Basın Özetleri 29.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Göstermelik konuşma
“Cumhurbaşkanı, muhalefete cevap vermek için tekrarlarla halka seslendi” yan başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yolsuzluk ve vatandaşlık skandalıyla ilgili olarak dün halka seslendiği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında, yolsuzlukla ilgili kamuoyu tartışmalarına hiçbir ekleme yapmadığı aksine vatandaşları bu konuda bilgilendirmeden uzak kötü sözlerle dolu bir metin kullanarak, yöneticilerinin son zamanlarda hükümeti savunmak için söylediği her şeyi yinelediği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in hem kişisel hem de siyasi olarak kendisine atfedilenlere yönelik olarak muhalefete karşı da sert tepki gösterdiği ancak bunun için de yine iyi bilinen argümanları tekrarladığı; muhalefetin suçlamaları konusunda parti çıkarlarına atfederek, kendisine karşı planlanmış propagandadan bahsettiği ve bu şekilde muhalefetin ateşine karşılık verdiği ifade edildi. Haberde ayrıca, konuşmada iki konuyla ilgili noktaları sistemin kötüye kullanılması olarak nitelendirdiği ve bu konuların büyütülerek; Türkiye'nin Kıbrıs Helenizmini tehdit eden tutumunu ve salgın hastalık sorunlarının tehlikeye atıldığını savunduğu aktarıldı.
- Vatandaşlığa geçiş için değiştirdikleri e-postaları onlara "gösteriyorlar"
“Al Jazeera videosuyla ilgili polis soruşturmasındaki gelişmeler” yan başlıklı haberde, Al Jazeera televizyonu videosunun yayınlanmasının ardından yolsuzluk suçlarının meydana gelip gelmediğine ilişkin polis soruşturmalarıyla ilgili olarak son zamanlarda yeni gelişmeler yaşandığı belirtildi. Haberin detayında, soruşturma ne kadar derinleşirse, yatırım programı aracılığıyla istisnai vatandaşların verilmesi için yapılan başvurularla ilgili olarak neler olup bittiğini gösteren daha fazla kanıt bulunduğu, son günlerde iki yönde yeni gelişmeler yaşandığı; bunlardan birincisinin, davaya karıştığı iddia edilen kişilerden alınan çeşitli delillerin analiziyle, ikincisinin ise alınan ifadelerle ilgili olduğu aktarıldı.


Politis Gazetesi
- Diziye dönen listeyi zorla yayınlıyorlar
“Milletvekilleri, belediye başkanları, hükümet yetkilileri, gazeteciler… Yorgacis kayıtlarında” yan başlığıyla verilen haberde, DİSİ ve Dayanışma Hareketi’nin listenin kamuoyuna açıklanması kararına olumlu oy vermelerine rağmen, listeyi almayı reddettiği ve DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun, listeyi görmek için meclis internet sitesinde yayınlanmasını bekleyeceklerini söylediği aktrıldı. Haberin detayında, siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili isimlerin yer aldığı “Yorgacis Listesi”’nin kamuoyuna yayınlanmasının yasadışı olduğunu iddia eden ve etik olmadığını söyleyen milletvekillerine yönelik sözlü sataşmalar olduğu, Meclis Başkanı'nın ise duruma yönelik olarak "ağzımı açtırmayın" yorumunun dikkat çektiği belirtilirken, dün yapılan oylamada EDEK milletvekillerinin çekimser kaldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Meclis Başkanı’na listenin kamuya açıklanması halinde yasal işlem başlatmakla tehdit eden mektubu gönderenin Maronit milletvekili Mousas olduğu ifade edildi.
- UNFICYP kararı bugün oylanıyor
Kararın son metninde Maraş’ın çözümün temelini oluşturabileceğine değinilirken, Gayri Resmi 5 + 1 toplantı için de destek verildiği belirtildi. Haberin detayında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Ersin Tatar ile hareketlerini koordinasyon etmek için önümüzdeki hafta işgal altındaki topraklara geleceği aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- Zorla "evet" dediler
“Partiler Yorgacis listesinin yayınlanması yönünde oy kullandı” yan başlıklı haberde; partilerin dün ikinci kez siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili isimlerin yer aldığı “Yorgacis Listesi”’nin yayımlanması lehine oy kullanarak 2 yıl süren bu diziye (veya tanımlandığı şekliyle latifeye) son verildiği vurgulandı. Haberin detayında, 47 milletvekilinin listenin yayınlanması lehine oy kullandığı, DİKO milletvekili Zaharias Koulias’ın aleyhte oy kullandığı belirtildi. EDEK’in ise oylamaya katılmayarak çekimser kaldığı, parti temsilcileri konuşmalarında listenin değerini düşürmeye çalıştığı, diğer şeylerin yanı sıra, içerdiği bilgilerin yanıltıcı olduğu ve yayınlanmasının yasa dışı olması nedeniyle meclisin başını belaya sokacağı yönünde açıklamalar yaptığı belirtildi. Haberde ayrıca, liderlerin sabah gerçekleştirdiği toplantıda yapılan oylama sonrası listenin tüm partilere dağıtılmasına karar verildiği ancak Genel Kurul’da DİSİ, DİKO ve Dayanışma Hareketi’nin listeyi almayı reddederek Meclis web sitesinde yayınlandığında görmeyi bekleyeceklerini söylediği ifade edildi. Listenin bugün kamuoyuna yayınlanmasının ardından listede yer alan isimlere ve kişisel verilerin ihlaline ilişkin dava açılıp açılmayacağına odaklanmış durumda olduğu vurgulandı.
- ΑstraZeneca aşısıyla ilgili alman bombası
Avrupa Konseyi dönem başkanı olan Almanya’nın, İngiliz-İsveç ilaç şirketi ΑstraZeneca tarfından üretilen COVİD-19 aşılarının henüz 65 yaşın üzerindeki kişilerde ne kadar etkili olduğunu belirlemek için yeterli veri bulunmadığını, bu nedenle aşının yalnızca 18 ile 64 yaş arası kişiler için kullanılması gerektiğini açıkladığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi
- Fazlasıyla olduğu için sorumluluklarını başkalarına yüklüyor
“Cumhurbaşkanı: Ben değilim ... ben "tertemiz" ve "masumum”, “Yolsuzluk Endeksi: Kıbrıs 41’inci sıradan 42’nci sıraya” yan başlıklarıyla verilen haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yaptığı halka sesleniş konuşmasında, adının yolsuzluklara ve "altın" pasaport olayına dahil olmasıyla ilgili olarak ne özür dilediği ne de mütevazı davrandığı vurgulanırken, çıkar çatışmaları konusunda ise ne birşey gördüğü ne de duyduğu belirtildi.
- Kültür - Sanatı doğrudan destekleyin
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e yazdığı mektupta, kültür - sanat dünyasına ne destek yapıldığı sorusunu sorarak, kültürel ve sanatsal faaliyetlere destek için bir dizi önlem ve eylem planı önerdiği belirtildi. Haberde ayrıca, AKEL Genel Sekreteri’nin korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerle ilgili olarak, kültür ve sanat alanında çalışan işçilerin, hükümetten kendilerini ilgilendiren bir şey duymak için bekledikleri ancak maalesef kendileriyle ilgili tek kelime dahi duyamadıklarını vurguladığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 20:28

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand