Basın Özetleri 05.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Daha ağrısız bir kapanma aranıyor
“SMS'e dönüş”, “Okullar kapatıldı”, “Perakende için bulutlu manzara” yan başlıklarıyla verilen haberde, yeni kısıtlama önlemlerinin bugün inceleneceği ve Bakanlar Kurulu tarafından Perşembe günü ilan edileceği belirtilirken, 8998’e atılan kısa mesaj uygulamasına dönüşe neredeyse kesin gözüyle bakıldığı, bunun yanında vatandaşların ne kadar ve hangi nedenlerle dışarıya çıkabileceklerine de karar verileceği aktarıldı. Haberin detayında, ilkbahar mevsiminde uygulanan genel kapanmadan farklı olsun veya olmasın, iki haftalık yeni bir kilitlenmenin gündemde olduğu ve açıkça önlerildiği, ancak dün Sağlık Bakanlığı'nda yapılan toplantıda bilim insanlarının birçoğunun, iki haftalık sürenin durumu kontrol etmek ve epidemiyolojik tabloda önemli bir iyileşme sağlamak için yeterli görmediği vurgulandı. Haberde ayrıca, dün gece geç saatlere kadar çalışan Bilim Danışma Kurulu’nun, tüm olası senaryolar ile uygulanabilecek tüm olası varyasyonlar dahil olmak üzere tavsiyelerini hazırlıdığı ve bugün, daha sonra Sağlık, Maliye, Çalışma ve Eğitim Bakanlarıyla görüşecek olan Cumhurbaşkanı'na bilgi vereceği ifade edildi.
- Ürettiğimizin iki katı şarap içiyoruz
“Tüketilen şarabın kalan yarısı ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerinden ithal ediliyor” yan başlıklı haberde, Ağustos 2015 ile Temmuz 2016 tarihleri arasındaki döneminde Kıbrıs’ta tahmini şarap tüketimin 185 bin hektolitre olduğu, bunun 80 bin hektolitresinin yerel üretim, kalan miktarın ise 90 bin hektolitresinin Avrupa Birliği ülkelerinden ve 4 bin hektolitre üçüncü ülkelerden geldiği belirtildi. Haberin detaylarında, Tarım Bakanlığı verilerine göre Ağustos 2016 ile Temmuz 2017 döneminde de 81 bin hektolitre şarap yerel şarap imalathanelerinde üretilirken, 173 bin hektolitre şarap tüketildiği, aradaki farkın 86 bin hektolitresinin Avrupa Birliği üyesi ülkelerden, 4 bin hektolitresinin de üçüncü ülkelerden ithal edildiği aktarıldı. Ağustos 2017 ile Temmuz 2018 döneminde ise Kıbrıs'ta 189 bin hektolitre şarap tüketildiği, buna karşın 111 bin hektolitre şarap üretildiği, geriye kalan kısmın 71 bin hektolitrenin Avrupa Birliği'nden, 5 bin hektolitrenin de üçüncü ülkelerden ithal edildiği ifade edildi.


Politis Gazetesi
- Αnahtarı döndürüp bizi değiştiriyorlar
“Cumhurbaşkanı bugün bilgilendiriliyor, Bakanlar Kurulu Perşembe günü karar verecek” yan başlığıyla verilen haberde, geçtiğimiz ilkbaharda uygulanan modele benzer bir kapanmanın kesin olarak düşünüldüğü, süre konusunun tartışıldığı ancak bu sürenin iki haftadan az bir süre olmayacağı aktarıldı. Haberin detayında, hastanelerin doluluk oranının %100'e ulaştığı, 45'inin sağlık durumu kritik olduğu 185 hastanın tedavi altında olduğu, dün yapılan testler sonucunda 665 yeni vakanın tespit edildiği, 2 kişinin ise korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Haberde ayrıca, toplumda yeni tip korona virüsün varlığı doğrulandığı, alınan 24 numunaden 1'inde bu virüsün tespit edildiği ve yeni virüsün vaka sayılarını katlayarak artırmasından korkulduğu ifade edildi.
- Lute, Pazartesi günü temaslarına başlıyor
“Kıbrıs sorunu” yan başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Hall Lute’un önümüzdeki Pazar günü adaya gelmesinin beklendiği, Pazartesi gününden itibarense, gayri resmi "5 + 1" toplantının ayrıntılarını netleştirmek amacıyla Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile Lefkoşa'da temaslarda bulunacağı aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- SICAK İKİ GÜN!
“Kıbrıs geneline yayılan koronavirüs ile başa çıkmak”, “Yaza kadar nüfusun %50'si aşılanacak” yan başlıklarıyla verilen haberde; salgının yönetimiyle ilgili olarak bu iki günde alınacak kararlar konusunda toplumun kaygılı olduğu, Epidemiyoloji Kurulu’nun bugün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e konu hakkındaki düşünceleriyle ilgili bilgi vereceği, Perşembe günü ise Bakanlar Kurulu tarafından önemli kararların alınacağı belirtildi. Haberin detayında, bir kapanma senaryosu durumunda; kuaförlerin, berberlerin ve güzellik salonlarının kapatılarak, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitimin ay sonuna kadar devam edeceği, sokağa çıkma yasağının daha da sertleştirilmesinin düşünüldüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, Epidemiyoloji Kurulu’nun, özellikle toplulukta varolduğu tespit edilen ve çok daha yüksek bulaşma oranına sahip olan yeni mutasyon korona virüs türünün ortaya çıkmasından dolayı da endişe duyduğu ifade edildi.
- Eğitimde her şey yolunda
“Koronavirüs için yeni önlemler açısından öğretmenler hazır” yan başlıklı haberde; eğitim dünyasının hükümetin karar vereceği yeni tedbirler konusunda beklemede olduğu, son günlerde adanın epidemiyolojik durumunun kötüleşmesi sonrası okullarda yaşanabilecek vakaların artma olasılığının da daha fazla olduğunun düşünülmesi gerektiği belirtildi. Haberin detayında, mevcut veriler ve 29 Aralık 2020 tarihli kararnameyle; ilk, orta ve liselerde eğitim gören öğrencilerin 10 Ocak Pazartesi gününe kadar evde kalarak, önümüzdeki Perşembe ve Cuma günleri uzaktan eğitime devam edecekleri vurgulanırken, anaokul öğrencileri ve öğretmenlerin ise 7 Ocak Perşembe gününden itibaren normal şekilde yüz yüze eğitime başlayacakları aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- Yolsuzluk artarken denetim yok
“Denetimlerinin önündeki engeller”, “Kısıtlayıcı önlemler için Hermes'e 165 milyon tazminat” yan başlıklarıyla verilen haberde; Odisseas Mihailidis’in Genel Denetçilik'in yıllık faaliyet raporunu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e teslim etmek için dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gittiği ancak görüşmenin soğuk geçtiği belirtildi. Haberin detayında, Mihailidis’in raporunda özellikle "yolsuzlukların denetimlerin engellenmesi" değindiği ve "Genel Denetçi'nin bağımsızlığını düzenleyen temel ilkelere müdahale olduğundan" şikayet ettiği aktarıldı.
- Kıbrıs’ın, ABD savaş arabasına demirlemesi
Haberin detayında; Kıbrıs'ın sınır güvenliği konularında eğitim verecek CYCLOPS Bölgesel Eğitim Merkezi’nin ABD fonlarıyla inşasının Kıbrıs’ın ABD’ye yakınlaşması konusunda yeni bir adımın temellerini oluşturduğu belirtildi. Haberde ayrıca, meclisin hala, ABD ve Kıbrıs Dışişleri Bakanlıkları nezdinde Sınır Güvenliği Alanında İşbirliği Niyet Beyanı’nın imzalanmasını beklediği ifade edildi.
- İşsizlerin eğitim planlarıyla ilgili sorunu
Haberde, işsizlerin, aylık 500€ ödenekle daimi ikamet ettikleri şehirden, başka bir şehire eğitime gönderildiği aktarıldı. Haberin detayında, 6 aydır herhangi bir geliri veya ödeneği olmayan işsizlerin de bulunduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:45

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand