Basın Özetleri 15.10.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Fiyatlarda %20’ye varan artış

“Temel gıdalardaki fiyat artışının Noel'de zirveye ulaşması bekleniyor” alt başlıklı haberde, alış-veriş sepetinin olmazsa olmazı olan; ekmek, un ve tahıllar, diğer unlu mamüller, makarna, et, süt, peynir ve yumurta gibi temel tüketim ürünlerinin fiyatlarında %20'ye varan zam yapılacağı belirtildi. Haberin detayında, temel gıda fiyatlarındaki ilk artış dalgasının tüketiciye belli belirsiz geldiği ancak enerji artışının bir sonucu olarak bazı temel ürünlerde geçen aya göre %5'e varan bir artış yaşandığı vurgulanırken, buğday ve yem gibi kullanılan temel hammaddelerde yaşanan %50'lik bir fiyat artışıyla birlikte özellikle tahıl fiyatlarındaki çılgın artışın devam edeceği aktarıldı. Haberde ayrıca, bazı gıda tedarikçileri tarafından perakendecilere %20'ye varan artışlar yapılacağı konusunda bilgi verdiği ve artışların önümüzdeki iki ay içinde devam ederek Noel’de zirve noktasına ulaşacağının tahmin edildiği belirtilirken; tüketici çevrelerin, hane halkı ve özellikle de korunmasız kesimlerin artık temel gıda maddelerini dahi satın almakta zorlanacağına dair endişeleri dile getirildi. Haberde ek olarak, büyük bir süt şirketinin dün perakendecilere 1 Kasım'dan itibaren taze süt fiyatlarında ilk aşamada %3'lük artış yapılacağını duyurduğu aktarılırken, üreticilere göre bu artış, hammadde ve enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı artan işletme maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Haberde son olarak, süt fiyatlarındaki artışın, taze süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında da ek bir fiyat artışı yaşanacağı anlamına geldiği vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Biz uzun vadeli mücadeleye devam ederken, onlar Maraş'ta

“Çözüm sürecinin tamamen dağıldığı koşullarda Maraş da kaybediliyor” üst başlığıyla verilen haberde; Türkiye’nin, Kıbrıs sorunundaki çıkmazdan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin özel danışman atama konusundaki isteksizliğinden yararlandığı ve Maraş’a yönelik planını yavaş ve istikrarlı bir şekilde uygulayarak Ersin Tatar'ın iki devletli bir anlaşmaya varma çabalarını güçlendirmeye çalıştığı vurgulandı. Haberin detayında, Kıbrıs Türk tarafının, geçtiğimiz Temmuz ayında Erdoğan'ın ziyareti sırasında açıldığı açıklanan %3,5'lik bölgenin girişini kapatan varilleri ve dikenli telleri kaldırarak Maraş kentinin açılmasına yönelik bir adım daha attığı belirtilirken, bu durumun Lefkoşa hükümetinin, Türklerin Maraş konusunda blöf yaptığını ima eden değerlendirmelerinin ne kadar yanlış olduğunu kanıtladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Maraş'ta yaşanan gelişmeler konusunda AKEL’in, hükümeti Maraş konusunda hatalı değerlendirme yapmakla suçladığı, hükümet sözcüsünün ise AKEL’in "kendi pozisyonunu saplantı haline getirerek Türkiye'nin hukuk dışı hareketlerini meşrulaştırdığını" suçlamasında bulunduğu aktarılırken, Anastasiadis hükümeti ve AKEL'in karşılıklı atışmalarının herhangi bir sonuç vermediği bunun aksine yalnızca iç sürtüşmelere neden olduğu vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • AKEL sessiz kaldı, İgor Kesaev'in vatandaşlığa alınma kararı iptal ediliyor

“Arka plan ve gelişmeler” üst başlıklı haberde; Kıbrıs yatırım programıyla aldığı Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu kullanan ve ajan olduğu söylenen Rus multimilyoner İgor Kesaev'in, Rusya'nın stratejik hedeflerine hizmet etme amacıyla Finlandiya'daki bir adayı satın aldığı aktarıldı. Haberin detayında, 2002'den bu yana İsviçre’deki tüm mal varlıkları dondurulmuş olan Rus multimilyonerin şüpheli geçmişinin soruşturulmadan AKEL - Hristofyas hükümeti tarafından 2012'de vatandaşlığa alındığı bu nedenle de AKEL’in vatandaşlığın iptal edilmesiyle ilgili karara ses çıkarmadığı belirtildi. Haberde ayrıca, Anastasiadis hükümetinin Kesaev'in vatandaşlığının yanı sıra Kıbrıs yatırım programıyla yasadışı olarak verilen diğer tüm vatandaşlıkları da iptal edeceği ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Lefkoşa Belediyesi'ni pas geçerek stadyumu arsa haline getiriyorlar

“Başpiskopos ve Musioutas'ın talebi karşılanıyor” alt başlığıyla verilen haberde; Kaymaklı'daki stadyumunun ticari olarak sömürmekte ısrar eden Başpiskopos Hrisostomos ile Kaymakli'nin "Ahileas" Kulübü başkanını ve Demokratik Cephe (DIPA) Milletvekili Marinos Musioutas'ı tatmin edecek yeni bir çalışma yürütüldüğü belirtildi. Haberin detayında, Lefkoşa'da Belediye Meclisi tarafından imar izni başvurusunun iki defa reddedilmesinin ardından yürütülen yoğun perde arkası çalışmalarla birlikte konunun bir itirazla Bakanlar Kurulu gündeme getirileceği belirtildi. Habere göre, Başpiskopos'a yakınlığıyla bilinen İçişleri Bakanı Nikos Nouris, Tarım ve Çevre Bakanı Kostas Kadis ve Ulaştırma Bakanı Yannis Karousos'tan oluşan üç üyeli bir bakanlıklar arası komite oluşturuldu ve bu komite Lefkoşa Belediyesi Şehir Planlama Dairesi’nin baypas ederek, Başpiskopos ve Musioutas arasında imzalandığı düşünülen anlaşmayı karşılayan imar izninin verilmesi için Bakanlar Kurulu’na bir teklif sunacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, "Ahileas" Kulübü’nün stadyumunun imara açılması için yapılan iki başvurunun da Lefkoşa Belediye Meclisi'nin çoğunluğu tarafından 14 Ocak 2021 tarihinde reddedildiği ve bölge sakinleri tarafından eğlence ve spor alanı olarak kullanılan alanın imara açılmasına izin verilmemesiyle ilgili kararlarda Lefkoşa sakinlerinin menfaatlerinin gözetildiğinin unutulmaması gerektiği hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 15 Ekim 2021 - 21:20

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
Basın Özetleri 29.11.2021
12:58
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Tüm haberler

Video on Demand