Basın Özetleri 13.10.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Fiyat artışıyla baş başa kalacağız

“Tahıl kullanılan gıdaların fiyatları artmaya devam edecek” alt başlıklı haberde, küresel tedarik zincirlerindeki aksaklıklar nedeniyle ekmek, süt, peynir, yumurta ve et gibi bir dizi temel gıdadaki büyük fiyat artışı ve özellikle yem fiyatlarında kalıcı hale gelen yüksek fiyatların tüketicilerde yoğun endişe yarattığı belirtildi. Haberin detayında, Brüksel’in; Avrupa Birliği üye devletlerin çiftçilere ulusal kaynaklarla finansal destek sağlamalarına yardım etmek amacıyla aldığı kararın can simidi görevi gördüğü vurgulanırken, Avrupa Birliği Tarım Konseyi’nin dün Lüksemburg'da gerçekleştirdiği toplantıda alınan ilgili kararın, Kıbrıs için pandemi nedeniyle var olan zorluklar ve yem fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle çiftçilerin kendilerini zor durumda buldukları bir dönemde geldiği hatırlatıldı. Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis’in gazeteye yaptığı açıklamaya da yer verilen haberde, Kadis’in Konsey’e sunulan ve diğer 18 devletle birlikte Kıbrıs'ın da desteklediği iki ayrı öneriye atıfta bulunduğu aktarıldı. İlk önerinin domuz eti kriziyle ilgili olduğu ve Kıbrıs'ta yerli domuz kesiminde azalma ve donmuş ithalatta keskin artış yaşandığı, bunun nedeninin domuz etinin düşük fiyatı, yem fiyatlarındaki artış ve koronavirüs nedeniyle azalan turizm faaliyeti sonucu talebin azalması gibi konular olduğu ve Kıbrıs hayvancılığının diğer sektörlerinin de benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Kadis’in, Konsey'e sorunu çözmek için acil önlemler alma çağrısı yaptığı vurguladı. İkinci önerinin ise, devlet desteğinin geçici çerçevesini genişletmek yönünde olduğu ve Kıbrıs’ın da koronavirüsün yarattığı çoklu sorunlar ve özellikle hayvancılık sektöründe üretim maliyetlerinin artması gibi diğer faktörler nedeniyle bu öneriyi de desteklediği aktarılırken, Konsey’in kararının da geçici çerçeveyi en az 6 ay daha uzatmaya yönelik olduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Hukuk Dairesi’ndeki savcıların maaşları yükseldi

“Kostas Kliridis'ten kalan "miras" nedeniyle hali hazırda yüksek olan maaşlara yılda 43.000 Euro’ya varan artış” üst başlığıyla verilen haberde, Hukuk Hizmetleri’nin bütçesinin son 4 yılda uçtuğu belirtildi. Haberin detayında, Hukuk Hizmetleri’nin 2019 yılındaki maaş bordrolarının toplamı 5 milyon €’iken, 2020 yılında bu miktarın 6 milyon €'ya yükseldiği, 2021 yılında da 9 milyon €’ya ulaştığı, 2022 yılıyla ilgili birkaç gün önce oylanan 2022 maaşlarıyla ilgili miktarın ise 10 milyon €'yu bulduğu vurgulanırken, 2019'dan 2022'ye kadar Hukuk Hizmetleri’ndeki maaşların toplam 4,6 milyon € arttığı aktarıldı. Haberde ayrıca, 2022 yılı için maaşlarında yıllık 637 € artış olacak olan Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısı’nın maaşlarının da bu ekleneceği ve ilgililerin 2021 yılında 156.493 Euro olan yıllık brüt kazançlarının; 2022'de yılında 157.130 Euro'ya yükseleceği belirtildi.

  • FBI üyeleri ince eleyip sık dokuyor

“Şüpheli uçak” üst başlığıyla verilen haberde, 2019'dan beri Baf Havaalanı’nda mahsur kalan ve ABD makamları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne göre Birleşmiş Milletler tarafından uygulanan ambargoyu ihlal ederek Libya'ya silah taşımak için kullanılan şüpheli uçağın, dün sabahtan itibaren FBI ajanları ve Kıbrıs Polisi’nin uzman üyelerinin incelemesi altına alındığı belirtildi. Haberin detayında, 10 kişilik FBI özel timinin dün sabah erken saatlerde Baf Havaalanı’na geldiği aktarılırken, Amerikalı görevlilerin, gizemli uçağın 2021 yılının başında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin özel raporuna dahil edilmesinin ardından, olayın soruşturulması görevini üstlenen Emniyet Müdürlüğü Suç Tespit Şubesi müfettişlerine üyeleri eşlik ettiği ifade edildi. Özel eğitimli FBI ajanları ve Kıbrıs polis birimlerinin, Baf Havalimanı’nın yetkili makamları tarafından kontrol ve kayıt sürecinden geçerek, şüpheli tek motorlu uçağın tutulduğu özel bir şirketin deposuna girdiği ve soruşturmanın başladığı vurgulanırken, ilgili çalışmanın tamamlanmasının ardından ise bulgular ve sonuçların rapor edilerek, şüpheli uçakla ilgili sonraki adımlara karar verecek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne iletileceği hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs iklim değişikliğiyle mücadelede öncü rol oynuyor

“İnsanlığın karşı karşıya olduğu sağlıkla ilgili en büyük tehdit” üst başlıklı haberde; Baf'ta bugün ve yarın düzenlenecek Uluslararası Konferans’ın, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bölgedeki stratejik rolünü yeniden teyit edeceği vurgulandı. Haberin detayında, insan sağlığına en büyük tehdidin iklim değişikliği olduğu hatırlatılırken, Baf'ta bugün ve yarın "Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'da İklim Değişikliği" isimli önemli uluslararası bir konferans gerçekleşeceği belirtildi. Haberde ayrıca, gerçekleşecek konferansta; Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de bir konuşma yapacağı ve diğer konuların yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bölgedeki stratejik rolünü vurgulayacağı ifade edildi.

  • Yasadışı göçmenlerle ilgili şok veriler

“Nouris'in açıklaması” üst başlıklı haberde; İçişleri Bakanı Nikos Nouris’in Kıbrıs'ta son yıllarda hakim olan demografik sorunun büyüklüğünü göstermek amacıyla dün Geçici ve Özel Komite tarafından hazırlanan verileri kamuoyuna sunduğu belirtildi. Haberin detayında, İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamalarda, son 6 yıldaki doğum oranlarının yeterli olup olmadığını konusunun farklı bir tartışma konusu olduğunu söylediği ancak 2015'ten 2021'e kadar olan dönemde kayıt yapılan yabancıların sayısının (yaklaşık 210 bin kişi) doğum oranlarından 3 kat daha fazla olduğunu vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, vatandaşlarının iadesini kabul etmeyen ülkeler olduğu vurgulanırken, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin göçmenler için son 6 ayda 135 milyon Euro harcama yaptığı ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Fiyat artışlarını durdurmak için siloları yeniden açın

“Tahıl fiyatlarında dayanılmaz artış; ekmek, et ve süt ürünlerine yansıyor” alt başlığıyla verilen haberde; hükümetin sorumlulukları yerine getirmesindeki yetersizliğinin katlanılmaz noktalara ulaştığı belirtildi. Haberin detayında, temel gıdaların fiyatlarına yansıyan tahıl fiyatlarındaki artış dalgası emsalsiz olduğu ve stratejik tahıl stoklarının korunmasına ilişkin kendi yasalarını bile uygulamayan hükümetin, Avrupa Birliği Tarım Konseyi kararlarına destek vermesinin yeterli olmayacağı hatırlatılırken, Kıbrıs’ın stratejik tahıl stokları olmadan bırakıldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, yem eksikliğinin onlarca yıldır hizmet veren en az 3 domuz çiftliğinin kapısına kilitli vurmasıyla sonuçlandığı aktarılırken, hükümetin konuyla ivedilikle ilgilenmemesi durumunda, hayvan yetiştiricilerinin sert önlemler almaya hazırlandığı ve Pazartesi günü toplu eylemlere başlayacağı belirtildi.

  • Anastasiadis’ten hastanelerle ilgili ucuz " taahhütler"

“Bölümlerde ilerlemenin devam edeceği ve Genel Sağlık Sistemi’nin yapısının değişmeyeceğinden emin” alt başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Temmuz 2016’da imzalanan anlaşmayla, halk sağlığı alanında iyileşme ve modernizasyon taahhüdünde bulunmasından 6 yıl sonra, bir dizi sorunla boğuşan kamu hastaneleriyle ilgili yeni "taahhütler"‘de bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dün Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde sağlık meslek örgütleri temsilcileri ve hasta dernekleri temsilcilerini ağırladığı ve kamu hastanelerindeki sorunları çözme, hizmetleri iyileştirme ve Genel Sağlık Sistemi’nin karakter ve felsefesini olduğu gibi sürdürme taahhütlerinde bulunduğu aktarıldı.

Son Güncelleme: 13 Ekim 2021 - 18:37

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand