Basın Özetleri 26.01.2021

Filelefteros Gazetesi
- Avrupa Birliği, Türkiye'yi olumlu görüyor
“Ankara yetkilileri, Brüksel ve Berlin'e karşı yapıcı bir yaklaşım sergiliyor” yan başlıklı haberde, Avrupalı üst düzey yetkililerin Ankara'da gerçekleştirdiği temaslarının ardından, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik olumlu bir yaklaşım sergilediği belirtildi. Haberin detayında, Brüksel ve Berlin yetkilileri tarafından; Türkiye’nin hem Avrupa-Türk ilişkileri açısından hem de Kıbrıs sorunu açısından olumlu bir gündemle hareket ediyor gibi göründüğü aktarılırken, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın dün gerçekleştirdiği Dışişleri Bakanları Konseyi görüşmesinde, bir yandan Türkiye'nin olumlu tavrının, diğer yandan ise bu konuda somut eylemlerle görülebilecek süreklilik ihtiyacına dikkat çektildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Konsey’in dünkü toplantısında Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı Heiko Maas’ın, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmeler hakkında Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nı bilgilendirdiği, iki yetkilinin brifinginde; Türkiye’nin Avrupa - Türkiye ilişkilerini güçlendirmekte istekli olduğu, bu aşamada Doğu Akdeniz'deki ihlallerine son vererek Yunanistan ile istişafi görüşmelere başladığı ve Avrupa Birliği'nin Kıbrıs müzakerelerine katılımı ile müzakerelerin amaçlanan hedefi konusunda "dogmatik olmadığını" söyleyerek, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda da olumlu bir tavır sergıilediği aktarıldı.
- Andri’yle ilgili Olimpiyat Komitesi’nden bilgi
“Uluslararası iki misyona katılanların ifadeleri” yan başlıklı haberde, polisin atış sporcusu Andri Eleftheriou'nun taciz edildiği iddiasıyla ilgili olarak soruşturmalarını Kıbrıs Olimpiyat Komitesi’nde yoğunlaştığı belirtildi. Haberin detayında, polis tarafından kurulan ve bu ciddi vakayı soruşturan özel soruşturma ekibinin, Kıbrıs Olimpiyat Komitesi’nden verlien görevler / görevliler ve suçların işlendiği iddia edilen 2008 Pekin Olimpiyatları ile Avustralya'daki 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları hakkında detaylı bilgi talep ettiği aktarıldı.


Politis Gazetesi
- Önlemlerin kapısında çatlak açılıyor
“Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, bazı kısıtlamaların kademeli olarak kaldırıldığını duyuracak” yan başlığıyla verilen haberde, epidemiyologlar tarafından kısıtlayıcı önlemeler konusunda, aşıların gönderilmesinde gecikmelerin yaşanmasının yanı sıra virüsün yeniden yayılması korkusu nedeniyle küçük ve kademeli azaltma önerisinde bulunulduğu vurgulandı. Haberin detayında, Şubat ayında dışarı çıkışlarda zorunlu olan SMS uygulamasının, Mart ayının başından itibaren ise ev ve sosyal alanlarda toplanma yasağının kaldırılmasının beklendiği belirtilirken, ilkokul ve lise son sınıf öğrencilerin büyük bir olasılıkla en yakın zamanda sıralarına döneceği, ortaokul öğrencileri konusunda ise yoğun bir baskı olduğu aktarıldı.
- Gayri resmi toplantı olumlu bir sonuç için Greentree'de
Kıbrıs sorununun; Derviş Eroğlu ve Dimitris Hristofyas’ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon huzurunda gerçekleştirdiği yakın görüşmelerin ardından 9 yıl sonra yine New York’taki Greentree Malikanesi’ne geri döneceği belirtildi. Haberin detayında, Ankara ve Tatar ile Avrupa Birliği çerçevesine güçlü bir perde arkası temas trafiği yaşandığı ve tüm tarafların bu hafta belirlenmesi beklenen Gayri Resmi 5 + 1 Toplantı’nın yapılacağı tarihine kilitlendiği vurgulandı.


Alithia Gazetesi
- Mart ayında tam özgürlük
“Cumhurbaşkanı ile dünkü toplantıda bilim insanlarının önerileri” yan başlıklı haberde; Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri tarafından dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile yapılan toplantıda, kısıtlayıcı önlemlerin, ilgili protokollerin sona ereceği 31 Ocak tarihinden sonra kademeli ve kontrollü şekilde azaltılmasını önerdiği, bunun nedeni olarak ise, önlemlerin aniden kaldırılması durumunda koronavirüs salgınının yeniden yayılması korkusu olduğu ifade edildi. Haberin detayında, ilkokulların önümüzdeki Pazartesi günü açılacağı, lise son sınıf öğrencilerinin de aynı zamanda sınıflara dönme ihtimalinin de göz ardı edilmediği, Şubat ayı boyunca alışveriş merkezleri, dükkanlar, berberler, kuaför vb. iş yerlerin de kademeli olarak açılacağı, kafeler ve restoranların ise Mart ayı başında açılacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Sağlık, Maliye, Eğitim, Çalışma ve Ticaret Bakanları’nın, önlemlerin Mart ayında kaldırılmasına yönelik plan hazırlamak için bir dizi toplantı gerçekleştireceği, önlemlerle ilgili nihai kararların ise Çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında verileceği vurgulandı.
- 13 bin çift evlenmeyi bekliyor
Korona virüs salgınının etkinlik organizasyon sektörünü de etkilediği, sektörün pandeminin başlangıcından bu yana yaklaşık olarak 350 milyon Euro zarar ettiği belirtildi. Haberde ayrıca, korona virüs nedeniyle düğün töreni gerçekleştiremeyen 13 bin’den fazla çiftin 2021 yılında evlenmek için beklediği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi
- Vatandaşın katılımı ile reform
“Partilerin çoğunluğu referandumu tercih etti”, “Aralık ayında belediye seçimleri için 2,5 yıllık bir süreç”, “Reformların Mayıs 2024'e kadar uygulanması” yan başlıklarıyla verilen haberde; Yerel Yönetim Reformu ile ilgili olarak Meclis İçişleri Komitesi’nin dünkü toplantısında çoğunluğunun, vatandaşların pratikte demokrasiye katılımını teşvik etmek için referandum yapılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi. Haberin detayında, belediye ve toplulukların birleştirilmesiyle ilgili reform konusunda Aralık 2023'te referandum yapılması için AKEL tarafından Komite’ye sunulan önerinin AKEL, DİKO, EDEK, Ekologlar ve ELAM’ın oylarıyla kabul edildiği vurgulandı.
- Avrupa Birliği ile Çin arasında 533 Milyar €’luk Ticaret Anlaşması
Avrupa Birliği ile Çin arasında imzalanacak bu küresel anlaşmanın, şu ana kadar yürürlükte bulunan ve Çin ile Avrupa Birliği üye devletleri tarafında ayrı ayrı imzalanmış olan 25 ikili yatırım anlaşmasının yerini alacağı vurgulandı.

Son Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:07

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand