Basın Özetleri 21.10.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Kabus okullarda hortladı

“Bulaşma zincirleri konusunda endişe”, “Sadece %13'ü üçüncü doz aşıyı oldu” alt başlıklı haberde, üçüncü doz koronavirüs aşısını olma hakkı olan 60 yaş ve üstü vatandaşların yalnızca %13'ü üçüncü doz aşılarını olduğu belirtilirken, Aşı Portalı üzerinden günlük birkaç yüz yeni randevu yapılmasının ise hiç iyimser mesajlar vermediği aktarıldı. Haberin detayında, ilk iki doz aşısını olmuş 60 yaş ve üstü 184,912 kişiden, geçtiğimiz Salı gününe kadar sadece 24,940'ının üçüncü doz aşılarını olduğu vurgulanırken, Yoğun Bakım Üniteleri’ndeki aşılı kişilerin oranının son iki hafta içinde yavaş ama kademeli bir artış gösterdiği ve geçtiğimiz Salı günü hastaneye kaldırılan 12 koronavirüs hastasından 5'inin 67 - 82 yaşları arasında tam aşılı kişiler olduğu hatırlatıldı. Haberde ayrıca, bilim insanlarının endişeli olduğu ve önlemlere uyulması gereğini yineleyerek, tek başına aşılamanın mutlak bir koruma sağlamadığı uyarısında bulunduğu ifade edildi. Haberde ek olarak, öğrenciler ve öğretmenler arasında vaka zincirleri kaydedilmeye başlandığı, bu nedenle Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları’nın durumu kontrol altına almak için çalıştığı, önceki günlerde artan vakalar nedeniyle dün iki bakanlığın kararıyla ikinci bir okulun daha kapatıldığı aktarıldı. Öte yandan, okulların kapatılmasıyla ilgili olarak yetkilileri arasında farklı görüşlerin olduğu; bir tarafın okulların kapatılması yönünde hareket ederken, bir diğer tarafın ise özellikle yayılmaların okulda olmadığı durumlarda kapatma yönünde karar alınmamasını istediği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Azeri işgal altındaki bölgede tabanca ve telefon saklamış

“Τesadüfen karşılaşan bir Kıbrıslı Rum polise teslim etti” üst başlığıyla verilen haberde, Lefkoşa'da İsraillilere yönelik suç eylemleri planladığı şüphesiyle gözaltına alınan 38 yaşındaki Azeri'nin iddiaları çürütülmeye başladığı aktarıldı. Haberin detayında, Polis müfettişlerinin elinde, Azeri'nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan topraklarda kaldığı otelde sakladığı ve Azeri ile aynı otelde kalan bir Kıbrıslı Rum’un gazete aracılığı ile polise teslim ettiği; Glock marka 9 mm tabanca, mermiler ve cep telefonu olduğu ve bunların olayla ilgili soruşturma için çok ciddi delil olabilecek eşyalar olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Kıbrıslı Rum’un, nesneleri bulduktan sonra gazete ile temasa geçtiği ve ilgili eşyaların polis yetkililerine teslim edilebilmesi için arabuluculuk yapılmasını talep ettiği belirtilirken, ilgili Kıbrıslı Rum’un, Azeri'nin otelin çatı penceresindeki klima mekanizmaları arasında bazı şeyler sakladığını gördüğü ancak ilk aşamada bunu göz ardı ettiği, Azeri'nin planlı suçtan tutuklandığını öğrenmesinin ardından ise bir naylon torba içinde silah, cep telefonu ve mermileri bulduğu belirtildi. Kıbrıslı Rum’un eşyaları bulduktan sonra ne yapacağını bilemediği, daha sonrasında gazete ile iletişime geçerek, polise teslim edilmeleri için arabuluculuk talep etmeye karar verdiği, gerekli temasların ardından dün gece Polis Kriminal Şube’den iki müfettişin eşyaları teslim aldığı vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Bu şekilde 284 milyon € toplayacağız

“Adalet Bakanı başkanlığında yapılan toplantıda alınacak acil eylemler kararlaştırıldı” üst başlıklı haberde; Adalet Bakanı Stefi Drakou'nun başkanlığında, Emniyet Müdürü ve diğer yetkililerin katılımıyla Salı günü yapılan toplantıda, ödenmeyen ceza borçlarının infazının hızlandırılmasına ve şu anda 284 milyon € tutarında olan borçların azaltılmasına yönelik tedbirler alınmasına karar verildiği vurgulandı. Haberin detayında, sorunun acil ama aynı zamanda uzun vadeli eylemlerle çözülebileceği aktarılırken, toplantıda kararlaştırılan ve uygulanan en temel acil eylemin, konu ile özel olarak ilgilenecek ve her 15 günde bir ilerleme raporu ile sorunların çözümü için öneriler sunacak kıdemli bir polis memurunun Proje Yöneticisi olarak atanması olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, ödenmeyen cezaların hangilerinin ödenebilecek, hangilerinin ise tahsil edilemeyecek durumda olduğunun tespit edilmesine ve borçların icrasıyla ilgilenen hizmetlerin de güçlendirilmesine karar verildiği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Makarios'da pnömonili dört çocuk

“Zorlu kış” alt başlığıyla verilen haberde; Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı, Makareios Hastanesi'nde zatürree olan dört çocuğun tedavi edildiğini söylediği belirtildi. Haberin detayında, bir radyo programına konuk olan Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Maria Koliou’nun çocukların Makareio Hastanesi'nde pnömokok tedavisi gördüğünü ve bunların anaokul yaşında çocuklar olduğunu belirterek, grip aşısı yaptırmanın bu yaş grubu için ne kadar önemli olduğunu vurguladığı kaydedildi. Koliou ayrıca, , pnömokok gibi nazal virüslerin nazal hücrelere nüfuz etmesinin ardından kan dolaşımına girdiği ve ardından agresif enfeksiyonlar geliştirmesini kolaylaştırdıklarını açıkladığı belirtildi. Haberde ek olarak, Makarios Hastanesi Pediatri Abraham Elias’ın, Kıbrıs'ta son günlerde zatürre ve bronşiolit vakalarında yaşanan artışa dikka çektiği ve esas olarak bebekler ve çocukları etkileyen respiratuar sinsityal virüs (RSV) gibi mevsimsel enfeksiyonların sonuçlarıyla ilgili endişelerini ifade ettiği aktarıldı.

  • Elektrikte KDV'nin %9'a düşürülmesini talep ediliyor

“Onlarca hane ve işyerini rahatlatacak” alt başlıklı haberde; geçici olmayan ve yoğun şekilde devam edecek gibi görünen artış dalgasının hükümet edenler dışında herkesi endişelendirdiği belirtildi. Haberin detayında, AKEL Genel Sekreteri Stafanos Stefanou’nun, Polemidia'daki pazarı ziyaret ettiği, üreticiler ve tüketicilerin endişelerini konuşma ve dinleme fırsatı bulduğu Limasol'daki gezisi sırasında yaptığı açıklamada, hükümetin sıradan insanların sorunlarını ve endişelerini paylaşmadığına dikkat çektiği ve hükümete ofislerinden çıkarak, dolgun maaşlarını bırakarak insanların nasıl geçindiğini görme çağrısı yaptığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 03 Kasım 2021 - 10:34

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand