Basın Özetleri 19.10.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Kararlarla ilgili belge

“Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Türkiye'ye karşı alınacak tedbirler belgesi hazırlamaya karar verdi” alt başlıklı haberde, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik provokasyonlarının tolerans sınırları aşmış olduğu ve Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın dün gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'ye karşı alınacal tedbirlerle ilgili bir belge hazırlamaya karar verdiği aktarıldı. Haberin detayında, Türkiye ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki tutumu hakkındaki tartışmayı bizzat Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başlattığı belirtilirken, Borrell’in konuşmasında, 27 Temmuz'da Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın Türkiye'den istediklerini net bir şekilde açıkladıklarını hatırlatarak, bunun da "eylemlerini tam tersine çevirmesi" olduğunu vurgulandığı belirtildi. Haberde ayrıca, Josep Borrell’in 27 Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı’na hitaben yaptığı konuşmanın sonunda Türkiye'nin davranışlarına tepki verme seçeneklerine ilişkin bir belge hazırlamalarının istenmesi gerektiğini söylediği ve "Türkiye’nin tutumunun devam etmesi ve geri adım atmaması durumunda" kararların bir sonraki Dış İlişkiler Konseyi toplantısında sunulmasını talep ettiği aktarıldı. Haberde son olarak, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis’in, dün gerçekleşen Dış İlişkiler Konseyi toplantısında "diğer tüm seçeneklerin denendiğini ve Türkiye'nin bu bunları anlamayarak zayıflığımız olarak yorumladığını" vurguladığı ifade edildi.

  • 2019'dan beri elimizde tuttuğumuz uçak serbest bırakıldı

“Libya'ya olası silah sevkiyatını araştıran FBI uzmanları adadan ayrıldı” alt başlıklı haberde, Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi tarafından Libya'ya silah sevkiyatına karışma olasılığı nedeniyle Baf Havaalanı’nda tutulan şüpheli uçağın, geçtiğimiz hafta gönderilen FBI uzmanları tarafından kapsamlı bir incelemenin ardından serbest bırakıldığı belirtildi. Haberin detayında, Emniyet Müdürü Stelios Papatheodorou’nun, Hukuk Dairesi'nden konuyla ilgili rehberlik talebinde bulunduğu, Hukuk Dairesi’nin ise soruşturmaların tamamlanması ve bilirkişilerin tutukluluğun devamını talep etmemesi durumunda tutukluluk halinin devam etmesine gerek olmadığı bildirildiği vurgulandı. Bu gelişmenin ardından, Birleşmiş Milletler'in talebi üzerine yaklaşık 1 ay önce başlayan 24 saatlik polis korumasına dün son verildiği ve ilgili uçağın serbest bırakıldığı ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • 91 bin kişinin 284 milyon € borcu var

“Tahsil edilmeyenlerle ilgili rapor”, “Politikacılar, işadamları ve polisler ödemiyor” üst başlıklarıyla verilen haberde, Denetim Ofisi’nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nde uygulanmayan para cezalarıyla ilgili özel bir rapor yayınladığı belirtildi. Haberin detayında, Denetim Ofisi’nin hazırlamış olduğu rapordaki durumun siyasetçi ve eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Andreas Pitsillidis’in durumunun açıkça "ortaya koyduğu" vurgulanırken, rapora göre Pitsillidis borcunu ödeyebilecek durumda olmasına ve 2020 yılında 40.000 €’yu aşan bir gelire sahip olmasını rağmen, son 5 yılda mahkeme kararlarını takiben devlete yaklaşık 4.500 € borçlu olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, dün yayınlanan raporda, devletin mahkeme kararları sonrası vatandaşlardan almakla yükümlü olduğu cezaları tahsil edememesinin incelendiği ve çok sayıda icra edilmemiş emri olan gerçek ve tüzel kişilerin davalarına da atıfta bulunulduğu belirtildi. Bunların arasında, 2015 ile 2020 yılları arasında toplam 6.206 € tutarında sekiz para cezası bulunan teşhir edilmiş siyasi bir kişinin de bulunduğu aktarılırken, raporda kamuya mal olmuş bu şahsiyetlerin yerinin tespit edilemediğine dair herhangi bir iddianın ise kabul edilemeyeceği sonucuna varıldığı vurgulandı.

  • Bir skandala dönüşüyor

“Askeri Hastane’nin yeni bölümü” üst başlığıyla verilen haberde, Lefkoşa'daki Seferi Askeri Hastanesi 2015 yılından bu yana kullanılmazken, 2016'dan bu yana hastaneye 1,7 milyon € maliyetle, diğerlerinin yanı sıra iki ameliyathane, uyanma (derlenme) odası, yatakhane, hasta hazırlık odası vb. inşa edildiği aktarıldı. Haberin detayında, Savunma Bakanlığı’nın 6 yıldır bu skandalın sınırlarına ulaşma konusuna çözüm bulmak için uğraştığı belirtilirken, milletvekillerinin dün yapılan 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Savunma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bilgi istediği ancak ne Savunma Bakanı’nın ne de Daire Müdürü’nün kendilerine 1 yıl önce Sayıştay'a verdikleri rapor dışında birşey söyleyemediği belirtildi. Haberde ayrıca, Askeri Hastane’nin kullanımı için Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü ile istişareler yapıldığı aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Gelişimde öncü

“Euro bölgesindeki en büyük ekonomik büyümelerden biri” üst başlıklı haberde; Kıbrıs ekonomisinin 2021 yılında Euro bölgesi ülkelerinden önemli ölçüde daha yüksek, Avrupa Birliği üyesi devletler arasında ise en yüksek büyüme oranlarından birine sahip olduğu belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs ekonomisinin 2021 yılını %5,5’lik bir büyüme ile kapatmasının beklendiği, bu durumun ise 2020 yılında yaşanan %5,1'lik ekonomik daralmanın geride bırakıldığı ve ekonomik bir toparlanma yaşadığını kanıtladığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in dün Meclis'te yaptığı konuşmada Kıbrıs'ın büyüme oranının, %4,8 olarak tahmin edilen Euro bölgesinin büyüme oranından %0,8 ile %1 daha yüksek olacağını söylediği, buna ek olarak asgari ücretin belirlenmesi, işsizliğin azaltılması, yatırım programının sona erdirilmesi ve kontrol ettikleri riskler ile Genel Sağlık Sistemi gibi birçok konuya değindiği aktarıldı.

  • Araştırmalar 1 yıl sonra sona geliyor

“Al Jazeera videosu” üst başlıklı haberde; yasadışı vatandaşlıklarla ilgili yayınlanan videoyla konusundaki Al Jazeera davasında polis soruşturmasının sonuna yaklaşıldığı ve dosyanın yakın zaman içerisinde mahkemeye verilmesinin beklendiği belirtildi. Haberin detayında, Al Jazeera davasına konu olan videonun Ekim 2020'de iki Al Jazeera gazetecisi tarafından yasadışı vatandaşlıklarla ilgili yapılan bir toplantıyı gizli kameralar yardımıyla yaptıkları kayıtları olduğu ve davaya dahil olan başlıca tarafların, eski Meclis Başkanı Dimitris Sillouris, işadamının ve eski milletvekili Hristakis Ciovanis ve avukat Andreas Pittacis olduğu hatırlatıldı. Haberde ayrıca, Al Jazeera davasında sona yaklaşıldığını Başsavcı Yorgos Savvidis’in yakın zamanda bir gazeteciye verdiği demeçte söylediği belirtti.


Haravgi Gazetesi

  • Hükümet pahalılığı görmezden geliyor

“Hükümetin sorumluluğu tahıl krizine hassasiyetle müdahale etmek” alt başlığıyla verilen haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve DİSİ Başkanı Averof Neofitiou’nun yüksek akaryakıt fiyatlarıyla ilgili bir sorun görmediği ve temel tüketim maddelerinde tavan fiyat belirleme konusunda isteksiz olduğu belirtildi. Haberin detayında, tarım örgütlerinin tahıl piyasasındaki kötü durumla ilgili olarak DİSİ hükümetinin ciddi sorumlulukları olduğunu görüşünü dile getirirken, Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in ise ısrarla hükümetin, Tahıl Komitesi'nin kapatılması konusunda hatalı olduğunu kabul etmediği vurgulandı.

  • Gayrimenkul sektöründe artan belirsizlik

“Bankalar ve yatırım fonlarının toplu satışlarının fiyatlar üzerindeki etkisinden korkuluyor” alt başlıklı haberde; Merkez Bankası tarafından dün kamuoyuna açıklanan rapora yer verilirken, 2021 yılının ikinci çeyreğinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışlarında yaşanan yavaşlama nedeniyle konut fiyatlarında hafif düşüş ve apartman fiyatlarında artış yaşandığı aktarıldı. Haberin detayında, Merkez Bankası’nın gayrimenkul sektöründe artan belirsizlik ve bankalar ile yatırım fonları tarafından yapılması muhtemel toplu satışların fiyatlara olası etkisi konusunda endişeli olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, TÜFE fiyatlarında, 2021'in ilk çeyreğindeki %0,5'e kıyasla üç ayda %0,3'lük bir artış kaydedilirken, yıllık bazda ise bir önceki çeyrekteki %0,9'a kıyasla %0,2'lik bir artış kaydedildiği belirtildi.

Son Güncelleme: 19 Ekim 2021 - 16:19

Son Haberler

05 Aralık
Papa Lesvos'daki Mülteci ve Göçmenleri Kabul ve Tespit Merkezi'ni ziyaret etti.
14:35
Stefanou: Kıbrıs'ın bölünmesine izin vermemek görevimiz
14:34
Kayıp 2 Rus kadının ölü bulundu
14:32
Hastanelerde yeni önlemler bugünden itibaren yürürlüğe giriyor
11:36
Dün 2 can kaybı ve 428 yeni vaka kaydedildi
11:35
04 Aralık
Okullarda yeni önlemler yolda
14:02
Stefanou: Hükümet Papa Francis'in mesajlarını dikkate almalı
14:01
Nouris: Papa'nın ziyareti son derece anlamlı
14:01
Vonyatis: Vakalarda artan eğilim devam ediyor
14:00
EDEK: Ankara'nın gerçek niyetleri kanıtlandı
13:59
Dün 1 can kaybı ve 594 yeni vaka kaydedildi
10:33
ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs MEB'i hakkında Türkiye'ye açık bir mesaj gönderdi
10:32
Tüm haberler

Video on Demand