basın özetleri

Koronavirüs gidişatı konusundaki mevcut tedirginlik, AKEL’in Cumartesi günü yapacağı yolsuzlukları protesto mitingi ve Hükümet cephesinden buna gelen tepkiler, konut sorunu ve Türkiye’nin gündemindeki Osman Kavala’nın serbest bırakılması talepleri etrafında gelişen olaylar bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ana haberler olarak seyrediyor.

*

Alithia gazetesinden başlayalım:

“AKEL ile PEO şimdi de miting ve kargaşa yaratma hazırlıkları içinde” manşetli ana haberin alt ve üst başlıkları şöyle:

Pahalılık ve Pandora Papers için – Sırf muhalefet yapmak için sistemli ve tehlikeli bir biçimde ortamı dinamitliyorlar – Hükümet Sözcüsü Pelekanos: Pandora Papers konusunu parti çıkarları için kullanmak isteyenler bir kez daha duvara toslayacak. Göstermelik şirketlerin kapatılmasına Rusya’yla ilişkiler bozulur gerekçesiyle itiraz eden AKEL’in ta kendisi.”

Şöyle yazıyor:

AKEL ile PEO küçük parti çıkarları ve planlarına hizmet maksadıyla mitingler vasıtasıyla ortamı dinamitlemeyi ve Hükümete zarar vermeyi hedefliyor. Milletvekilliği seçimleri kampanyası sırasında tanık olduğumuz sınır tanımayan sıfırlayıcı muhalefet politikası şimdi geri dönüyor. Bir yandan AKEL Avrupa Parlamentosu kararını ve bu kararda Nikos Anastasiadis’in adına atıfta bulunulmasını fırsat bilip önümüzdeki Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığına yönelik bir miting programladı. Öte yandansa PEO 12 Kasım Cumartesi günü pahalılığı protesto etmek ve tüketim ürünlerine yapılan zamlar karşısında önlem alınması talebiyle tüm kentlerde mitingler düzenleyecek. AKEL ile PEO’nun bu koordineli eylemleri besbelli ki oy toplama kaygısıyla huzursuzluk yaratmayı hedefliyor.

*

Fileleftheros gazetesinin ana haberi koronavirüse ayrılmış. “Herkes yeniden teyakkuzda” manşeti ve “Tedavi altında olan aşılanmış yaşlı kişilerin oranı yüzde 40 ile 45 civarında – Johnson & Johnson aşısı yaptırmış olanlara iki ayda üçüncü doz” alt başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Verileri yakından takip eden Sağlık Bakanlığı, Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ ve bilim insanları her olasılığa karşı hazırlıklı olmak istiyor. Hastanelerde “huzursuz bir sükûnetin varlığından” söz eden OKİPİ hastanelerin hasta sayısı yükselen kısa süreli tedavi bölümlerini ve tam aşılı yaşlı hastalar oranının artık yüzde 40 ile 45’lere varan yoğun bakım birimlerini yakından takip ediyor. Buna paralel olarak bilim kurulu başkanı “test yapma yönteminin bütünsel bir pandemik manzara edinmemize izin vermediğini” vurgulayarak “en çok risk altında olan kişilerin üçüncü doz aşısına odaklanmamız ve rapid teste tabi tutulan gruplar ile test yönteminin daha doğru bir şekilde ele alınması gerektiğine dikkat çekti. Bunu yaparken ise toplumun test yapılan kesimleri konusuna da ciddiyetle eğilinmesi gerektiğini söyledi. “Çünkü çok iyi biliyoruz ki aşı yaptırmış olan kişiler nadiren test yaptırıyor, çoğunluğu ise hiç yaptırmıyor” dedi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas J&J aşısı yaptırmış olan kişilere iki ay geçtikten sonra üçüncü doz yapılmasıyla ilgili önerisini yarın yapılacak olan kabine toplantısına götürmeye hazırlanıyor. Bu arada dün yapılan test sonuçlarında iki vaka ile Delta+ mutantının da Kıbrıs’a geldiği tespit edildi.

Üçüncü doz aşı uygulamasıyla ilgili veriler ise endişelendirici olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığının dağlık bölgelere giden iki mobil aşı birimi sadece 65 kişiye üçüncü doz, 12 kişiye birinci doz, 2 kişiye de ikinci doz aşı yapabildi.

Dün iki ölüm vakası ile toplam 60.998 test sonucunda 189 yeni vaka kaydedildi. Hastaneden tedavi gören 59 hastadan 20 tanesinin durumu ciddi. Son Covid kurbanları 82 ve 49 yaşındaki iki erkekti.

*

Haravgi gazetesi:

Haravgi gazetesi konut sorununu ele alıyor bugünkü ana haberinde. Haber “Konut sahibi olmak küçük bir kesimin ayrıcalığı olamaz” manşeti ve “AKEL’den konut pahalılığına karşı öneriler - Konut edinme projelerindeki sosyo-ekonomik kriterler genişletilmelidir” alt başlıklarıyla veriliyor.

Haberden bazı alıntılar:

AKEL inşaat malzemelerine gelen zamlar nedeniyle özellikle gençler arasında son aylarda görülen konut edinme sorunlarına karşı bir öneri paketi sundu.

AKEL politbüro üyesi Haris Polikarpu “konut edinme bir yatırımcı ayrıcalığı değil toplumun hakkıdır” dedi ve Hükümeti konut politikasını yeniden gözden geçirmeye davet etti.

AKEL’in önerilerinden bazıları şöyle:

Konut politikası programlarında uygulanan sosyo-ekonomik kriterlerin, toplumun daha geniş kesimlerinin bunlardan faydalanabilmesi için genişletilmesi.

Günümüz verilerine uygun olacak biçimde sübvansiyon tutarlarının yeniden düzenlenmesi. Toplu konut politikasının genişletilmesi ve devlet ile yerel yönetim toplu konut programlarına ağırlık verilmesi. Bu konutların sosyo-ekonomik kriterler bazında ucuz kiralarla halkakiralanması veya kira-alım programlarıyla tahsis edilmesi.

*

Politis gazetesi ana haberini Osman Kavala ve serbest bırakılması talepleriyle ilgili Türkiye’deki gelişmelere ayırıyor. Habere bir göz atalım:

“Osman Kavala konusunda şaraplarına su kattılar – Erdoğan’ın büyükelçilerini ülkeden kovması tehdidi karşısında 5 ülke geri adım attı”

Türk medyasından yapılan yayınlara göre ABD, Kanada, Norveç, İsveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri yaptıkları bir açıklamayla Viyana Antlaşmasının Diplomatik ilişkilerle ilgili 41 maddesine uyum sağlayacaklarını bildirdi.

Türk lirası yeni düşüş rekoru kırdı. Alışılmışın dışındaki para politikası ve sürekli artan enflasyon Ankara’nın Batı’yla ilişkileri ve Erdoğan’ın tehditleriyle ilişkilendiriliyor.

Avrupa parlamentosunun Dış İlişkiler Komisyonu “bu önlemleri sadece dikkatleri içteki ve dıştaki reel yakıcı sorunlardan başka yöne çekme gayreti olarak algılayabiliriz” şeklinde görüş belirtti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Politis’ten bir haber:

“Artan vaka sayısı alarm zili çalıyor”

Sağlık Bakanlığı İlaç Servisi Müdürü Elena Panayotopulu başka Covid aşılarının ve pandemi tedavisinde yeni yaklaşımların da ruhsat almasının an meselesi olduğunu açıkladı. Kıbrıs’ın ilgili doğrudan tedarik süreçlerinde yer aldığını söyleyen Panayotopulu yeni aşı ve ilaçlara ruhsat verilir verilmez alımların yapılacağını bildirdi.

Bu arada AB Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kiryakidu son haftalarda başta aşılananlar oranının düşük olduğu ülkeler olmak üzere tüm Avrupa çapında artış gösteren yeni vakaların kaygı verici olduğunu açıkladı. Karakteristik olarak “pandemi henüz bitmemiştir” diyen Kiryakidu aşılananlar oranının düşük olduğu ülkeleri destekleme gereksinimi olduğunu söyledi. AB 18 yaş üstü nüfusunun yüzde yetmiş altısının aşılanmış olduğu bir sırada Avrupa Komiseri Kiryakidu AB’nin 2022’nin sonuna kadar üçüncü doz aşıya yetecek sayıda aşıyı tedarik etmiş olduğunu bildirdi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinde yer alan bir diğer haberse EDEK’te süregelen iç çatışmalar. Alithia gazetesinden aktaralım:

“EDEK’te sonuna kadar iç savaş – Sizopulos’a parti yetkililerinden yaylım ateşi”

Partinin olağanüstü kongresinde ve parti Başkanı Marinos Sizopulos’un bazı parti yetkililerine karşı yönelttiği parti karşıtı davranış biçimi ve partinin simasını değiştirmeye çalışan kripto-anancılık suçlamalarıyla saldırmasından sonra EDEK’teki iç savaş yeni bir seviyeye ulaştı. Dün kendisine kriptoanancı olarak kimlerden söz ettiği sorulan Sizopulos parti eski genel başkanı Yannakis Omiru’yu ve EDEK eski Avrupa parlamenteri Dimitris Papadakis’i kastettiğini söyledi. Her ikisi de sert tonda Sizopulos’a cevap verirken Yorgos Varnavas da Sizopulos’a saldırdı. Kongrede görevi elinden alınan parti merkez komitesi sekreteri Mihalis Terepeis ise görevinden vazgeçmeyeceğini açıkladı ve Marinos Sizopulos’a eski Avrupa Parlamenteri Papadakis’in tüzüğe aykırı bir biçimde partiden atılmasına dair delil niteliğindeki belgeleri yok etmek gibi ağır suçlamalarda bulundu.

*

Dün trafik kameralarının ilk günüydü.

Bugünkü Alithia gazetesi dün birkaç saat içinde 490 ihlalin yapıldığının kaydedildiğini yazıyor. Habere göre ilgili trafik kurallarını çiğneme cezaları 1 Ocak tarihinden itibaren kesilmeye başlanacak o zamana kadar ise sadece ihtarlar verilecek.

Filelefteros’un ilgili haberi ise “Kameraların gelmesi 15 yıl aldı – İlk günaydınla birlikte yığınla ihlal saptandı” başlığıyla veriyor. “İlk trafik kamerası sisteminin üzerinden 15 yıl geçtikten sonra dün sabah saat 04:00’te 8 trafik kamerası devreye girdi. Dördü sabit dördü ise mobil olan 8 kamera sabah saat 11:30’a kadar yaklaşık 500 sürücünün beyaz çizgiyi ihlal etmek, aşırı hız yapmak ve kırmızı ışıkta geçmek gibi suçlar kaydetti” diye yazıyor.

*

Haravgi gazetesinden bir haber:

“Larnaka’nın Ay Yannis semtinden uyuşturucu patlaması”

Bölge sakinleri uyuşturucu satışı ve kullanımında yoğun bir hareketlilik görüldüğüne dair şikâyetlerde bulundu. Haravgi gazetesine ulaşan bilgilere göre Ay Yannis semti sakinleri gün be gün durumun kötüleştiğine dair şikayetlerde bulunarak makamları gerekli önlemleri almaya çağırdı. Şikâyetlere göre semtin belirli noktalarında yaygın uyuşturucu satışı yapılıyor ve uyuşturucu kullanan gençler suç oranının artmasıyla ilişkilendiriliyor. Gençlerin bu durum nedeniyle karşı karşıya olduğu tehlikelere de dikkat çekildi.

Son Güncelleme: 26 Ekim 2021 - 15:19

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand