa Kaza Mahkemesi”nde konuşan şahitler ve verdikleri ifadeler Kıbrıs Türk toplumunda görülmemiş siyasi kargaşa yaratan seks skandalına Türk milli istihbarat teşkilatını da karıştırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen büyükelçilerin persona non grata ilan edilmesi kararından sonra Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı istifa etmekle tehdit etti.

Sevgili dinleyenler Mevlut Çavuşoğlu’nun istifa şantajı konusu diğer Rum gazetelerinde de yer alıyor. Başlıklarıyla kısaca bir göz atalım:

Filelefteros: Çavuşoğlu kriz nedeniyle istifa ediyordu: Deutsche Welle’nin ifşaatlarından sonra Ankara’yı öfke sardı – Erdoğan destekçileri büyükelçilerin geri adım attığından söz ediyor

Haravgi: Çavuşoğlu 10 büyükelçi yüzünden Erdoğan’ı istifayla tehdit etti

Alithia: Deutsche Welle: Erdoğan – Çavuşoğlu ilişkileri son raddeye geldi – Ankara’da DW ve Çavuşoğlu’nun istifa tehdidi nedeniyle öfke: Türkiye Almanya ilişkilerini zehirliyorsunuz

*

Diğer gazetelerden bazı haberler:

*

Haravgi:

“Avrupa Komisyonu: Altın pasaportlar konusundaki mesajlarımıza kulak asılmadı”

Avrupa Komisyonu altın pasaportlar konusuyla ilgili olarak açık eleştirilerde bulundu. Buna paralel olarak altın pasaportlarla ilgili Anastasiadis Hükümetinden aldığı yanıtların değerlendirilmekte olduğunu söyledi. Adalet konuları sözcüsü Christian Wigand “AB yurttaşlığı ve Avrupa değerleri satılık değildir” dedi.

Avrupa Komisyonu başkan Yardımcısı Margaritis Shinas ise karakteristik olarak “Eğer Kıbrıs Yatırım Programıyla ilgili telkinlerimize daha evvelinden kulak verseydi şu anda yürürlükte olan ihlal prosedürüne gelmezdik” dedi.

*

“İnşaat malzemelerinde haksız kazanç vakaları”

AKEL dünkü Ticaret Komisyonu toplantısında inşaat malzemelerinde haksız kazanç vakalarını gündeme getirdi. Yeni zamlar geliyor. İnşaat çalışmalarının maliyeti yüzde 20 arttı. Çimento ve alüminyuma 1 Ekim’den itibaren yüzde 10’luk zam gelmişti.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Kıbrıs’ta iki devlet çözümü kabul edilemez – Nikos Hristodulidis GR Diplomatic Revıew dergisine röportaj verdi”

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis GR Diplomatic Review’ya verdiği demecinde “Kıbrıs Türkiye’nin günümüzde gösterdiği tahrikkârlığa karşı ve kendiliğinden anlaşılır olana dair taleplerimizi savunmak amacıyla Yunanistan’la tam bir koordinasyon içinde çalışmaya devam edecektir” dedi. Hristodulidis “Kıbrıs sorununun çözümüne giden yolun, Güvenlik Konseyi kararlarına dayanan Birleşmiş Milletler destekli müzakere süreci olduğuna dikkat çekti. Çözüm için üzerinde anlaşmaya varılan tek temelin, Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs kararlarında tanımlandığı gibi siyasi eşitlikli, iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunu yineledi.

Dışişleri Bakanı, bu çerçevenin dışında hiçbir şeyin tartışma konusu olamayacağını açıkça belirterek, uluslararası toplum tarafından da aynı net pozisyonun benimsendiğini kaydetti.

*

“Doğum izni yasası oylanıyor”

5 Kasım Perşembe günü doğum izni yasası onaylanmak üzere Meclisin genel oturumunda oylanacak. Yasada ödemeli izin süresinin uzatılmasına dair değişiklikler konusu dün Meclisin Çalışma komisyonunda Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanı Zeta Emlianidu’nun yer aldığı toplantıda ele alındı.

Zeta Emilianidu yasa tasarısının doğum iznini 18 aydan 22 aya çıkardığını ve üçüncü çocuk durumunda da bu sürenin 26 ay olarak belirlendiğini söyledi. Emilianidu yasada yapılacak bir diğer değişikliğin doğum izninin tüm hamile kadınları, taşıyıcı anne ve evlat edinen anneleri de kapsayacağını ifade etti. Son olarak şu anda hamile olan tüm kadınların hamileliğinin 17 ve 18. Haftalarında olması koşuluyla bu yasa değişikliğinden faydalanabileceğini söyledi.

Son Güncelleme: 27 Ekim 2021 - 13:53

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand