Basın Özetleri 18.10.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Tapu Dairesi’ndeki çile

“Bir davanın incelenmesi süreci 9 yıldan 18 yıla kadar sürüyor”, “43 bin’i sürüncemede kaldı” alt başlıklarıyla verilen haberde, Tapu ve Kadastro Dairesi’ndeki durumun trajik olduğu ve vatandaşların bir dava için yıllarca süründüğü belirtilirken, Meclis İç Denetim Komitesi’nin araştırmasındaki bulguların da durumu açıkça yansıttığı ve konunun Meclis Kurumlar Komitesi'ne bildirildiği vurgulandı. Haberin detayında, İç Denetim Müfettişi’nin Maliye ve İçişleri Bakanlıkları’na ile Tapu ve Kadastro Dairesi’ne bildirdiği raporunda, dairede hakim olan karmaşık prosedürlere ve daire raflarında yığılmış çok sayıda davanın olduğuna değinildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, dairede 31 Aralık 2019 tarihinde 42.590 adet olmak üzere çok sayıda derdest davanın olduğu ve 2019 yılının ilk 10 ayında Lefkoşa Bölge Ofisi tarafından tamamlanan davaların %47,5'inin, 2001 ve 2010 döneminde başvurulduğu yani her sürecin işlem süresinin tamamlanmasının 9 ile 18 yılı bulduğu belirtildi.

  • Yeşil Vergi Reformu geliyor

“Karbon vergisinin kademeli olarak uygulamaya konması ve çevreci bir su ücreti” alt başlıklı haberde, çevre kirleticilerinin %55 oranında azaltılmasına yönelik olarak hazırlanan ve Avrupa Çerçeve Direktifi’ne giren Yeşil Vergi Reformu (Ekolojik Vergi Reformu) kapsamında Kıbrıs vatandaşları için yeni bir verginin daha uygulamaya gireceği aktarıldı. Haberin detayında, yeni vergilerden elde edilecek gelirlerin, telafi edici tedbirler şeklinde vatandaşlara iade edileceği vurgulanırken, Yeşil Vergi Reformu’nun ana vergilendirmesinin, ekonomi sektörlerinde kullanılan ve Sera Gazı Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamına girmeyen tüm yakıtlar için 2022-2026 döneminin her yılında kademeli olarak karbon vergisinin getirilmesi şeklinde olacağı belirtildi. Haberde ayrıca, bu reformun enerji santralleri, çimento fabrikaları ve seramik/tuğla fabrikaları dışında ekonominin tüm sektörlerini etkilediği ifade edilirken, evsel atıklar için de ülke çapında tek bir ücretin getirilmesinin yanı sıra, su kıtlığının tahmini maliyeti ile su temini kullanımından kaynaklanan çevresel ücrete karşılık gelen bir su ücreti getirilmesinin de beklendiği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • "Dünya kadar" sorumlu var ama bir tutam adalet yok

“8 kişi kör oldu ve devlet Apollonio'da bir yıldır araştırma yapıyor” üst başlığıyla verilen haberde, 13 Ekim 2020 Salı günü Apollonio Hastanesi'nde 10 kişinin katarakt ameliyatı olduğu, ilgililerden 5'inin gözlerini, 3'ünün ise %80-90 oranında görme yetisinin kaybettiği vurgulandı. Haberin detayında, yetkililer bir yıl sonra bile tam olarak ne olduğu konusunda bir sonuca varamadığı aktarılırken, 8 hastadan ikisinin hayatını kaybettiği, ölümlerin geçirdikleri ameliyatla ilgili olmadığı ancak her 2 hastanın da sürecin tamamlanmasını beklerken yaşamını yitirdiği vurgulandı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada konunun polisin eline 2 ay önce ulaştığı, soruşturmanın önümüzdeki hafta içinde tamamlanması ve dava dosyasının mahkemeye gönderilmesinin beklendiği açıklanırken, Apollonio Özel Hastanesi'nde Salı ve Perşembe günleri katarakt ameliyatı geçiren hastalarda enfeksiyon belirtileri görüldüğü ve yeni ameliyat geçirdikten sonra ilgili hastaların Makareio Hastanesi'ne kaldırıldıkları aktarıldı. Haberde ayrıca, ameliyat olan hastaların göz sıvısında enfeksiyona neden olan “Endophthalmitis” adı verilen nadir bir enfeksiyon türü tespit edildiği ve enfeksiyona neden olan “Pseudomonas” adlı bakterinin; aletlerde, kateterler ile solüsyonlarda bulunabilen bir hastane enfeksiyonunun sonucu olduğu ve direnci nedeniyle suda bile hayatta kalabildiği vurgulandı.

