Basın Özetleri 28.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Gelişi güzel kararlar
“Okullar ve perakendelerin kapalı kalma süresi aniden bir hafta uzatıldı” yan başlıklı haberde, hükümetin korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerle ilgili dün aldığı son kararların açıklanmasıyla, kısıtlama getirilmesi veya kısıtlamaların kaldırması konusundaki kararlarının son dakika da gelişi güzel alındığı izlenimi yarattığı vurgulandı. Haberin detayında, hükümet yetkilileri ve bilimsel danışmanların geçtiğimiz günlerde verdikleri izlenimin, perakende işletmeleri açılacağı yönünde olduğu, tek tereddütün büyük mağazaların ve alışveriş merkezlerinin açılmasıyla ilgili olduğu, okullar konusunda ise ilkokulların açılmasına kesin gözüyle bakıldığı ancak sonuç olarak, bir gecede her şey altüst olduğu ve perakende işletmelerin bir hafta daha kapalı kalacağı ve okulların her düzeyde de uzaktan eğitime devam edileceği aktarıldı. Haberde ayrıca, alınan son kararlarla birlikte yalnızca kuaförler, berberler ve güzellik salonlarının yeniden açılacağı, özel işletmelerde fiziki olarak çalışabilecek çalışan sayısında da artışa gidildiği ifade edilerek, ilkokullar ve lise son sınıf öğrencilerin, perakende ticaretin de başlayacağı 8 Şubat Pazartesi günü okullarına döneceği, büyük mağazalar ve alışveriş merkezlerinin de aynı tarihte açılacağı belirtildi. Hem ticaret alanından hem de eğitim alanında kapalılık süresinin bir hafta daha uzatılmasını konusunda şaşkınlık yaşandığı, öğrenci ebeveynleri ve öğretmenlerin okulların açılmamasına tepki gösterdiği ifade edilirken, Limasol’daki perakende ticaret esnafının temsilcisi Kristis Dimitriou’nun perakende ticaret ve alışveriş merkezlerinin aynı anda açılması kararının alışveriş merkezlerinin temsilcilerinin baskısı altında alınan bir karar olduğunu söylediği aktarıldı.
- Yollardaki hız sınırı 30 km'ye düşüyor
“Şu anda 50 km olan şehir merkezindeki belirli caddelerde düşürülüyor” yan başlıklı haberde, şehirlerde bazı yollarda hız sınırının, Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Programına dahil edilerek daha da düşürüleceği belirtildi. Haberin detayında, bu konunun Yol Güvenliği Konseyi'nde dün tartışıldığı ve şehirlerde yaya ağırlık verilerek, daha az araç ağırlıklı olmak üzere tadilat yapılan bazı yolların 50 kilometre hız sınırına sahip olmaya devam ettiği bunun da bu yolların çok dar olması ve kaldırımları çok sayıda yayanın kullanması nedeniyle riskler taşıdığı, programa göre ise geçen araçlar yerine halka daha fazla önem verildiği vurgulandı. Bu çerçevede, Yol Güvenliği Konseyi’nın hız sınırını 30 km'ye düşürmenin uygun olduğu yollar olup olmadığını sormak için Kıbrıs'ın tüm Belediyelerine birir mektup göndermeyi planladığı aktarıldı.


Politis Gazetesi
- İki yıllık alay konusu Yorgacis listesi
“Genel Kurul yayına karar verir ve Adamos bunu parlamentonun web sitesinde yayınlar” yan başlığıyla verilen haberde, iki yıldır uygulanan yasal akrobasinin ardından tarafların, kamu çıkarının kişisel verilere göre öncelikli olduğuna karar verdiği aktarıldı. Haberin detayında, siyasi nüfusa sahip kişilerin ödenmemiş kredi borçlarıyla ilgili isimlerin yer aldığı “Yorgacis Listesi”’nin yayınlanması konusunda meclisteki tüm partilerinin olumlu tutumu sonucu, Meclis Genel Kurulu’nun neredeyse iki yıldır yapmadığını bugün yaparak listenin kamuoyuna duyurulmasını kararını onaylamasının beklendeği belirtildi. Haberde ayrıca, gizli kalması için her şeyin yapıldığı 30 sayfalık listede sadece iki politikacının sırasıyla dört ve altı sayfalık bölümleri işgal ettiği, kararın onaylanmasının ardından listenin dijital ortama aktarılmasının saatler almasının beklendiği, bu nedenle en olası senaryonun kamuoyunun listeye en erken yarın sabah erişebileceği yönünde olduğu ifade edildi.
- Bu akşam ki Başkanlık konuşması ve Entegre Bilgi Sistemi için önlemler
“Yolsuzluk” yan başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, bu akşam yolsuzlukla mücadele için hazırlanan ve yarın hükümet tarafından sunulacak olan üç aşamalı tedbirlerle, Vatandaş Hizmet Merkezleri ile ilgili olarak AKEL ve DİKO'nun kendisine atfettiği suçlamalara cevap vermesinin beklendiği ifade edildi. Haberin detayında, önerilen önlemlerin kamusal yaşamın tüm alanlarını kapsadığı, aynı zamanda entegre bilgi sistemi sorunları ve çıkar çatışlarına da değindiği belirtildi.


Alithia Gazetesi
- Yorgacis Listesi: Gün yüzüne çıkıyor
“Milletvekilleri ve diğerleri dava hazırlıyor” yan başlıklı haberde; Meclis Genel Kurulu’nun bugün Yorgacis Listesi’nin yayınlanmasını onaylaması beklenirken, listede isimleri bulunan çok sayıda siyasetçinin kişisel verilerinin ihlal edildiği gerekçesiyle adalete başvurmaya hazırlandığı aktarıldı. Haberin detayında, Meclis Başkanı’nın listenin meclis tutanaklarıyla yayınlanmasına yönelik mahkemeye itiraz edilemeyeceğini belirttiği ancak adalet aramaya niyetlenen kişinin hali hazırda başvuru yapmış olduğu ifade edildi. Haberde buna ek olarak, Kişisel Verilerin Korunması Komiseri Irini Loizidou’nun, milletvekili ve diğerleri olmak üzere 5 kişinin daha yayınlanacak listede adlarının olması durumunda şikayette bulunacaklarını bildirdiği, ayrıca listenin yeni bilgilerle güncellenmeden ve özellikle Avrupa Mekanizmaları’nın onayı olmadan yayınlanmasının yasallık çerçevesinde olmayacağına dikkat çektiği vurgulandı.
- Beşli görüşme, Güvenlik Konseyi kararları "rehberliğinde" Mart ayının ilk haftasında olacak
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, 5 + 1’lik zirveye katılma ve zirve öncesi Kıbrıs'ı ziyaret etme arzusunu dile getirdiği belirtildi. Haberde ayrıca, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs'a bir ziyaret düzenlemeye hazırlandığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- Bölük pörçük gevşetmeler tepkilere neden oluyor
“Kıbrıs Sanatçılar Birliği: Kararlar provokatif”, “İlköğretimdeki öğrencilerin velileri memnuniyetsiz”, “Berberler, kuaförler ve güzellik salonları açılıyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; öğrencilerin önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren sınıflara dönmesini bekleyen ebeveynlerin, bunun bir hafta daha ertelenmesi kararından memnun olmadıklarını ifade ettikleri belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanı tarafından dün açıklanan ve gerekçesi belirtilmeyen kararların halkın birçok kesiminden tepki çektiği, İşverenler ve Üreticiler Federasyonu’nun ise tek bir yeniden açılma planı hazırlanmasını talep ettiği vurgulandı.
- Kısa vadeli çözüm değil
Asfalt fabrikaları sorununun kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiği ve sorunu bir bölgeden diğerine aktaracak ara çözümler değil, fabrikaların Dali bölgesinden kaldırılması gibi kesin bir çözüm gerektiği belirtildi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun asfalt fabrikalarının bulunduğu bölgeye dün gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Meclis Çevre Komisyonu’ndan, asfalt fabrikalarının çalışmalarının derhal durdurulmasını talep edeceklerini ifade ettiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:06

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand