Basın Özetleri 27.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Κiliseler ve okullar olmadan
“Mağazalar açık, alışveriş merkezleri konusunda kararsızlık, restoranlar daha sonra” yan başlıklı haberde, korona virüse karşı alınan önlemlerin azaltılma planını hazırlamak için bakanlar ve teknokratlar arasındaki görüşmelerin dün gece geç saatlere kadar devam ettiği, konuyla ilgili alınan nihai kararların bugün toplanacak Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacağı, ardından ise Sağlık Bakanı tarafından kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Haberin detayında, Pazartesi sabahından itibaren uygulamaya girecek olan gevşemeler konusunda, perakende mağazalarının ve alışveriş merkezlerinin yeniden açılması olasılığı konusunda hemfikir olunduğu, öğrencilerin okul sıralarına dönmesi konusunun ise ilkokul öğrencilerinin okula geri dönmesine kesin gözüyle bakılırken, lise son sınıf öğrenciler konusunun hala netlik kazanmadığı, ortaokul öğrencilerinin ebeveynlerinin de çocuklarının okula dönmesi için baskı yapması nedeniyle konunun gece geç saatlere kadar netleştirilemediği ve büyük olasılıkla son kararın bugün Bakanlar Kurulu tarafından alınacağı vurgulandı.
- Sözleşmeli Er adaylarından 500 € 'luk sağlık muayenesi talep ediyorlar
“Asılı bırakılmıştı ve Genel Sağlık Sistemi kapsamında değil”, “Savunma Bakanlığı ellerini kaldırıyor” yan başlıklı haberde, Guguklu-bülbül, Milli Muhafız Ordusu’na iş başvurusu yapmak isteyen sözleşmeli er adaylarının tüm masrafları kendileri ödediği belirtildi. Haberin detayında, başvuru sahiplerinde iş başvurularının değerlendirilmeye uygun olması için Ocak ayı sonuna kadar sağlık muayenesi kapsamında; raporlar ve beyannameler, klinik laboratuvar testleri ve röntgen muayenesi göndermeleri çağrısı yapıldığı, adayların ise daha sonraki spor ve askeri denemelerde incelenme hakkına sahip olmak için Genel Sağlık Sistemi tarafından kapsanmayan bu hizmetlerden alınan bir dizi rapor ve test için kendi ceplerinden ödeme yapmak zorunda kaldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, adayların uzman doktorların görüşleri ile birlikte Genel Sağlık Sistemi dışında kalan hizmetler için ödemeleri gereken toplam maliyetin yaklaşık 500 € 'ya ulaştığı ifade edildi.


Politis Gazetesi
- "Αltın" pasaportlarla ilgili aracılardaki bilgiler ve siyasi baskılar
“Başpiskopos Hrisostomos ve Petridis Araştırma Komitesi’nde” yan başlığıyla verilen haberde, Başpiskopos Hrisostomos; “Başkana hırsızlık yapmayı bırakmasını söyledim ve kendimi bu duruma soktum” dediği belirtilirken, bu açıklamanın eleştiri yağmuru sonra "düzeltme" olarak yapıldığı ifade edildi. Haberin detayında ise, Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in “Metropolit işgal edilen topraklarda kumarhanesi olan bir kaçakçının vatandaşlığa alınmasını talep etti. Bu konuda Avrupa Parlamentosu milletvekili ve Meclis’teki bazı milletvekilleri de baskı yaptı.” dediği aktarıldı. Son olarak, Kırım’ın işgaliyle ilgili Avrupa Birliği yaptırım listesinde yer alan bir Rusya vatandaşına, Rusya ile ilişkilerin etkileneceğini iddia edilerek Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi konusunda müdahaleler yapıldığı vurgulandı.
- Referandumlar Nouris'i endişelendiriyor
“Belediyelerin birleştirilmesi” yan başlığıyla verilen haberde, Meclis tarafından Yerel Yönetim Reformu’nda yapılan temel değişikliklerin İçişleri Bakanı Nikos Nouris tarafından mercek altına alındığı belirtildi. Nouris’in referandum konusunda partilerle temas kurduğu ancak AKEL ile DİSİ arasındaki bu konudaki çatışmanın hala devam ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Larnaka bölgesindeki Aradipou Belediyesi Başkanı’nın özerklik talebinde bulunduğu aktarıldı.


Alithia Gazetesi
- İki devlet konusunda Türkiye'ye fren
“Borrell'in beşli zirve öncesi Kıbrıs'ı ziyaret etmesi bekleniyor” yan başlıklı haberde; Avrupa Birliği’nin, Türkiye'nin Kıbrıs'ta iki devletli çözüm politikasına fren yaptırdığı, bu tutumun Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından geçtiğimiz hafta Brüksel'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrası açıklandığı ifade edildi. Haberinde detayında, Borrell’in dün de Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ile bir araya geldiği ve ona Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi hakkında bilgi verdiği belirtildi. Haberde ayrıca, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyesi bir devlet olması ve çözüm sonrası da olmaya devam edeceği için tüm süreçlerde yer almak istediğini tüm paydaşlara açıkça ifade isteği, bunun yanında Kıbrıs sorununun çözülmesinden sonra da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin aktif bir Avrupa Birliği üyesi devlet olması için Kıbrıs sorununun çözüm şeklinde herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı vurgulandı.
- Sigara yasakları daha da sıkılaştı
“Mevzuat değişikli” yan başlıklı haberde; yapılan son mevzuat değişiklikleriyle birlikte, diğer konuların yanı sıra, eğitim kurumları ve dinlenme alanları içerisindeki sigara içme yasağının bu bölgelerdeki açık alanlarda da geçerli olacağı ifade edildi.


Haravgi Gazetesi
- Çaldılar ve bunu biliyorlar...
“Macar yatırımcı pasaport aldı ve bana geldi”, “Haris’den sonra Petridis de suçu Hasikos'a attı”, “AKEL: Cumhurbaşkanı ve hükümet sorunun bir parçası” yan başlıklarıyla verilen haberde; Başpiskopos Hrisostomos’un Anastasiadis’e “Başkan, ekonomiye bak, kendimi de bunun içine koyuyorum, hepimiz hırsızlık yapmayı bırakalım” dediği belirtildi. Başpiskopos Hrisostomos’un vatandaşlığa geçişlerle ilgili soruşturmayı yürüten Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadede de, başvuruları hızlandırmak için bakanlara mektuplar gönderdiğini itiraf ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Maliye Bakanı Petridis’in "altın pasaport" programının "bağımlılık" ve "çıkarlar" yarattığını söylediği aktarıldı.
- Uzaktan eğitimle konuşma terapisi mümkün değil
İlkokullarda çalışan konuşma terapistlerinin görevlerini yerine getirmeleri için yapılan çağrının hem kendi haklarını, hem de çocukların haklarını ihlal ettiği belirtildi. Haberin detayında, web sayfalarında yayınlanan materyallerin her öğrenci için özelleştirilemediği, bunun sonucunda ise Bireysel Eğitim Programına dayalı olarak koyulan hedeflerin tamamlanması için bireysel çalışmaların yapılamadığı vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:05

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand