BM Genel Sekreteri’nin Barış Gücü raporları Güvenlik Konseyi’ne verildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu ve adadaki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesine dair raporları

dün gece gayrı resmi belgeler olarak Güvenlik Konseyi’ne verildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, iyi niyet misyonuyla ilgili raporunda, müzakerelere geri dönüş perspektifiyle ilgili inancın azaldığına ve iki lider arasında çözüm modeline yönelik farklı fikirlerin bulunduğuna değindi. 19 Haziran’dan 18 Aralık’a kadar olan gelişmeleri kapsayan raporda, iki toplumlu iki bölgeli federasyona sadece iki liderin bilgilendirici raporunda bulunyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, iki toplumlu iki bölgeli federasyonu çözüm temeli olarak nitelendirirken, Ersin Tatar bu seçeneğin tükendiğini düşünüyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kıbrıs’ta karşılıklı olarak kabul edilecek siyasi bir çözüm bulunmasının aleyhine çalıştığı konusuna uyarı yaptı. Sürecin geleceği için birincil sorumluluğun özellikle liderlerde olduğu belirterek, liderler nasıl ilerleyeceklerini planlarken onları desteklemeye hazır olduğunu ifade etti. Antonio Guterres, müzakere çabalarıyla ilgili, tüm ilgili tarafların Jane Holl Lute’a, Genel Sekreter himayesinde düzenlenecek gayrı resmi 5li görüşmeye katılma niyetini ifade ettiğini kaydetti. 5li zirvenin, taraflar arasında, Kıbrıs sorununa öngörülebilir bir temelde, kalıcı ve yaşayabilir bir çözümü müzakere etmek için ortak zemin bulunup bulunmadığının tespit edilmesini hedeflediğini söyledi. 5li zirveyi en kısa zamanda düzenlemeyi amaçladığını dile getirirken, zirvenin bu kez farklı olacağına dikkat çekti.


Antonio Guterres, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını öneren raporunda, her iki taraftan da saldırgan söylemlerden kaçınmaları ve güven arttırıcı önlemler uygulamalarını istedi. Liderlere, siyasi, ekonomik, dini, sanatsal ve diğer etkinliklerle iki toplumun yakınlaşmasına katkı koymaları için çağrıda bulundu. Pandeminin iki toplumlu iş birliği için bir fırsat olarak değerlendirilmemesinden dolayı hoşnutsuzluk ifade etti. İki liderin, sağlık, ekonomik ve ticari iş birliği, kriz yönetimi ve insani işlere odaklanan teknik komitelere daha fazla destek sağlaması için çağrıda bulundu. Guterres, istişare yapılmadan barikatların kapatılmasıyla ilgili olarak, iki lideri, ilgili sağlık protokolleri hakkında görüşmeye, protokoller arasında bağlantı sağlamaya ve geçiş noktalarının mümkün olan en kısa sürede açılması konusunda anlaşmaya varmaya teşvik etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:24

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand