Basın Özetleri 08.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Dozaj değişikliğiyle kapanma
“Cumhurbaşkanı, parti liderlerinden yeni bütçenin acil olarak onaylanmasını isteyecek” yan başlıklı haberde, bugünün her bakımdan ve birçok açıdan kritik öneme sahip bir gün olduğu aktarıldı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, bu sabah, çok kötü epidemiyolojik tablo, kötüye giden ekonomik durum ile sokağa çıkma ve ticaretle ilgili yeni kısıtlayıcı önlemler hakkında siyasi liderlere bilgi vereceği belirtildi. Haberin detayında, siyasi liderlerle yapılan görüşmenin hemen ardından Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, işletmeleri, çalışanları ve hane halkını destekleyecek bir yol bulmak için yeni önlemlerin tartışılacağı ve yeni kapanmanın onaylanmasının beklendiği Bakanlar Kurulu toplantısını yöneteceği ifade edildi. Haberde ayrca, 2021 yılı için devlet bütçesinin, yeni kısıtlamalar ışığında yeni planların ve diğer acil durumların uygulanması konusunda artan ödenekleri içerecek şekilde değiştirilerek, 17 Aralık tarihinde meclis tarafından reddedilen bütçeden önemli ölçüde farklı olarak Bakanlar Kurulu’nca onaylanmasının beklendiği vurguladı.
- Koronavirüs nedeniyle Makarios Hastanesi'ndeki sezaryenli doğumlar” başlığı kullanılıyor.
“Doktorlar: Altyapı eksikliği nedeniyle maalesef tüm çocuklar sezaryen ile doğuyor” yan başlıklı haberde, Makarios Hastanesi’ndeki koronavirüs pozitif olan annelerin tüm çocuklarının sezaryen ile dünyaya geldiği çünkü hastanenin bu koşullar altında normal doğuma izin verecek gerekli altyapıya sahip olmadığı belirtildi. Haberin detayında, salgının başladığı Mart ayından düne kadar olan süreçte, Makarios Hastanesi’nde koronavirüs testi pozitif çıkan annelerden toplam 33 çocuğun sezaryen yoluyla dünyaya geldiği, bununsa hem yıllardır normal doğumun faydalarını vurgulayan jinekologların, hem de normal doğumu destekleyen sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açtığı aktarıldı.


Politis Gazetesi
- Çıkışlar iki SMS ile… ve bilinmeyen destek önlemleri
“Büyük mali sonuçları olan ve bütçesi olmayan sert bir kapanma” yan başlığıyla verilen haberde, sekiz nedenle üç saatlik çıkış için 8998'e SMS uygulamasının yeniden başlayacağı ve dokuzuncu nedenin ise hızlı testle ilgili olacağı belirtildi. Haberin detayında, hükümet için tek yolun kapanmak olduğu, bu nedenle Cumhurbaşkanı ve Maliye Bakanı’nın, çalışanlar ve şirketleri desteklemek için revize edilen mali bütçenin onaylanması konusunda parti liderlerine çağrı yaptığı ifade edlildi. Haberde ayrıca, inşaat sektörü ve bayındırlık faaliyetlerinin devam edeceği, anaokulları açık kalacağı, diğer okullarda ise uzaktan eğitim uygulanacağı aktarıldı.
- Lute bir anlaşma için kararlı
“Kıbrıs sorunu” yan başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Hall Lute’un, iki tarafın da Kıbrıs sorununa ilişkin gayriresmi toplantıya, kırmızı çizgiler ve koşullar olmaksızın katılacağına dair taahhüt almak amacıyla yeniden adaya geleceği belirtildi. Haberde ayrıca, Lute’un gayri resmi toplantının yeri, zamanı ve yapısıyla ilgili önerileri de olacağı aktarıldı.
- Salgın nedeniyle başlayan işsizlik
Kıbrıs'ta özellikle pandemi nedeniyle Aralık 2019 sonunda 22,150 olan işsiz sayısının, Aralık 2020 sonuna gelindiğinde %32'lik hızlı bir artış göstererek 30,476'ya ulaştığı belirtildi.


Alithia Gazetesi
- Βugünkü kapanmayla ilgili ekonomik KORKULAR
“Ekonomistlerin gözünden etkiler” yan başlıklı haberde; pandemi nedeniyle hükümetin bugün açıklaması beklenen ikinci kapanma sonrası ekonominin izleyeceği seyirle ilgili olarak işadamları, çalışanlar ve daha geniş ekonomik aktörlerin yoğun bir endişe duyduğu belirtildi. Habrin detayında, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın, birçok şirketin 10 aylık zorlu süreçte zaten sınırlarını aştığını, bazılarının ikinci bir kapanmaya dayanamayacağını söyleyerek, birçok şirketin kapısına kilit vurmak zorunda kalacağına dair endişelerinin bulunduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, böyle bir durumun işsizlik artışa yol açmasının yanında, uluslararası ekonomiler tarafından değerlendirmelerinin yaklaştığı bir dönemde piyasada psikolojik gerileme yol açarak, kamu borçalarının da artmasına neden olacağı vurgulandı. Bunların yanı sıra, 2021'in ilk yarısında hedeflenen toparlanma oranı konusunda ise şüpheler doğuracağı aktarıldı.
- ABD için utanç günü
“Kongre Binası'nın işgalinden kaynaklanan küresel şok” yan başlıklı haberde; ABD Kongre Binası'nın geçtiğimiz gün eski Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından işgal edilmesi ve yaşanan korkunç olaylar nedeniyle küresel bir şok yaşandığı aktarıldı.
- Genel Denetçi'yle Cumhurbaşkanı arasında yaşanan krizle ilgili haberde, hükümet sözcüsüne Kiriakos Kousios’un yaptığı açıklamaya yer verilerek, Genel Denetçi Odisseas Michailidis'in konusunun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in öncelikleri arasında olmadığını belirttiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- Okullar alt-üst, Prodromou ayrı telden çalıyor
“Anaokullarda farklı, ilkokullarda farklı, özel okullarda farklı”, “On ay sonra uzaktan eğitimdeki büyük sorunlar”, “Birçok okulda ekipman eksikliği ve ağ bağlantısı sorunları var” yan başlıklarıyla verilen haberde; Eğitimden sorumlu bakan Prodromos Prodromou’nun sınavların yapılması konusunda ısrar ederek gerçekleri görmeyerek kendi dünyasında yaşamaya devam ettiği, Eğitim Bakanlığı’nın ise uzaktan eğitime hala hazırlıksız olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, eğitim süreci konusunda genel bir planlama olmaması nedeniyle, eğitimin her seviyesinden binlerce öğrencinin ebeveynlerinin belirsizlik içinde olduğu ifade edildi.
- Öncelik Kıbrıs sorununun genel çözümüdür
AKEL'in Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres'e yazdığı mektubun içeriğiyle ilgili hiçbir bilgisi olmadığı vurguladığı aktarıldı. Haberin detayında, AKEL sözcüsü Stefanos Stefanou’nun, AKEL'in pozisyonunun Kıbrıs sorununun çözüm sürecine yardımcı olmak olduğu ve herhangi bir konunun bu sürecin yerine geçmemesi için önlemler alınması gerektiği yönünde olduğunu belittiği ifade edildi. Haberde ayrıca, aksi bir durumda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi önerilerinin, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüme ulaşmak amacıyla müzakerelerin Birleşmiş Millerler parametrelerinde sürdürülmesi çabalarını önemli ölçüde baltalayacağı vurgulandı.
- İşsizlikte %32 oranında trajik artış
İş bulma bürolarında kayıtlı işsiz sayısının Aralık ayında %32 artarak 33.382'ye ulaştığı, Noel döneminde yaklaşık 900 çalışanın işinden olduğu ve yılın son çeyreğinde işsiz listesine 6.830 kişi daha eklendiği aktarıldı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:44

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand