Basın Özetleri 04.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Hastaneler için zor saatler
“Hasta sayısı 195'e ulaştı” yan başlıklı haberde, hastanelerin zor günlerden geçtiğini, Cumartesi gecesi hastanelerde koronavirüs tedavisi gören hasta sayısının 195'e ulaşması nedeniyle alarma geçildiği aktarıldı. Haberin detayında, 2 kişinin daha korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, Pazar günü bazı hastaların taburcu edilirken, dün öğleden sonra itibariyle hastanede tedavi altında 45’i yoğun bakımda olmak üzere 182'ye düştüğü belirtildi. Tatiller nedeniyle, laboratuvar testlerinde azalma olmasına rağmen, günlük vaka sayısının sürekli olarak yüksek seviyede kaldığı, pozitif yüzdesinin yani gerçekleştirilen test sayısına bağlı olarak tespit edilen vaka sayısının da güvenli sınırın üzerinde bir seviyelerde seyrettiği ifade edildi. Haberde ayrıca, dün yapılan 2.839 PCR ve 9.212 hızlı test sonucunda toplam 529 yeni vaka daha tespit edildiği, pozitif vaka oranlarının şehirlere göre %1,5 ile %5,5 arasında değiştiği vurgulandı.


Politis Gazetesi
- Tatiller bitti, hadi 'liberal' bir kapanmaya gidelim
“Artan vaka sayıları ve hastanelerdeki yoğun kalabalık başka seçenek bırakmıyor” yan başlığıyla verilen haberde, bunun trafik kısıtlamaları olan ancak vatandaşların hareketi için sms göndermeyen yeni bir kilitlenme türü olduğunu yazıyor. Epidemiyologlar ayrıca yaklaşık bir ay boyunca okulların kapatılmasını öneriyorlar, ancak Eğitim Bakanlığı'nın itirazları var kabine toplantısında yarın Salı olağanüstü kararlar 182'ye ulaşan hasta sayısı her geçen gün dramatik bir şekilde artıyor ve bunların 45'i ciddi durumda. 2 ölüm ve 529 yeni vakaPerakende mağazalarının, berberlerin ve enstitülerin kapandığını ekliyor.
- Reform sorunu tırmandı çünkü dahil olanlar onu değiştirdi” başlığını kullanıyor.
Haberde, Başsavcı Yorgos Savvidis ile yapılan roportaja yer verildi. Haberin detayında Başsavcı Savvidis’in Hukuk Hizmetleri üzerinde siyasi veya başka bir baskı olduğunu yönelik iddiaları reddederek, yargı sisteminin çok duyurulan adalet reformu, Kıbrıs sorunuyla ilgili endişeleri, Maraş aleyhine alınan tedbirler ve bütçe hakkında konuştuğu belirtildi.
- Mutasyona uğramış virüs Kıbrıs’a da geldi
Nöroloji ve Genetik Enstitüsü tarafından yapılan örnek testlerde, 6 - 20 Aralık 2020 tarihleri arasında Birleşik Krallık'tan Kıbrıs’a gelen toplam 19 kişiden 12'sinde korona virüsün mutasyona uğramış halinin tespit edildiği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Mutasyona uğramış ve daha hızlı yayılan yeni virüs bize de geldi
“Yeni koronavirüs türünün keşfinden kaynaklanan alarm” yan başlıklı haberde; Britanya ve diğer ülkelerde tespit edilen koronavirüsün mutasyona uğramış ve %70 oranında daha bulaşıcı olan yeni halinin Kıbrıs’ta tespit edilmesinden ardından alarma geçildiği belirtildi. Haberin detayında, korona virüsün mutasyona uğramış türünün Britanya’dan gelen toplam 19 yolcuya yapılan testler sonucu 12 yolcuda tespit edildiği ve bu türün daha yüksek viral bir yapıya sahip, daha hızlı yayılan ve %70'e varan daha yüksek bulaşıcılığa sahip bir yapısı olduğu, bu nedenle de Avrupa'daki vaka ve hastaneye yatış sayısındaki artışa muhtemel sebebi olarak görüldüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı ve epidemiyoloji kurulu üyeleriyle bugün ve yarın toplantı yapacağı ve karar ile yeni tedbirler için kabinenin Perşembe gününden önce olağanüstü toplantı gerçekleştirmesinin beklendiği vurgulandı.
- CYCLOPS ile Kıbrıs - ABD ortaklığı kuruluyor
“ABD İç Güvenlik Bakanı'nın katılımıyla” yan başlıklı haberde; Larnaka'da bugün önemli bir tören gerçekleştirileceği ve Kıbrıs'a iki günlük bir çalışma ziyaretinde bulunan ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf’un da katılımıyla CYCLOPS Bölgesel Eğitim Merkezi’nin temellerinin atılacağı belirtildi. Haberin detayında, CYCLOPS Merkezi’nin, Kıbrıslı eğitmenler ve diğer ülkelerden gelen görevlilerinin eğitimi, bilgi ve becerilerini gelişmesi nihai amacıyla eğitim programları sağlayacağı ifade edildi. Haberde ayrıca, Salı günü Dışişleri Bakanlığı'nda ABD ile Sınır Güvenliği Alanında İşbirliği Niyet Beyanı’nın imzalanacağı belirtildi.
- 2020 yılı boyunca toplam 14 cinayet
2020'de Kıbrıs'ı sarsan cinayetlerin yaşandığı ifade edilerek, şehir bazında kaç cinayet ve cinayet teşebbüsü kaydedildiği ve bunarın kaç tanesinin soruşturulduğuyla ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı.


Haravgi Gazetesi
- Aracılar için kodlanmış işaretler
“Karartmalar sıradan vatandaşları ilgilendiriyor”, “Yalnızca aracıların bildiği bilgileri bıraktılar”, “Uyuşturucu kaçakçılığı, şiddet, kara para aklama ve yolsuzluk” yan başlıklarıyla verilen haberde; Kalogirou'nun "altın" pasaportlar hakkındaki raporuna atıfta bulunularak, hükümetin raporda, pasaportların düzenlendiği tarih, hangi fiyata, ne kadar mülkün satın alındığı gibi yalnızca kendilerinin bildiği bilgileri bırakmaya özen göstererek aracıların tam olarak bilgilendirmeye çalıştığı ifade edildi.
- Hastanelerin çökmesi korkusuyla kapanma
“45’i ciddi 182 hasta tedavi altında” yan başlıklı haberde; sağlık sisteminin çökmesinden korkan sorumluların genel kapanma dahil olmak üzere daha katı tedbirlerin konusunda değerlendirilmeler yaptığı belirtildi.
- Uzaktan eğitime üç gün var okullar donanımdan yoksun
Haberde, uzaktan eğitime başlamaya üç gün kalmışken okulların hala teknolojik donanımdan yoksun olduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 03 Mart 2021 - 14:07

Son Haberler

17 Ağustos
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
16 Ağustos
Prodromou: Önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmanlaşmış profesyonel çalışma programı oluşturmayı amaçlıyoruz
13:50
Baf'da boğulan 3 yaşındaki kızın otopsisi bugün yapılıyor
13:49
İskandinav ülkeleri Rusya vatandaşlarına Avrupa Birliği turist vizesi yasağı getirilmesini öneriyor
13:48
Afrika'ya insani yardım taşıyan ilk gemi Ukrayna'dan ayrıldı
13:47
Kıbrıs Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti
13:46
Tüm haberler

Video on Demand