basın özetleri 14.10.21

Filelefteros gazetesi “Türkiye’nin koltuk değnekleri düştü – Ankara’nın mutlak kontrolü sözde hükümeti kurtaramadı – Saner Hükümeti 10 ay sonra istifa etti” başlığı altında veriyor.

Türkiye’nin işgal bölgesinde uyguladığı mutlak denetim normalde siyasi huzur da sağlayabilirdi gibi görünse de Ankara’nın koltuk değnekleri Ersan Saner “Hükümetini” ayakta tutmayı başaramadı. Uzun zamandır işgal altındaki bölgenin “meclisi” nisap sağlanamadığından dolayı oturum yapamıyordu.

Ersan Saner hükümetinin istifasından sonra hükümet kurma görevinin verilmesi beklenen Tufan Erhürman’ın da hükümet kurmayacağı başaramayacağı öngörülüyor. Her şey Aralık ayı içinde seçime gidileceğini gösteriyor.

İşgal altındaki bölgeyi meşgul eden bir diğer konu ise Türkiye’ye girişine izin verilmeyen kişiler listesi. Listede gerek sendikal faaliyetleri gerekse de siyasi müdahaleleriyle Türkiye aleyhine hareket ettiği belirtilen isimler yer alıyor.

Bütün bu yaşananları görmezden gelen Ersin Tatar’ı ise meşgul eden tek konu Nikos Anastasiadis’e vereceği cevaplar.

*

Politis gazetesi de ana haberini aynı konuya ayırmış.

“İşgal altındaki bölgede “seçim”, Kıbrıs sorununa set çekiyor – Hükümetin çöküşü Kıbrıs sorununu geciktirmek için mükemmel bir gerekçe” başlıkları altında verilen haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Kıbrıs Türk toplumunda ortaya çıkan siyasi istikrarsızlık ve erken “seçim” senaryosu Ersin Tatar’a Kıbrıs sorununda diyalogdan kaçmak için bir gerekçe daha sundu.

Kıbrıs Türk toplumundaki seçimleri Türkiye’deki seçimler izleyecek, ardındansa Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki seçim kampanyası başlayacak. Dolayısıyla Kıbrıs sorunuyla ilgili olası her türlü gelişme 2023 yılına sarkacak.

BM’nin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili sürece özel temsilci ataması konusu havada kalırken Türk tarafının önden eşit egemenliğin tanınması talebinde ısrarı devam ediyor.

Bu arada diğer gazetelerin konuyla ilgili haberlerinin başlıklarını da aktaralım:

Haravgi: İşgal altındaki bölgede “hükümet” istifası – Ersin Tatar ise hükümetin hedeflerine ulaştığını bile varsayıyor

Alithia: Sözde hükümet istifa etti – Noelden önce seçim

*

Alithia gazetesi “Mağusa’ya yine buldozer” manşeti ve şu alt başlıklarla veriliyor:

Yeni tahriklere karşı alarm – İşgal gücü kapalı kente yeni geçiş noktası açıyor”

Haberde şöyle yazıyor:

İşgal rejiminin kapalı Mağusa bölgesindeki yeni tahrikleri Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin alarma geçirdi. Kapalı Mağusa kentine yeni giriş noktası açma çalışmaları yapılıyor. İşgal rejimi bölgedeki tel örgüleri söktü, buldozer ve kamyonlarla bölge temizleme çalışmaları yapılıyor. Kıbrıs Türk toplumundan gelen haberlere göre bölgeye su ve elektrik verme girişimleri de başladı ancak sadece kontrol noktasına mı yoksa bölgeye yönelik olarak yapıldığı mı henüz aydınlığa kavuşamadı. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti yeni tahriklere anında tepki gösterdi. Hükümet Sözcüsü Türk tarafının yasadışı hareketlerinin durdurulması amacıyla elindeki tüm olanak ve araçları kullandığını açıkladı.

Haravgi gazetesi ilgili haberinin “Maraş askeri statüden çıkarılıyor, yeni oldu bittiler” başlığı altında “Tatar 20 Temmuz’daki açıklamaları çerçevesinde kapalı Maraş kentinde yeni tahrikler başlattı. Tel örgüler kaldırıldı, temizlik çalışmaları başladı. Hükümet konuyla ilgili girişimlerde bulundu” diye yazıyor.

*

Gelelim Haravgi gazetesinin ana haberine.

“Pandora Papers Mecliste örtbas edilmeye çalışıldı, yeni uluslararası rezalet – DİSİ, Themistokleus ve DİPA Pandora Papers konusunun Meclise taşınmasını engelledi” başlıklarıyla verilen gazetenin ana haberinde şöyle yazıyor:

Kıbrıs yeni bir skandalda. Rus oligark Kıbrıs pasaportuyla bir Finlandiya adası satın aldı. Wikileaks ve Novaya Gazeta’ya göre Kasaev’in mafyayla bağlantıları var.

Cumhurbaşkanını korumak için Meclisin denetimci rolünü engelliyorlar… AKEL ısrarlı, konuyu yeniden Meclisin gündemine getirecek.

AKEL’in dün Pandora Papers konusunu Meclisin Yasa ve kurumlar Komisyonunun gündem konularına yazdırma girişimi Hükümet partisi DİSİ’nin Cumhurbaşkanının adının uluslararası skandallara karışması olayını bilinçli bir şekilde örtbas etmeye çalıştığını ortaya koydu. DİSİ milletvekilleri Dimitris Dimitriu ve Nikos Yeoryiu, DİSİ’nin koltuk değneği rolünü üstlenmiş olan eski ELAM milletvekili Kostas Themistokleus AKEL’in önerisi aleyhine oy kullanırken DİPA milletvekili Marinos Muşuttas da çekimser oyu verdi.

Öte yandan gün ışığını gören yeni skandalla ilgili yayınlara göre Forbes’un milyarderler listesinde adı geçen Igor Kasaev 2020 yılında Kıbrıs pasaportuyla Doğu Finlandiya’da büyük bir ada satın aldı. 1,2 milyarlık servete sahip olan Kasaev böyle bir satın alım işleminin gerektirdiği Savunma Bakanlığı iznini atlamayı başardı. Kasaev’in Rus tütün piyasasının yüzde yetmişini elinde bulundurduğu ve silah tüccarı olarak da tanındığı biliniyor. Rus oligarkın mafyayla ve Rusya’nın FSB ve GRU teşkilatlarıyla olan bağlantıları nedeniyle Finlandiya savunma Bakanlığı’nda endişelere neden oldu. Zira Brüksel’de Moskova’nın politik ve stratejik amaçlarla oligarklarını yem olarak kullandığı görüşü hakim.

İlgili haber diğer gazetelerde de şu başlıklarla yer alıyor:

Alithia: Finlandiya’da skandal – Hristofyas hükümeti döneminde Kıbrıs pasaportu satın alan Rus oligark ada satın aldı

Politis: “AKEL’in Pandora Papers önerisi bloke edildi – Meclisin Yasalar ve Kurumlar Komisyonu konunun tartışılmasına red kararı aldı”

“Finlandiya’da Kıbrıslı oligark ada satın aldı - Kıbrıs pasaportlu Rus oligarkın şüpheli alışverişi – Kesaev 2012’de Kıbrıs pasaportu aldı ve pasaportunun geri alınması talep edildi – Rus oligarkın Rus istihbarat teşkilatıyla ilişkileri Finlandiyayı endişelendirdi - 26 AB ülkesine yükledik: Kıbrıs yurttaşlık ticaretinden zan altında”

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları.

Alithia:

“Hükümetten tahıl yeterliliği amaçlı müdahale – Fiaytlar ve stok konusunda tedirginlik”

Son günlerde gündeme gelen temel ihtiyaç ürünlerine zam, hammadde ve ürünlerin yetersizliği konuları toplumda kaygılara yol açtı. Kimileri ürünlere büyük zamlar geldiğini iddia ederken süpermarketler derneği bu iddianın gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Hükümet ise piyasanın olağan işleyişinin sürmesi için gerekli stokların mevcut olduğunu bildirdi.

Politis gazetesi ise “Daha hiçbir şey görmedik – Temel gıda ürünleri fiyatlarına gelecek artışlar konusunda toplumu kötü günler bekliyor. Söz konusu korkular buğday fiyatının fırlamasından kaynaklanıyor. Besiciler ve işadamları korku içinde. Ziraat Bakanı stok yeterliliği olduğu konusunda güvence verdi - Kıbrıs Perakende Ticaret Derneği genel sekreteri Marios Andoniu Politis’e tahıl stoku yokluğunun ekmek, makarna, hayvan yemi, süt ve et ürünleri gibi tüm tedarik zincirini etkilediğini söyledi.

*

Filelefteros:

“5 yaşındaki oğlunu kaçıran anne 17 gündür kayıplara karıştı – Baba çaresiz”

Limasollu baba gözlerinde yaşlarla annesi tarafından kaçırılan beş yaşındaki oğlunun akıbeti hakkındaki endişelerini dile getirdi. 17 gündür sırra kadem bastılar. Boşanmış olan çiftin çocuğun velayeti davası Aile Mahkemesinde görülüyordu.

*

“Alaycı eleştirilere rağmen Tasu çizdiği yolda ilerliyor – Patates anıtı internette viral oldu”

Başta Koçinohorka-Kırmızı Köyler patatesi olmak üzere Kıbrıs patatesi kalitesiyle meşhur olmakla birlikte anıtının yapılacağı kimsenin aklından geçmezdi. Ksilofagu Köyü Muhtarı Yorgos Tasu muhtarlılk kasasından 15 bin avro çıkarıp köyün girişine dev bir patates anıtı dikti.

Son Güncelleme: 14 Ekim 2021 - 13:09

Son Haberler

30 Mart
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlatılması çabalarında siyasi partilerin desteğini istedi.
16:08
Annita Dimitriu: DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili, kolektif olarak ele alınması gereken gelişmeler olacağını tahmin ediyor.
16:05
Hacızaharias: Dijital güvenlik açısından yapılması gereken ancak hala yapılmamış olan şeyler var
16:04
Papanastasiu: Enerji Bakanlığı'nın amacı elektrik üretim maliyetini düşürmektir
16:03
Kamu Memurları Bağımsız Sendikası Başkanı: Hükümetin sporda şiddetle ilgili açıkladığı önlemler yetersiz.
16:01
Basın Özetleri 30.03.2023
16:00
Polis sendikaları, sporda şiddetle mücadele için açıklanan tedbirlere katılmadığını dile getirdi.
15:58
Yunanistan: Ortaya çıkarılan terör şebekesiyle olası bağlantıları nedeniyle 8 kişi daha gözaltına alındı
15:56
29 Mart
Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, stadyumlardaki şiddeti durdurmaya yönelik kararların alındı.
15:29
Bakanlar Kurulu, öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını onayladı.
15:28
Putin'in Belarus topraklarında taktik nükleer silahların yerleştirilmesiyle ilgili açıklaması ABD’nin tepkisine yol açtı.
11:31
Meteoroloji Dairesi çok şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
11:29
Tüm haberler

Video on Demand