  • Yetkililerin danışmanları için 5,7 milyon €

“Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve Bakanlık ofislerinde” üst başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Meclis ve Bakanlık ofislerinde çalışan ve özel usullerle işe alınan danışman ile seçilmiş yetkililerin maaşlarını karşılamak üzere 2022 yılında devlet tarafından 5,7 milyon Euro ödeneceği aktarıldı. Haberin detayında, konuyla ilgili bilgilerin, birkaç gün önce Meclis'e oylanmak üzere sunulan 2022 yılı devlet bütçesinden ortaya çıktığı belirtilirken, bu atamaların siyasi atamalar olması nedeniyle açıklanmadığı ve gizli tutulduğu, bu nedenle de devlet bütçesinin oylanma süreci, özellikle Cumhurbaşkanlığı'nda danışman olarak alınan kişilerin tüm isim ve adreslerle bilinir hale geldiği yer olarak görülmekte olduğu ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Yalnızca sözde kalmasın, harekete geçin

“Kıbrıs’tan Avrupalılara” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın da katılacağı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Kıbrıs'ın, kapalı bölge Maraş’taki ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki yasadışı faaliyetleri nedeniyle Türkiye aleyhine yaptırımların yalnızca sözde kalmaması ve önlemler alınmasını talep edeceği vurgulandı. Haberin detayında, Dışişleri Bakanı Hristodoulidis’in bugün Lüksemburg'da gerçekleşecek Konsey toplantısında, Türkiye ve üçüncü bir diğer ülkenin Kıbrıs’a karşı yapacağı yasadışı faaliyetler konusunda dayanışma çağrısı yapacağı aktarılırken, buna belirli eylemlerin de eşlik etmesi gerektiğini söylemesinin beklendiği belirtildi. Haberde ayrıca, yapılacak talebin karşılık bulmasının zor göründüğü çünkü birçok Avrupa Birliği üyesi devletin Türkiye ile ilişkilerinin bilindiği hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Kıbrıslıların %17,6'sı yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında

“Emekliler ve kadınlar yoksulluk ve sosyal dışlanma açısından dezavantajlı durumda” alt başlığıyla verilen haberde; Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü münasebetiyle Eurostat tarafından yeni veriler yayınladığı aktarıldı. Haberin detayında, her yıl 17 Ekim'de kutlanan Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü vesilesiyle Eurostat’ın, "yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındaki" kişilerin yüzdesine ilişkin verilerini güncellediği belirtilirken, Kıbrıs'ta, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma riski altındaki kişilerin toplam nüfusa oranının %17,6 olduğu açıklandı. Kıbrıs ile ilgili detaylı verilere bakıldığında ise, kadınların %18,6’lık bir oranla erkeklerden daha fazla yoksullukla karşı karşıya kaldığı vurgulanırken, yoksulluk oranının 18 yaşın altındaki kişilerde %19'a, emekliler için ise daha da yüksek bir oranla %22,5'e ulaştığı, hanehalkı yapısı açısından bakıldığında ise çocuksuz ailelerde durumun %19.6’ya, %16 olmak üzere çocuklu ailelere nazaran daha kötü olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, 2020 yılında Avrupa Birliği’nde nüfusunun %21,9'una denk gelen 96,5 milyon insanın yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma riski altında olduğu; 96,5 milyon kişiden yaklaşık 5,9 milyon’unun maddi ve sosyal olarak yoksun ve/veya çok düşük istihdama sahip bir evde ikamet ettiği aktarıldı. Haberde son olarak, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma oranı en yüksek olan Avrupa Birliği ülkeleri sıralamasında, %35,8 ile Romanya ve %33,6 ile Bulgaristan'ın ilk ikide yer aldığı üçüncü sırada ise %27,5 ile Yunanistan’ın bulunduğu vurgulanırken, Yunanistan'daki durumun dramatik olduğu ve neredeyse her üç kişiden birinin yoksullukla karşı karşıya olduğu belirtildi. Buna karşılık, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma oranları en düşük olan ülkeler sırasıyla; Çek Cumhuriyeti (%11,5), Slovakya (%13,8), Slovenya (%14,3), Hollanda (%15,8) ve Finlandiya'da (%15,9) olarak kaydedildi.

Son Güncelleme: 18 Ekim 2021 - 13:37

Son Haberler

05 Aralık
Papa Lesvos'daki Mülteci ve Göçmenleri Kabul ve Tespit Merkezi'ni ziyaret etti.
14:35
Stefanou: Kıbrıs'ın bölünmesine izin vermemek görevimiz
14:34
Kayıp 2 Rus kadının ölü bulundu
14:32
Hastanelerde yeni önlemler bugünden itibaren yürürlüğe giriyor
11:36
Dün 2 can kaybı ve 428 yeni vaka kaydedildi
11:35
04 Aralık
Okullarda yeni önlemler yolda
14:02
Stefanou: Hükümet Papa Francis'in mesajlarını dikkate almalı
14:01
Nouris: Papa'nın ziyareti son derece anlamlı
14:01
Vonyatis: Vakalarda artan eğilim devam ediyor
14:00
EDEK: Ankara'nın gerçek niyetleri kanıtlandı
13:59
Dün 1 can kaybı ve 594 yeni vaka kaydedildi
10:33
ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs MEB'i hakkında Türkiye'ye açık bir mesaj gönderdi
10:32
Tüm haberler

Video on Demand